1874. N°. 153, Dinsdag 23 December. 613te jaargang. Ver- bind i n gs-k ana a I te Vlissingen. NATIONALE MILITIE. MEDïïJAAHS-BEDEELlN'i. UK. en HERIJK der MATEN en GEWICHTEN. Uitgifie van Grond in Eigendom. Vertrek der brievenmail naar Oost-Indië: goeschë De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdag avonduitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal zoo binnen als buiten Goes ƒ1,75. Afzonderlijke nommers 5 c-, met bijblad 10 c- courant. Gewone advertentiën worden a 10 c. per regel geplaatst. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop be trekking hebbende dankbetuigingen van 1—8regels a/1,— Dienst-aanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald, 20 e. OPENBARE VERGADERING van den .4 A tb der G SS S3 Si Si IV T SS GOK S, op WOENSDAG den 30 DECEMBER 1874, des voormiddags te elf uren. Goes, den 22 December 1874. De Pecretaris, HARTMAN. punten van behandeling. I. Mededeelingen, ingekomen stukken. II. Voorstel van Burg. en Weth tot af- en over schrijving op de begrooting voor 1874, tot voldoening van het aandeel in de kwade pos ten der rijksbelastingen III. Verordeningen in zake den Hoofdelijken Omslag. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES brengen, op uitnoodiging' van den heer Commis saris des Konings in de provincie Zeeland, ter open bare kennis, dat het veróindings- anaal tus- tchen de spoorineghavens en de voor malige Marine-haven of' hel dok te Vlissinqen, met den I Januari aanstaande voor het publiek verkeer zal worden opengesteld met her innering, dat, volgens art. 10 van Zijner Majesteits besluit van 17 September 1873 (St.bl. no. 129) tot vast stelling van een nieuw tarief van haven- en schatgeld op het kanaal door Walcheren, de voormalige Marine haven, te beginnen met gemelden 1 Januari voor de toepassing van het voorschreven tarief, zal worden beschouwd als tot het kanaal van Walcheren te be- hooren; alsmede dat bij Zijner Majesteits besluit van den 21 October 1874 (St.bl. no. 133), op de voormalige Marine-haven van toepassing is verklaard liet gewij zigd reglement van Politie voor het kanaal door Wal cheren. Goes, den 26 December 1874. Burgemeester en Wethouders voornoemd, G. H. KAKEBEEKE. l.b. De Secretaris, HARTMAN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES, gezien art. 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21 en 24 der wet op de Nationale Militie, dd. 19 Augustus 1861, (Staats blad no. 72); brengen bij deze voor de TWBSSiBHE MA.%1 ter kennis der ingezetenen: dat het register van IBfSCMS&lJKIvoor de XAWIOJVAIjSi S3S3jS TS 34 dagelijks, ge durende de maand Januari, (uitgenomen des Zondags) van des morgens 9 tot des namiddags 2 ure, ter secre tarie der gemeente zal gereed liggen; dat tot de inschrijving verplicht zijn alle mannelijke ingezetenen, die opdenlsten Januari aanstaande hun 19e jaar zullen ingetreden, en dus in het jaar 1856 geboren zijn, abmede diegenen, welke na het intreden van hun 19e doch voor het volbrengen van hun 20ste jaar ingeze tenen zijn geworden; dat, vólgens art. 15, voor ingezeten wordt gehouden 1°. hij, wiens vader, of, is deze overleden, wiens moeder, of, zijn beiden overleden, wiens voogd ingezeten is, volgens de wet van den 28 Juli 1850 (Staatsblad no. 44); 2°. hij, die geen ouders of voogd hebbende, gedurende de laatste aan het in de eerste zinsnede van dit artikel vermelde tijdstip voorafgaande, achttien maanden in Nederland verblijf hield; 3". hij, van wiens ouders de langstlevende ingezetene was, al is zijn voogd geen ingezeten, mits hij binnen het rijk verblijf houdt. Voor ingezeten wordt niet gehouden de vreemdeling, behoorende tot eenen staat, waar de Nederlander niet aan den verplichten krijgsdienstis onderworpen, of waar, ten aanzi.n der dienstplichtigheid, het beginsel van weder- keerigheid is aangenomen; dat volgens art. 17 niet behoeven te worden ingeschre ven de in een vreemd rijk achtergebleven zoon van een ingezeten, die geen Nederlander is en de in een vreemd rijk verblijf houdende ouderlooze zoon van een vreemde ling, al is zijn voogd ingezeten, alsmede de zoon van een Nederlander, die ter zake van 's lands dienst in 's rijks overzeesche bezittingen ofkoloniën woont; dat volgens art. 16 de inschrijving moet plaats hebben 1°. van een ongehuwde in de gemeente, waarde vader, of, is deze overleden, de moeder, of zijn beide over leden, de voogd woont; 2°. van een gehuwde en van een weduwnaar in de ge meente, waar hij woont; 3". van hem, die geen vader, moeder of voogd heeft of door deze is achtergelaten, of wiens voogd buitens lands gevestigd is, in de gemeente, waar hij woont; 40. van den buitenslands wonenden zoon van een Ne derlander. die ter zake van 's lands dienst in een vreemd land woont, in de gemeente, waar zijn vader q£ voogd het laatst in Nederland gewoond heeft. Terwijl eindelijk, volgens art. 18, elk, die behoort in geschreven te worden, verplicht is, zich tnsschen den lstsn en 31sten Januari daartoe aantegeveu bij burgemeester en wethouders, ter plaatse en op de uren hiervoren aange wezen, terwijl bij ongesteldheid ofafwezïgheid zijn vader, of.isdeze overleden, zijne moeder, of,zijn beiden overle den, zijn voogd, tot het doen van die aangifte verplicht is. Goes, den 26 December 1874. Burgemeester en Wethouders voornoemd, G. H. KAKEBEEKE, l. b. De Secretaris, HAR TM A N. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES brengen ter openbare kennisdat de Nieuwjaars- Commissie, daartoe in staat gesteld door de bijdragen der ingezetenen, op Vrijdag den 1 Januari 1875, aan de weezen- en armenschool eene uitdeeling zal doen van Eetwaren en Brandstoffen aan de armen dezer gemeente. Burgemeester en Wethouders noodigen mitsdien de roeergegoeden uit, op den Nieuwjaarsdag geene giften of aalmoe2en aan hunne huizen uittereiken, daar dit eene minder goede arm verzorging is; en waarschu wen de armen voor het bedelen op dien dag, dewijl daartegen door de politie met de meeste gestrengheid zal worden gewaakt. Goes, den 2G December 1874. Burgemeester en Wethouders voornoemd, G. II. KAKEBEEKE, l. b. De Secretaris, HARTMAN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES brengen ter openbare kennis, dat de jaarletter, zoo wel bij den IJK als bij den HERIJK, gedurende het jaar 1875 te bezigen, zal zijn de letter R, in den gewonen drukvorm, schuins geseld; bij den ijk der Weegwerkt,uitren, voor gewoon gebruik, de Koninklijke kroon; voor fijnere wegingen een vijf'stralige ster; en tevens, dat het merk van het kantoor, waar de eerste stempeling heeft plaats gevonden voor Zierikzee, waar onder de gemeente Goes ressorteert, blijft bepaald op het cijfer 13. Goes, den 26 December 1874. Burgemeester en Wethouders voornoemd, G. H. KAKEBEEKE, l. b. De Secretaris, HARTMAN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES brengen ter openbare kennis, dat door C. Hootsmans, metselaar te Goes, een adres is ingediend, om aan hem in koop aftestaan ZEVEN centiaren gemeentegrond, liggende aan de Ganzenbarrière, naast den eigendom van J. Koens Hz., en deel uitmakende van het kadastraal perceel Sectie D no. 1278 en noodigen diegenen uit, welke tegen den afstand bezwaren mochten hebben, die aan hun College ken baar te maken voor of op Zaterdag den 2 Januari 1875, zullende het er anders voor gehouden worden, dat geene bedenkingen daartegen bestaan. Goes, den 28 December 1874. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M P. BLAAUBEEN. De Secretaris, HARTMAN. POSTERIJEN. De sluiting der mail naar Padang en Batavia, te verzenden per stoomschip Koning der Neder landen van de Stoomvaart-Maatschappij Neder land geschiedt den S Januari, per trein van 9.52 's morgens. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. GOES, den 28 December 1874. De Eerste Kamer heeft in hare zifting van Donderdag de wet op de Middelen, be nevens de wetsontwerpen tot afstand van grond voor den spoorweg bi] Feyenoord en tot vast stelling der begrooting voor Oinmerschans aangenomen, en de hervatting harer werkzaam heden bepaald op den 11 Januari a. 8. De Minister van Financiën heeft bepaald, dat bij het behandelen van adressen om terug gaaf van accijns voor vee, waarvan het vleesch ongeschikt voor menschelijk gebruik geoor deeld en dus in den grond bedolven is, de ambtenaren voortaan moeten onderzoeken en in hun rapporten meêdeelen, of er al dan niet reden bestaat om aan te nemen dat de be langhebbende tijdens het doen der aangifte tot slachten niet heeft geweten, dat bet vee lijdende was aan een ziekte, die de afkeuring moest meêbreügen. Volgens het Vaderl. zal de nieuwbe noemde Gouverneur-Generaal van Nederl. In- dië, de heer Van Lamberge, omstreeks half Februari naar Indië vertrekken. Bij Kon Besluit zijn, met ingang van 1 Januari 1875, ter vervanging van de op 31 December e. k. aftredende en niet herkies bare leden van de geneeskundige raden, tot leden dier raden benoemd Voor Zeelanddr. M. J Bouvin, te Middel burg; Th. F. Martin, te Hulst; dr. J. Hazen berg, te Vlissingendr. H. Goemans Jzte Zierikzee; J. Adamte Goes; S. G. Nauta Van der Grijp, te Zierikzee; mi'. A. P. Snouck Ilur- gronje, te Middelburgen tot plaatsvervangende leden: dr. A. P. Fokker, te Goes; dr. J. Kos ten De Bruyne, te Zierikzeedr. IJ. Keyzer, te Middelburg; Th Persant Snoep, te Kapelle; dr. F. Seelheim, te MiddelburgP. M. De Ligny, te Middelburg; W. P. V. Hennequin, te Sluis; mr. J. Snijder, te Veere. Heden werd door bestuurders van de Har monie «de Volharding", daartoe gemachtigd door de algemeene vergadering van werkende en rustende leden, eene uitnoodiging tot de Goesclie burgerij gericht tot het bekomen van vrijwillige bijdragen boven of buiten de gewone contributie, ten einde daardoor de Harmonie in stand te kunnen houden. Zeker is het tijdstip voor een dergelijk beroep op de burgerij niet gunstig. De vrij hevig be gonnen winter doet zijn invloed gevoelen en de liefdadigheid wordt van vele zijden ingeroepen om 'nijpend gebrek te voorkomen of hoogen nood te helpen lenigen. Maar er is niets onbillijks in tegenover onze verarmde natuurgenooten wanneer zij, die 't missen kunnen, ook eene bijdrage bestemmen voor eene inrichting, die grootendeels tot genot is bestemd, maar tot een genot, dat tegelijk veredelen en be schaven kan. Waar de burgerij vlijtig is in de werken der liefde, daar mag zij ook veilig eene geldelijke bijdrage wijden aan eene inrichting, die haar genot verschaffen kan. Bovendien geldt bet bier eene inrichting, die in eene gemeente als de onze onmisbaar is. Het gemis van een «eigen mu ziekkorps" beeft zich vroeger hier vaak doen ge voelen, wanneer eenig algemeen feest werd voor bereid, en dikwijls waren groote uitgaven noodig om van elders muziek te doen komen. Sinds eenigen tijd verbengen we ons in 't bezit van zulk een muziekkorps, dat blijken geeft goede vorderingen te maken en in de behoefte flink te kunnen voorzien. Maar de instandhouding vordert van bestuurders veel moeite en overleg. Ofschoon bet getal contribnëerende leden 118 a f 3,'sjaars bedraagt, zoo zal 't wel geen be toog behoeven dat deze som lang niet toereikend is om de noodigste uitgaven te kunnen bestrijden. In de vergadering is bovendien de wenscb uit gedrukt en het voorstel aangenomen om de jaar wedde van den directeur eenigszins in overeenstem ming te brengen met de vele werkzaamheden van hem gevorderd om de werkende leden op te leiden en in 't algemeen de «Harmonie" op eene goede hoogte te houden. Voor die jaarwedde is nu f 600,geraamd. Het geval wil bovendien, dat de tegenwoordige directeur, wiens ijver voor de Harmonie niemand ontkennen zal, evenmin als het gelukkig verschijnsel^

Goessche Courant | 1874 | | pagina 1