1874. N°. 144. Zaterdag h December. 61' jaargang. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. BUITENLAND. COURANT. Gewone advertentiën worden a 10 c. per regel geplaatst Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop be trekking hebbende dankbetuigingen van 18regels a/1,-- Dienst-aanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald, 20 c. GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vbijdag avond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal zoo binnen als buiten Goes ƒ1,75. Afzonderlijke nommers 5 e., met bijblad 10 c. GOES, den 4 December 1874. In de zitting der Tweede Kamer van Don derdag is door den Minister van Binnenlandsche Zaken, bij de voortgezette discussiën over de afdeeling Waterstaat, op eene vraag van den heer Gratama, geantwoord, dat bij, Minister, nog geen beschikking had genomen omtrent de plaatsing van het standbeeld voor Thorbecke op de Plaats te 's-Hage. De gemeenteraad van den Haag heeft alleen gevraagd of de Minister daartegen bezwaar had. Verder was er nog niets gebeurd. De heer Begram protesteerde tegen de door den heer Gratama gedane vraag, waarmede dit incident was geëindigd. (Zie binnenzijde.) In de maand Maart van het volgende jaar zal in het lokaal van het Departement van Financiën een vergelijkend onderzoek plaats hebben van adspiranten voor de betrekking van surnumerair bij het vak der posterijen, waartoe twaalf plaatsen ter vervulling worden open gesteld. De adspiranten behooren zich vóór den ln Febr. a. s. bij een op zegel geschreven request tot den Minister te wenden. Na dien tijd in komende verzoeken worden buiten aanmerking gelaten. Als een bewijs van Zr. Ms. innige deel neming in de plechtigheid der onthulling van het monument te Ginneken, deelt het Dagblad het volgende mede: „Een boertje, of liever een boer, want de man woog naar gissing een paar honderd kilo's, (toch wel halve kilo's zeker?) oud-strijder van de citadel en gedecoreerd met de Citadel-me daille, krijgt te Brouwershaven, waar hij woont, kennis van de oproeping tot deelneming door de commissie van het monument. Het ont breekt hem echter aan de middelen om de lange reis van Brouwershaven naar Breda op eigen kosten te maken en bovendien de daaruit voort vloeiende schade, wegens afwezigheid uit zijn zaken, te dragen. Hij trekt, zooals hij verhaalde, zijn stoute schoenen aan en telegrapheert aan den Koning, dat zijn krijgsmanshart hem prik kelt om naar Ginneken te gaan, maar zijne positie, afdeeling financiën, dit niet toelaat. Den volgenden dag had de man antwoord na mens den Koning, dat de Burgemeester ge machtigd was hem de gemaakte kosten te res- titueeren. Het boertje liet het zich op reis dus goed smaken, tot groote jaloezie en spijt van zijne oude krijgsmakkers, die dit vernamen." De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft nadere inlichtingen aan de Kamers van Koophandel en Fabrieken verstrekt, betrekke lijk den Colorado-kever. Daarin komt voor onderstaand uittreksel uit een rapport van dr. W. C. H. Staring: »De verwoestingen der aardappelen in Ame rika, door een kevertje van de familie Onze Lieve Heerbeestjes, hebben reeds sedert lang de opmerkzaamheid ook van Europeesche land bouwers getrokken. Herhaaldelijk is dat kwaad besproken en de kever beschreven en afgebeeld, onder anderen in de algemeen bekende Gar- tenlaube voor 1873, bladz. 103. Ook hier te lande is er reeds iets over vermeld; waar wil mij evenwel niet te binnen schieten. »In 1859 heeft de kever zich het eerst in Nebraska op het aardappelloof vertoond, vermoedelijk eene andere daar in het wild groeiende plant van de familie der sala- neën of aardappelen, verlatende. Vandaar heeft hij zich over geheel het midden en noordwes ten der Vereenigde Staten en, de Niagara overstekende, ook over Canada verspreid. De larve leeft van aardappelloof, en komt in zoo groote hoeveelheid voor, dat van een eenmaal aangetast veld geen blad noch steel overblijft. De kever zelve knaagt niet aan het loof, maar is de overbrenger van het kwaad door drie maal in het jaar, bij drie opeenvolgende ge slachten, zich heinde en ver te verspreiden om eieren te leggen op de aardappelbladeren. Dit geschiedt in Mei, Juni en Juli. De lar ven, uit de eieren voortgekomen, knagen het loof af en kruipen dan in den grond om zich te verpoppen. Die van het laatste broedsel overwinteren in den grond en veranderen dus in Mei weder in kevers. Middelen om het kwaad te keer te gaan, heeft men in Ame rika nog niet gevonden, maar gelijk alle in sectenplagen mag men vertrouwen, dat ook deze ramp in elke streek slechts tijdelijk we zen zal. ïDit neemt echter niet weg, dat op het oogenblik, waar de kever zich bevindt, er zich daar een jammerlijk verlies doet gevoelen door het wegnemen van hetgeen in vele streken hoofdvoedsel is. »De levenswijze van dezen aardappelkever maakt, dat er zeer weinjg kans bestaat voor zijne overkomst naar Europa, hoewel het niet onmogelijk is, dat een kluit aarde met de pop van zulk een kever herwaarts overkomt, iets dat eerder doenljjk ware, wanneer er vele aar dappelen uit Noord-Amerika herwaarts over werden gevoerd. Er zijn, voor zooverre mij bekend is, geene maatregelen door de eene of andere Regeering tegen de verspreiding van het kwaad genomen." In de vergadering van het Zeeuwsch Ge nootschap der wetenschappen, welke eergisteren avond te Middelburg gehouden werd, is tot voorzitter van het uitvoerend bestuur benoemd Dr. A. A. Fokker. In Vlissingen loopt het gerucht, dat er thans zeer veel kans bestaat op de verwezen lijking der hoop om eindelijk een vaste brug over het dok te verkrijgen. Het Vaderland verneemt, dat het nieuwe wetboek van strafrecht ter perse is en binnen kort met een rapport den Koning zal kunnen worden aangeboden. Woensdagavond heeft op de Maas, te genover het Bosland, in de nabijheid van Rot terdam, een groot ongeluk plaats gehad. Eene boot, waarin een aantal werklieden (men spreekt van 30 a 40) van Fijenoord naar de andere zijde der rivier werden overgebracht, is naar men beweert tengevolge van ongeoefendheid der roeiers door de stoomboot Vooruitgang om gevaren. Onmiddellijk werden van het stoom- vaartuig en van de stoomboot Beschaving sloepen' uitgezet en zoowel van de stads- als van de overzijde bootjes aangebracht, om hulp te ver- leenendoch niettegenstaande allen ijver kon men onmogelijk al de in 't water geraakte per sonen redden. Het is nog niet bekend, hoe veel er zijn omgekomen. Men weet alleen dat er eenigen op Fijenoord en onder Kra lingen zijn aangebracht, waarvan er onder ge neeskundige behandeling zijn, terwijl er nog vermist worden. Voor zoover men uit de uit- eenloopende berichten kan opmaken, zouden er ongeveer 20 gered en zou daarvan 1 onder Kralingen aan de gevolgen reeds overleden zijn. (N. R. Ct.) Omtrent de vergiftiging te Haarlem ver neemt het Utr. Dagblad de volgende bijzonder heden. De dochter Sophia, die zich nu in hechtenis bevindt, is krankzinnig. Zondag 11. tegen half elf was de ongelukkige in het huis van arrest gedagvaard om een verhoor te ondergaan, werwaarts zij door een harer bloedverwanten, ook als een slachtoffer van de vergiftiging, maar gelukkig genoegzaam hersteld, begeleid werd. Hare antwoorden waren zoo vreemd, dat er aan geveinsde krank zinnigheid gedacht werd, maar gelukkig kunnen er attesten overgelegd worden, die bewijzen, dat zij inderdaad krankzinnig is en reeds ge- ruimen tijd geweest is. Ten gevolge] van het ondergane verhoor is Sophia H. in hechtenis gehouden. Zij wordt voortdurend bewaakt, en, terwijl door de zorgen harer verwanten het verblijf in de gevangenis haar zoo dragelijk mogelijk wordt gemaakt, heeft zij zelve weinig bewustzijn van haar toestand en den aard van haar verblijf. Zij meent steeds haar ouders, haar tante en een zuster te zien en houdt vol nooit broeders gehad te hebben. De beklagenswaardige ouders zijn steeds lij dende. Men schrijft uit Tilburg, 28 Nov.: LI. Maandag stonden alhier voor het kantongerecht terecht een 23tal bakkers, wier brood door de politie te licht was bevonden. Tegen allen werd door het O. M. ƒ25 boete geëischt. (2'. B.) Volgens La Presse bevindt zich thans te Parijs een echtpaar, Vanner genaamd, dat te zamen 200 jaren oud isde man is onder de Regeering van Lodeioijk X V geboren en onder die van Lodewijk X VIII gehuwd. Hij heeft dus een twaalftal Gouvernementen beleefd. Hij is 105 en zjjne vrouw 95 jaren oud. Beiden zijn gezond naar lichaam en geest. Clément Duvernois heeft appèl aangetee- kend van het vonnis der rechtbank, waarbij hij, wegens escroquerie en misbruik van ver trouwen, in zijne hoedanigheid als directeur van de Banque territoriale dIEspagnetot twee jaren gevangenisstraf is veroordeeld. Professor Holmes heeft voorgesteld bij mistig weder voor de scheepvaart van een nieuw uitgedachten signaalhoren gebruik te maken, die op een hoogst wetenschappelijk principe ge baseerd is. De Engelsche admiraliteit zal enkele dier toestellen tot proefneming doen vervaar digen. Waarschijnlijk zullen zij dus ook voor spoortreinen waarde bezitten. De zitting der nationale vergadering in Frankrijk is Maandag op den bepaalden tijd heropend. Zij was niet druk bezocht; men spreekt vau drie honderd afgevaardigden, dat is nog niet de helft. Thiers was aanwezig- Onder een oorverdoovend gedruisch, veroorzaakt door de bijzondere gesprekken der drie honderd heeren, die elkander veel hadden mede te deelen, werd het proces-verbaal gelezen van de laatste vergadering in Augustus en bepaald, dat men den volgenden dag zou overgaan tot de be noeming van den president, de vier vice-pre- sidenten en de zes secretarissen. De minister van oorlog diende twee wets ontwerpen in: een op het kader van 'tFran- sche leger en een strekkende tot wijziging van den generalen staf. Men verwacht alge meen, dat de kamer hare werkzaamheden met 't eerste ontwerp zal beginnende linkerzijde is in 't belang van den handel, naar men wil, geneigd om de staatkundige quaestiën tot nieuw-

Goessche Courant | 1874 | | pagina 1