BINNENLAND SCHE BERICHTEN. week) en dan opnieuw oordeelen. Blijkbaar wil men, dat de onderwijzer den geestelijke het werk uit de hand neme. Hij wil 2". dat het openbaar onderwijs aan vulling zij d. i. dat openbaar onderwijs gege ven worde, waar het bijzonder ouderwijs niet voldoet. Wij lezen daaruit iets anders: „Waar de geestelijke drijvers toch geen vruchtbaren bodeni vinden, moge de staat betalen." Dat is in waarheid gelijk een ingezonden stuk in de G. Ct. voor eenigen tijd zeide: „Ze schreeuwen kruis, maar ze meenen munt." 3°. zal het openbaar onderwijs beperkt worden, opdat er concurrentie blijve bestaan. In zake onderwijs is concurrentie onnoodig. Concurrentie is onmisbaar waar men hulp ziet in vermeerdering van de guantiteit en niet van de qualiteit der onderwijzers. Concurrentie is noodig als men gelijk de hr. Kuyper wil aanbrenggeld geeft aan iederen onderwijzer, die een kweekeling vangt. Con currentie is noodig, zoolang gelijk thans nog maar al te veel het geval is niet begrepen wordt, dat een kruidenier krenten verkoopt en een komenijsman kaas, minder omdat ze besef fen, dat het welzijn der maatschappij het ge bruik van krenten en kaas vordert, maar wel, dat ze geld verdienen; terwijl de onderwijzer die moeielijke taak moet aanvaarden niet om een broodwinning te hebben, omdat de oplei ding niets kost, of omdat 't toch fatsoenlijker is dan timmerman of loodgieter (NB!); maar om dat hij het eene groote en verhevene taak acht, mede te werken aan het geestelijk welzijn der maatschappij en omdat hij krachten in zieh voelt aan die taak te arbeiden. Daarom zal ook het gehalte der onderwijzers niet verbeteren door hooger tractementen alleen, maar wel door nauwlettende keuze van personeel. Evenmin zal men uitsluitend ware hoogepries- ters der wetenschap professor zien worden, zoo men f 5000 jaarwedde uitlooft, gelijk de hr. Moens schijnt te meenenverhooging van jaar wedden is noodig, maar de verbetering is geen geldquaestie. Daarmede staat in verband de aansluiting van middelbaar en lager onderwijs. Men houde ons ten goede, zoo we het voorbeeld van velen onzer tegenwoordige kamerleden volgendie de dingen bij hun naam noemendat het mid delbaar onderwijs niet overal aansluit aan het lager vindt zijn oorzaak in dubbele verschijnselen. Bij het lager onderwijs wordt dikwijls óf schoolgehouden maar niet in waarheid onderwezen of wel er wordt afgericht voor het examen. Bij het middelbaar onderwijs wordt dikwijls of meer naar feitenkennis dan naar ontioikkeling gevraagd, óf men eiseht geen leerlingen, d. i. schooljongens, maar jonge studentjes, voor wie men naar hartelust college kan houden, in plaats van ze te onderwijzen. Waar de lagere school goed is en de mid delbare ook, daar is wel degelijk aansluiting. Wordt vervolgd.) GOES, den 14 December 1874. TWEEDE KAMER. Vrijdag en Zaterdag heeft de Tweede Kamer beraadslaagd over de begrooting van Marine. In de zitting van Vrijdag liep een groot deel van het debat over de vraag, of werkelijk de tijd gekomen was om de lijf straffen bij de marine af te schaffen. De heer Rombach herinnerde aan het feit, dat op ze keren morgen te Vlissingen aan veertig ma trozen ieder negenenveertig slagen waren toegebracht, en deed de vraag, of het moreel van het scheepsvolk in den laatsten tijd nu zoo erg was achteruitgegaan, nu de heerschappij van het „eindje touw" niet meer zoo onbe twist is als vroeger? De geheele wereld, zei spr.kan het tegendeel getuigen. De heer Fabius, die erkende eenige jaren geleden zelf die straf te Vlissingen te hebben toegepast, toonde zich nog een voorstander der lijfstraffen en bij hem sloten zich ook de heeren Nier- strasz en S. Vader aan. De Minister van Ma rine kon zich echter met de beschouwingen van den heer Fabius niet vereenigen. Vol gens hem pleit het weinige gebruik dat van de lijfstraffen gemaakt wordt, juist voor de afschaffing, en kunnen wij, zoolang deze straf bestaat, nooit rekenen op het goed gehalte van ons scheepsvolk. Van 80 jongelingen, die zich aanmeldden, hebben 50 zich terug getrokken, alleen uit vrees voor de lijfstraf. De Min. wilde dan ook de disciplinaire lijfstraf afschaffen. Zaterdag werd na goedkeuring van eenige gewijzigde artikelen, betrekking hebbende op de traktementen, de begrooting met 57 tegen 6 stemmen aangenomen. Bij het hoofdstuk Financiën werd de finan- cieele politiek breedvoerig besproken en dron gen de heeren De Jong, Blussé, Frausen Van de Putte en Van Kuyk aan op verbetering der middelen. De Minister verklaarde, dat het wets ontwerp tot belegging van het kasgeld na het reces in behandeling zou kunnen komen. Had de Minister het daartoe betrekkelijk verslag der kamer vroeger ontvangen, zoo zonde hij, in verband daarmede, reeds voor het reces een nieuw belasting-ontwerp ingediend hebben. Per telegraaf. De Tweede Kamer heeft in hare zitting van heden besloten om van Woensdag af telkens 's morgens 10 uren vóór de Staatsbegrootiug, andere aanhangige ontwerpen af te doen. Vervolgens is de discussie over het hoofdstuk financiën voortgezet. De afdee- lingen kosten departementschatkist; munt wezen, administratie directe belastingen, rech ten en accijnsenen zegel en registratie, do meinen enz. zijn bereids afgehandeld. Er zijn vele punten besproken, maar geene belangrijke verklaringen of toezeggingen gedaan. De Mi nister ontkende, dat er vele gegronde klachten waren wegens de herziening der belastbare op brengst van de gebouwde eigendommen. Bij laatstgenoemde afdeeling heeft de mi nister verklaard, dat de quaestie der goederen van St. Agatha een onderwerp van overweging heeft uitgemaakt, eu dat een eerste stap op den weg tot beëindiging is gedaan. Eindelijk heeft de heer Van Kerkwijk geprotesteerd te gen de Resolutie van den Minister Van Delden, wrerbij gratie is verleend van boeten door den kantonrechter opgelegd, Hij meende dat dit in strijd is met de grondwet en de mi- nisterieele verantwoordelijkheid. De Minister van financien ontkende dat hier gratie was verleend in den gewonen zin en nog meer, dat de wet op de ministerieele verantwoorde lijkheid van toepassing zou zijn. Intusschen, de minister verdedigt de Resolutie van zijn voorganger niet, riiaar de zaak was geheel afge- loopen bij zijne optreding» Morgen voortzetting. De heer Van den Berg van Heemstede heeft op Hoofdstuk \IIB (financiën) de volgende amendementen voorgesteld: 1°. een nieuw art. 57a: traktementen van Christelijk Gereformeerde predikanten ƒ100,500: 2°. voor kinder-, school- en academiegelden (art. 64) bij de Chr. Geref. ƒ8625; 3°. op art. 65 voor de theologische kweek school te Kampen ƒ5000, totaal ƒ114,125. Namens den Minister van Binnenlansche Zaken zijn de gemeentebesturen, voorzoover zich in hun gemeente van longziekte verdacht vee bevindt, door den Commissaris des Konings verzocht, de veehouders ernstig aan te manen, zich te onthouden van het bezoeken van stal len, waar zich van longziekte verdacht vee bevindt, en de eigenaars van zoodanig vee evenzeer te vermanen zich te onthouden van het bezoek van stallen, waar zich gezond vee bevindt, enz. De Eerste Kamer is tegen Donderdag 17 dezer ter vergadering bijeengeroepen. Wij herinneren belanghebbenden aan de broodmeeting, welke morgen (Dinsdag) avond in 't Slot Ostende zal plaats hebben. Uit hoofde van de openbare verkooping van een huis en pakhuis, die in 't zelfde lokaal zal gehouden worden, zal de meeting eerst te 9 uren aanvangen. Naar wij vernemen zal dhr. F. Haver- schmidt van Schiedam {Piet PaaltjesDinsdag 22 December des avonds te half acht uren alhier eene voorlezing houden, waarvan de bekendmaking nader geschieden zal. De rederijkerskamer Tollens" gaf jl. Vrijdag eene openbare opvoering, die getuigde van veel vooruitgang bij de leden. De beide stukjes, inzonderheid het nastukje, werden vrjj vlug afgespeeld, terwijl het lid, dat tusschen die beide »de Pleegzuster" van H. C. Tollens voordroeg, het bewijs gaf, dat de studie der declamatie met vlijt beoefend wordt, hetgeen te meer uitkwam daar de voordracht, door on gesteldheid van een der leden, ten gevolge waarvan het programma niet kon gevolgd wor den, geheel onverwachts zijn deel werd. Maar juist het goede, dat wij in die voordracht ont dekken, geeft ons eene opmerking in de pen, die wij zoo vrij zijn aan het oordeel van den censor der kamer te onderwerpen, te weten, of niet te veel het streven eener rederijkers kamer wordt uit het oog verloren Men moet geene acteurs, maar declamatoren kweeken. Door te veel tooneelspelen en te weinig voor drachten is men onzes inziens op een verkeer den weg Het moge oogensehijnlijk aangenaam zijn, om een rol te vervullen in een tooneelstuk, in waarheid zullen voor het volgend leven en in de maatschappij meer vruchten ingezameld worden, wanneer de leden zich meer toeleggen op goede voordrachten. En wil men tot afwisseling een stukje opvoeren, men zij dan voorzichtig in de keuze. »In de branding" was wezenlijk wel wat te zwaar voor de krachten der leden. Een vrij talrijk publiek woonde de opvoering bij. Jammer, dat enkele aanwezigen meermalen niet begrepen, dat zij er waren om iets te hooren, minder om zelf te spreken. Het bedrag der heden gehouden collecte voor de nieuwejaarsbedeeling in deze gemeente is 343,90, behalve nog enkele in te wachten giften. Naar men ons mededeelt zal voor hetzelfde doel door den heer M. Edzard Grefe met zijn familie op aanstaanden Zondag, in het »Slot Oostende" eene soiree musicale et litteraire wor den gegeven, waarbij onder auderen door ge noemden heer zal worden voorgedragen »Luctor et Emergo" van II. G. Hartman Jz. en »Een Amsterdamsch Standje" door Ten einde de toegang voor ieder mogelijk te maken, is de entree gesteld op 10 cents per persoon. In de op heden gehouden openbare ver gadering van den raad der gemeente Ovezande is met algemeene stemmen tot Secretaris dier gemeente benoemd de heer J. G. P. Timans, ontvanger dier gemeente. Door den buitengewoon hoogen vloed op Woensdag der vorige week, heeft de Zuid- vliet-polder, nabij het veer van Wolfaartsdijk, grootelijks gevaar geloopen van overstrooming, zoo niet van doorbraak der waterkeering. De vloed had nagenoeg het veerhuis bereikt, zoodat de steigerdam geheel onder water stond. Hoezeer aan de sluis eene hoogst uoodige herstelling stond te doen, heeft deze, in dien toestand, toch nog gelukkig den aandrang van het zee water kunnen doorstaan. Aan den nieuwen Schenge-polder is toen evenwel eenige, doch weinig beduidende schade toegebracht. Het waterpeil bereikte daar eene hoogte van 1,8 Meter boven gewoon hoog water, zonder de golfverheffing te rekenen, welke op 1 M. daarboven mag geschat worden. Jl. Vrijdag heeft het Provinciaal Gerechts hof in Zeeland de beklaagden Bobbe, vader en dochter, die voor het Hof terechtstonden wegens het uitgeven van valsche Belgische bankbil jetten, vrij gesproken wegens gebrek aan bewijs. Den 5 Januari zal voor den Hoogen Raad behandeld worden het beroep in cassatie van den door het Provinciaal Gerechtshof in Zee land veroordeelden voortnaligeu boekhouder der leenbank te Zierikzee M. Rinkler. De rijksmiddelen hebben in de maand November opgebracht 7,749,439.02 Va in No vember van het vorige jaar was de opbrengt 7,637,827.871/z._ De raming van dit jaar bedraagt ƒ6,611,350.92. Over de elf eerste maanden bedroeg de op brengst ƒ81,126,922.96. Het Provinciaal gerechtshof in Zuid-Hol land heeft den gewezen politie-agent Werson, beschuldigd van moedwil ligen manslag, veroor deeld tot 5 jaar gevangenisstraf. Te Utrecht worden in 's Rijks hospitaal thans 100 zieke militairen verpleegd, van ver schillende garnizoenen afkomstig. In sommige garnizoens-infermeriën komen epidemiën voor. In 's Rijks hospitaal heeft zich nog geen en kel geval daarvan voorgedaan. Aan de duinenrij te Domburg is bij de stormen en hooge vloeden der laatste dagen zeer veel schade toegebracht, zoodat aan de versterking en herstelling daarvau ook 's nachts met fakkellicht door tal van werklieden uit

Goessche Courant | 1874 | | pagina 2