BURGERLIJKE STAND GOES, LIEFDADIGHEID. Volgens het jongste driemaandelijksche verslag over den arbeid van den heer Van 't Lindenhoat voor weezen te Neerbosch en Nij megen, werd van 1 Juli tot 30 Sept. ontvangen eene som 18342,23' en een aantal goederen. Onder de giften was er eene van ruim ƒ205, ontvangen op het zeudingsfeest nabij Goes, na dat eenige rnededeelingen aaDgaande de weezen arbeid waren geuaau, zoomede twee legaten van 5000 en een van 500. Naar men verneemt is door den heer J. Rovers te Schiedam een toestel uitgedacht, ter voorkoming dat spoortreinen, door liet niet gesloten zijn der bruggen, in 't water kunnen loopen. Naar men verneemt, bestaat het voorne men om de onthulling van hst monument te Ginneken door eene medaille te vereeuwigen. Te Utrecht is Vrijdag de 400ste verjaar dag van het Stedelyk Gymnasium op plechtige wijze gevierd. Aan de leerlingen en oud-leer lingen dezer inrichting zijn bronzen medailles uitgereikt, die den herinneringsdag moeten ver eeuwigen. De rector, dr. Van Es, sprak in de Waalsche kerk de feestrede uit. Het ontzettend ongeluk op de Maas, waar van wij in ons vorig no. melding maakten, beeft aan acht menschen het leven gekost. Daar onder zijn zes vaders van huisgezinnen, waar van twee elk met zes kinderen. Te Rotterdam is voor de betrekkingen reeds ontvaDgen f 1495.49. Omtrent het gevonden kind voor de poort van het liefdegesticht te 's-Bosch vernemen wij, dat de politie te Rotterdam de moeder van dit kind, eene ingezetene van Rotterdam, en de vrouw die het te vondeling heeft gelegd, zijnde de grootmoeder van het kind, heeft op gespoord. Armoede schijnt de vrouwen tot deze daad gedreven te hebben. Zij verkeer den in de meening, dat het kind, als het ge vonden werd, in gemeld gesticht zou worden opgenomen en verpleegd. Naar men verneemt is de graanhandel in de laatste dagen zeer gedrukt door den ruimen aanvoer uit de Oostzee-havens, terwijl er wei nig afnemers zijn. Men verwacht dus, dat de prjjzen van het brood op nieuw een ver laging zullen ondergaan. De eisch van het O. M. in de zaak van den politie-agent Werson, is van 5 tot 20 jaar tuchthuisstraf. Vrijdag a. uitspraak. By den storm van Zaterdag op Zondag nacht zijn de vorige week op de Schotsche kust 21 menschen om het leven gekomen. De zeelieden beweren, dat zij in de laatste 10 jaren zulk een hevigen storm niet hebben bijgewoond. De stationschef te Clapham ontving dezer dagen een mandje, waarin hij bij het openen een kind vond. Niet tevreden over dit geschenk bood hij het een armen pakkendrager aan, die het aanstonds meê naar huis nam. Tot zijn groote verbazing vond de werkman onder het oorkussen, waarop het kind rustte, eene som van 40,000 franken. De chef dit ver nemende, eischte teruggaaf van mandje en in houd. De zaak zal voor de rechtbank gebracht worden. Het aantal landverhuizers van 1 Januari tot 10 November dezes jaars te New-York aan gekomen, bedraagt 136,657, van welk getal uit Nederland 1348. Dit jaar gingen er minder dan vroeger naar de westelijke en noordweste lijke, en daarentegen meer naar de oostelijke en middenstaten, vooral vrouwelijke dienstboden, die daar zeer veel gevraagd worden. Wanneer men evenwel bedenkt, dat in 't vorige jaar het aantal landverhuizers 266,818 bedroeg moet men, zegt de New- York-Herald, tot de slotsom komen, dat de paniek van 1873 een afschrik voor emigratie heeft te weeg gebracht, terwijl het aantal van hen, die naar de oude wereid terug keerden, dit verschil nog grooter maakt. Minder dan een vijfde gedeeltè van het grondgebied der Ver. Staten is uitgelegd in boerderijen, en slechts een vierde gedeelte van dit in boerderijen uitgelegd grondgebied is ont gonnen. Het tarwegewas beslaat minder grond gebied dan de oppervlakte vanZuid-Carolina. Het nationaal gewas, maïs, bedekt een uitge strektheid gronds niet grooter dan de staat Virginia; het aardappel-gewas kan verbouwd worden op eene oppervlakte kleiner dan De laware, behalve Rhode Island den kleinsten Staat. Het grondgebied kan, eenmaal ontgonnen, voedsel opleveren voor tallooze millioenen meer dan thans Amerika bevolken. {Grondwet.) Her telegraaf. De geheele zitting der Tweede Kamer was heden aan discussiën over het onderwijs ge wijd. Alleen de heer Messchert had vele grieven tegen de te weinig yractische richting van alle takken van 't on derwijs en kwam op tegen t programma Kappeijne, dat uitloopt op verplicht onderwijs. Niemand heeft daarover verder gesproken. De Minister hoopte, dat de plannen voor de nieuwe aca- demie te Leiden met het derde eeuwfeest op 8Februari feheel gereed zullen zijn. Over 't lager onderwijs hield e heer Kuyper eene zeer uitvoerige rede tot ontwik keling zijner grieven tegen de tegenwoordige inrich ting van 't lager onderwijs, waardoor de rechten der minderheden «orden gekwetst. Morgen voortzetting. KERKELIJKE ZAKEN ONDERWIJb. Aangenomen het beroep naar Amsterdam door ds. G. J. Vos, pred. te Middelburg. Te Brakel is beroepen ds. H Vermaassinds iS70i Em. pred. van Gapinge, te Kralingen. De cand. J. D. Van Arkel is beroepen te Békerke en te Broek op Langendijk, en de cand. 11. A. Van Oostrum Soede te St. Johannisga, c. a. De Provinciale Staten van N.-Brabant bieden aan iederen onderwijzer eener openb. of bijz. school, die in 't bezit is van eene akte vóór landbouw-onderwijs, verhooging van traktement aan. De heer Moens, de warme voorstander van ons openbaar onderwijs, heeft op sommige posten van de begrooting voor Binnenlandsche Zaken de volgende amendementen voorgesteld: Art. 174. (Jaarwedden enz. der onderwijzers aan de Rijkskweekscholen) te verhoogen met 70Ó0; een niew art. 174bis in te lasschen, luidende: «Voor twee nieuw op te richten kweekscholen ƒ20,000''; art. 175 (toela gen aan kweekelingen en hulponderwijzers, opgeleid bij de Rijkskweekscholen) te verhoogen met ƒ14,000; art. 183 (uitgaven voor specieale inrichtingen van on derwijs) te verhoogen met ƒ50,000. De heeren Van Naamen en Verheven stellen voor art. 183 te verhoogen met ƒ20,000, en alzoo te bren gen op 160,675 met het dosl de opleiding van kweeke lingen aan de normaallessen en opleidingsklassen uit te breiden, zoowel door vermeerdering van het getaj beurzen en toelage'n aan de kweekelingen als door verbetering en vermeerdering der inrichtingen zelve. 'BESTEDINGEN. Onder de te herstellen of te vernieuwen werken, waai van, volgens achterstaande annonce, de besteding op 21 December a. s. zal plaats hebben, komen voor; als perceel 3 en 4. De grintweg door Wollaartsdijk, en de steiger aldaar; als perceel 5. De straatweg van Goes naar 's-tira- venpolder als perceel 6. De steiger, enz. te Hoedekenskerke; als perceel 7. De veerdam, steiger, enz. te Catsche veer; als perceel 15. De veerdam, heuvel en wachthuisje te Camperland; als perceel 16. De steiger, veerdam, enz. te Cortgene. BOEK-AANKONDIGING. Zeeland. Een lees-leerhoekje over de aardrijkskundige gesteldheid van die provincie. (Bekroond door de Gewestelijke Vereeniging Zeelandvan het Ned. Ond. Genootschap.) Door W. Sivart, Oud-hoofd onderwijzer te Goes. Goes, F. Kleeuwens Sp Zoon, 1874. Prijs 35 cent. Reeds sedert 1836 zijn door de Onderwijzers Sluij- teks, Van der Jagt en Van Dale aehtervolgens leer- en leesboeken over de provincie Zeeland ten schoolgebruik uitgegeven, welke alle» in der tijd met vrncht zijn aangewend om de Zeeuwsche school jeugd met de bijzonderheden van haar gewest bekend te maken, blijkens het meer dan eens vernieuwde gewaad, waarin die werkjes herhaaldelijk verschenen. Maar ook de topografische veranderingen welke in Zeeland meer dan wel in andere provinciën onzes vaderlands voorvallen, vorderden nu en clan ver nieuwde uitgavêü. Eu ofschoon aan dien eisch door de beide laatstgenoemden zorgvuldig voldaan werd, zoo bleek het evenwel van lieverlede, dat, bij het opnemen van wetenswaardige geschiedkundige bijzon- derhtdtn, waarmede Van der Jagï en Van Dale hunne werkjes verrijkten, deze eene meer dan ge- wenschte uitbreiding erlangden, en er alzoo behoefte ontstond aan een beknopt schoolboekje over de aard rijkskundige gesteldheid van Zeeland, en wel be paaldelijk ten dienste der plattelaudsscholen, niet zoo zeer ter verdringing, als wel tot een voorlooper van beide, in hunnen aard, altijd zeer nuttige leer- eu leesboeken. Om daartoe te geraken is door bet Be stuur der Gewestel. Vereeniging „Zeeland" van het Nederl. Onderw. Genootschap een prijs uitgeloofd, waarvan het gevolg is geweest, dat het antwoord, door den heer W. Swart, Oud-hoofdonderwijzer te Goes, ingeleverd, dien prijs waardig werd aekeurd. Wij wenschen den gqëerden schrijver ook daarmede hartelijk geluk, en verheugen er ons over, dat zijn naam, als die van iemand, welke zich voor de be langen van het onderwijs in Zeeland alleszins ver dienstelijk gemaakt heeft, daardoor almede nog lang in vereerend aandenken zal blijven. Volgaarne er- kennen wij toch, dat zijn werkje, thans ten gebruike voorhanden, en met belangstelling door ons gelezen en herlezen, op uitmuntende' wijze in die bestaande behoefte voorziet. Eu mogen er nog enkele scho len zijn, waar men meent, dat de eerste afdeeling van zijn bekroond schoolboekje te uitgebreid en te rijk van inhoud is, wij stemmen het den schrijver volmondig toe, „dat de tegenwoordige stand der „wetenschap zulk eene behandeling vordert; dat er „zaken in besproken worden, die elke Zeeuwsche jon- „gen weten moet, en dat er in zoodanig boekje ook „lessen mogen voorkomen, die den leerling bij de „eerste lezing wat te denken en te vragen geven, „en die zijn verstand en hart meer voedsel bieden en „zijne geestkracht meer sterken dan plaatsbeschrijvin gen." Ja, wij rekenen bet hem tot eer, dat hij, met onderwijzers-tact, daarin onderwerpen heeft behan deld, welke door zijne voorgangers voorbijgegaan of slechts zijdelings zijn aangeroerd, en dat hij te dien opzichte getra'eht heeft zijn onderwijs, gelijk het be hoort, vruchtbaar te doen zijn voor het leven. Bij ervaring wetende, dat, om bij de plaatsbeschrij ving der provincie, geen' enkelen misslag te begaan, men zich de moeite moet getroosten tot het gereaeld bijhouden van den loop der zaken, zoo zal de ge ëerde schrijver het ons wel niet euvel opnemen, dat wij, bij een nauwlettend nagaan van zijn werkje, vooral in de tweede afdeeling, zoowel enkele aan merkingen, als nog over het hoofd geziene drukfei len, hebben genoteerd, welke wij hem intusschen gaarne willen mededeelen, om die, bij eenen spoe dig geweuscbten herdruk, tot meerdere volmaking te kunnen aanwenden. Yan ééne onnauwkeurigheid wil len wij evenwel hier gewagen, niet, omdat wij die zoo zwaarwichtig achten, als wel, uit hoofde de eene schrijver na den anderen die voortplant. In navol ging toch van hetgeen iu onderscheidene boekwerken voorkomt, wordt op bladz. 88 van Philippine gemeld: „naar Koning Philips II aldus genoemd". De waar heid is echter, dat Philippine, oorspronkelijk eene schans, aangelegd is in 1505, en (gelijk iu het nog bestaande octrooi van dat jaar uitdrukkelijk vermeld staat) vernoemd naar den toen regeerenden graaf Filips, bijgenaamd de schoone, die op jeugdigen leeftijd den 25 September 1506 overleed, en alzoo eene halve eeuw voor dat diens kleinzoon, graaf Fi lips III (meer bekend als Koning Filips II van Spanje) aan de regeering kwam. Wolfaartsdijk, December 1874. J. Van der BAAN. Het komt ons waarschijnlijk voor, dat de schrijver en de lieer Van der Baan wel degelijk den zelfden per soon bedoelen, maar dat de quaestie zit in het woord Koning. De toenmalige vorst, die feitelijk van 1493 tot L506 over de Nederlandsche gewesten regeerde, was Graaf Filips II, terwijl hij tevens Koning van Spanje was en als zoodanig Filips I heette. (Eene tweede door ons ontvangen aanprijzing van het bedoelde werkje hopen w ij in een volgend no. te plaatsen.Red. VERKOOPINGEN VERPACHTINGEN? Datum. Plaats. Voorwerpen. Informatiën. 8 Dec. Kloetinge, Herberg; mr. v. Dam en v. d. Bnssche. 9 Wilk.polder, Boomen, mr. Liebert. 9 a 's-Heerenhoek, Idem, mr. van Dishoeck. 10 a Baarland, Idem, Prumers. 10 Wolfaartsdijk, Idem, Paardekooper en v. d. Bnssche. 10 a Schore, Idem, Pilaar. to a Goes, Meubilair, Kakebeeke. tl a Kapelle, Boomen, Paardekooper en v. d. Busscke 12 a Kloetinge, Idem, Paardekooper en v. d. Bnssche. 14 a Goes, Idem, Pilaar. 14 a Baarland, Idem, Prumers. 15 a Goes, Woon- en Pakhuizen, Kakebeeke en v. d. Bussche. 16 a Goes, Hotel, mr. Liebert. 16 a Goes, Meubilair, Kakebeeke en Driewegen, •s-H. Arendsk. v. d. Bussche. 16 a Boomen, Pilaar. 17 a Afbraak, mr. Van Dishoeck. 17 a Kloetinge, Boomen, Paardekooper en v. d. Bussche. 18 Wemeldinge, Idem, Paardekooper en 18 v. d. Bnssche. Wemeldinge, Idem, Paardekooper en v. d. Bussche. 18 a Rilland, Idem, Kakebeeke. 18 a Yerseke, Idem, Rembges. 21 Kapelle, Kaphout, Paardekooper en 22 v. d. Bnssche. a Goes, Rijtuigen enz., Pilaar. 23 a Wolfaartsdijk, Boomen, Pilaar. 28 a Schore, Idem, Rembges. 30 a Schore, Horslede, Pilaar. 31 Vlake, Boomen, Rembges. van 5 tot en met 7 Dec. 1874. Geboren; den 6, Gillis Cornells, z. v. Cor nells Snoep en Pieternella Van Antwerpen; den 7, Helena Kornelia Neeltje, d. v. Komelis La beur en Neeltje Abeele. Overleden den 5, Anna Maria Van Gorp 90 j., wed. van Willem Marcelis Arbeid. Het R. K. P. ARMBESTUUR zijne gewone jaarlijksche COLLECTE aan de huizen der ingezetenen dezer gemeente zullende honden op Woensdag den 9 dezer, beveelt bij deze zijne behoeftigen in de mild dadigheid zijner stadgenooten aan, zijnde toch deze collecte de eenige, die in het jaar voor zijne armen geschiedt. Het R. K. P. Armbestuur>'voornoemd Goes, J. BOOKELAAR, Voorz. 7 Dec. 1874. J. F. J. KNITEL, Secr.. Al V EKTJEIN 1 '1 inrv. v Heden overleed, in den ouderdom van 96 jaren en 15 dagen, onze geachte Grootmoe der JOHANNA FOORTSE Van der VLIET, eerder wed. van Pieter-Sonke, laatst wed. van Marinüs Sandee. Wemeldinge, 7 December 1874. .Namens de kleinkinderen, M. Van OOSTEN Pz. Strekkende deze tot algemeene kennisge ving aan vrienden en bekenden.

Goessche Courant | 1874 | | pagina 2