OEFENSCHOOL. BURGERLIJKE STAND GOES, LIEFDADIGHEID. 30jarige Echtvereeniging fe m wa Aanbesteding*. Aanbesteding*. OPENBARE VERKOOPING op Maandag den 21 December 1874, 56 zachte Oimeboomen en 52 harde dito, 42 Fruitboomen, 129 zware Oimeboomen, op Zaterdag den 2 Januari 187S, geschied voor zijne industrie. Hij verzocht ten slotte „op de in pacht zijnde gronden pannen te mogen laten staan, en meer te mogen aanvoeren en bewerken, verder, zonder daar- stelling eener schuur of ander getimmerte, een ge deelte op eigen risico te mogen onderverburen, en eindelijk den met 2 a 3 struiken verbreeden uitweg te moeten herstellen bij de oplevering". Wij bebben hem daarop in dato 24 October te kennen gegeven, dat wij „met stilzwijgen passeerende de daaromtrent door hem verkeerdelijk aangehaalde zoogenaamde voorbeelden" ons verplicht achtten „on danks de voordeelen, die zijne industrie voor deze gemeente mocht afwerpen," op de stipte naleving der voorwaarden van de pachtovereenkomst te blijven insteeren, met bijvoeging, dat, ware door hem over de onderverhuring of andere afwijkingen vooraf met ons in overleg getreden, zooals andere pachters ge woon zijn te doen, wij in staat geweest waren daar omtrent te beschikken, en ingeval van inwilliging daaraan zoodanige voorwaarden te verbinden, als wij in het belang der gemeente noodig achtten. Ten einde echter een blijk van onze welwillend heid te geven, hebben wij den pachter geschreven, dat wij ons voor ditmaal zouden tevreden stellen, wan neer door hem vóór het einde van het thans loopende pachtjaar en alzoo vóór den laatsten December a. s.: 1°. de haag langs het zijpad in vorigen staat wordt teruggebracht en met het hekje afgesloten; 2°. de op de hoveniering liggende pauuen worden verwijderd 3°. de paardenpenen worden gerooid en de ver pachte perceelen worden aangelegd en gebezigd uit sluitend tot moezerij; en 4°. de onderverhuringen van sommige gedeelten worden verbroken en te niet gedaan; een en ander onder uitdrukkelijke voorwaarde, dat ons binnen acht dagen de schriftelijke verzekering wierde gegeven, dat aan onze vorenstaande eischen stiptelijk zal worden voldaan. Deze verklaring hebben wij van den pachter ont vangen, „behoudens reserve", zooals hij zich uitdrukte, „om zich tot den Raad te vervoegen om eenige wij zigingen in het pachtcontract van 30 Augustus 3 873 te verzoeken." Ziedaar de aanleiding tot het adres, dat, naar ons oordeel, de gegeven inlichtingen in aanmerking ge nomen, niet voor eene gunstige beschikking vatbaar is. Wij hebben alzoo de eer Uwe vergadering voor te stellen: de voorwaarden der pachtovereenkomst van den 30 Aug. 1873 te handhaven, met goedkeuring van het uitstel, dat wij voor het in orde brengen van hetland verleeud hebben tot den 31 Dec. 1874, maar tevens ons te machtigen den adressant te keuueu te geven, dat, wanneer alsdan aan de voorwaarden niet is voldaan, aan de bedreiging onzerzijds van proce dure enz. gevolg zal worden gegeven'". De Voorzitter brengt dit voorstel in behandeling. (Wordt vervolgd) Ingezonden Stukken. Een briefschrijver uit de Residentie, in wien ge makkelijk onze afgevaardigde is te herkennen, heft in de N. G. Cf. van jl. Maandag klaagtonen aan over de houding van Dr. Kuyyer vooral ook, omdat Dr. K. in gewichtige aangelegenheden met de liberalen stemde. Ziedaar politieke eerlijkheid. Komt 't van de liberalen dan tegen „quand même" Het pleit dunkt ons voor de eerlijkheid van Dr. Kuyper, dat hij zijne erkende bekwaamheden niet te slapen legt en ijverig de zaken onderzoekt, gelijk blijkt uit zijne rede over het onderwijs (die we waar- deeren, al deelen wij ook volstrekt niet zijn gevoelen) en niet blindelings meegaat met „de partij". Maar wat hebben we te denken van een volzin als deze „Benoemingen als die van den gewezen modernen predikant Moens tot inspecteur van het lager onder wijs, zijn van deze ministers niet te duchten. Zij stellen prijs op godsdienst". Wij hebben allen eerbied voor den godsdienst; maar vragen of godsdienst (de briefschrijver in de A". G. Ct. schijnt den godsdienst van den heer Moens eenvoudig weg te redeneeren, omdat 'het de hare niet is) het eenige is, wat men bij een inspecteur van het lager onderwijs moet vorderen? De heer Moens toont meer en meer de man te zijn om zich voor de zaak van het onderwijs moedig in het veld te wagen en wel gewapend ten strijde te komen. Als de grootste lof voor dit ministerie begrepen is in de mededeeling, dat er in de kerk reeds vier vaste plaatsen in de ministerbank genomen zijn, dan zullen we nog wel eens benoemingen zien, waarvan de gevolgen zelfs voor de N. G. Ct. niet aangenaam zullen wezen. In ieder geval verdient het gereleveerd te worden, hoe onze heeren conservatieven de zelfstandigheid dei- antirevolutionairen eenvoudig wenschen opgelost te zien in het onzuivere sop van het conservatisme, dat door den briefschrijver in de N. G. Ct. en anderen wordt voorgestaan. De houding der antirevolutionairen, met dr. Kuyper aan liet hoofd, ofschoon deze ztker onze geestverwanten niet zijn, komt ons echter voor, juist pm de zelfstandig heid, die er in doorstraalt, meer eerbied te verdieuen dan die der conservatieven. Z. Z. Mijnheer de Redacteur l Aan uwe uitnoodiging, geplaatst onder mijn artikel in de Goesche Courant van heden, om mijne meening openbaar te maken over de cijfers, voorkomende in het daarop volgend artikel van een vijand van zulk wit broodkau ik voor alsnog geen gevolg geven. lo. Omdat alle berekeningen over den prijs van het brood, eeniglijk berustende op iudividuëele gevoelens of ontleend aan het orgaan vau éen der twee tegenover elkander staande partijen, mank gaan en onvolledig zijn, zoolang niet door proefnemingen de broodproductie van een hectoliter meel is bewezen en geconstateerd; immers, de oplossiug van een vraagstuk, waartoe de noodzakelijkste gegevens ont breken of het punt van uitgang onbekend is, is on mogelijk. 2o, Omdat ik mij niet geroepen acht de ziens wijze en becijferingen vau derden, hetzij juiste of on juiste, in het openbaar te beoordeelen, aantenemen of te verwerpen. Alleen mag ik niet terughouden, dat naar mijne meening de geëerde inzender eene berekening maakt, zooals iedere bakker voor zich behoort te doenhet kau niet opgaan met zoodauigeu uitleg der eigen zaken van den bakker het broodgebruikend publiek te belasten, want het behoeft toch wel geen betoog, dat den ingezetenen in de verste verte de verplich ting niet kan worden opgelegd om de bakkers, die slechts een debiet hebben vau een half hectoliter en minder per dag door overmatige broodprijzen te ge- moet te komen in hun gering debiet, ten einde hunne zaken gaande te kunnen houden. Zoodanig vrijgevig beginsel zou ongetwijfeld legio van bakkers naar onze gemeente lokken en er zijn er reeds meer dan te veel; en men vergete niet, dat de bakkers niet ee niglijk hun bestaan vinden in het fabriceeren van het gewone tarwebrood; rogge-, masteluin-, wit-, fransch- en ander brood, beschuit en kleingoed zullen ook wel verdiensten afwerpen. Eindelijk vermeen ik niet genoeg te kunnen aan dringen op het nemen der meer besproken proeven, als naar mijne overtuiging het eenige en voornaamste middel zijnde, waardoor de belangrijke zaak der brood prijzen tot eene zekere en gewenschte uitkomst kan leiden. Na U, mijnheer! vrijheid te hebben gegeven om van deze regelen zoodanig gebruik te maken, als U in het belang der zaak nuttig en raadzaam mocht oordeelen, heb ik de eer hoogachtend te zijn Goes, i5 December 1874. UEd. Dv. Dienaar. J. J. DeGRAAEF. Voor het nu volgend artikel van „een Werkman" was plaatsing verzocht in het „Volksblad". De redactie van dat blad meende echter, dat het beter aansloot bij de verschillende artikelen over de broodquaestie, successivelijk in ons blad ingezonden, en heeft „den werkman" daarom aangeraden de plaat sing in ons blad te verzoeken. Wij hebben geen bezwaar gemaakt aan dat verzoek gevolg te geven. Redactie. Aan de werklieden en verdere broodgebruikers te Goes. In de laatste dagen is er veel in de Goesche Cou rant geschreven en in het openbaar gesproken over de dure broodprijzen, waarvan de bakkers zelf de oor zaak waren, aangezien in October het tarwebrood voor de gestichten voor 16 cent het kilogram werd aan besteed, terwijl wij 19 cent (zegge 3 cent meer) moes- ten betalen; (sinds is de prijs der tarwe verminderd, en het brood op 18 cent gebracht.) Het gevolg van dat schrijven en die bespreking is geweest, dat 10 van de 20 bakkers alhier in de Goesche Courant van 12 December verklaard hebben hun brood niet te ver minderen, terwijl er onder die overige 10 bakkers zijn, welke hun brood 2 cent minder of 16 cent ver- koopen. Nu is het onze plicht onze vrouwen aan te sporen (want die zijn de eigenlijke broodkoopsters) om die bakkers, welke met een billijke winst tevreden zijnte steunen en te blijven steunen. Hoeveel werk lieden hebben 'een 20 brooden per week noodig, en dat maakt immers 40 cent uitgave aan brood per week minder; die 40 cent wekelijks inde spaarbank gebracht geeft ƒ20.80 in het jaar, zonder den intrest, en wij kunnen immers dat geld beter gebruiken, dan het in de zakken van die onbillijke bakkers te laten vloeien. Daarom, werklieden en broodgebruikers, sluit U aan een, en steunt die bakkers, welke menschlievendheid bezitten en hun brood voor een billijke winst ver- ko°pen' i.tv 1b7a EEN WERKMAN. Goes, den 14 December 1874. Naar wij vernemen is bij een bakker te dezer stede, die tot heden den prijs vau het brood nog niet had verminderd, dit thans ook 1 cent afgeslagen. Redactie Bij het inzage nemen van het „bestek en de voor waarden tot het herstellen of vernieuwen van eenige Provinciale Waterstaatswerken", op den 21 dezer, zagen wij met verbazing, op blz. 7, het voorstel tot het afbreken en opiuimen van de embarcadère 1 en het plankier aan den steiger te Wolfaartsdijk, waar door die steiger alsdan geheel onbruikbaar zal ge maakt worden worden. Het is onbegrijpelijk, dat hiertoe besloten wordt, uithoofde die los- en lading plaats, vóór 7 jaar geheel nieuw aangebracht, nog in zeer goedenv staat verkeert. Wanneer men toch bedenkt, hoe zeer de bewoners van Westelijk Z.-Be- veland nu alreeds eener. geruimen tijd zijn beraoeie- lijkt en bezwaard in hunne zoo hoog noodige reis gelegenheid langs den Wolfaartsdijkscheu steiger, zoo zouden zij dan nu op nieuw een niet gering bezwaar zich zien aangedaan, waarvan de onbillijkheid te zeer ln het oog springt, dan dat het niet te vernachten zou zijn, of, bij het opmerkzaam maken op deze aan gelegenheid, nog vóór de besteding, men hierin nog wel eene verandering zal willen brengen, ten einde een tal van reizigers uit dit gedeelte van Z.-Beve- land niet geheel en al van deze voor hen zoo gun stige communicatie te berooven. Den 17 Dec. 1874. VERKOOPINGEN VERPACHTINGEN. Datum. Plaats. Voorwerpen. Information. 21 Dcc. Kapelle, Kaphout, Paardekooper en v. d. Bussche. 21 Wemeldinge, Boomen, Pilaar. 21 Kruiningen, Idem, Bembges. 22 Goes, Rijtuigen enz., Pilaar. 23 VI oll'aartsdijk, Boomen, Pilaar. •23 •s-H. Arendsk., Paarden, mr. v. Dishoeck. 24 Kloetinge en Idem en mr. Liebert. 's Gravenpolder, Wagenhuis, 24 •s-H. Ablskerke, Meubilair, Paardekooper en v. d. Bussche. 28 Scliore, Boomen, Bembges 29 Goes, Hofstede etc,, Paardekooper en v. d. Bussche. 30 Scbore, Hofstede, Pilaar. 31 Vlake, Boomen, Remhges. 1873. 4 Jan. Wolfaartsdijk, Boomen, Pilaar. 4 Kapelle, Idem, Paardekooper en v. d. Bussche. 8 Borsselen, Hofstede, Pilaar en Paarde kooper. van 16 tot en met 18 Dec. 1874. Gehuwd: dsn 17, Jan George Den Boer, 25 j. jm. met Helena Maria Verheule, 31 j. d. Jacobus Behage, 23 j. jm. met Johanna Pie- ternella De Laat, 27 j. jd. Geboren: den 16, Johan Frederikz, v. Ma- rinus Sierevogel en Sophia Gerodina Schijf; den 17, Christina Elisabethd. v. Frans Hein- rich Kosters en Christina Brigida Muller De jaarlijksche bedeeling der ZUID-BKVELANDSCHE DORCAS heeft weder op de gewone wij ze plaats gehad. Met dankzegging aan de medewerkende en contribu- eerende leden, zoo binnen als buiten deze stad, zijn wij als vroeger in staat gesteld aan ruim 90 gezinnen de meest benoodigde kleedingstukken uittereiken. Met vrijmoedigheid blijven wij deze inrichting verder aan de liefdadigheid aanbevelen. Goes, 17 December 1874. (get.) J. J. De JONGE MÜLOCK HOÜWER, Pro c Wlon ft* P. RISSEEÜW, Thesauriere. Al >Y BKTE1N T1Ë1N, SbU van W. C. P. DOMMISSE K. De JONGE. SfL 's-Heerenhoek, 19 December 1874. Hunue dankbare kinderen. fis Tot diepe droefheid zijner kinderen behuwd- en kleinkinderen overleed heden de heer J. W. Van KERKWIJK in den ouder dom van ruim 76 jaren. Goes, 15 December 1874. Eenige en algemeene kennisgeving. Heden is tot droefheid van mij, van hare kinderen en verdere familie overledenmevrouw J. M. C. SOUTEN DAM geboren Schreudee, geliefde echtgenoot van J. SOUTENDAM. Leeuwarden, 17 Decémber '1874. Eenige kennisgeving. De ondergeteekende betuigt zijn wel- gemeenden dank aan allendie hem bij zijne benoeming tot BURGEMEESTER van NISSE, OVEZAND en DRIEWEGEN van hunne belang stelling hebben doen blijken. Tevens voelt hij zich gedrongenden ingeze tenen dier gemeenten openlijk dank te zeggen voor de hartelijke wijze, waarop zij hem jongst leden Woensdag hebben ontvangen. Goes, 18 December 1874. M. J. De MAREES Van SWINDEREN. De BURGEMEESTER der gemeente KRUININGEN geeft aan belangheb benden kennis, dat van heden af, gedurende dertig dagende opgaaf der belastbare opbrengst van elk gebouwd eigendom in deze gemeente ter Secretarie voor een ieder ter* inzage zal liggen. Kruiningen, den 17 December 1874. De Burgemeester voornoemd, DOMINICUS. Wie genegen is de levering aan te nemen voor het GASTHUIS te Goes, van het benoo digde Tarwe- en Kropbrood benevens Rund- en Kalfsvleescli gedurende de eerste 3 maandenen voorts van de benoodigde Gort Rijst, Kruidenierswaren, Visch, Kaas etc. gedurende de eerste 6 maanden van het jaar 1875, op de voorwaarden bij den Binnen vader van dat Gesticht voor belanghebbenden ter lezing liggende, gelieve zijn daartoe strek kend verzegeld inschrijvingsbiljet te bezorgen, op Donderdag den 24 December e. k., bij den eerstondergeteekende. Het Bestuur van het Gasthuis, Mr. I. J. DEL BAERE, Voorz. E. Van den BOSCH, Secretaris. Wie genegen is de levering aan te nemen voor het WEESHUIS te Goesvan het benoo digde Tarwe- en Kropbrood benevens Rund- en Kalfsvleescli gedurende de eerste 3 maanden van het jaar 1875, op de voorwaarden bij den Binnenvader van dat Gesticht voor belang hebbenden ter lezing liggende, gelieve zijn daartoe strekkend verzegeld inschrijvingsbiljet te bezor gen, op Maandag den 28 December, des middags vóór 4 uren, bij den eerstondergeteekende. Het Bestuur van het Weeshuis, J. A. A. FRANSEN Van de PUTTE Voorzitter. E. Van den BOSCH, Secretaris. des voormiddags te 10 uren, te We- meldmge, in nato^e^n boongaard voor den Weledelen heer J. Am Beviei* J>e Fouw qq., ten overstaan van den j^otaris J. M. PILAAR te Goes, van alle zwaargaaf en rechtstammigbijzonder geschikt voe- werkhoutvoorts alles staande in een boomgaard in Oosthoek a*n het dorpnabij het Kanaalin pacht bij Jacob Oudeman. N B. De Oimeboomen zullen in massa en in perceelen geveild worden. staande op de Hofstede in den Willem-Anna- polder, bewoond door J. WESTSTRATE. Inschrijvingen worden ingewacht tot en met Donderdag 24 December, ten kantore van mr. •J. II. Be Laat Be Banter, te l Goes. Het BESTUUR der OEFENSCHOOL voor aankomende Onderwijzers, te Goes, noodigt bij deze alle jongelieden tusschen de 14 en 18 ja ren oud, die de Lessen der Oefenschool wen schen bij te WOnen, uit zich daartoe des voormiddags te half twaalf uren in persoon akn te melden bij den Schoolopziener in het 4e district van Zeeland, en wel in het school lokaal van den heer D. H. C. 1TTMAN. te Goes. Namens het voornoemd bestuur J. H De LAAT DE KANTER*

Goessche Courant | 1874 | | pagina 3