BINNENLANDSCHE BERICHTEN. Per telegraaf. Na aanneming van eenige kleine wetten zijn heden in de Tweede Kamer de discussiën over het budget van Oorlog aan gevangen. Meest alle sprekers hebben 't beleid van den Minister en zijne handelingen bestreden zij hebben verklaard weinig of geen vertrouwen in zijn beheer te kunnen stellen, terwijl enkele anderen zonder de houding van den Minister goed te keuren den loop der beraadslagingen Zullen afwachten. Morgen voortzetting. BUITENLAND. I De maatschappij ontwikkelt zich meer en meer die ontwikkeling, die helderziendheid, dat verbannen van vooroordeeldat niet-erkennen van geüsurpeerde macht heet bij zekere partij achteruitgang in zedelijkheid. Dat de gemakkelijker communicatie de open baarmaking van misdrijven of vergrijpen in de hand werkt, ook de verfijnde onzedelijkheid ver mindert, daaraan wordt niet gedacht; laten de bestrijders van verlichting en vooruil gang verantwoordelijk blijven voor het feitdat ze zelfonderzoek en zelfstandig oordeel strafbaar zouden stellen voor de wet der zedelijkheid We kunnen niet bij de redevoeringen van alle sprekers stilstaan. Wij hopen door het geschre vene reeds iets te hebben bijdragen tot het vestigen der overtuigingdat onze schoolwet in hoofdzaak moet behouden blijven en dat de gebreken in onze schoolwet niet liggen in wat de sprekers, wier redevoeringen wij behandeld hébben, aanvoerden; wij zoeken die veeleer in wat de inspecteur Moens zeide lo. de keus der onderwijzers deugt niet 2o. de opleiding der onderwijzers deugt niet. Wel wordt het eerste punt slechts zijdelings aangeroerdmaar 't wordt toch genoemd. En wat het tweede aangaat, de poging door den heer Moens ondernomen om daarin verbetering te brengen leed schipbreuk. Zijn voorstel tot verhooging van den post voor de rijkskweek scholen, voor het aankweeken van onderwijzers, werd verworpen terwijl men eene flinke som toestond voor het aankweeken van zalmpjesl En toch zal men moeten erkennen, dat, willen wij met vertrouwen de opvoeding onzer jeugd opdragen aan de onderwijzers, die onderwijzers in de eerste plaats opvoeders en zelf daartoe goed voorbereid moeten zijn. Van de zorg aan hunne opleiding besteed hangt grootendeels de toekomst van ons volk af. Jntussehen zal ons onderwijs eerst dan alge meen vruchten dragen, als de geheele bevolking er belang in stelt en daartoe is geen deugdelijker middel denkbaar dan verandering der kieswet, in dien zin, dat slechts hij kiezer wordt, die be wijzen heeft gegeven voldoende onderwezen te zijn. v>_ GOES, den 16 December 1874. In de zitting der Tweede Earner van gisteren is, na breedvoerige discussie over het postwezen, bet amendement van den heer Vgn den Berch Van Heemstede tot subsidieering van de Christelijk Gereformeerden e. a. verworpen met 46 tegen 26 stemmen. Hoofdstuk finan ciën is daarop met algemeene stemmen aan genomen. Tegen heden is hoofdstuk Oorlog aan de orde gesteld. Gisteravond was de aangekondigde broodmee ting nog door een aanzienlijker getal personen be zocht dan den vorigen keer. Indien men echter ge meend had een voorstel te hooren doen tot oprichting eener nieuwe bakkerij, dan zal men zich teleurge steld gevoeld hebben. Nochtans gelooven wij, dat de uitkomst meer practisch was, dan het oprich ten eener nieuwe bakkerij zou geweest zijn. De Voorzitter begon met een blik te werpen op de verschillende artikelen, sinds de vorige meeting in de Goesche Courant voorgekomen en stelde daarbij in het licht den eenigszins ongepasten, sarrenden toon, die in 't artikel, door 10 bakkers onderteekend, heerschte. Hij herinnerde, dat geen der bakkers in de vorige meeting tegen de bewering, dat 16 cents voor het brood genoeg is, was opgekomen; dat geene „holle klanken" door de sprekers op de eerste meeting wa ren gebezigd, maar feiten en cijfers waren aange voerd, en hoe eindelijk den bakkers nog een uitstel van 8 dagen was verleend om aan de bezwaren der burgerij te gemoet te komen, eene welwillendheid, die eene andere bej'egening van hunne zijde had doen verwachten. Op nieuw de beraadslaging over de zaak geopend zijnde, betoogde een der aanwezigeu, uaar aanleiding van het artikel in ons jongste no. van „een vijand van zulk wit brood", dat de daarin genoemde cijfers vrij juist warendoch dat hij zich niet vereenigen kon met de conclusie. Wanneer zelfs de kleinste bakker op een product van 72 brooden per dag nog 11.20 verdient, dan achtte spreker dat meer dan voldoende, vooral met het oog daarop, dat een der gelijk bakker nauwelijks een halven dag arbeid daar aan behoefde te besteilen en het niet aangaat, bak kers, die en omdat ze een klein debiel hebben, kunst matig hooge prijzen voor hun brood te betalen en hen daaidoor in 't leven te houden. Bovendien le veren de bakkers nog tal van andere artikelen, waarop hunne verdiensten in evenredigheid grooter zijn. Nadat door deu Voorzitter was medegedeeld hoe vroeger de prijs en de qualiteit van het brood Re- geeriugszaak was, en welke straffen in vroegere tijden hier eu elders den bakkers werden opgelegd, zoo ze zich, in welken vorm ook, aan misbruiken schuldig maakten, stelde hij in het licht hoe geheel anders wij nu tegenover de bakkers staan en hoe de quaestie tot de eenvoudige vraagvan „vraag en aanbod" zou teruggebracht zijn, indien wij niet stonden te genover een consortium van bakkers, die de prijzen op eene willekeurige hoogte hielden, zoodanig, dat zelfs de kleinste er nog een bestaan uit vinden kan en de grootste aanzienlijke winsten behaalt. Noch tans had hij met genoegen opgemerkt, dat reeds enkele bakkers hunne prijzen hadden verlaagdeen zelfs tot 16 cents; (mar wij vernemen is daartoe ook de bakker Claassen bereid, indien men hem bij die poging door bevordering van zijn debiet steunen wii.) Ten slotte kwam men tot de conclusie dat, in stede van eene nieuwe bakkerij op te richten of, zooals men 't noemt, een zetbaas aan te stellen, de weg, dien de Goesche burgerij in deze te volgen had, eene andere was. Men behoefde uamelijk eeuvoudig aan zijnen gewo nen bakker te vragen, of deze 't brood ook voor 16 cents wilde leveren; zoo niet, hem dan de klandizie op te zeggen en het brood te nemen van die bakkers, die liet voor dien verminderden prijs afstaan. Op die wijze zal de vrije burger niet langer afhankelijk zijn van eer, monopolie, dat de bakkers ten zijnen koste in het leven houden eu zal men het brood be komen tegen den prijs, die door de concurrentie, niet van particulieren, maar van de bakkers zeiven, zal blijken de ware te zijn. Met deu raad, dat ieder in zijn eigen belang dien weg zou inslaan, sloot de Voorzitter de bijeenkomst. Ofschoon wij nog gaarne gelegenheid hadden zien gegeven om eenig debat over deze meening te hoo ren, zoo gelooveu wij, dat deze raad werkelijk de voorkeur verdient boven het oprichten eener bakkerij, en dat het nu van de burgerij zal afbangen, qf zij nu enkele bakkers tegemoetkomenwerkelijk tot een mindereii prijs van het brood wil medewerken of niet. Bij een landbouwer te Yerseke is de lendentyphus onder de paarden uitgebroken waaraan reeds een paard is bezweken. Men schrijft ons uit Yerseke: In de afgeloopen week is de oesterput van den heer Verschoor Van Nisse tf Cie. tengevolge van den hoogen vloed voor de derde maal doorgebroken, waardoor eene groote schade is ontstaan aan de sluis en planken vloer. Men verneemt evenwel dat spoedig een aanvang zal worden gemaakt om de schade te herstellen, en de werkzaamheden met kracht voorttezetten om nog tijdig niet den oesterput gereed te zijn. Men schrijft ons uit Kruiningen, van 15 December 1874: De collecte voor de nieuwjaarsbedeeling, ter vervanging van het zoogenaamde nieuwjaar- wenschen, gisteren alhier gehouden, heeft de aanzienlijke som van 461,50 opgebracht, be halve nog te wachten giftendaaronder is niet begrepen het onderdeel der gemeente, Hans- weert, alwaar afzonderlijk gecollecteerd en bedeeld wordt. Verleden jaar bracht bedoelde collecte, ook zonder Hansweert, 452,25 op. Deze cijfers bewijzen wel ten volle dat, welke strijd ook alhier op godsdienstig terrein bestaat, de liefdadigheidszin bij de meergegoe- den nog niet is uitgedoofd, en dat die, niet tegenstaande velerlei tegenwerking, toch hunne mindervermogende medeburgers niet vergeten. De directie der Hollandsche ijzeren-spoor wegmaatschappij zal met 1 Januari a. een nieuw tarief voor het vervoer van ijl- en vrachtgoe deren in werking te brengen. Gedurende de maand November zijn in Friesland 36 runderen wegens besmettelijke longziekte afgemaakt. Het totaal der gevallen sedert 1 Januari van dit jaar bedraagt 1278. Te Leiden is een voo'rloopig Bestuur be noemd en zijn de statuten vastgesteld voor eene op te richten coöperatieve Vleeschvereeni- ging van ambtenaren. Het doel is goede qua liteit vleesch te verkrijgen voor een prijs geëveuredigd aan de marktprijzen van het vee. Behalve Rijks-, provinciale of gemeente-amb tenaren, kannen ook andere Hoofden van huis gezinnen, mits geen slachter zijnde, als lid tot de vereeniging toetreden. De Vereeniging zal in werking treden zoodra 100 personen het lidmaatschap hebben aanvaard. Men schrijft uit Groningen De Kamer van Koophandel alhier heeft aan eene Commissie uit haar midden de vraag voorgelegd, hoe tot stand te brengen, dat ook de Regeering franco toezende hare missives aan particulieren, welke laatsten thans zonder hunne eigene schuld ook nog de boete moeten b'ëtaleu wegens het niet frankeeren der stukken van de zijde der Re geering. De Regeering zelf diende ook hier vóór te gaan, in plaats van het algemeen ge bruik niet te volgen. Men schrijft uit Alkmaar, 12 December: Naar men verneemt is te Bchoorl een men- scheoarm door de zee op het strand geworpen, waardoor de vrees voor ongelukken in de Noord zee door de hevige stormen van de laatste da gen veroorzaakt, meer én meer bevestigd wordt. De winter begint in Engeland onder zeer ongunstige voorteekenen. Door de on gestadige temperatuur is het sterftecijfer zoo wel in de hoofdstad als ia de provincie aan zienlijk vermeerderd en het getal sterfgevallen in de hoofdstad alleen bedraagt dan ook 500 meer boven het gemiddeld cijfer. Dat afwisse lend weder gaat vergezeld van hevige stormen, waarvan vele mensehen en schepen de slacht offers zijn geworden. KERKELIJKE ZAKEN ONDERVVlJb™ Bedankt voor Harderwijk door ds. J. Kromsigt, pred. te Cortgene. Ds. M. M. De Lint, pred. bij de Hervormde gemeente te Yerseke is beroepen te Groote Lindt c.a., dat door ZEW. in ernstig beraad wordt genomen. AFLOOP VERKOOPINGEN. Het hotel Zoutkeet, heden alhier in 't openbaar geveild, is niet toegewezen. De telegraphisshe berichten omtrent het pro ces-Arnim, gisteren ontvaDgen zijn al zeer kort en bepalen zich uitsluitend tot de vermelding van het feit, dat gisteren het openbaar ministerie zijn requisitoir heeft genomen. Gedurende twee en een half uur heeft de ambtenaar van het openbaar ministerie het woord gevoerd en vooral gewezen op de be zwarende omstandigheden bij de door den heer Von Arnim gepleegde overtreding. Die om standigheden bestaan voornamelijk in de aan zienlijke maatschappelijke positie van den be schuldigde en in het groote aantal en het hooge gewicht der door hem achtergehouden stukken. De eisch van het openbaar ministerie luidt: twee en een half jaar gevangenisstraf. Op vervallenverklaring der burgerlijke rechten van den beschuldigde wilde het openbaar ministerie niet aandringen, omdat het niet wilde aanne men, dat de heer Von Arnim had gehandeld met het doel om winst te behalen. Na repliek van den advocaat-generaal en dupliek van prof. Holzendorff, heeft de advo caat Dockhom, op grond dat de ter zake be- hoorende punten niet bewezen warenen de bewezen punten niet ter zake behoorden ge concludeerd tot vrijspraak. Het proces is iu de namiddag-zitting, na het eindigen der pleitredenen, gesloten. De uit spraak zal Zaterdag a. s.des namiddags te vier uren, plaats hebben. VERKOOPINGEN VERPACHTINGEN. Datum. Plaats. Voorwerpen. [nformatiên. 17 Dec. 's-H. Avcndsk. Afbraak, rar. Van Dishoeek. 17 Kloetiuge, Hoornen, Paardekooper en v. d. Bussche. IS Wemeldinge, Idem, Paardekooper en v. d. Bussche. 18 Wcmeldinge, Idem, Paardekooper en v. d. Bussche. 18 Rilland, Idem, Kakebeeke. 18 Yerseke, Idem, Rcmbges. 18 Waaide, Idem, mr. v. Dam. 21 Kapelle, Kaphout, Paardekooper en v. d. Bussche. 21 Wemeldinge, Boomen, Pilaar. 21 Kruiningen, Idem, Uembges. 22 Goes, Rijtuigen enz., Pilaar. 23 Wolfaartsdijk, Boomen, Pilaar. 25 's-H. Arendsk., Paarden, mr. v. Dishoeek. 21 Kloetiuge en Idem cn mr. Liebert. 's Gravenpolder, Wagenhuis, 24 's-H. Ablskerke, Meubilair, Paardekooper en v. d. Bossche. 28 Scliore, Boomen, Rembges. 29 Goes, Hofstede etc., Paardekooper en v. d. Bussche. 30 Schore, Hofstede, Pilaar. 31 1875 Vlake, Boomen, Rcmbges. 4 Jau. Wolfaartsdijk, Boomen, Pilaar. 4 Kapelle, Idem, Paardekooper en v. d. Bussche. 8 Borsselen, Hofstede, Pilaar en Paarde kooper.

Goessche Courant | 1874 | | pagina 2