1874. N°. 151. Dinsdag 22 December. 61" jaargang. Uithoofde van het Kerstfeest zal a. s. Vrijdag geen no- dezer Courant worden uitgegeven, zoodat gedurende deze week, na heden, alleen in 't no. van a. s. Woensdag gelegenheid tot adverteeren bestaat. Commissiën en besturen van Gemeente-instellingen. Slee-Colleote. Vertrek der brievenmail naar Oost-Indiër BINNENLANDSCHE BERICHTEN. «OESCHE I)e uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vkijdag avond, uitgezonderd op feestdagen. PrijB per kwartaal zoo binnen als buiten Goes 1,75. Afzonderlijke nommers 6 c., met bijblad 10 e. (XllllVM. Gewone advertentiën worden a 10 c. per regel geplaatst Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop be trekking hebbende dankbetuigingen van 1—8 regels a/1,-- Dienst-aanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald, 20 c. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES brengen ter openbare kennis, dat de raad der gemeente in zijne openbare vergadering van den 17 December jl. ter vervulling der vacatures, die door de periodieke aftreding met 1 Januari 1875 zullen ontstaan, heeft benoemd: a. tot leden der vaste raadscommissie voor het finan ciewezen, de heeren Mr. J. G. De Witt Hamer, teveus Voorzitter W. F. Busing, en Jhr. M. J. De Marees Van Sivinderen. b. tot leden der vaste raadscommissie voor liet ont werpen der strafverordeningenwaarvan de Burge meester ambtshalve lid en voorzitter is, de heeren Mr. I. J. DelBaere en Mr. -/. A. Van Hoek. c. tot leden van het burgerlijk armbestuur, de heeren D. Hildernisse en J. P. Boshoff. d. tot regentes van het weeshuis Mevr. A. M. TimansVerbeek. e. tot voorzitter van het bestuur van het Gasthuis, de heer Mr. I. J. Del Baere. f. tot regentes van bet Gasthuis Mevr. de Wed. C. J. SteendijkEvers- dijkDe Witt Hamer. g. tot lid der plaatselijke schoolcommissie de heer Mr. J. G. De Witt Hamer. h. tot leden der openbare gezondheidscommissie de heeren Dr. J. Kooman As. en J. Adam. i. tot lid der commissie van toezicht op de inrich tingen van Middelbaar onderwijs de heer Dr. J. L. Goemans. Goes, den 18 December 1874. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris, HARTMAS. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES maken bekend, dat Diakenen der Hervormde Gemeente alhier het voornemen hebben, om op den tweeden Kerstdag, zijnde Zaterdag den 26 dezer, na het eindi gen der Godsdienstoefeningen, een buitengewone of zoogenaamde S*lee- Collecte te houden aan de hui zen der ingezetenen, ten behoeve van hunne bedeelden. Burgemeester en Wethouders vertrouwen, dat deze gelegenheid gretig zal worden aangegrepen om ruime bijdragen uittereiken aan genoemd college, ten einde zijn taak te vergemakkelijken, waartoe de inzameling gunstig wordt aanbevolen. Goes, den 19 December 1874. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris, HARTMAN. POSTERIJEN. Via TRIEST, 22 December, Via BRINDISI, 24 December. GOES, den 21 December 1874. In de zitting van Vrijdagavond heeft de Tweede Kamer in behandeling genomen de afzonderlijke begrooting van uitgaven voor de voltooiing van het vestingstelsel. Die begrooting werd door de heeren De Roo, Storm, Stieltjes, Van Houten en anderen bestreden; daarna deed de heer v. d. Putte 't voorstel de ver dere behandeling uit te stellen, opdat de Mi nister in de gelegenheid gesteld worde gebruik te maken van de gegeven wenken en met een gewijzigd ontwerp te komen na het recès, welk voorstel na langdurige discussie met 42 tegen 29 stemmen werd aangenomen. Vervolgens stelde de heer Van de Putte een amendement voor om de som van 4 milll- oeu te veranderen in 8 ton, tot voortzetting der reeds aangevangen werken in de nieuwe Hollaudsche waterlinie en betaling voor reeds aanbestede werken. De Minister van Oorlog nam dat amendement over, waarna het aldus gewijzigd art. 58 werd aangenomen. Het amendement-De Roo, om art. 59 te verminderen met f 340,500 voor kazerneering en andere uitgaven, tot daaromtrent een vast stelsel van garnizoenen en militie-indeeling zal zijn aangenomen, werd door den Minister bestreden, doch ten slotte met 41 tegen 31 stemmen aangenomen. Het geheele budget van Oorlog werd daar op aangenomen met 43 tegen 29 stemmen." In de zitting van Zaterdag was aan de orde de algemeene beraadslaging over hoofd stuk IX (Koloniën), waarbij andermaal 's Mi nisters onvaste houding bij de Indische begroo ting ter sprake kwam. Óp de vraag van den heer Gevers Deynoot, of het gerucht waar was, dat de Gouv.-Gener. zijn ontslag heeft gevraagd, gaf de Min. een bevestigend antwoord, en op die van heer Fan Houten naar de reden van dat ontslag verzekerde hij, dat de heer Loudon reeds, bij 's Ministers optreding, voorwaardelijk ontslag had gevraagd, maar dit nu onlangs, bij herhaling, op de meest stellige wijze, in een defiaitief ontslag had veranderd, en dat de grond daarvoor gelegen was in een mee- ningsverschil, waarover de Minister zich ech ter niet uitliet. Nadat de West-Indische Ko loniën nog tot eenige discussie aanleiding gaven, werd de begrooting aangenomen met 65 tegen 2 stemm. Daarop werd hoofdst. X (onvoorziene uitgaven) met eenparige stemmen aangenomen. In de avondzitting heeft de Minister van Financiën, naar aanleiding der gedachtenwis- seling, bij de wet op de middelen, over on derscheiden belastingen en aandrang tot her ziening, afschaffing of vermindering, in sub stantie verklaarddat hij zich nog niet kan uitlaten over zijne plannen nopen3 de herzie ning van het belastingstelsel in 't algemeen; dat hij overigens alles wil aanwenden tot weg neming van hetgeen den handel of wat den toegang tot onze havens bezwaart; dat de zoutbelasting kan verminderd en in de hef fing verbeterd wordendat hij geen voor stander is van meerdere verhooging der belas ting op het gedistilleerddat hij groot voorstander is van het denkbeeld om de 4/5 van de personeele belasting voor het Rijk terug te nemendat de zeepbelasting, schoon hij haar niet verdedigt, evenwel niet gezegd kan worden onhoudbaar te zijndat hij tot nu toe geen 't minste voornemen heeft de sui- ke)belasting af te schaffen, daar onze finan- ciëele toestand dit niet toelaat en ook omdat de Minister wil afwachten wat Frankrijk zal doen. Nadat de algemeene beraadslaging over de Wet op de middelen was gesloten, en na nog eenige discussiën over de artikelen, waaruit nu de post voor het vestingstelsel ad 4 millioen door den Minister is teruggenomen, werd de geheele wet aangenomen met algemeene stemmen. Op voorstel van den heer Van Houten werd besloten de beslissing over de conclusie in zake het adres van ingezetenen van Strijp uit te stellen. De vergadering is op recès gescheiden. Eergisteren werd op onze begraafplaats teraardebesteld het stoffelijk overschot van den beer Jacobus Walraven Van Kerkwijk, een man, dien wij gerustelijk mogen noemen een onzer voortreffelijkste medeburgers. Den 19en dezer stierf hij op 76jarigen leeftijd, omgeven van de hem zoo liefhebbende kinderen en betreurd door menigeen, die hem in zijn nuttig en werkzaam leven gekend hebben. Al had de heer Van Kerkwijk zich nu sinds eenige jaren teruggetrokken uit het openbare leven, toch blijft de gemeente Goes veel aan hem verplicht. Schier geen tak van gemeentebelang of hij getuigt van zijn werkzamen geest. Lange jaren Wethouder dezer gemeente en lid van den gemeenteraad stond bij hem onverbiddelijk het belang der gemeente op den voorgrond. Onderwijs, brandwezen enz. waren voorwer pen van zijne onvermoeide zorg. Maar het Armwezen vooral heeft veel aan hem te danken. Vooral de hervorming daarvan, met beleid en volharding uitgevoerd, blijft voor Van Kerkwijk eene eerezuil. Als mensch hartelijk en vrien delijk, verstandig, weldadig en onkreukbaar eerlijk, dwong Van Kerkwijk achting af en heeft hij ten volle aanspraak bij zijne medeburgers in vereerend aandenken te blijven. Algemeen hebben thans de bakkers in onze gemeente den prjjs van het brood verlaagd bij de meesten kost het gewoon tarwebrood nu 17, bij 2 bakkers 16 en bij 2 anderen 15 cents per kilo. Jl. Zaterdag is o. m. door de commissie te Leiden tot apotheker bevorderd de heer Van Kalmthout van Goes. - De N. R. Ct. deelt mede, dat volgens opgave van de justitie in het begin en de helft dezer maand twee brieven, de een te Sliedrecht en de ander te Goes per post verzonden, en respectievelijk bevattende 1 bankbiljet van 25 A. E. no. 6885 en 1 bankbiljet van 1000 M. 8378, niet aan de adressen bezorgd zijn. Wat den laatsten brief betreft, inhoudende 1000 en van Goes verzonden, zijn wij in staat medetedeelen, dat de brief met zijn inhoud be hoorlijk aan het adres is gekomen, hoewel iets later dan gewoonlijk en dat de oorzaak daarvan vermoedelijk ligt in vertraagde kennisgave van de aankomst des aangeteekenden briefs door het kantoor op de Belgische plaats, waarheen hij verzonden was, of door vertraagde afhaling van den geadresseerde zeiven. Aan de Ulrechtsche Hoogesehool is Zater dag bevorderd tot doctor in de rechten, op stellin gen, de heer F. N. Van der Bilt, van Kapelle. Aangaande den diefstal te 's-Heerenhoek, waarvan wij in ons vorig no. melding maakten, vernemen wij nader, dat die heeft plaats gehad bij den wagenmaker De Jong, tijdens deze met zijn vrouw een concert ter plaatse bijwoonde, waar een groot aantal ingezetenen van 's-Hee renhoek aanwezig waren. Men is aan de achter zijde door inbraak binnen gekomen en heeft het kabinet op verschillende plaatsen openge broken. De ontvreemde som bedraagt ruim 1000 in bankpapier en specie. Het voor- loopig onderzoek der Justitie in loco heeft tot geen bepaald resultaat geleid. De Staatscourant meldt, dat bij Kon. be sluit van 17 dezer aan mr. J. Louaon, on der dankbetuiging voor de door hem aan den lande bewezen diensten, op zijn verzoek is verleend een eervol ontslag als Gouverneur- Generaal van Nederlandsch Indië, met ingang van den dag, waarop hij zijne functiën als zoodanig aan zijnen opvolger zal hebben over gegeven, en dat in zijne plaats is benoemd Zijner Majesteits buitengewoon gezant en ge volmachtigd Minister in Belgiëmr. J. W, Van Lansberge. Uit Vlissingen meldt men aan het Va derland, dat het aan de politie aldaar zoo

Goessche Courant | 1874 | | pagina 1