1874. N°. 146. Donderdag 10 December. 613te jaargang. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. goesche De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdag avond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal zoo binnen als buiten Goes ƒ1,75. Afzonderlijke nommers 5 c., met bijblad 10 c. courant. Gewone advertentiën wordèd a 10 c. per regel geplaatst Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop be trekking hebbende dankbetuigingen van 1—8regels a/1,— Dienst-aanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald, 20 c. GOES, den 9 December 1874. In de zitting der He Kamer ran Dins dag is de discussie over het lager onderwijs voortgezet. Een aantal sprekers en ook de Minister hebben het woord gevoerd. De laat ste heeft verwezen naar zijne vroegere verkla ringen, bij het adres van antwoord gegeven, maar zou in overweging nemen of wellicht kon overgegaan worden tot de benoeming eener staatscommissie tot onderzoek welke wijzigingen er in de wet noodig zijn. De heer Moens was daar zeer tegende heer Kuijper heeft gerepliceerd. Heden voortzetting der discussie. Per Telegfraaf. In de zitting der Tweede Kamer van heden zijn, na nog eenige replieken, de algemeene discussiën over het lager onderwijs gesloten en heeft de heer Moens zijne amendementen tot verhooging van bezol digingen bij de kweekscholen en tot oprichting van twee nieuwe kweekscholen toegelicht en aangeprezen. Onderscheidene sprekers, en ook de Minister, hebben er zich op onderscheidene gronden tegen verklaard, ook met het oog op even tueele herziening der onderwijswet. Over het eerste amendement op art. 174 staakten de stemmen, 36 tegen 36. Het tweede amende ment (2 nieuwe rijkskweekscholen) werd ver worpen met 37 tegen 36 stemmen. Daarna heeft de regeeriug overgenomen het araendement- Van Naamen en Verheijen, tot ƒ20.000 verhooging tot uitbreiding der nor maallessen en opleidingsklassen. Hiervoor had de heer Moens 50 000 voorgesteld, doch dit nu verminderd op /"30.000. Dit amendement is aangenomen met 39 tegen 34 stemmen. Morgen herstemming over 't eerste amendement- Moens. Hoewel men het in de afdeelingen der Tweede Kamer nagenoeg algemeen eens was over de wenschelijklieid om de overgroote som men, in de schatkist aanwezig, productief te maken, was er een aanmerkelijk verschil over de wijze hoe. Nagenoeg algemeen was men tegen het regeeringsvoorstel, om inschrijvingen nationale schuld ad 10 millioen aan te koopen, met het doel om, bij eventueele latere behoefte, die ingekochte schuld weder te beleeneu. Zoo danige operatie ligt niet op den weg van den Staat en zou bij onvoorziene omstandigheden tot verwikkelingen en zelfs tot verlies aanleiding kunnen geven. De meerderheid wil daarom rechtstreebsche amortisatie, maar over het be drag tot of minder dan 10 millioen liepen de gevoelens uiteen. Z. M. de Koning heeft de bepaling be treffende de opleiding van adspirant-onderoffi- cieren en adspirant-korporaals bij het wapen der infanterie ook toepasselijk gemaakt voor het wapen der artillerie, met dien verstande, dat de termijn van zes maanden, voor den adspirant-korporaal of onder-officier der artillerie, wordt gebracht op één jaar. De Vereeniging voor Volksvermaken gaf jl. Maan dagavond het gewoon jaarlijkseh St.-Nicolaasfeest aan hare leden. Het groot getal opgekomenen le verde het bewijs, dat dit feest nog altijd den leden een aangename ontspanning is. En daartoe biedt die avond dan ook ruime stof. Ook Maandag was dit weder het geval. Na de openingstoespraak van den Voorzitter opende de Harmonie „de Volharding" het feest met de zeer verdienstelijke uitvoering der „Martha" van Klotow. Onmiddellijk daarop werd door een lid van „Vondel" op meesterlijke wijze eene voordracht gehouden, getiteld „Donna Clara". Die voordracht verdiende te meer waardeering, omdat zij gedaan werd door den oud-president der Vereeni ging voor Volksvermaken, die daardoor het bewijs gaf ook al noodzaakte hem zijn uitgebreide werk kring het Voorzitterschap, dat hij gedurende verschei dene jaren met den meestent' ijver waarnam; neer te leggen dat hij gaarne aan de feesten der -.Ver eeniging zijn steun blijft verleenen. Daarna volgde eene luimige voordracht door een lid van de rederijkerskamer Aurora, getiteld „Zooals de ouden zongen, piepen de jongen", dat goed ten gehoore gebracht en met groot genoegen aangehoord werd. Terstond na de pauze voerden twee leden van Aurora het tooneelstukjo van Kotzehue op: „De ziels verhuizing of de tooneelspeler tegen wil en dank", dat onverdeelden bijval vond en waarin vooral de persoon, die in 7 verschillende karakters optrad, zich verdienstelijk van zijne zeker niet gemakkelijke taak kweet. Ook de zangvereeniging„R. B Van den Bosch" voerde eeu nummer uit, terwijl de Harmonie zich bij afvvisseliug hooren liet. Al deze nummers van het programma werden af gewisseld door het houden eener Tombola van 200 prijzen, voor 269 opgekomenen, zoodat slechts 69 nummers als nieten in de bus bleven. Onder de prijzen waren een 15tal hoofdprijzen en voorts een groot getal kleinere, surprises en aardigheden, die door het lot soms op de meest |rillige wijze aan de leden werden toegewezen en dikwijls in hooge mate de hilariteit opwekten. Wij vertrouwen, dat het woord door den Voorzitter ten slotte tot de leden gericht, waarheid bevat en dat de leden ook weder aan dezen feestavond eene aangename herinnering behouéeu zullen. Gisteravond had in 't Slot Oostende zich een groot aantal personen vereenigd om de broodquaestie te bespreken. Op verzoek vau een der aanwezigen maakte zich de inzender bekend van het artikel in ons blad, getee- kend B., tengevolge waarvan de bijeenkomst plaats had. Nadat door dezen het doel der oproeping was uit eengezet, verzocht hij een der aanwezigen de leiding van de bijeenkomst voor dezen avond op zich te 'sp illen, waaraan voldaan werd. Alstoen werd onmiddellijk door den voorzitter als punt van uitgang de vraag gesteld: is het brood te duur in verhouding tot de tegenwoordige tarweprijzen? Deze vraag werd van verschillende zijden bevesti gend beantwoord op grond van: i°. een vergelijk met de vroegere broodzetting, waarnaar bij den tegeuwoordigen tarweprijs het tarwe brood nog geen 15 cents per kilo zou kosten; 2°. een vergelijk met de prijzen, waarvoor aan de godshuizen alhier het brood geleverd wordt, waarbij werd opgemerkt, dat aan die gestichten op eene maand krediet het brood van dezelfde qualiteit geleverd wordt voor 16 cents, terwijl de burgerij a contant 18 cents moet betalenen ten 8°. op grond van een vergelijk met de prijzen te Vlissingen, waar het brood, den accijns in aanmer king genomen, ongeveer 3 ets. goedkooper is dan hier. Er werd overtuigend aangetoond, dat het voordeel door de afschaffing van den accijns verkregen en die in hoofdelijken omslag was opgelost, feitelijk nu door de bakkers wordt genoten en in hunne zakken vloeit, terwijl daardoor vooral diegenen, bij wie het brood het hoofdbestanddeel, zoo niet heteenig bestanddeel der voeding uitmaakt, ontzettend worden gedrukt. Twee a drie cent toch op éen brood maakte al spoedig voor een huisgezin een verschil van 25, a 30,in een jaar. Ook werd er op gewezen, hoe de bakkers, niette genstaande herhaalde waarschuwingen, als 't ware doof bleven voor de stem der billijkheid en volhardden in hun monopolie, waardoor de prijs te hoog werd ge houden. Op al deze gronden concludeerde mendat de tijd gekomen was om den strijd tegen den te hoogen prijs van het brood thans niet meer bij woorden te laten, maar in werkelijkheid aan te vangen. Van niemand der talrijke aanwezigen vonden deze beschouwingen ernstige bestrijding. Alleen werd door een paar heeren opgemerkt, dat men niet al te zeer moest hechten aan het vergelijk tusschen nu en de vroegere broodzetting, omdat wat voor iedereen geldt, ook voor de bakkers in aanmer king moet worden genomen, namelijk, dat het leven tegenwoordig veel duurder is dan vroeger cn dus het brood thans niet voor 15 cents of minder zou kunnen geleverd worden, al zou dit dan ook bij den tegen- woordigen prijs der tarwe voor 20 jaren wel het geval zijn geweest. Dit werd toegestemd, maar tevens opgemerkt, dat die omstandigheid geen verschil van 3 cents of meer op éen brood wettigde. Algemeen kwam men tot de conclusie, dat eene verlaging tot 16 cents in billijk heid kon gevorderd worden. Nadat op de herhaalde vraag of iemand wilde op staan om de billijkheid van dien prijs te betwisten, niemandzelfs niet een van de aanwezige bakkers optrad, werd 16 cents als de werkelijke prijs om het brood bij den tegenwoordigen prijs der tarwe met behoorlijke nijverheidswiust te kunnen verkoopen be schouwd en ten slotte eene motie van den voorzitter aangenomen om de vergadering tot a. s. Dinsdag 15 December te verdagen, ten einde intusschen den bak kers de gelegenheid te geven, den prijs van het brood, indien de tarwe middelerwijl stationair blijft, in over eenstemming te brengen met het verlangen der burgerij. Wordt daaraan in den loop dier acht dagen niet voldaan, dan zal in de volgende bijeenkomst een be paald voorstel worden gedaan om daadwerkelijk op te treden, ten einde het brood tegen billijker prijs te bekomen. Afsluiting der Kasboeken en Restantenlijst bij de Coöperatieve voorschotvereeniging en Spaarbank te Goes, voor de maand November 1874. ONTVANGSTEN Reservefonds1292,78s Storting aandeel- 8283,68 Terugbetaling op schuldvordering - 42573,63 Interesten daarvoor en ger.inlerest - 2392,55 Opgenomen gelden- 41244,59 Onkosten Nihil Gezamenlijk bedrag UITGAVEN ReservefondsNihil. Terugbetaalde aandeelen431,19 Verleende voorschotten - 71777,45 Terugbetaalde interesten - 21,63 ^Terugbetaalde opgenomen gelden - 22986,28 1 ^Interesten van opgenomen gelden - 129,03 Onkosten- 108,86 Gezamenlijk bedrag- 95454,44 Kas-saldo 95767,23 312,79s Naar wjj vernemen zijn de heeren mrs. De Stoppelaar, voorzitter der Arrond.-Recht- bank te Middelburg, Haakman, subst.-officier van Justitie te Haarlem, en Van Bemmelen, rechter te Leiden, door de Nederlandscbe Regeering aanbevolen voor het lidmaatschap der gemengde internationale rechtbanken in Egypte, thans werkelijk door den Khedive tot leden dier rechtbanken benoemd en zullen zij zich binnen kort naar de plaats hunner bestemming begeven. W. v. h. R.) Van 1 tot 28 November jl. zijn in bet Rijk door longziekte aangetast 72 runderen tegen 116 in bet vorige tijdperk van vier weken. Nabij Heerlen, te Weustenraadt, onder Klimmen, is door boring eene kolenlaag van het beste gehalte ontdekt, ter dikte van 1.27 meter, eene dikte, die in weinige der grootste bergwerken van Europa wordt overtroffen. Ook te Caumer, bij Heerlen, is eveneens een laag vetkool aangetroffen. De Courier de la Meusedie dit mededeelt, klaagt over de bezwarende voorwaarden en hin dernissen van de zijde der Regeering tegenover ben, die concessie tot ontginning vragen. De onlangs te Groningen genomen proef met het slachten van twee runderen voor eigen rekening beeft thans geleid tot het vestigen Van eene vereeniging van een aantal personen aldaar, die eenig kapitaal hebben samengebracht, om daarmede eeQ slagerij op te richten, waarin het vleesch zoo goed mogelijk zal worden verkocht. De aandeelhouders zullen in geen geval meer dan 5pCt. van hun geld ontvan gen. De meerdere winst zal dus ten voor- deele der vleeschkoopers ea gebruikers komen.

Goessche Courant | 1874 | | pagina 1