Nieuwjaars-annonces rechtzaken. buitenland! dat onder zijne leiding die inrichting zeer is voor uitgegaan, dat die directeur, zeggen wij, dezer da gen benoemd is tot luitenant-kapelmeester te Breda en het dus veel van de gevraagde vrijwillige bijdra gen zal afhangen of de Harmonie haar directeur en de gemeente bare Harmonie zal behouden. Het is toch te vreezen, dat voor minder honorarium geen bekwaam directeur zal te krijgen zijn, en dan staat ons het te niet gaan der Harmonie te wachten. Bovendien kan het niet anders dan nadeelig zijn voor het korps, wanneer telkens een nieuwe direc teur moet gezocht worden, waarbij men tevens de kans loopt iemand te krijgen die minder ijver minder bekwaamheid op dit gebied aan den dag legt. In dezen stand der zaken gelooven wij met vol komen vrijheid het beroep van bestuurders der Harmonie te mogen steunen. Verhooging van con tributie kwam niet raadzaam voor met het oog op het behoud der vaste rustende leden. Daarentegen meende men op den bekenden kunst zin van velen onzer gegoede medeburgers te mogen rekenen en eene inschrijving voor vrijwillige bij dragen te moeten openen, in de hoop, dat op die wijze het bestaan der Harmonie verzekerd zou worden. Wij durven vertrouwendat dit beroep niet vruchteloos zal zijn en dat de ingezetenen een grooter of kleiner bedrag zullen willen afzonderen om eene vereeniging in stand te houden, die blijk baar de sympathie der burgerij geniet. Men schrijft ons uit Hansweert: Woensdag 23 dezer, des avonds 5£ uur, kwam de dienstbode van den landman Nieu- wenhuizengenaamd Cornelia Crombeen, uit het dorp Hansweert. Over de kleine sluis deuren gegaan zijnde, moest zij, om haren weg naar huis voort te zetten, nog de groote sluisdeuren passeeren. Dicht daarbij zijnde, zag zij den sluisknecht J. De Mul, en hem aansprekende was zij zoo nabij de schutsluis, dat zij eensklaps daar in viel. Gelukkig, dat zich in de nabijheid bevond de sluisknecht Jan Spruit, die de drenkelinge in het water zag worstelen. Spruit neemt een kloek be sluit, 3pringt in de schutsluis en pakt de dren kelinge vast. Beiden geraakten toen eerst onder water en weder boven komende had Spruit zijn last met den mond en éene hand vast. Dit herhaalde zich nog tweemalen en ieder omstander meende, dat beiden zouden verdrin ken. De dienstbode, vermeenende dat er geen redding mogelijk was, riep luidkeels: »Jan, red u zeivengij hebt vrouw en kinderen, laat mij maar verdrinken". „Neen", zeide Spruit, „redding is nog mogelijk". Hij na derde met de drenkelinge den steenen trap, en had het genoegen haar met behulp van de omstanders daarop te brengen en dus van een anders wissen dood te redden. Dit is nu de vijfde maal, dat Spruit hier iemand redt. Schrijver hoopt, dat deze edele daad niet door zekere maatschappijen uit het oog ver loren zal worden, wijl de redding met eigen levensgevaar gepaard ging. Men heeft te Hansweert omtrent 100 opgehaald voor de Nieuwjaarsgiften; wat veel is voor die plaats. Het ijsvermaak heeft reeds weder dit jaar een mensehenleven gekost. Zaterdagnamiddag is S. G oud 12 jaren, door het broze jjs der Zwaak- sche weel" onder 's-Gravenpolder,gezakt en Zondagmorgen daaruit levenloos opgehaald. Men schrijft ons, vanwege het departement Westelijk gedeelte van Zuid-Beveland der Maat schappij tot Nut van 't Algemeen, het volgende: Jl. Woensdagavond trad voor deze afdeeling als spreker op de heer dr. Posthumus, leeraar aan de hoogere burgerschool te Goes. Hij be handelde op eene zeer aangename en onder houdende wijze verschillende gassoorten en wel voornamelijk zuurstof-, stikstof-, koolzuur- en waterstofgas en toonde door verscheidene proe ven, die uitnemend slaagden, aan, welke eigen schappen aan die verschillende gassoorten moe ten worden toegekend. Dat men met aandacht naar den geachten spreker luisterde, behoeft nauwelijks gezegd te worden. Niets kan dan ook den leden der genoemde afdeeling aangenamer zijn, dan dat dr. Posthu mus bij eene volgende gelegenheid weder zijne keuze tot een of ander onderwerp van dien aard bepale. Men schrijft ons uit Ovezand van 25 De cember jl. Gisteren was het de behaalde dag, dat door den heer burgemeester dezer gemeente een schoolfeest zou gegeven wordtu. lleeds vroeg in den voormiddag waren de schoolkinderen, ten getale van 107, allen zindelijk gekleed, in den omtrek der school en gaven door hunne luidruchtige spelen te kennen, dat er iets op handen was. Omstreeks tien uren door den onderwijzer de school binnen geleid, begaf ieder zich op zijne zitplaats en wachtte met ver langen de binnenkomst van den heer burge meester. Te half twaalf uren trad Zijnedel- achtb. binnen en werd met een hartelijk welkom begroet, waarna de onderwijzer eene korte toe spraak tot de kinderen richtte, waarin hij met een enkel woord opmerkte dat het onderwijs door de Regeering als eene hoogst belangrijke zaak beschouwd wordt, en het haar wensch is dat allerwege goed onderwijs bevorderd worde-, doch dat goed onderwijs weinig baat, wanneer daarvan geen of geen yertgeld gebruik wordt gemaakt; dat, om dit te bevorderen, gedurig en allerwege schoolfeesten gegeven worden, en dat zulks ook het doel was van hetgeen hier thans plaats had. Daarop werd door de kinderen een toepas selijk lied aangeheven. Vervolgens hield de beer burgemeester eene toespraak en drong daarin bij de scholieren op een geregeld schoolbezoek aan als de beste dank, dien zij bewijzen kunnen. Toen werden de kinderen op onbekrompene wijze onthaald op koekjes en chocolade, on der het gebruik waarvan de tevredenheid op elks gelaat te lezen stond. Na afloop daarvan werd nog een dankliedje gezongen, waarna elk kind vroolijk en welgemoed naar huis keerde. In haar verslag van den arbeid der»Ver- eenigingen voor volksvoordrachten en volks vermaken in Nederland over 1873/74" geeft de afdeeling Goes den volgenden wenk: »men zoeke vooral de volkslezingen zoo onderhoudend mogelijk te maken en wake er zorgvuldig tegen dat ze niet in avondscholen ontaardenmen overdrijve niet bet altijd spreken over de sociale quaestie. De zaak zou tengevolge van al die toelichtingen de belangstelling verliezen. Men zoeke den werkman er aan te gewennen zelf een deel der zorgen voor de lezingen op zich te nemen en nu en dan zelf op te treden." Volgens verschillende berichten van het terrein des oorlogs te Atchin, zi|n aldaar een Europeesch fuselier, Van der Horst, van het 9e bat. infanteriebeide oogen uitge schoten. De ongelukkige Een tweede Com- furius dus BH.) Blijkens een bij den Minister van Bin- nenlandsche Zaken ontvangen telegram van den heer Oudemans uit Aden van 23 Dec. schijnt de Nederlandsche expeditie op Reuni on in de waarneming van den overgang der planeet Venus voorbij de zon, tengevolge van een bewolkten hemel, slechts ten deele ge slaagd te zijn. De Nederlandsche Maatschappij van Nij verheid heeft een commissie benoemd om te onderzoeken wat zou kunnen geschieden ter bevordering van de kunstmatige oesterteelt. Het Vaderland verneemt, dat de machinist van den trein, waarmede het spoorwegongeluk bij Warmond heelt plaats gehad, in den loop der volgende maand te Leiden zal terechtstaan. Men meldt uit Amsterdam aan de N. R. Ct dd. 23 Dec.: Gisteren werd door een makelaar in effec ten alhier een Chicago-spoorweg-obligatie af geleverd, die door den kooper geweigerd is, omdat op gemeld effect met flauwe en met potlood geschreven letters de naam stond van de te 's-Gravenhage vermoorde mevrouw Van der Kouwen. Naar men zegt moet dit stuk reeds door verscheiden handen zjjn gegaan, alvorens deze bijzonderheid werd opgemerkt. Ook de verkooper had dit niet gezien. De politie, van dit feit onderricht, doet nauw keurig onderzoek. Naar de N. R. Ct. verneemt, groeit het getal deelnemers aan de oprichting eener Ver eeniging tot invoering der lijkenverbranding nog steeds aan hun aantal was Zaterdag reeds tot 415 gestegen. De uitgever van het weekblad Ons Streven bericht, dat hij in staat gesteld is de uitgave daarvan te big ven voortzetten. Aan de Ned, Financier wordt met be trekking tot de 3j Cts. premieleening te Am sterdam medegedeeld, dat het iSijodicaat met ultimo dezer ontbonden zal worden met een redelijke winst, welke op 5£ pCt. zal vast gesteld worden. Te Leeuwarden is in eene vergadering der subcommissie voor het Thorbecke-monument besloten, tegen heden alle belangstellenden, op te roepen tot het houden eener meeting naar aanleiding der beschikking van den Minister van Binnenlandsehe Zaken omtrent de plaatsing van bedoeld monument. Het voornemen is die meeting te doen strekken tot eene mani festatie van de verontwaardiging des vo s over het kabaal, dat den grooten staatsman na zgnen dood de hulde tracht te onthouden, die het dankbare volk hem wenseht te brengen. Donderdag was te Madrid sedert twaalf dagen geen post aangekomen, en alle gemeen schap tengevolge van de sneeuw verbroken. voor het nummer van a. s. Vrijdag dat op Nieuwjaarsmorgen verschijnt worden a 40 cents van 1 tot 8 regels geplaatst en kunnen tot Donderdag avond 8 uur worden ingezonden. De Uitgevers. BENOEMINGEN bn BËSLÜITÊNT De Minister van Binnenlandsehe zaken heeft onzen stadgenoot W. Temperman benoemd tot buitengewoon Opzichter bij den Waterstaat, in het 3de district, stand plaats Assen. Na afgelegd examen is o. ru. benoemd tot lui tenant ter zee 2e klasse de adelborst der le klasse C. Molt. Benoemd tot gezworen der Breede Watering bewesten Yerseke de heer A. Meijaard. Z. M. heelt o. m. benoemd tot surnumerair bij de administratie der directe belastingen, in en ui tg. recht, en acc.C. C. A. M. Dominions, van Kruiningen. KERKELIJKE ZAKEN ONDEKW ijfe. Beroepen te Wemeldinge de. Van der Horst, pred. te Gorinc'nem. Bedankt voor Groote Lindt door ds. M. M. De Lint, pred. te Yerseke. Bedankt voor Amsterdam door ds. O. Doedes, pred. te Velsen. VERKOOPINGEN EN AANBESTEDINGEN. Jl. Donderdag is te Middelburg o. a. aanbesteed het herstellen van boorden langs het kanaal door Zuid- Beveland; minste inschrijver was de heer J. Filis, te Vlissingen voor f 13 467. Voorts heeft het polderbestuur van Walcheren o. a. aanbesteed de leverantie van 3000 kilogram staafijzer en 200 kilogram plaatijzer; minste inschrijver wed. J. C. Massee en Zoon, te Goes, voor J 365. De Arrondissements-Uecbtbank te Goes beeft dd. 23 November de navolgende vonnissen uitgesproken: 1. F. v. W, 58 jaar, geboren te Hoek, wonende te Philippine, schuldig verklaard aan diefstal met inklimming op eene plaats die niet als bewoond huis wordt aangemerkt of daarmede gelijk gesteld, gepleegd ouder verzachtende omstandigheden. Veroor deeld lot eene gevangenisstraf van een maand en in de kosten van het rechtsgeding, desnoods invorderbaar bij lijfsdwang. 2. J. C, V., zoon van Jacob, 25 jaar, molenaarsknecht, geboren te Renesse, vroeger wonende te Cortgene, thans te Veere, schuldig verklaard aan het moedwillig aan iemand toebrengen van slagen, stooten en verwondingen, waardoor geenerlei ziekte of beletsel om te werken van meer dan 20 dagen is ontstaan. Veroordeeld tot eene cellulaire gevangenisstraf van vijftien dagen en eene geld boete van acht gulden, subsidiair cellulaire gevangenisstraf van een dag en in de kosten van het rechtsgeding, desnoods invor derbaar bij lijfsdwang. 3. S. v. d. V., 43 jaar, zonder beroep, geboren en wonende te Hontenisse, schuldig verklaard aan boon, gepleegd onder ver zachtende omstandigheden. Veroordeeld tot eene gelboele van vijftig cent, subsidiair gevangenisstraf van een dag en in de kosten van het rechlsgeding, desnoods invorderbaar bij lijfsdwang. 4. J. K., zoon van Johannes, 59 jaar, geboren en wonende te Ivrabbendijke, schuldig verklaard aan eenvoudigeu diefstal, gepleegd onder verzachtende omstandigheden. Veroordeeld tot eene ge vangenisstraf van een dag en in de kosten van het rechtsgeding, desnoods invorderbaar bij lijfsdwang. 5. J. C., zoon van Adriaan, 14 jaar, limmermansjongen, ge boren en wonende tc Ellenoulsdijk, schuldig verklaard aan een- voudigen diefstal, gepleegd met oordeel des onderscheids. Ver oordeeld tot eene gevangenisstraf van vijftien dagen en in de kosten van dit rechtsgeding, desnoods invorderbaar bij lijfsdwang De Pays, eeu der organen van de Bona- partisten in Frankrijk, is door de regeering gesehorst. Tot dezen maatregel is besloten tengevolge van een artikel, waarin „de leden der nationale vergadering worden aangevallen en het mandaat, door de nationale vergade- ting aan maarschalk De Mac Mahon, presi dent der republiek, gegeven, verkeerd voorge steld wordt." De Pays had nl. getracht te bewijzen, dat de eenige reden waarom maar schalk De Mac Mahon aan het hoofd van het bewind staat is: deze plaats te bewaren voor Napoleon IV, wanneer hg den vqreisch-

Goessche Courant | 1874 | | pagina 2