1874. N°. 147. Zaterdag 12 December. 613te jaargang. NIEUWJAARSCOMMISSIE. NATIONALE MILITIE. BINMEMLANDSCHE BERICHTEN. 1 Ti gl GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdag avond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal zoo binnen als buiten Goes ƒ1,75. Afzonderlijke nommers 5 c., met bijblad 10 c. cormvf. Gewone advertentiën worden a 10 c. per regel geplaatst Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop be trekking hebbende dankbetuigingen van 1—8regels a/1, Dienst-aanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald, 20 c. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES brengen ter openbare kennis, dat de Commissie tot uitdeeling van Metwaren en Brand stoffen op Nieuwjaarsdag weder samenge steld is en bestaat uit de heeren: J. A. A. FRANSEN Van de PUTTE, Wethouder, als V oorzitter; F. S. A. ICNITEL, lid van het Burgerlijk Armbestuur M. D. DEKKER, lid der diaconie van de Ned. Herv. Gemeente J. PROOST, lid van het R. C. Parochiaal Armbestuur en J. KOOMAN Az., lid der commissie tot de (Econo mische spijsuitdeeling terwijl de heer C. RISSEEUW, griffier ter secretarie, als Secretaris aan de Commissie is toegevoegd en dat deze Commissie de bijdragen der ingezetenen zal afhalen op Maandag den i4 December a. s. Burgemeester en Wethouders verzoeken geene aal moezen aan de deuren uittereiken, maar deze veeleer aan de Commissie toe te vertrouwen, opdat zij in staat zij hare gewone nieuwjaarsbedeeling te doen, terwijl Burgemeester en Wethouders vermeenen, dat elke aan beveling tot het geven van ruime bijdragen thans over bodig zal zijn, bij de duurte der eerste levensbehoeften. Goes, den 10 December 1874. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris, HARTMAN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES, gezien art. 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21 en 24 der wet op de Nationale Militie, dd. 19 Augustus 1861, (Staats blad no. 72); brengen bij deze voor de EERSTE MAAL ter kennis der ingezetenen: dat het register van INSCHRIJVING voor de NATIONNTjM MIIjITIM dagelijks, ge durende de maand Januari, (uitgenomen des Zondags) van des morgens 9 tot des namiddags 2 ure, ter secre tarie der gemeente zal gereed liggen; dat tot de inschrijving verplicht zijn alle mannelijke ingezetenen, die opdenlsten Januari aanstaande hun 19e jaar zullen ingetreden, en dus in het jaar 1856 geboren zijn, alsmede diegenen, welke na het intreden van hun 19e doch voor het volbrengen van hun 20ste jaar ingeze tenen zijn geworden dat, volgens art. 15, voor ingezeten wordt gehouden 1°. hij, wiens vader, of, is deze overleden, wiens moeder, of, zijn beiden overleden, wiens voogd ingezeten is, volgens de wet van den 28 Juli 1850 (Staatsblad no. 44); 2°. hij, die geen ouders of voogd hebbende,gedurende de laatste aan het in de eerste zinsnede van dit artikel vermelde tijdstip voorafgaande, achttien maanden in Nederland verblijf hield; 3°. hij, van wiens ouders de langstlevende ingezétene was, al is zijn voogd geen ingezeten, mits hij binnen het rijk verblijf houdt. Voor ingezeten wordt niet gehouden de vreemdeling, behoorende tot eenen staat, waarde Nederlander niet aan den verplichten krijgsdienst is onderworpen, of waar, ten aanzien der dienstplichtigheid, het beginsel van weder- keerigheid is aangenomen dat volgens art. 17 niet behoeven te worden ingeschre ven de in een vreemd rijk achtergebleven zoon van een ingezeten, die geen Nederlander is en de in een vreemd rijk verblijf houdende ouderlooze zoon van een vreemde ling, al is zijn voogd ingezeten, alsmede de zoon van een Nederlander, die ter zake van's lands dienst in's rijks overzeesche bezittingen of koloniën woont; dat volgens art. 16 de inschrijving moet plaats hebben 1°. van een ongehuwde in de gemeente, waar de vader, of, is deze overleden, de moeder, of zijn beide over leden, de voogd woont; 2°. van een gehuwde en van een weduwnaar in de ge meente, waar hij woont; 3°. van hem, die geen vader, moeder of voogd heeft of door deze is achtergelaten, of wiens voogd buitens lands gevestigd is, in de gemeente, waar hij woont; 4°. van den buitenslands wonenden zoon van een Ne derlander, die ter zake van 's lands dienst in een vreemd land woont, in de gemeente, waar zijn vader of voogd het laatst in Nederland gewoond heeft. Terwijl eindelijk, volgens art. 18, elk, die behoort in geschreven te worden, verplicht is, zich tusschen den lsten en 3(sten Januari daartoe aantegeven bij burgemeester en wethouders, ter plaatse en op de uren liiervoren aange wezen, terwijl bij ongesteldheid of afwezigheid zijn vader, of, is deze overleden, zijne moeder, of, zijn beiden overle den, zijn voogd, tot het doen van die aangifte verplicht is. Goes, den 10 December 1874. Burgemeester en Weihouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris, II A li T M A N. GOES, den 11 December 1874. Gisteren is in de Tweede Kamer her stemd over het amendement van den heer Moens om den post der jaarwedden, toelagen enz. van onderwijzers aan de kweekscholen met 7000 te verhoogen, waarover eergisteren de stemmen staakten; het is verworpen met 37 tegen 34 stemmen. Daarentegen werd aan genomen een amendement van da heeren Cre- mers en Van Naamen omden subsi- diepost voor de kunstmatige vischteelt met f 8000 te verhoogen Ook de afgevaardigde uit Goes, de hr. S. Vader, was voor de visch (zalm) en tegen de onderwijzn's. De verdere afdeelin- gen van de begrooting voor Binnenlandsche Zaken zijn afgedaan. De Minister heeft over genomen een amendement van den heer Wint- gens, om 5000 meer uit te trekken voor aankoopen voor de musea. Ten slotte is het budget voor Binnenlandsche Zaken met alge- meene stemmen aangenomen. De beraadsla ging over hoofdstuk Marine is aangevangen. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft bepaald, dat het goedkeuringsmerk, ge durende het jaar 1875 te bezigen, zal zijn: bij den ijk en herijk der maten en gewichten de letter H, in den gewonen drukvorm, schuin gesteld bij den ijk der weegwerktuigen voor gewoon gebruik de Koninklijke kroonvoor fijnere wegingen eene vijfstralige ster. H. M. de koningin heeft 100 geschonken ten behoeve der nagelaten betrekkingen van de acht werklieden die bij de ramp op de Maas zijn omgekomen. Te Yerseke is de oesterput voor de derde maal doorgebroken. Een gedeelte der sluis en de vloer zijn vernield. (N. Iï. Ct.) Dezer dagen werd gemeld, dat het nieuwe ontwerp voor een Wetboek van Strafrecht reeds ter perse was. Naar wij thans met zekerheid vernemen, is dat echter niet het geval. Wel is de Staats commissie met haar arbeid zeer ver gevorderd, maar het zal nog wel drie maanden duren, eer haar arbeid vatbaar zal zijn om ter perse te worden gezonden. In het ontwerp der Commisse zijn ook straf bepalingen tegen de openbare dronkenschap opgenomen. Dagbl Sophia II te Haarlem in hechtenis genomen ter zake van de ten huize harer ouders plaats gehad hebbende vergiftigingen, is tengevolge van bij haar waargenomen ver schijnselen van tusschenpoozenden waanzin, naar het geneeskundig gesticht Meerenberg overgebracht, ten einde aldaar voorloopig te worden verpleegd. Het gerechtelijk onderzoek der zaak wordt intusschen voortgezet. Men meldt uit Gaasterland aan N. R. Ct. Er bestaat hier sedert eenigen tijd eene secte van Darbisten. De geloovigen dezer secte komen Zondagsavonds bijeen en blijven tot laat in den nacht te zamen. In elke bijeen komst wordt het avondmaal bediend. De doop geschiedt bij wijze van indompeling en mag alleen door zekere soort van heiligen verricht worden. Van 't geen er verder in de godsdienstige bijeenkomsten geschiedt, maakt men een geheim. Te Maastricht geraakte Dinsdagavond een spoorwegbeambte met de hand onder een locomotief met het noodlottig gevolg dat hij reeds den volgenden morgen aan de bekomen wonden overleed. Men meldt uit Hilversum, dat het plan, om een herstellingsoord »de Trompenberg" te stichten, veel kans heeft schipbreuk te lijden op gebrek aan deelneming. Minstens 100,000 zal er voor die stichting noodig zijn en er is slechts voor de helft ingeschreven. Daarom is de gelegenheid tot deelneming opengesteld tot 20 December. Boven Nieuwe Diep ontlastte zich Maan dagavond een hevig onweder, gepaard met een sterken N. W. wind, die omstreeks 8 u. 30 m. tot een winddruk van 73 kgr. op den vierb. meter steeg. Van plaatselijke on gelukken of zeerampen is nog niets vernomen. Woensdag is te Kampen de gefailleerde Isaac Wolff, chef der firma Jacob Wolff, in hechtenis genomen en naar Zwolle overgebracht. Men meldt uit Londen, 9 December: Reuter s Office heeft bericht ontvangen van kolonel Tennant, omtrent de waarneming van den voorbijgang van Venus voorbij de zon in Oost-Indië. De waarneming is gelukt; hon derd photographieën zijn genomen. Ook van andere expeditiën voor dit doel zijn de beste berichten ontvangen. De heer Borelly, van het observatorium van Marseille, heeft, blijkens een telegraphisch bericht aan de Academie van wetenschappen te Parijs, een nieuwe zeer schitterende komeet ontdekt aan het noordelijk hemelgewelf. Voor 't oogenblik is die komeet nog slechts met den telescoop waar te nemen; maar zijn glans doet vermoeden, dat zij binnen eenige weken voor het bloote oog zichtbaar zal worden. De Echo du Luxembourg verhaalt van een Belgisch jonkman, die, na aan den FraDsch -Duit- sehen oorlog te hebben deelgenomen, in den oorlog tegen Atchin gewond werd, als onge schikt voor den dienst door de Nederlandsche Regeering gepensioneerd is en thans naar zijn geboorteplaats Habay-la-Neuve, in Belgisch Luxemburg, terugkeerde. Niet onbelangrijk is hetgeen deze vreemde ling, die de zaken van nabij heeft gezien, omtrent de tweede expeditie en de Atchineezen mededeelt. De Atchineezen zijn, volgens de verklaring van den Belg, zeer talrijk en geven blijken van grooten moed en onverschrokken heid. Bij het gevecht met het blanke wapen wijken zij nooit; zij zijn zeer vlug, behendig en als tegenstanders niet te minachten. Hunne vuurwapenen daarentegen zijn zeer slecht en zij weten zich er bovendien niet van te be dienen. Zij hebben een geweer van zwaar kaliber, dat veel gelijkt op de oude donder bus, en dat zij laden met steenen, spijkers, oud ijzer, alles met buskruit vermengd. Zij schieten bijna altijd te hoog en op kleinen afstand is hun schot van weinig uitwerking. De Nederlanders zijn gewapend met het Beau- montgeweer, hetwelk de jeugdige Belg, die beide geweren bij ondervinding kent, ver boven het Chassepot verkiest. De gewonden worden uitstekend behandeld, twee a drie soorten van vleesch bij eiken maaltijd, wijn en sigaren a discrétion. De behandeling laat dan ook niets te wenschen over. De gewonde, van wien de Echo du Parlement verhaalt, werd door een officier van gezondheid behandeld, die van afkomst een landgenoot van hem was en dien hij in elk opzicht slechts prijzen kan. Sedert de verovering van den Kraton is hij van meening, dat de heerschappij der Nederlanders in dat gedeelte van het Rijk duurzaam geveatigd isniettemin zal de strijd zonder twijfel nog lang duren, alvorens de oorlogzuchtige bevolking geheel onderworpen is.

Goessche Courant | 1874 | | pagina 1