voordrachten bepale tot die als vóór de pauze ge houden. Zijn boek zal zijn weg wel vinden, even als zijne voordrachten belangstellende hoorders, die zij overwaardig zijn. Men schrijft ons uitCortgene, 30 November 1874: Heden werd alhier het aanmerkelijk en zeer doelmatig vergroote. schoolgebouw in gebruik gesteld. In 't bijzijn van den gemeenteraad en den secretaris, alsmede van den predikant en andere belangstellenden heette de burgemeester J H. Bijbauin eene welspre kende en gevoelvolle rede, den in grooten getale op gekomen kinderen en verdere belangstellenden har telijk welkom in het ruime, vroolijke en zoo doelmatig ingerichte schoollokaal. Hij wees er op welk groot belang ieder er bij heeft, dat er voldoend lager on derwijs gegeven wordt; hoe weinig vruchten dat on derwijs echter kan afwerpen, wanneer het wordt belem merd, óf door een te klein schoollokaal, óf door ge brekkige hulpmiddelen, óf door te gering onderwijzend personeel. Ook deze gemeente had dit in de twee laatste jaren maar al te veel ondervonden, doch thans waren al deze bezwarendank zij de milde be sluiten van het gemeentebestuur opgeheven en mocht hij dan ook met een oprecht gemoed den gemeenteraad dankzeggen voor diens gunstige gezindheid in het be lang van het openbaar lager ouderwijs, terwijl hij ook vermeende een woord van dank te moeten richten tot heeren kerkvoogden, voor hunne bereidwilligheid om het kerkgebouw tijdelijk tot school af te staan, zoo mede om door den afstand van grond de zoo noociige vergrooting der school mogelijk te maken. Na een woord van hulde aan den architect, dhr. Hannink te Goes, en den aannemer P. Van Oosten te Colijnsplaat, voor het zoo practisch ontworpen plan en de zoo nette uitvoering, richtte hij ook een hartelijk woord van gelukwensching tot den hoofdonderwijzer en den hulponderwijzer, eu wenschte hun beiden geluk met den dag van heden en gaf tevens de hoop te kennen dat zij en de kweekeling met lust en ijver en niet minder met zegen in het zoo uitlokkend schoollokaal zullen werkzaam zijn, terwijl hij ten slotte de kinderen tot feestvreugde op heden en tot getrouw schoolbe zoek voor het vervolg vermeende te moeten opwekken. Afgewisseld door toepasselijke feestgezangen werden er nog doeltreffende toespraken gehouden door den hoofdonderwijzer, dhr. J. J. Kerpesteijn en den hulp onderwijzer, dhr. P. Ver hay e, waarna de schoolkinderen in ruime mate werden onthaald op chocolaad eu koekjes. Voorzeker zal deze dag, vooral bij het jonge volkje, nog lang in aangename herinnering blijven. Men schrijft uit Tielerwaard, 25 Novem ber: Veldarbeid onttrekt, volgens bet oordeel van den afgevaardigde ter Tweede Kamer uit Zeeland, Saaymans Vadergeen of althans wei nige kinderen aan bet onderwijs. Uit ver scheidene plaatsen heeft men door cijfers be wezen, dat meer kinderen door veld- dan door fabriekarbeid aan bet onderwijs onttrokken worden. Zelfs nu op 25 November is op de meeste scholen in deze waard het aantal kin deren nog niet aanwezig, dat er zijn kon. Nu, bet gunstige herfstweder en het verbouwen van suikerbiet zijn daarvan grootendeels oor zaak, ontbreekt er nog 25 a 30 pCt. der leer lingen. Nog acht, misschien veertien dagen zullen er verloopen, eer allen aanwezig zijn. Welk een nadeeligen invloed dit op den goe den gang van het onderwijs beeft, welke vor deringen die zoogenaamde winterklanten" zul len maken, die nu ter school komende, na ze tweemaal bezocht te hebben in bet begin van Februari bij gunstig weder, of wat later ze weder verlaten, om daarna weêr 9 a 10 maanden op bet veld te gaan werken, zullen we thans niet meer behoeven te herhalen, evenmin wat er zoo van de landbouwende gemeenten zal worden, waar meer dan de helft der kinderen het grootste deel van het jaar niet ter school verschijnen. Met den te- "enwoordigen toestand zijn ze te beklagen! (Arnh. Ct.) Naar men uit 's-Gravenhage aan de Arnh. Ct. mededeelt, heeft zich aldaar een Co mité gevormd voor het oprichten eener Veree- niging tot lij ken verbranding in Nederland. Het bestaat uit de heeren M. F. A. G. Campbell bibliothecaris der Koninklijke bibliotheekdr. L. J. Egelinginspecteur van het geneeskundig Staatstoezicht dr. M. P. Lindo, inspecteur van het lager onderwijs; dr. J. Rutgers, con rector van het gymnasiumW. C. A. Staring, referendaris aan Financiën, en dr. J. L. De Vrij, oud O.-I. ambtenaar. Het voorhemen dezer heeren is eene constitueerende vergade ring bijeen te roepen, zoodra zich honderd deelhebbers zullen hebben aangemeld. Te 's-Hertogenbosch werd Vrijdagavoud door een voorbijganger voor de poort van het Jjiefdesgesticht een pakje gevonden, waarin een kind tusschen de 10 en 12 dagen oud. Na een streng onderzoek is gebleken, dat de per soon, die het wicht te vondeling heeft gelegd, was een bejaarde vrouw, te Rotterdam aau boord van de Bossche boot gekomen. Naar aanleiding der ministeriëele aan schrijving betreffende den colorado-kever, heeft de Directie der Ned.-Amerikaansche Stoom vaart-maatschappij strikte order gegeven aan haar agenten te New-York, otn haar stoom schepen niet van aardappelen voor schecpsge- bruik te voorzien, noch die als vrachtgoederen aan te nemen. NR. Ct.) Te Rosendaal verloor de vorige week iemand een pakje, waarin ƒ250 aan papieren geld. Een braaf werkman vond het pakje en gaf het onmiddellijk aan den eigenaar terug, die de betooude eerlijkheid zelfs niet met een kleinigheid beloonde. Dezer dagen is te Maastricht een dienst meid in hechtenis genomen, ouder verdenking van poging tot vergiftiging en brandstichting. De verdachte is, naar de N. R. Ct. verneemt, de dienstmeid van den heer Lagers, predikant bij de Luthersche gemeente te Maastricht. Nadat de leden van dit gezin ernstig ziek waren geworden en dientengevolge vermoeden was gerezen, werd in de door de dienstmeid toebereide appelmoes eene groote hoeveelheid phosphorus gevonden. Later werd in de slaap kamer van die dienstbode de matras van baar bed in brand gestoken gevonden. Gelukkig werden de vlammen spoedig gebluscht. Veer tien dagen geleden is het éénjarig kind van genoemden predikant plotseling gestorven. Men verneemt, dat het lijkje van dat kind op last der justitie is opgegraven, en gerechtelijk on derzocht. Naar men verneemt, heeft het gerech telijk onderzoek omtrent de vermoedelijke ver giftiging in het gezin van den heer B. te Haarlem, waarvan dezer dagen melding gemaakt is, zoodanige bezwaren tegen de 20jarige doch ter Sophia H. opgeleverd, dat zij op bevel der Arrondissements-Keehtbank in hechtenis genomen is. De toestand van den heer H. en zijne echtgenoote is verbeterd, zoodat er hoop bestaat op het behoud van hun leven. Vóór eenige wekeA zijn, bij het graven van een sloot, op de Triesumerterp bij Dokkum, door een arbeider ongeveer 600 vreemde, althans zeer oude muntstukken gevonden. Bij verreweg het grootste deel is noch het wapen, noch het jaartal zoo duidelijk, dat men met zekerheid kan bepalen tot welk tijdvak de munten be- hooren. Een der duidelijkst leesbare stukken schijnt het jaar DCOL te hebben en alzoo terug te wijzen naar de tijden van Karei d.en Groote. {Pr. Fr. Ct.) Men schrijft uit Monster, 28 Nov.: Woens dagavond stierven op den stal van den land bouwer K. achtereenvolgens plotseling drie koeien. Twee anderen, blijkbaar op het punt om eveneens te bezwijken, werden nog gered, de eerste door aderlating, de tweede door het beest in de frissche lucht te brengen. Niemand weet de oorzaak der ongesteldheid te vatten. Verschijnselen van longziekte, runderpest of miltvuur waren niet aanwezig; evenmin kon men sporen van vergiftiging ontdekkenook laat de inrichting van den stal Diets te wenscben over. Donderdagmorgen te 7 uren is aan den district-veearts, den heer Alers, per telegraaf van het geval kennis gegeven. Met belang stelling ziet men den uitslag van het onderzoek van dien bekwamen arts tegemoet. De Noord-Amerikaansche dokter Allen zegt, dat de type en het karakter der ziekten veranderen. In stede van acute ougesteldheden, hevige aanvallen en de sterk ontstekingachtige soort van ziekten, waaraan de twee voorgaande menschengeslachten leden, hebben de dokters thans slechts te maken met chronische ongesteld heden, ontstaande uit algemeene zwakheid, indi gestie en ziekelijken toestand van het bloed of het zenuwgestel. Het aderlaten, de krachtige medicijnen en andere paardemiddelen van de oude school hebben plaats gemaakt voor de tonische, pijnstillende behandeling van onze tè- genwoordige praktijk, en die wijziging is in even groote mate het gevolg van de veranderde type van ongesteldheden als van de vorderingen der medische wetenschap. Het tegenwoordige geslacht heeft minder spieren meer zenuwen, minder physieke levenskracht meer zenuw achtige energie, minder weerstandsvermogen meer geesteswerkzaamheid. Dr. Allen trekt deze conclusies uit veranderingen, die door de anatomie en physiologie worden aangewezen. Het menschelijk lichaam is niet meer zoo breed, zoo stevig, zoo goed geproportioneerd als vroe ger. De weefsels zijn teerder en fijner, de kleur bleeker, de gelaatstrekken scherper dan vroeger. De uitdrukking van bet gelaat heeft gewonnen in verstandigheid, maar verloren in gezondheid, de hersens wordeu ontwikkeld ten koste van de rest van 't lichaam. Vandaar dat zenuwziekten en plotselinge sterfgevallen door beroerten, verlamming en hartkwalen meer voor komen. De gemiddelde levensduur is verlengd door betere hygiënische wetgeving, en door de vorderingen der geneeskunde; maar de gemid delde levenskracht (vitality), de levensorganen zijn achteruitgegaan door tal van andere oor zaken, waarop te weinig acht wordt geslagen. Dr. Allen meent dat deze verschijnselen over twee of drie geslachten waar te nemen ziju. Onder deze noemt hij het uitoefenen van bedrijven binnenshuis en het verzuim om de nadeelen daarvan door lichaamsoefeningen tegen te gaande grootere gejaagdheid en concurrentie in zaken; de kunstmatige levens wijze; de minder gezonde kleeding; de hooge temperatuur in de woningen, eu de overprik keling der hersens, zoowel iu de school als in het meergevorderde leven. Waar die oor zaken werken op de constitutie der vrouw, verminderen zij oogenblikkelijk de levenskracht der kinderen, zoodat, terwijl het moderne le ven steeds grootere eischen stelt, elk volgend geslacht mannen en vrouwen ter wereld brengt, die minder in staat zijn aan die eischen te voldoen. Wat Dr. Allen hier over Amerikanen schrijft, zal ook wel geldig zijn voor ons Europeanen. Per Teleg-raafi Iu de Tweede Ka mer zijn heden de discussiën over de onder afdelingen en artikelen der begrooting Bin- nenlandsche Zaken voortgezet. Er is 6000 verhooging aangebracht voor de traktementen der ambtenaren bij de provinciale griffiëo, zoodat ook zij, met de verhooging van ver leden jaar, nu ook 10o/o verhooging genieten zullen. De Minister heeft iu den loop der dis cussiën verklaard, dat van het ministerie geen legerorganisatie bij de wet te wachten is. De militiewet zal iu 't voorjaar worden aangebo den. De Minister is tegen het denkbeeld-Z?e Roo om militie en schutterij bij ééne wet te regelen. De discussiën over de afdeeling wa terstaat zijn aangevangen. Morgen voortzetting. KERKELIJKE ZAKEN ONDERWIJS. Behalve te Amersfoort is ds. J. Kromsigt, te Cortgene, ook beroepen te Harderwijk. Voor het beroep naar Ermeioo is door hem bedankt. BOEKBEOORDEELING. Bij J. B. Wolters te Groningen zal worden uitgegeven «De Nederiandsche Werkman", onder redactie van W. Reinkingh; prijs per jaargang van 12 nommers ƒ1.20. Wij hebben voor het eerste maandblad, dat ons ter be spreking is toegezonden, niets dan lof; zoowel om het doel, dat er mede wordt beoogd als om de de wijze, waarop men dit doei zai trachten te bereiken. Het valt niet te ontkennen, dat er tegenwoordig van verschillende zijden en op velerlei wijze aan de verbetering van het lot van den handwerksman wordt gewerkt. Of de weg, dien men daartoe inslaat, wel altijd de rechte is, zal de uitkomst ons moeten leeren. Maar dit staat vast: bij den werkman den lust tot lezen, tot onderzoek op te wekken, en dit te doen door hem zoo goedkoop mogelijk eenvoudige, aantrekke lijke lectuur te verschaffen, kan nooit anders dan gunstig werken op de vorming van zijn verstand en hart, en moet ten laatste ook op de verbetering van zijn toestand een weldadigen invloed uitoefenen. Ook de werkman heeft als iedereen na den arbeid behoefte aan uitspanning. De verstandige werkman zoekt die zeker niet altijd buitenshuis, maar liefst in den huise- lijken kring. Hem die daar te doen vinden, hem van tijd tot tijd een uurtje aangenaam en nuttig bezig te houden, is hét doel van bovengenoemd maandblad. We gelooven niet te veel te zeggen, wanneer we dit een zeer loffelijk doel noemen. Ook de wijze, waarop de .Redactie haar doel zal trachten te bereiken draagt onze goedkeuringweg. We zijn liet met haar eens, dat uitgebreide stukken niet in de maand bladendienen voor te komen; de werkman heeft geen tijd, die te lezen. De behandelde onderwerpen ziju dan ook niet lang, maar daarom niet minder leerrijk. Wat Heide vermag" en «Een huwelijk zooals er meer gesloten wor den" zijn beelden uit hetleven gegrepen en naar het leven geteekend, terwijl ook «Een Verdienstelijk Man" navol ging verdient en «Afgevallen blaadjes" opgeraapt en zorg vuldig bewaard dienen te worden. Ook de uitvoering laat niets te wenschen over; stevig papier en een flinke letter komenden werkman zeker niet te onpas. We wenschen dat «De Nederlandsche Werkman" in vele huizen een gunstig onthaal zal vinden, en we ver trouwen dat ook, wanneer de Redactie in beginsel aau

Goessche Courant | 1874 | | pagina 2