1874. N°. 154. Donderdag 31 December. 613te jaargang. Nieuwjaars-annonces BlNNENLAiMDSCHE BERICHTEN. GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vbijdag avonduitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal zoo binnen als buiten Goes ƒ1,75. Afzonderlijke nommers 5 c., met bijblad 10 c. COURANT. Gewone advertentiën worden a 10 c. per regel geplaatst Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop be trekking hebbende dankbetuigingen van 1—8 regels a 1,— Dienst-aanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald, 20 c. voor het nummer van a. s. Vrijdag, dat op Nieuwjaarsmorgen verschijnt, worden a 40 cents van 1 tot 8 regels geplaatst en hunnen tot Donderdag avond 8 uur worden ingezonden. De Uitgevers. GOES, den 30 December 1874. In de Landbouw-courant van 28 dezer komen een tweetal belangrijke stukken voor, waarin door twee verschillende personen wordt aangetoond, dat het ver bouwen van meekrap niet langer met voordeel kan geschieden. De eene schrijver, de heer T>. Breebaart, landbouwer in den polder Waard en Groot (Noord- Holland), waar de grond als de meest geschikte voor de meekrap cultuur kan worden beschouwd, cijfert uit, dat hij op een gemiddelden oogst van 4500 kilo racijn per hectare, verkocht tegen 12 de 50 kilo, na attrek van alle onkosten, niet meer verdienen kan dan 213,89 voor drie jaar (of drie oogsten). I)ie winst kan de landbouwer met het minste gewas behalen, maar niet zelden maakt hij driemaal zooveel. Wat nu het ge bruik van kunstmeststoffen aangaatwaarop door scheikundigen en industrieelen zoozeer wordt aange drongen, meent de heer B. dat men door dat middel slechts een oogst zou kunnen bekomen van 675 per hectare in de twee jaren, waarvan dan moeten afge trokken worden de kosten der kunstmatige bemesting; over welke de wetenschap het nog lang niet eens is. Het andere stuk is daarom vooral belangrijk, de wijl het uitgaat van -den beer M. H. Salomonson, die'den 9en Mei een brief tot de Maatschappij van Nijverheid richtte, waarin hij betoogde, dat de cul tuur van meekrap hier te lande nog niet als hope loos te beschouwen is De heer S. bericht thans, tot zijn leedwezen, dat hij de concurrentie van de meekrap tegen de kunstmatige alizarine niet meer als mogelijk beschouwt. Sedert Mei toch is de pro ductie dezer laatste steeds verbeterd en toegenomen; de afzet van meekrap en de daaruit vervaardigde fabrikaten wordt daarentegen steeds moeilijkeren door onderlinge concurrentie is de prijs sedert Mei minstens 15 pet. gedaald. De heer S. gelooft, dat deze daling nog zal toenemen, daar alle fabrieken die in exploitatie zijn, nog niet even goed werken. Hij is ten volle overtuigd, dat de meekrap-cultuur misschien nog eenigen tijd een ziekelijk bestaan zal voortsleepen, met tusschenpoozen van opflikkering door meer vraag, (zooals in den laatsten tijd eenige orders uit Amerika op garancine, waardoor ook de firma Salomonson bij uitzondering weder veel mee krap gekocht heeft), doch dat zij gaandeweg zal uit teren. Hij deelt dit gevoelen mede aan hen, die zich met meekrap-cultuur bezighouden, teneinde te voorkomen dat zijn vroeger bekend geworden schrij ven aan de Maatschappij van Nijverheid eene mis leiding tengevolge mocht hebben. Aan het slot van zijn brief zegt de heer Salomonson, dat er vooral in de cultuurprovinciën nog mannen ge vonden worden die gunstiger over de meekrap-cultuur denken, doch dat bij meermalen, echter altijd te ver geefs, naar goeae gronden voor die meening gevraagd heeft. (M. Ct.) Z. M. de Koning heeft ten behoeve van de weduwen en weezen der slachtoffers van het ongeluk op de Maas aan den Burgemees ter van Rotterdam ƒ150 doen toekomen, en Z. K. H. Prins Frederik heeft tot dat doel 100 geschonken. De heer Edzard Grefe, directeur der Har monie alhier, heeft voor de benoeming te Breda bedankt. Bij de besteding voor de levering van het benoodigde brood in het Gasthuis alhier, voor de eerste drie maanden van 1875, is het fijn tarwebrood aangenomen voor 13| cent, het kropbrood voor cent, en het rund- en kalfsvleesch voor 82 centalles per kilo. De Nieuwjaarscollecte te Krabóendijke heeft opgebracht 450,04, en die te Kloetinge ƒ457,65. Men schrijft ons uit Kruiningen: De alhier bestaande vrouwenvereeniging Ge zelligheid en Hulpbetoon" hield 11. Woensdag, 23 December, in de vergadering van het Depar tement Krabbendijke der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen de eenige dagen geleden ge annonceerde verloting van voorwerpen van kunst en smaak. Daar de opbrengst der verloting tot een liefdadig doel bestemd was, waren door vele personen van wjid en zijd geschenken als prijzen aangeboden. Met smaak op eene tafel uitgestald, leverden de circa 90 prijzen een waarlijk schoon gezicht op. De verloting liep tot ieders genoegen in de beste orde af. Daar ook houders van loten tegenwoordig mochten zijn en velen van deze vergunning gebruik maak ten, was de zaal vrij goed bezet. Na afloop der verloting bleven de leden en hunne dames r.og eenigen tijd in aangename stemming bijeen. De president der vergadering en het hoofd der gemeente brachten een woord van warmen dank aan de dames, die door haar toedoen zoo veel tot het genoegen van den avond hadden bijgebracht. Voor de alzoo bijeengebrachte gelden had de vrouwenvereeniging kleederen aangekocht, welke door haar op tweeden Kerstdag in de consistoriekamer aan 45 behoeftige huisgezin nen werden uitgedeeld. Waar zulk e n edel doel het streven der nog jeugdige vereeniging is, heeft zij op de sympathie van alle weidenkenden aanspraak. De Minister van Binuenlandsche Zaken heeft voor het jaar 1875 benoemd tot secre taris bij den Geneeskundigen raad voor Zee land, dr. J. F. Berdenis Van Berlekomte Middelburg. Met het oog op de buitengewone be hoefte aan manschappen voor het Oost-Indisch leger zal er van wege het Departement van Oorlog een proef worden genomen om, door het uitzenden van geschikte onderofficieren als wervers op het platteland, het getal der zich voor gemeld leger aanmeldende vrijwilli gers te vermeerdereu. De Minister van Oorlog heeft vastge steld de Algemeene bepalingen en tarieven der prijzen voor het per stoomboot vervoeren van mi litairen enz., in te gaan met 1 Januari 1875, en tevens Ier kennis gebracht van de mi litaire autoriteiten, dat met gezegden datum alle thans bestaande overeenkomsten voor het per stoomboot vervoeren van militairen als vervallen moeten worden beschouwd. Z. M. heeft met 1 Maart 1875 het getal van de thans bestaande directiën der reg. en dom. van acht tot zes teruggebracht; dienten gevolge bepaald, dat er, te rektènen van dat tijdstip, zullen zijn de navolgende zes dir. der reg. en dom., te weten éene: 1. voor de prov. Zuidholland2. voor de prov Noordholland en Utrecht; 3. voor de prov. Gelderland en Overijsel; 4. voor de prov. Friesland, Gro ningen en Drente; 5 voor de provincie Zee land en het derde arrondiss. (arrondiss. Breda) en het vierde kanton van het arrondiss. (het kanton Beusden) der prov. Noordbrabant; 6. voor het hertogdom Limburg en het eerste en tweede arrondiss. der prov. Noordbrabant (de arrondiss. 's-Hertogenbosch en Eindhoven), met uitzondering van het vierde kanton van het eerste arrondiss. dier prov. (het kanton Heusden); en heeft benoemd tot directeur der reg. en dom. voor de provincie Zeeland en het derde arrondissement (het arrondissement Breda) en het vierde kanton van het eerste arrondissement (het k nton Htusden) der prov. Noordbrabant, standplaats Middelburg, de heer E. 11. F. W. Matthon, thans directeur der reg. en dom. voor de prov. Zeeland. De directie der Middelburgsche Stoom vaartmaatschappij heeft bekend gemaakt, dat de dienst tusscheu Middelburg en Rotterdam wegens ijsgang tot nadere aankondiging is gestaakt. Men meldt uit Ylissingen, 29 December: Al de lichtschepen der Schelde zijn opge nomen. Er is ijs tot Walsoorden; daarbene den is de rivier vrij van ijs. En uit WemeldingeDe stoombooten Te legraaf en Rotterdam zijn van hier opgestoomd. De schroefboot Rotterdam echter is ten gevolge van den ijsgang te Stavenisse weder geretour neerd. De Ooster-Schelde is vol drijt'ijs. Naar wij vernemen, zal aan generaal Van Swieten in de maand Januari te Amster dam de gouden beker worden uitgereikt. Vad.) Zekere Kloppersdie op den eersten Kerstdag in de Bierstraat te 's-Hage zijn zie ken broeder te lijf wilde, doch bij die gele genheid zelf een wonde in den hals ontving, is naar men verneemt reeds overleden. De Ver-eniging ter bevordering van volks gezondheid te Leeuwarden heeft eene waarschu wing aan de ingezetenen gericht, die Ook in ruimeren kring bekendheid verdient. In ziekte verschijnselen, bij een kind waargenomen, heeft zij aanleiding gevonden tot het scheikundig onderzoek van caoutchouc-raondstukjes en zuig- buizen voor kinder-zuigflesschen, alsmede van eaoutchouc-borstspenen (tepelhoedjes). Dat on derzoek heeft geleid tot de volgende resultaten 1°. Er zijn voortdurend hier caoutchouc-mond- stukjes in gebrui die eene belangrijke hoe veelheid zink bevatten. Een der mondstukjes bevatte de aanzienlijke hoeveelheid van onge veer 75 pCt. zinkwit. 2°. Hetzelfde is van toepassing op de caoutchoue-zuigbuizen en dito borstspenen. Onder de eerstgenoemde komen ook lood houdende voor. 3°. Het gebruik dezer zink- en loodbevattende voorwerpen is gevaarlijk te achten, daar gemakkelijk van het metaal in oplossing kan komen, zooals opzettelijk genomen proeven hebben geleerd. 4°. Alleen die voor werpen verdienen vertrouwen, die blauw, grijs of zwart gekleurd, van een naad voorzien, dui delijk dwars, overlangs of schuins gestreept en zeer veerkrachtig zijn. Zij moeten op water drijven, na er door drukking de lucht uit te hebben verwijderd, zoodat deze als belletjes ont weken is. Is de lucht niet voldoende verwij derd, dan drijven ook de mondstukjes enz., die schadelijke bestanddeelen bevatten. Deze water proef worde, als afdoend middel, nimmer ver zuimd. (iV. R. Ct.) Uit eene correspondentie uit Essen (Rijn provincie) die door den Moniteur des Intéréts matériels is openbaar gemaakt, blijkt, dat de onlangs in Nederlandseh Limburg ontdekte ko- lenlagen vrij wat grooter beteekenis hebben dan de Limburgsche bladen wel deden onderstellen. Terwijl deze alleen het bestaan van locale kolen- lagen deden vermoeden, hebben de boringen daarentegen het positief bewijs der stelling ge- leverd, dat het kolenbekken der Ruhr zich over 1 Nederlandseh Limburg tot Luik uitstrekt, zooals reeds 20 jaren geleden werd beweerd. Omtrent

Goessche Courant | 1874 | | pagina 1