1874. N°. 145. Dinsdag 8 December. 613te jaargang. PATENTRECHT. Collecte door het R. C. Parochiaal Armbestuur, Colijnsplaat. Rilland. Vertrek der brievenmail naar Oost-Indie: BINNENLANDSCHE BERICHTEN. GOESCHE OOlIRAlVr. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdag avond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal zoo binnen als buiten Goes ƒ1,75. Afzonderlijke nommers 5 c., met bijblad 10 c. - Gewone advertentiën worden a 10 c. per regel geplaatst Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop be trekking hebbende dankbetuigingen van 1—8regels a/1,— Dienst-aanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald, 20 c. De BURGEMEESTER van GOES brengt bij deze ter kennis van een ieder, wien het aangaat dat het 2de Kwartaals-Kohier van het PATENT RECHT voor deze gemeente, voor het dienstjaar 18741S75, op heden ter invordering is gesteld in handen van den ontvanger dier belastingen binnen deze gemeente. Goes, den 5 December 1874. De Burgemeester voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES brengen ter openbare kennis, dat het R. C. PARO CHIAAL ARMBESTUUR in deze gemeente het voor nemen heeft, om op Woensdag 5' December a s. aan de huizen van alle ingezetenen eene ALGE- MEBHVK COLLECTE te doen ten be hoeve van de armen, aan zijne zorg overgelaten. Burgemeester en Wethouders noodigen een ieder uit, om door ruime giften het genoemde Armbestuur in staat te stellen aan zijne verplichting te voldoen, zijnde deze inzameling de eenige, die in dit jaar door genoemd Armbestuur wordt gedaan. Goes, den 5 December 1874. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris, HARTMAN. POSTERIJE1V. Staat van brieven, verzonden door het Post kantoor te Goes, waarvan de geadresseerden op de plaats van bestemming onbekend zijn. Over de le helft der maand November 1874. 1. H. Keijn, Groeningen. 2. Wed. Ers, Ileinkenszand. 8. Mej. Antonia Nieuwkerk, 's-Gravenhage. Yan de hulpkantoren 4. J. Van der Bout, Zierikzee. 5. Vrouw F. Van Bale, Hardinxveld. 6. Ch. Glerum, Wissekerke. Via TRIEST, 8 Deeember. Via BRINDISI, 10 Deeember. GOES, den 7 December 1874. TWEEDE KAMER. In de zitting van Zaterdag was de be raadslaging over de Spoorwegbegrooting aan de orde, waaraan onderscheidene sprekers deelna men. Algemeen werd aangedrongen op den aanleg van nieuwe lijnen en het vernemen van de plannen der Regeering met betrekking tot de voltooiing van het Spoorwegnet. Uit het antwoord van den Minister van Binnenlandsche Zaken bleek o. a., dat hij de exploitatie van de Staatsspoorwegen door den Staat zeer zeker uitvoerbaarmaar niet raadzaam acht, omdat men dan zou terugkomen op den weg, in 1863 door de Wetgevende Macht ingeslagen. Nog meer bezwaar heeft de Ministeï om kleine parti culiere lijnen machtig te worden door overname. Wat de concessie aan de Expl. Maatschappij betreft, zegt de Minister, dat bij de Regeeriüg en de directie van de Expl. Maatschappij de overtuiging bestaat, dat wijziging hoogst wen- schelijk is, maar dat de onderhandelingen nog voortduren. De Regeering is nog niet tot een besluit gekomen, om de voorkeur te geven aan een der beide stelsels van particulieren of Staats- aanleg, doch zal zoo spoedig mogelijk beslissen. Nadat, de heeren De Jong, Tak en Mackay hunne teleurstelling over 's Ministers antwoord hadden betoond, en nog op meer bepaalde toe- zeggingen aangedrongen, herbaalde de Minister, dat hij die niet geven kon, en werden de al- gemeene beraadslagingen gesloten. Bij art. 13 kwam de heer Saaijmans Vader terug op de zaak der halte bij 't kanaal door Znid-Beveland. De Minister zal onderzoeken of er eenige uitbreiding aan de localiteit van de halte bij Vlake kan plaats hebben. Na goedkeuring der afzonderlijke artikelen werd de Spoorwegbegroo ting met algemeene (49) stemmen aangenomen. Tegen heden is de afdeeling Onderwijs aan de orde gesteld. Zie binnenzijde.) Benoemd tot burgemeester van de ge meenten Nisse, Ovezand en Driewegen jhr. M. - J. De Marees Van Sivinderen, lid van den Raad der gemeente Goes. Op verzoek van den heer B.inzender van het artikel in ons vorig no. over de brood- quaestieherinneren wij belangstellenden aan de bijeenkomst, daarvoor op Dinsdag 8 De cember, des avonds te half acht urenin het Slot Ostende te houden. Te laat om in dit no. op te nemen, ontvingen wij een ingezonden artikel uit Nisse, bevattende de tijdingdat eergisteravond ten gevolge van de heerschende duisternis, in den put dier gemeente, midden in het dorp eene 48jarige, ongehuwde vrouw, A. S. is verdronken. De schrijver levert, naar aanleiding van dit ongevaleene bechouwing over het algeheel gemis van straatverlichting op meer dan een dorp in Zuid-Beveland, ook te Nisse. Wij zullen dit artikel in ons volgend no. opnemen. Ransweert, 4 Dec. Heden namiddag ar riveerde alhier het vaartuig Goede Trouw," schipper A. Engelsma, met eene lading suiker van Gent naar Amsterdam bestemd. Op de Westerschelde was dit schip-aan ge varen door een zeeschip en wel zoodanig, dat het groote averij bekwam. Van het zeeschip deed men geen enkele poging om den schipper te helpen. Daar het aangevaren vaartuig een zeer sterke tjalk is, vermoedt men, dat de lading weinig zal geleden hebben doch aangezien de tjalk hare reis in dezen staat niet kan voortzetten, heeft de assurantie order gezonden de lading alhier te lossen in een ander schip, dat haar dan naar Amsterdam zal brengen. Vrijdag stonden voor 't provinciaal ge rechtshof in Zeeland te recht Samuel Bobbe, oud 60 jaar, koopman te Neuzen en Sara Bobbe, oud 32 jaar, zonder beroep, beschuldigd van het desbewust uitgeven van valsehe bankbil- jetten van 1000 franken van de Belgische nationale bank, vermoedelijk vervaardigd door den schoonzoon van Bobbe, welke vermoedelijke vervaardiger vóór eenige dagen overleden is. In deze zaak waren gedagvaard 18 getuigen. Het openbaar ministerie werd waargenomen door den procureur-generaal mr. M. Verbrugge. Als verdedigers traden op inr. F. M. C. Van Deinee en mr. E. Fokker. De beklaagde Bobbe, koopman te Neuzen, had een dochter, die ,in Engeland gehuwd was met den persoon van Alfred Dufresnoij of zoo als hij heette Alfred Fiers, die na eenigen tijd in Londen vertoefd te hebben, zich vestigde in Brussel. Deze Alfred Fiers,- die nu over leden is, moet zich beziggehouden hebben met het vervaardigen van valsehe bankbiljetten op de Belg. Nat. bank, welke bankbiljetten op een zeer kunstmatige wijze, zooals twee deskundi gen getuigden, waren nagemaakt. Bobbe, die meermalen slecht bij kas was, was geholpen door zijne dochter, de echtgenoote van Flets, met een bankbiljet van 200 fr. Echter ont ving de tweede beschuldigde, Sara Bobbetwee pakjes bankbiljetten-, elk van 1000 fr., met de boodschap, die zorgvuldig te verbergen, hetgeen zij dan ook gedaan had, daar men ze uit een put achter "haar erf, genaaid in een zwarten rok, heeft opgehaald. Sara had vijfmaal haar vader zoo'n bankbiljet gegeven, die Bobbe dan wisselde, zooals van onderscheidene getuigen vernomen werd. Met dat geld betaalde Bobbe zijn kooplui, totdat eindelijk een der valsehe bankbiljetten, aan de bank terecht kwam, het geen aanleiding heeft gegeven tot het onderzoek, van waar dit bankbiljet zijn oorsprong had. Dit onderzoek lejdde er toe, dat men ten slotte bij de beschuldigden terechtkwam en van daar tot Fiers, bij wien men de verschillende werk tuigen verborgen vond, noodig voor dezen arbeid. Een en ander gaf aanleiding tot het arresteeren van Bobbe en zijn dochter Sara, benevens van Fiers. Het getuigenverhoor is Vrijdag afgeloopen. Zaterdagochtend is de behandeling der zaak voortgezet en eerst te half vijf afgeloopen. De beschuldigden ontkenden beiden hardnekkig, dat zij bewust waren van de valschheid der biljetten. De procureur-generaal heeft de schuldigverkla ring volgehouden en de" veroordeeling gerequi- reerd tot de bij de artikelen 147 en 148 van het Wetboek van Strafrecht' bepaalde straffen, wat den eersten beschuldigde betreft, met in achtneming van art. 70 van genoemd Wetboek, en wat de tweede aangaat, tot toepassing van eene lichtere straf, met het oog op haïe nauwe betrekking tot den eersten beschuldigde, als mede op haren jeugdigen leeftijd. De verdediger van den eersten beschuldigde, mr. Van Deinse betoogde dat geen wettig bewijs was geleverd en concludeerde totvrijspraakook de verde diger van de tweede beschuldigde, mr. E. Fokker, concludeerde tot vrijspraak, op grond dat het feit niet strafbaar is, het bewustzijn van de valschheid der biljetten niet gebleken en de qualificatie door het O. M. gegeven niet aan nemelijk is. Het Hof heeft de uitspraak be paald op Vrijdag 11 dezer. In de zitting der Tweede Kamer van jl. Vrijdag heeft de Minister van Binnenlandsche Zaken het denkbeeld om op kosten van den Staat een droog dok te Vlissingen te bouwen naar eene onbestemde toekomst verwezen. Daar entegen i3 de aanleg eener waterleiding aldaar door den minister toegezegdindien de con cessionaris, de heei Bronkers, daarmee niet vóór 1 Januari a. s. is 'begonnen. De minister is niet gezind de exploitatie der werken aan eene enkele maatschappij over te geven. Het wetsontwerp tot voorziening tegen hondsdolheid is in de afdeelingen der Tweede Kamer door de meerderheid gunstig ontvangen. Aan de N. M. Ct. wordt gemeld, dat het met het te Middelburg zoo gewenschte droogdok op een goeden voet staat, en binnen kort een der voornaamsten van het personeel van de heeren Van Zeilen Decker zich daar met der woon zal komen vestigen. Ook heeft de heer Decker met twee voorname ingenieurs het droogdok te Vlissingen opge nomen, om daarvan gebruik te kunnen maken totdat het Middelburgsche dok in orde zal zijn. Terwijl in de eerste 9 maanden van dit jaar de accijns op het geslacht bijna 12 duizend gulden minder heeft opgebracht dan in 't zelfde tijdperk van 't vorige jaar, bracht daarentegen de accijns op 't gedistilleerd ruim 6£ ton meer op. Deze cjjfers zijn schrikverwekkend wel sprekend.

Goessche Courant | 1874 | | pagina 1