De Broodquaestie. BURGERLIJKE STAND GOES, jaar te verdagen en de rechterzijde stelt ze liefst zoo lang mogelijk uit. Uit België zijn belangrijke berichten. Vooreerst, dat de troepen van het garnizoen in Brussel tot nader orde in de kazernen zijn geconsigneerd. De reden daarvan is hierin gelegen. Er bestaat nl. vrees voor onlusten bij de arbeidende klasse, die, vooral in de hoofdstad, reeds eenige dagen in groote overspanning verkeert. Aanhitsing tot wan ordelijkheden zijn aan deze gisting niet vreemd. Eenige dagen geleden waren zeer veel werk lieden tegenwoordig bij eene meeting, die 's avonds gehouden werd in de zaal Navalozimu, in eene wijk, meestal door »het volk" bewoond. Spre kers, voor het meerendeel uit Parijs, dreven den spot met België en zijne staatinstellingen. »Wat is hier vrijheid? Wat gij hier hebt is slechts een zwakke schaduw van vrijheid!" riepen die redenaars. Wat toch is, wat vermag een volk, dat het algemeen stemrecht niet bezit?" Hierop volgde een lofspraak op de Parijsehe commune in 1871, en de toezegging, dat die commune weldra wrekend en machtig weder zal optreden. Een Brusselsch handwerksman, Brismée genaamd, die het woord opvatte om bedaard de Belgische grondwet te prijzen, werd te nauwernood aangehoord. De openbare orde bleef echter tot dus verre ongestoord. Intus- schen ducht men ongeregeldheden, ook in andere plaatsen des lands. Ten tweede wordt veel gesproken over de be noemingen van de drie Belgische rechters om zitting te nemen in de gemengde rechtbanken in Egypte; bijzonder trekt de aandacht de be noeming van den heer De Brauwere, die, als subsistuut van den procureur des Konings (offi cier van justitie) alhier, belast was met de leiding der instructiën tegen de bestuurders der maat schappijen van Langrand-Dumonceau. Men zegt nl. dat het Ministerie hem naar Egypte zendt, om den afloop van dit voor de notabiliteiten der katholieke partij zeer onaangename proces onbepaald uit te stellen. De derde tijding geldt den vermaarden Phi- lippard, welke reeds een der tramway-onder- nemingen in Brussel gekocht heeft, en die nu ook eigenaar is geworden van eene andere voor acht milioen franken van dit bedrag ont ving de stichter dezer lijn vijf millioen voor zich alleen. De zoo ruim bedeelde is een Engelschman, de heer Vaucampsdie eenige jaren geleden onbemiddeld in Brussel gekomen was. De makelaar, welke als tusschenpersoon werkzaam is geweest, kreeg een kwart millioen voor provisie. Nu moeten nog twee lijnen gekocht worden, en dan zal de heer Philippard bezitter zijn van het gansche paardenspoorweg- net van Brussel en de voorsteden. Hierover wordt thans onderhandeld. Eindelijk heeft men ontdekt, dat een be ambte bij het ministerie van binnenlandsche zaken een uitgebreiden handel in zekere de- coratiën dreef. De zaak kwam aan het licht door een klacht, welke de zoon van een be kend fabrikant te Maastricht, de heer R.in diende. De heer R. (vader) had voor 15,000 fr. het diploma met de insigniën van groot officier der orde van Niehar-Iftihar van Tunis gekocht; genoemde beambte verantwoordde echter niet meer dan 7000 fr. aan de regee ring van Tunis en behield 8000 voor zijne moeite. Thans werd hij genoodzaakt deze som terug te geven, en zijne betrekking bij het ministerie heeft hjj natuurljjk verloren. Der Telegraaf. In de zitting der Tweede Kamer van heden zijn de beraadslagingen af- deeling waterstaat voortgezet. Een voorstel der regeering om alsnog de post tot verbetering der landsgebouwen te 's-Gravenhage te ver- hoogen met ƒ60.000 voor aankoop der roomsche kerk op het Binnenhof is goedgekeurd. Voorts is besproken de verbetering der Keulsche vaart en der haven te Vlissingen. De heeren Tak, Van Kerkwijk, Van Eek en Fabius hebben aan gedrongen op regeling waardoor de haven aan hare bestemming kan beantwoorden. De minister heeft er op gewezen, dat voor namelijk gemis van kapitaal en industrie te Vlissingen de oorzaak is van de geringe ont wikkeling maar heeft zich op eenige punten bereid verklaard accommodatiën te verleenen. Het adres der vereeniging Schuttevaer, bezwaren bevattende tegen de kanaalmaatschappij, heeft aanleiding gegeven tot vrjj langdurige dis— euasiën. Ingezonden Stukken. Jan de liedactie der Goesche Courant! Ingevolge Uwe beleefde uitnoodigiug om het re sultaat der proef nopens de Vleeschprijzeu die ik geheel alleen, zonder medewerking of hulp van wien ook, gemeend heb in 't belang der burgerij te moeten nementer openbare kenuis te brengen deel ik U gaarne het volgende medeinel volkomene vrijheid, om dit mijn schrijven in uw Dagblad ter kennisse van het publiek te brengen. Gedurende ettelijke maandeD sprak men in deze gemeente, even als in vele andereover niets an ders, dan over de woekerwinst, die de vleesciihou- wers, door middel van samenspanning, zich van de vleeschverbruikeude ingezetenen toeeigenden. Ik heb mij nimmer bij de klagers aangeslotenomdat ik niet was op de hoogte der zaak en ik, bij volslagene onbekendheidniet gewoon ben een veroordeelend vonnis uit te spreken. Daarom heb ik een eigen onderzoek ingesteld. Mijne eerste proef is begonnen den 20 October 11. en af gesloten den 29 November daaraanvolgende. Op 20 October 1874 zijn van A. Trintfe aange kocht zes vaarzen, met het recht van beweiding tot 25 November aanvolgende, voor de som van 1030, Op den besten tooudag (10 November) nog eene vaars voor de som van - 130, en alzoo deze zeven vaarzen voor 1160, Na aftrek van den accijnsvan huur der slachtplaats tegen 1,per vaars, voor gebruik van gereedschap en adsis- teutie bij de slachting tegen 1,50 in de week, en van den interest van het aan gewende kapitaal tegen 5 percent, hebben die zeven vaarzen, het vleesch gerekend tegen 45 en 40 cents, het vet tegen 30 cents, de huid van de vijf eerste vaarzen tegen 23 cents, van de twee laatste vaarzen tegen 24 cents, zuiver afgeworpen - 1265,68s zoodat voor den slachter en zijnen bediende is overgeschoten105,68s Uit deze proef is mij gebleken datwanneer de vleeschhouwers in deze gemeente bij voortduring goed en malsch vee ter slachtbank brengen (waaromtrent moeielijk een bewijs te leveren is) de algemeene klacht van woekerwinst, tegen de vleeschhouwers ingebracht, is ongegrond, immers overdreven, te meer, omdat de slachter, die mij bij deze proefneming ten dienste heeft gestaan, niet voor zulk eene vleeschhouwerij is inge richt en zich heeft moeten behelpen op eene wijze, zooals de gevestigde vleeschhouwers zich niet behelpen kunnen. Wanneer de tweede,en laatste proef, die ik thans 'bezig ben te nemen, een belangrijk verschil met de eerste proefneming mocht opleverenzal ik u ook gaarne daarmede in kennis stellen met opgaaf der oorzaken van zoodanig verschil. Mijn naam is u bekeud, ook zonder dat ik deze onderteeken ik laat u overigens geheel vrij dien te noemen aan ieder, die daarin belang mocht stellen. Had de heer X zich gevleidreeds in Uw Blad van Donderdag van de zijde van het publiek iets an ders te vernemen dan het tot nu toe gevolgde stil zwijgen, en op meerdere ondersteuning van zijn voor stel gehoopt, of ook op verdere wenken, hoe aan zijn idee gevolg te geven door de oprichting eener Bak kerij, die zeer zeker velen thans reeds icenschen, hoe wel ze er nog niet zoo recht voor durven of willen uitkomen wellicht is daarvan ook wel gedeeltelijk de oorzaak, dat men niet weet, wie de heer X is. Ik meen echter niet, dat dit zoo bepaald noodig is te weten; wij hebben in hem warme belangstellflig gevonden en zullen voorzeker op zijne medewerking kunnen rekenen; hij heeft ons het eerst een wenk gegeven: gaan wij hem verder te gemoet. Dat ieder, die belang stelt in de oprichting eener bakkerijzooals die in korte trekken in uw jongste nommer geschetst werd, zich dan Dinsdag 8 December, des avonds te 7 Va uren, naar het Slot Ostende begeve. Daar zal ook zeker de heer X niet mankeeren onder de belangstellenden, die daar zullen komen om die zaak te bespreken. In die vergadering kan men eerst het gevoelen der aanwezigen hooren over het bedrag der uit te geven aandeelen, daar kan over verdere bepalingen gesproken worden en eene commissie tot ontwerpiug der statuten worden benoemd, die toch niet zoo voetstoots op te maken zijn. Wanneer die vergadering door recht vele belang stellenden wordt bezocht, waaraan haast niet te twij felen valto. a. door winkeliershandwerkslieden knechts, in een woord door recht velen uit het volk, want alle broodconsumenten hebben er belang bij, dan is eene eerste zoo groote schrede gedaan, dat de later te doene als van zelf volgen. Tot Dinsdag dus, mijnheer X 1 Wenscht U ook verder onbekend te blijven heb dan in U zeiven de overtuiging de eerste aanleiding gegeven te hebben tot dat, wat Dinsdag moge tot stand gebracht worden. De redactie van dit blad zal wel de beleefdheid willen hebben de belangstellenden nog eens a. s. Maandag aan de bijeenkomst te herinneren, jj. Door een protest der Redactie in de Goesche Cou rant van 19 Nov 11. werd de aandacht gevestigd op weer een stichtelijk artikeltje in de Nieuwe G. Ct. van den 17den te voren, deszelfs schrijver op het stuk van verwringen en opzettelijk verdraaien alleszins overwaard ig. Gewagende namelijk van de jongste verkiezing van een gemeenteraadslid alhier, tracht Men de goedgeloo- vige lezers, (die niet berekend zijn om al zijne ver tellingen en antecedenten te vergelijken of te contrö- leeren met latere woorden en daden) aan 't verstand te brengen, dat uit voornoemde keuze eens heel duidelijk de „stem dos volks" zou zijn gebleken, ofschoon Men zeer goed weet, dat geheel die uitslag enkel is te wijten aan het tusschen kiezers gerezen verschil, waarbij, zoo het schijnt, het éene deel voor het andere niet willende onderdoen, de groote Men op zijne beurt nu ook eens heelï moeten dienen niet alleen als machine, braak- of wraakmiddel, maar om tegelijker tijd nog den ondank te kunnen vergrooten jegens den hoogbejaarden man, die het dezer dagen zoo wel met de burgerij voorhad, hetgeen gewis zoo min stroo- kende met Men'% eigenliefde als plannen, heeft hij daarom iets anders moeten verzinnen, en er niet beter op geweten, dan maar onmiddellijk weêr met den ouden goocheltasch of ronsebons van beginselen op de koord te verschijneu, trachtende alzoo de steeds met geslepenheid bewerkte kudde knollen voor citroe nen te verkoopen en te beduiden, dat al zijn jam merlijke tegenspoed, zoo bij de verkiezingen van 1873 als van 1874, waarbij hij, welverdiend, van alle zijden, en deels zeer gevoelig, verlaten, schier onder nul ge raakte, enkel en alleen werd veroorzaakt door begin selloosheid der kiezers I En thans quasi zich houdende alsof ze zoo eens klaps a la minute of bij wijze van vallende ziekte zijn bekeerd, maar toch wèl zoo zeer rekenende op hunne gebrekkige memorie, tracht Men bij deze on gezochte gelegenheid, zoo welineenend als gemoedelijk de goê gemeente wederom een weinig tegen het stedelijk bestuur in 't harnas te jagen door middel eener herhaalde bedreiging met eene zeer kostbare (meisjes) Hoogere Burgerschool, in de vaste hoop, dat de volgzame kiezers reeds lang zullen zijn vergeten, hoe hij, Men, bevorens zeer heeft geijverd voor de oprichting eener niet minder Kostbare Land bouwschool, die alzoo „de krachten der gemeente niet zou te boven gaan"? terwijl het geen betoog vereischt, aan welke inrichting (gezwegen nog van den gansch niet ongunstigen toestand des landbouws) het geld, vooral thans, het nuttigst zoude wor den besteed. Maar dit alles zijn voor Men denkelijk vrij on verschillige zaken. Niettemin zal hij, wel wetende waarom, deze en andere punten van tijd tot tijd nog wel eens opwar men, gedachtig aan het gezegde: „A. force d'entendre la chose, on la croit." XX. VERKOOPINGEN VERPACHTINGEN. Datum. Plaats. Voorwerpen. informatiën. 7 Dec. Nisse, Boomen, Pilaar. 7 Y'erseke, Idem, Rembges. 8 Rloetinge, Herberg, mr. v. Dam en v. d. Bussche. 9 Wilü.polJei', Boomen, mr. Liehert. 9 's-Heerenhoeb, Idem, mr. van Dishoeck. 10 Baarland, Idem, Prumers. 10 Wolfaartsdijk, Idem, Paardekooper en v. d. Bussche. 10 Schore, Idem, Pilaar. 10 Goes, Meubilair, Kakebecke. 11 Kapellc, Boomen, Paardekooper en v. d. Bussche. 12 Kloctinge, Idem, Paardekooper en v. d. Bussche. 14 Goes, Idem, Pilaar. 11 Baarland, Idem, Prumers. 15 Goes, Woon- en Pakhuizen, Kakcbeeke en v. d. Bussche. 16 Goes, Hotel, mr. Liebert. 16 - Goes, Meubilair, Kakebecke en v. d. Bussche. 16 Driewegen, Boomen, Pilaar. 17 's-H. Arcudsk. Afbraak, mr. Van Dishoeck. 17 Kloctinge, Boomen, Paardekooper en v. d. Bussche. IS Wemeldinge, Idem, Paardekooper en v. d. Bussche. 18 Wemeldinge, Idem, Paardekooper en v. d. bussche. 18 Rilland, Idem, Kakcbeeke. 18 Verseke, Idem, Rembges. 21 Kapellc, Kaphout, Paardekooper en v. d. Bussche. 23 Wolfaartsdijk, Boomen, Pilaar. 2S Scliorc, Idem, Rembges. 30 Schore, Hofstede, Pilaar. van 2 tot en met 4 Dec. 1874. Ondertrouwd den 3, Jan George Den Boer, 25 j. jm. met Helena Maria Verheule, 81 j.jd; Jacobus Behage, 23 j. jm. met Johanna Pieter- nella De Laat, 27 j. jd. Geboren den 2, Hendrik, z. v. Leendert Korstanje en Elisabeth De Dreu; den 3, Leendert Marinus, z. v. Marinus Buitendijk en Johanna De Jongeden 4, Josephus Jo hannes, z. v. Petrus Loobeek en Pieternella Eversdijk.

Goessche Courant | 1874 | | pagina 2