GOESCHE COURANT. 1874. N°. 150. Zaterdag 19 December. 613te jaargang. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. RECHTZAKEN. I)e uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vbijdag avond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal zoo binnen als buiten Goes f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 c., met bijblad 10 c Gewone advertentiën worden a 10 c. per regel geplaatst Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop be trekking hebbende dankbetuigingen van 18regels a/1,— Dienst-aanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald, 20 c. POSTERIJE1V. Staat van brieven, verzonden door het Post kantoor te Goes, waarvan de geadresseerden op de plaats van bestemming onbekend zijn. Over de 2e helft der maand November 1874. 1. P. De Zeeuw, Wemeldinge. 2. P. Meeuwse, Kloetinge. Van de Hulpkantoren: OvEZANDE. 3. Miena Bloesse, Oud-Kraaijert. Waaiide. 4. A. Van de Werf Zoon, Rotterdam. GOES, den 18 December 1874. Gisteren heeft de Tweede Kamer de al- gemeene beraadslagingen over de begrooting van Oorlog voortgezet, die nog zeer lang heb ben geduurd. Verschillende sprekers hebben, zoo voor als tegen, het woord gevoerd. Onder de verdedigers van den Min. behoorde ook de voormalige Min. van koloniën, de heer Fran sen v. d. Putte. Heden voortzetting van de discussie over de onderdeelen, daar de algeuieene beraadslagingen zijn afgeloopen. Met 50 tegen 23 stemmen is besloten, het ontwerp voor de Amsterdamsche kanaalmaat schappij eerst na het aanstaand reces der Kamer te behandelen. Per telegraafBij do voortgezette dis cussie over 't budget van Oorlog heeft de mi nister toegezegd eene reorganisatie van den geneeskundigen dienst bij de landmacht, en heeft de Kamer in beginsel zich verklaard voor schadeloosstelling aan de aannemers van het fort te Pannerden en Bijlmermeer; zijnde op de begrooting een meruoriepost voor die te gemoetkoming uitgetrokken. Op voorstel van den heer De Roo heden avond te uren voortzetting. De conclusie-Strijp wordt behan deld na afloop der wet op de middelen. Heden heeft de justitie zich van hier bege ven naar 's-Heerenhoek ten einde onderzoek te doen naar een aldaar in den afgeloopen nacht plaats gehad hebbenden belangrijken dief stal van geld met braak. Men verzoekt ons mede te deelen, dat de soiree van den heer Grefeten behoeve der Nieuwjaars-bedeeling, in 't Slot Ostende, op a. s. Zondagavond geen plaats zal hebben. Gisteravond gaf de rederijkerskamer «Aurora" hare eerste openbare opvoering voor dezen winter. nEen geschandvlekte naam", oorspronkelijk drama in vijf bedrijven, was het hoofdnummer voor dezen avond. Het stuk bevat eene zeer alledaagsche tooneel- gesehiedenis. Een kantoorbediende, Johan, wordt ten onrechte beschuldigd eene aanzienlijke som van zijn patroon te hebben gestolen en als dief weggejaagd terwijl de ware dief, de boekhouder op 't zelfde kantoorcompagnon wordt van zijn patroon. Intusschen heeft de «weggejaagde Joliangeen heel zwaren last van zijn «gesehandvlekten naam"; hij gaat naar Engeland, krijgt daar bij een voor naam koopman eene betrekkingbehartigt diens zaken zoodanig, dat de koopman hem zijne dochter ten huwelijk geeft, en allen keeren naar Holland terugwaar de vroegere patroon van Johan in ongelegenheid is geraakt, tengevolge van de knoeie rijen van zijn compagnon, die met een goeden buit naar Amerika is gegaan. En nu heeft Johan na tuurlijk gelegenheid zijn vroegeren patroon in zjjne macht te krjjgen, die hem om zjjne tusschenkomst verzoekt ten einde voor een faillissement gespaard te blijven. Johan maakt zich bekend en heeft nu het genoegen zjjn vorigen patroon voor hem op de knieën te zien vallen. In 't vijfde bedrijf komt een brief van den naar Amerika vertrokken com pagnon, die zijn been gebroken heeft en stervende zjjn schuld bekent en een flinke som gelds over maakt om zjjn vroegeren compagnon uit den brand te helpen. Alles eindigt nu natuurljjk met ver zoening en vergiffenis. Is echter de inhoud van het drama zeer gewoon, het moet gezegd worden, dat de uitvoering meer dan gewoon goed was. Vooral de hoofdrollen van Johan en Verbagge werden uitstekend vervuld eu gaven het bewjjs, dat deze beide veteranen van «Aurora'' de kunst met onverdroten ij ver beoefenen en zich op dat gebied meer en meer volmaken. Het nastukje «de zielsverhuizingwerd met -evenveel succes uitgevoerd als eenige dagen geleden op het St.-Nicolaasfeest van «Volksvermaken." Men schrijft in de (N. R. Ct.) 16 December: De beer D. Brombergeruit Goes, vervulde gisteren op de tweede Kamermuziek-soirée de piano-partij in 't Quartet van Brahms (G-raol. Op. 25). Wij kunnen niet anders zeggen, dan dat hij tot eene alleszins schitterende vertolking van dat prachtwerk veel bijdroeg. Bij zulk eene uitvoering den pianist afzonderlijk te prijzen, is haast onmogelijk: want wanneer 't geacheveerde, de gloed, kracht en zangrijkheid van 't geheele samenspel zóó de aandacht boeien en de geestdrift opwekken, als gisteren 't geval was, dan komt aan elk der vier medewerkenden gelijkelijk hulde toe. De heer Bromberger deele daarom met de heet en Wirth, Meerlooen Eberle den lof voor 't bewonderenswaardig geheel. Hij heeft zich niet als solist behoeven te doen hooren, om hier ter 3tede een gunstigen indruk achter te laten van zijn talent als degelijk en smaakvol klavierspeler. Men schrijft ons uit Kisse van 16 Dec. 1874: Heden had de plechtige installatie van den nieuw benoemden Burgemeester dezer gemeente, jhr. M. J. De Marees Van Swinderen, plaats. Met ingenomenheid werd deze gebeurtenis be groet. Reeds vroeg in den morgen wapperde van de meeste woningen de nationale driekleur, en vereenigde zich een 40tal ruiters, die op zich genomen hadden eene eerewacht te vormen, om den Burgemeester op het grondgebied dezer gemeente te begeleiden. Omstreeks 10 uren arriveerde de stoet in de kom der gemeente, nadat ZEd. geb. het geleide, na eene gepaste toespraak van den commandant, welwillend had aanvaard. Na de gebruikelijke installatie in den gemeenteraad, waarbij toe passelijke aanspraken elkander afwisselden, en reeds voorloopig een zeer gunstige indruk werd verkregen, begaf de Burgemeester met den gemeenteraad zich naar de school. Daar werd hij door den onderwijzer met eene hartelijke toespraak verwelkomd, die door ZEd. met minzaamheid beantwoord werd, terwijl ook de schoolkinderen werden toegesproken, die hierop een vroolijk welkomstlied aanhieven, dat door één der leerlingen was opgeschreven en aan geboden werd. Na een gul onthaal, van wege den Burgemeester zoowel aan den gemeenteraad en Sec. als aan den onderwijzer en commandant van de eere wacht verstrekt, werden ook de leden der eerewacht niet vergeten en den scholieren werd tegen a. s. Woensdag een schoolfeest beloofd. Alom heerschte, niettegenstaande het ongun stige weder, groote geestdrift, die niet weinig toenam, toen des avonds allerlei groot en klein vuurwerk werd afgestoken, 't welk zijn glans punt bereikte, toen de Burgemeester over de gemeente retourneerde, en met welgevallen deelnam in de feestvreugde. In luidruchtige maar gepaste rroolijkheid werd het feest be sloten. Met den wenseh, dat het be«tnur van den nieuwen titularis tot zegen voor de ge meente strekke, en hij in de liefde der inge zetenen belooning voor zijne veelomvattende bemoeiingen moge vinden, eindigen wij ons verslag. Men schrijft ons uit Ovezand van 16 Dec. 1874: Heden werd alhier de nieuwbenoemde Burgemeester plechtig ingehuldigd. Eene eere- wachi te paard, bestaande uit 32 ruiters, had zich geplaatst op de scheiding dezer gemeente van Nisse," en die, nadat door een hunner bij aankomst een hartelijke welkomsgroet was toe gesproken, ZEA. naar het dorp geleidde, aan welks ingang een fraaie eereboog was opgericht, terwijl van den toren, het Gemeentehuis en een aantal woningen de Vaderlandsche driekleur wapperde. Aan het Gemeentehuis gekomen hield de heer De Wilde eene treffende toespraak, waarin ZEd. onder meer opmerkte, dat, hoewel het afscheid van den afgetreden Burgemeester nog betreurd werd, hij zich meende te mogen vleien dat wij in den nieuwen Burgemeester iemand aangetroffen zullen hebben, die de voet stappen van zijn voorganger waardiglijk zal trachten te volgen, welke toespraak door ZEA., blijkbaar getroffen, beantwoord werd. Ver volgens het Gemeentehuis ingeleid, had eene openbare raadsvergadering plaats, waarin ZEA. het Voorzitterschap aannam; daarna in gezel schap van de Gemeenteraadsleden de school bezocht, en na een uur of drie in de gemeente vertoefd te hebben, vertrok ZEA. naar Drie wegen, door genoemde eerewacht tot aan de grens dier gemeente uitgeleid. Daar aangekomen, verliet ZEA. het rijtuig, om allen en inzonder heid hem, die bij de aankomst den welkomst groet toegesproken had, zijnen welmeenenden dank te betuigen voor de bewezene eer. Bij eea landbouwer onder Tholen zijn runderen door de tongblaar aangetast. Voor de huisgezinnen, getroffen door het ongeluk op de Maas, is tot hiertoe bij de N. R. Ct. ontvangen ƒ2861,455. Te Amsterdam is met het oog op de sterke ontwikkeling der handelsbelangen tusschen ons Land en Amerika, een »Nederlandsch-Ameri- kaansche bank" opgericht. Het maatschappelijk kapitaal is groot 10 millioen gld. verdeeld in aandeelen van 1000. Z M. de Koning en Z. K. H. Prins Alexan der hebben ieder een gouden medaille uitge loofd voor de in de maand Juni 1875 te Breda te houden provinciale tentoonstelling van nij verheid. Volgens de Arnli. Ct. waren op de cir culaire, onlangs door 6 ingezetenen van 's-Gra- venhage publiek gemaakt, waarin worden opge roepen zij, die eene Vereeniging tot invoering der lijkerwerbranding in Nederland willen helpen oprichten, in het begin dezer week reeds 138 berichten van adhaesie ingekomen. Onder de reeds toegetredenen bevinden zich ook dames. De Arrondissements-Rechtbank te Goes heeft dil. 9 November de navolgende vonnissen uitgesproken: 1. t. N., zoon van Adrianus, 24 jaar, geboren te Hendrik Ido Ambacht, Stuurman, vroeger op de telegraafboot no. I, thans op de telegraafboot no. 4, wonende te Rotterdam, schuldig verklaard aan hei moedwillig aan iemand toebrengen van slagen of stooten geenerlei ziekte of werkbeletsel veroorzaakt ^ebbende, gepleegd onder verzachtende omstandigheden. Veroordeeld tot eene geld boete van vijftig cent, subsidiair een dag gevangenisstraf en in de kosten van bet rechtsgeding, desnoods invorderbaar bij lijfsdwang 2. J. D., zoon van Cornelis, 23 jaar, geboren en wonende te Kattendijke, arbeider, schuldig verklaard aan het iemand moed willig toebrengen van slagen en stooten, geerierlei ziekte of werk beletsel veroorzaakt hebbende, tweemalen gepleegd onder verzach tende omstandigheden. Veroordeeld tot twee geldboeten van drie,

Goessche Courant | 1874 | | pagina 1