Broodquaestie. benoemingen en besluiten. RECHTZAKEN. BUITENLAND. Z. 11. heeft benoemd tot raadsheer in het prov. ge rechtshof in Zeeland jhr. mr. G. L. Schorer, thans rechter in de arrona.-rechtb. te Zierikzee. KERKELIJKE ZAKEN ONDERWIJS. STATISTIEK Comité tot wering van Schoolverzuim te Goes. OVER NOVEMBER 1874. Op de School le Masse waren gedurende deze maand 136 kinderen. Onder dezen waren 105 kinderen die geen enkelen schooltijd verzuimden, 28 ii ii van 110 verzuimen en 3 ii ii meer dan 10 verzuimen hadden. Het gemiddeld verzuim was 1 Vio percent op het geheele aantal scholieren en schooltijden.tegen 1 6/io percent over dezelfde maand in 1873. Op de School 2': Masse waren 179 kinderen, waar onder 144 zonder eenig verzuim, 32 die van 110 verzuimen hadden en 3 met meer dan 10 verzuimen. Het gemiddeld verzuim was 1 6/io pereent tegen 1 9/io percent over dezelfde maand in 1873. Op de School 3e Masse waren 255 kinderen, waaronder 149 zonder verzuim, 69 met van 110 verzuimen, 37 met meer dan 10 verzuimen. Het gemiddeld verzuim was 8 8/n> percent te gen 97/io percent over dezelfde maand in 1873. Op de Weezen- en Armenschool waren (zonder de weezen) 81 kinderen, waaronder 46 zonder eenig verzuim, 18 met 1 10 verzuimen, 17 boven de 10 verzuimen. Het gemiddeld verzuim was 13 £/io percent te gen 15 J/io percent over dezelfde maand in 1873. Op de bijzondere School waren 236 kinderen, waarvan 183 zonder eenig verzuim, 49 van 1—10 verzuimen, 4 boven 10 Het gemiddeld verzuim was 2 2/jo percent tegen 4 o percent over dezelfde maand in 1873. Het verzuim op al de scholen te zamen van 1 Januari af tot ultimo November 1874 bedroeg 5 3/io percent tegen 6 3/k> percent over 't zelfde tijd vak in 1873. De Arrondissements-Rechtbank te Goes, heelt dd. 2 November de navolgende vonnissen uitgesproken: 1. a. J. V., 30 jaar, landbouwerszoon, te Axel, defaillant, b. F. V. U., 38 jaar, werkman te Axel, defaillant, schuldig verklaavd aan het loopen langs den spoorweg, zonder dat het bun uit den aavd hunner betrekking vrijstond en builen toestemming van de bestuurders van den dienst of van hen, wien dit door de bestuurders is opgedragen. Veroordeeld bij verstek ieder tot eene geldboete van drie gulden, subsidiair één dag gevangenisstraf voor iedere boete en in de kosten van het rechtsgeding, op hen hoofdelijk en desnoods bij lijfsdwang te verhalen. 2. J. Z., zoon van Pieter, 28 jaar, geboren en wonende te Boschkappelle, beklaagd van moedwillige mishandeling; daarvan vrijgesproken, de kosten te dragen door den staat. B«. vonnis van den Kantonrechter te Goes, van den 5 Decem ber 1874, zijn veroordeeld: 1, L. 0„ particulier te Biezelingc, wegens het jagen zonder akte en zonder schriftelijke vergunning van den eigenaar van het jachtveld, in twee geldboeten ieder van f 10,verbeurd verklaring van het geweer, veroordeeling in de getaxeerde waarde van het geweer ad fl,snbsidiair voor iedere boete in eene gevange nisstraf van drie dagen en voor de waarde van het geweer een dag, en in de kosten, te verhalen, is 'Inood, bij lijfsdwang. 2. N'. E., koopman te Goes, wegens het zonder behoorlijk plaatsbewijs in de rijtuigen van een trein plaats nemen, in eene geldboete van fl,— subsidiair in eene gevangenisstraf van een dag en in de kosten, is 't nood, te verhalen bij lijfsdwang. J. S., vrachtrijder, te Kruiningen, wegens het laten slaan van een onaangespannen wagen op de openbare straat te Kruiningen, in eene geldboete van ft,— subsidiair in een gevangenisstraf van eea dag cn in de kosten, is 'tnood, te verhalen bij lijfsdwang. 4. A. B., vrachtrijder te Kruiniugen wegens alsvoren tot ge lijke straffen. 5. L. G., particnlier te Goes, wegens het plaatsen van een houten beschoeiing in de haven te Goes, vrijgesproken. Uit Spanje werd dezer dagen bericht, dat te Madrid een muiterp onder de militairen is ontstaan. Thans zijn bijzonderheden betreffende dit ernstig incident bekend geworden. Eenige soldaten van de jongste lichtingen hadden zich onwillig getoond naar het noorderleger te vertrekken, en hunne weêrbarstigheid was van dien aard, dat krachtige maatregelen ge nomen moesten worden om hen te nopen aan het bevel te gehoorzamen Als reden van hun verzet gaven zij op, dat in het besluit, waarbij zij onder de wapenen zijn geroepen, uitdrukkelijk bepaald is, dat zij niet buiten de grenzen van hunne provinciën gezonden zouden worden. Generaal Primo De Rivera bedwong echter de muiterijde soldaten keerden in de kazerne terug en lieten zich inschepenmaar ter bestemde plaatse gekomen, zullen zij allerwaarschijnlijkst niet zijn wat men van hen verwacht, namelijk vastberaden strij ders tegen de Carlistendeze laatsten toch weten waarvoor en voor wien zij vechten en snellen met een waar fanatismus den dood te De Kölnische Zeitung meldt uit Parijs, dat een aldaar teruggekeerd correspondent vau de IAberté, die zes weken bij don Carlos door bracht, den indruk heeft bekomen, dat de Carlisten zich niet lang meer zullen kunnen staande houden en hunne zaak als verloren is te beschouwen. De officieuse Moniteur be weert evenzeer, dat de Carlisten moedeloos zijn, en spreekt zelfs van onderhandelingen tus- schen don Carlos en Isabella. Ingezonden StuhkeD. Jan de Redactie der Goesche Courant! Mogen wij beleefdelijk u uitnoodigen het onder staande in uwe veelgelezene courant als ingezonden stuk te willen opnemen. Reeds lang is er geschreeuwd en geschreven: „de bakkers en slagers hebben woekerwiusten op hun Brood en Vleesch"; terecht of ten onrechte is men begonnen te probeeren met de slagers bang te maken, ten einde door groote woorden te trachten de prijzen van het vleesch op die wijze te doen verminderen dit is niet mogen gelukken en men is begonnen met eene slagerij op te richten, en ziedaar, het resultaat was dit: niet alleen hebbende slagers geene woeker winst, maar nauwelijks genoeg om zich in dezen duren tijd en vele op te brengene lasten als burgers te kun nen staande houden. Men is daarmede evenwel nog niet tevreden, nu moet men ook, kost wat het kost, de bakkers hebben en heeft men tot dit einde eene oproeping gedaan in de Goesche Courant van 6 dezer, teneinde de woekerwinst der bakkers te bespreken, doch op deze bijeenkomst is wederom gebleken: er niets is te berde gebracht als holle klanken en the oretische redevoeringen, die zooals gewoonlijk in de practijk niet opaan. Daarom is het verzoek van de onderstaande bakkers in deze gemeente, aan den Voorzitter van bovenge noemde bijeenkomst, om eene bakkerij te stichten, teneinde het blijken zoude, dat de door hen gestelde prijzen niet te hoog zijn en dus niet met den naam van woekerwinst kan en mag bestempeld worden, doch wel dezelfde resultaten zullen opleveren als met de opgerichte slagerij is geschied. En hiermede hebben wij de eer ons te noemen C. SCHOT. J. J. Le CLERQ. J. B. MARTEIN. J. SCHEELE. J. J. KLAASSEN. A. VERBURG. J. ROOZE. P. De JONGE Pz. H. dp JONGE Hz. II. SNOEP. Goes, 10 December 1874. Wij veroorloven ons op dit artikel een paar op- merkiiigeu: 1°. dat het slechts door 10 van de 20 bakkers in deze gemeente is geteekend, en dat onder de 10, die niet geteekend hebben, zeer voorname bakkers worden gevonden; 2°. dat het beroep op de vleeschproef niets met deze zaak te maken heeft, en er tot beoordeeling der broodprijzen een veel nauwkeuriger basis bestaat dan bjj de vleeschprijzen 3°. dat het niet opgaat om juist tot den Voor zitter eener meeting, waarin de quaestie besproken wordt, eene provocatie tot oprichting eener bakkerij te richten, terwjjl de oproeping niet van hem is uit gegaan en 100 personen tegenwoordig zijn, die, met geringe uitzondering, vrij eenstemmig met dien toevalligen Voorzitter over de zaak denken; 4°. dat wij 't niet verstandig vinden van deze 10 bakkers om de zaak tot het uiterste te laten komen, wat nimmer in hun voordeel kan uitloopen en terwijl anderen hunner collega's reeds den prijs van 't brood op 17 en 16 cents hebben gesteld. Redactie. Met verlof om daarvan voor ons blad gébruik te maken, ontvingen wij een paar brieven ter inzage van een uit onze plaats afkomstig persoon die thans een graad bij de expeditie te Atchin bekleedt en waaruit men zich eenigszins eene voorstelling kan maken, hoe het soldatenleven daar is. De eerste brief, van 22 Sept. jl., luidt als volgt: Atchin, den 22 September 1874. Zooals U aan het opschrift van dezen brief ziet, heeft men mij naar Atchin gezonden. Den 25 Augustus jl. ben ik van Solo vertrokken en den 7 September, na eene vrij stormachtige reis, hier aangekomen. Onmid dellijk werden wij ontscheept en gingen naar den Kraton, waar wij l'/i later aankwamen. Ik had mij altijd den Kraton als een soort van kasteel voorgesteld, maar dat is mij erg tegenvallen, want er zijn niets dan eenige vervallen muren te zien, waar nu hier en daar verster kingen en batterijen zijn aangelegd. Ik ben ingedeeld bijen lig met de komp. op een buitenpost op zij van den Kraton in Takang Atchin genaamd; het is de oude benting van Pangiima Polim; er wordt nog al veel op geschoten, men hoort eiken dag de kogels om de ooren vliegen en in mijne kamer zijn zij zoo vrij ook al binnen te komen; tot zelfs in den Kraton vallen de lilla- en kanonschoten. Van de week werden daar nog eene vrouw en een sergeant doodgeschoten, maar het kan ook niet anders, want van de Atchinrivier af tot aan de bergen bebben de Atchineezen bentings en versterkingen opgericht en daaruit beschieten ze ons on ophoudelijk. Zoo kan het natuurlijk niet langer blijven en van de week gaat het er op los, het kost wat het kost Voor het tegenwoordige worden wij bezigge houden met het schoonmaken van het terrein om den Kraton, dat wil zeggen: alle boomen en bamboedoerie- bosschen moeten tegen den grond gelegd en verbrand worden en aangezien het hier eene echte Indische wildernis is, zult U wel begrijpen, dat dit met groote moeielijkheden gepaard gaat. Als dit nu maar het eenigsle was dan kon het er Dog door, maar daar sta ik eiken dag van 610 bij dat bakken te kijken onder het aanhoudende vuur van den vijand, want die laat dat natuurlijk niet goedschiks toe. Ik kan U verzekeren, dat het niet aangenaam is om zoo ongewapend en wel voor een mausscbijf te staan; ik ga liever gewapend om tot bedekking te dienen, dan heeft men ten minsten een geweer in de hand en kan men terugschieten, maar men kan die lui zoo slecht raken want ze zijn bijna nooit te zien; ze weten zich zeer goed te dekken; ze leggen een malletje aan, steken daar een bamboe door en de geweren, die geweldig lang zijn, door dat schietgat en zoo vuren ze. Maar een paar dagen geleden heb ik er toch een paar in handen gekregen; ik was bij de bedekking en met een man of vier wat ver vooruitgegaan; daar zie ik op eens tus- scheu het hout links van mij acht kollossale Atchi neezen, bezig hun geweren te laden. Ik laat de vier Amboineezen die ik bij mij had, knielen en aanleggen, ik merkte een kerel op met een rood baadje aan; dus een goed mikpunt. Opeens koramandeer ik: vuur en vijf lagen er te spartelen in het gras; de drie anderen gingen er zoo spoedig mogelijk van door, maar twee raakten er verward in de bamboedoerie en werden door mijn soldaten afgemaakt. Ik had ze meê willen nemen, maar daar wilden mijne kmboiueezen niets van hooren; ze riepen maar: djangan ampon (geen pardon), ze staken, ons ook dood, en zij staken hun bajonetten in de lichamen van die andere vijf. En zulke too- neelen komen dikwijls voor. Vandaag doen wij het; morgen de Atchineezen. Dienzeifden dag hadden de kappers 13 gekwetsten en wij 4, waaronder de luite nant Den volgenden dag waren er 5 dood; en dat is de dagelijksche dienst behalve de wacht en dat is ook een baantje! Vanavond ben ik van de loop- graafwaeht afgekomen; onder het naar huis gaan schoot men nog gauw een Europeaan mors dood door het hart, het was de man die vlak achter mij liep; mij schoten ze door mijn slopkous en broek en nog niet ratk, den luite nant door zijn pet en een anderen man in zijn ransel, de sergeant vau de nieuwe wacht, die achter de verschan sing stondkreeg een schot tusscben zijne oogen. Ik werd nog even teruggestuurd met een paar man om hem te halen en zoo kwamen wij met twee l(jken in den Kraton. Het is alles behalve aangenaam hier, en daarom willen de meesten maar eens uitrukken om aan die doodschieterij een einde te maken. De tweede brief is van 13 Oct. Wij deelen dien in een volgend no. mede. Bij de firma F. Klueuwens Zoon te Goes is dezer dagen van de pers gekomen een werkje, getiteld: Zeeland, Een lees-leer- boetje over de aardrijkskundige gesteldheid van die Provincie. (Bekroond door de Gewestelijke Vereeniging »Z"«land" van het N. 0. G.) door W. Svvart, Oud-hoofdonderwijzer le Goes. De schrijver verdeelt zijn werkje (90 blaiiz.) in twee bijna even groote afdeelmgcn. In de eerste levert bij ■Algemeene beschouwingen", terwijl de tweede afdeeling gewijd is aan ■Bijzondere beschouwingen", be staande in vloeiend gestelde plaatsbeschrijvingen, (geen vermoeiende, dorre opsomming van merkwaardigheden). Het eerste gedeelte is rijk van inhoud, zonder echter boven de kinderlijke bevatting te liggen. Dit gedeelte is, m. i. zoo belangrijk en zoo helder uiteengezet, dat dit werkje daarom ook verdientfjrene plaats le erlangen in ieder beschaafd buisgezin. Als leesboek zal bet door de leerlingen met genoegen ter band genomen worden; terwijl liet als leerboek rijkdom van inhoud aan helderheid van voorstelling paart. Naar mijne hescheidene meening is op dit werkje ten volle van toepassing: .goede wijn behoeft geen krans". Ook aan het uiterlijke hebben de uitgevers geen zorgen gespaard. VERKOOPINGEN k VERPACHTINGEN. Datum. Plaats. Voorwerpen. Informatiên. 12 Dec. Kloelinge, Boomen, Paardekooper en v. d. Bussclie. 14 Goes, Idem, Pilaar. I 1 Baarland, Idem, Prumers. 13 Goes, Woon-en Pakhuizen, Kakebeeke en v. d. Bussclie. 16 Goes, Hotel, mr. Liebert. 16 Goes, Meubilair, Kakebeeke en v. d. Bussclie. 17 's-II. Arendsk. Afbraak, mr. Van Dishoeck. 17 Kloelinge, Boomen, Paardekooper en v. d. Bussche. 18 Wemeldinge, Idem, Paardekooper en v. d. Bussche. 18 Wemeldinge, Idem, Paardekooper en v. d. bussche. 18 Rilland, Idem, Kakebeeke. 18 Yerseke, Idem, Rembges. 21 Kapelle, Kaphout, Paardekooper en v. d. Bussche. 21 Wemeldinge, Boomen, Pilaar. 21 Kruiningen, Idem, Rembges. 22 Goes, Rijtuigen enz., Pilaar. 23 Wolfaartsdijk, Boomen, Pilaar. •23 's-H. Arendsk., Paarden, mr v. Dishosck. 24 Kloctinge cn Idem en mr. Liebert. 's Gravenpolder, Wagenhuis, 24 's-H. Ablskerke, Meubilair, Paardekooper cn v. d. Bussclie. 28 Schore, Boomen, Rembges. 50 Schore, Hofstede, Pilaar. 31 Vlake, Boomen,

Goessche Courant | 1874 | | pagina 2