1874. N°. 142. Dinsdag i December. 613te jaargang. Lijst van Inkwartiering. Uitstel van Aanbesteding. Collecte Israëlitisch Armbestuur. Vertrek der brievenmail naar Oosl-ïndië BINIMENLANDSCHE BERICHTEN. GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vbijdag avond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal zoo binnen als buiten Goes ƒ1,75. Afzonderlijke nommers 5 c., met bijblad 10 c. COURANT. Gewone advertentiën worden a 10 c. per regel geplaatst Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop be trekking hebbende dankbetuigingen van 1—8regels a/1,— Dienst-aanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald, 20 c. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES brengen ter openbare kennis,dat de lijst der inwo ners, die voor ïiet verleenen van inkwar tiering en onderhond van het Krijgsvolk in aanmerking komen, op heden vastgesteld, aange plakt en ter secretarie voor een ieder ter inzage neder- gelegd is, kunnende de eventueele bezwaren daartegen, op ongezegeld papier, vóór den 26 December a. s. bij hun college worden ingediend. Goes, den 28 November 1874. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris, HARTMAN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES brengeD ter openbare kennis, dat de aanbesteding van het onderhoud der plantsoenen en van de levering der kleeding van politie agenten, beiden voor 1875, zal plaats hebben, niet op Zaterdag den 5, maar op Zaterdag den 12 Decem ber a. s.des namiddags te een uur, in hunne ver gaderkamer ten raadhuize. Goes, den 28 November 1874. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris, HARTMAN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES maliën bekend, dat het Israëlitisch Armbestuur in deze gemeente het voornemen beert, op Woensdag den 'J December aanstaande, aan de bnizen van alle ingezeten cece tltgemeene t'oHecte te doen ten behoeve van de Armen, die door hetzelve moe ten worden onderhouden. Burgemeester en Wethouders ver trouwen, dat de burgerij door ruime giften weder zal medewer ken om genoemd Armbestuur tot liet volbrengen van zijn taak iu staat te stellen, waartoe zij deze inzameling gunstig aanbevelen. Goes, den 30 November 1874. Burgemeester en Wethouders voornoemd, 11. P. BLAAUBEEN. De Secretaris, HARTMAN. POSTER IJEN. Via MARSEILLE, 3 December. Via TRIEST, 8 GOES, den 80 November 1874. In de zitting der Eerste Kamer van Vrijdag werd o. a. door den voorzitter medegedeeld dat is ingekomen een adres van Gedep. Staten van Zeeland, ten. geleide van een afschrift van een adres van den Minister van Binnenlaudsche Zaken, houdende bezwaren over het onvoldoende der jaarweddén van de ambtenaren ter pro vinciale griffie, en dat van de Tweede Kamer zijn ontvangen de wetsontwerpen tot vaststelling van Hoofdstukken I en II der Staatsbegrooting voor 1875. TWEEDE KAMER. In de zitting van Zaterdag werden de algemeene beraadslagingen over Hoofdstuk IV (iJustitieder Staatsbegrooting voor 1875 voort gezet, waarbij verschillende sprekers het woord voerden. De heer Kuyper besprak de wet van 29 Mei 1841 op de krankzinnigen-gestichten en bracht daarmede in verband de bekende geschiedenis van den oud-predikant Laan. Spr. vroeg of er aanleiding bestond den heer Laan, na zijn ontvluchting uit het gesticht te Utrecht, in het Politieblad te signaleeren, of de Minister als nog genegen was, dat signalement in te trekken en hoe de Minister van Justitie dacht over de herziening van de wet van 1841, die volgens spr. urgent is. In de tweede plaats besprak de lieer Kuyper den onvolmaakten rechtstoestand der Herv. Kerk, en vroeg ten derde in hoever de Minister zou willen voorbereiden een Nederlandsch Wet boek op den arbeid. Hij betoogde, dat het een eisch des rechts is, dat' er een wetboek van arbeid zijen dat de tijd voor zulk een wetboek rijp is. De heer Godefroi zeide den Minister te willen steunen in diens stelsel van partiëele regeling. Ook naar spr. overtuiging is bet grootste ge brek van de rechterlijke organisatie gelegen in h«t te groot aantal Hoven. De heer Wintgens merkte den heer Van Houten op, dat diens beweren van den vori- gen dag, als zou er een overeenkomst bestaan tnsschen de Haagsche notarissen om niet lager te verkoopen dan 12 pCt., waarvan 5 pCt. voor de notarissen, en een verbond tussclien de no tarissen en de rechtsbeoefenaren, onwaar is. De heer Saaijmans Vader betoogde o. a. de wenschelijkheid eener wettelijke bepaling tegen het mishandelen van dieren. Ten opzichte van het stelsel van cellulaire opsluiting, is spr. van zijn vroegere overtuiging omtrent het heilzame daarvan veranderd en acht het noodig, dat de eenmaal afzonderlijk opge slotene, alvorens aan de maatschappij terug gegeven te worden, de gelegenheid verkrijge om in een voor hem geschikten kring te worden bezig gebonden in arbeiders-koloniën, om bem zoodoende tot een beter mensch te maken. Omtrent de rechterlijke organisatie is hij voor opheffing van al de Hoven, met behoud voor- loopig van al de Rechtbanken en de Kanton gerechten, gelijk zij thans bestaan en voor de afschaffing der correctioneele appellen. De heer Van Rappard toonde vooral aan de noodzakelijkheid van de herziening van de ta rieven der notarissen. De heer Van Houten beantwoordde ten slotte de heeren Wintgens en Kuyper. Hij hield de beweerde afspraak tusschen de Haagsche nota rissen vol, maar heeft niet beweerd, dat de notarissen voor zich 12 pCt. bedongen in de akten. Aan den heer Kuyper merkte hij op, dat deze geen enkel uitgangspunt voor de wet die hij ver langde, heeft aangewezenen hij over 't alge meen te veel uit beginsel heeft geredeneerd, zouder op historische toestanden te letten. De verdere discussiën werden hierop verdaagd tot heden. (Zie telegram binnenzijde.) Bij den Raad van tucht op de Ned.-In dische koopvaardijschepen is benoemd tot lid, tevens pres de kapt. t.z. K. Van de Kruijsse Pilaarbenoemd comm. van Zr. Ms. korvet Van Speyk, dienstdoend wachtschip ter reede van Batavia. (Jav. Ct. 16 Oct.) Te Sluis is bij een gehouden inspectie over het gewicht van 'net brood, dit bij éen bakker aanmerkelijk te licht bevonden. De commissie van vijf heeren, die te Gro ningen eene proef heeft genomen met het slach ten van twee runderen, ten einde uit te maken, of daar werkelijk het vleesch te óuui wordt betaald, heeft het rapport van hare bevindingen uitvoerig medegedeeld. Daaruit blijkt, dat de prijzen daar wel iets te hoog zijn en dat voor den tegenwoordigen prijs, gemiddeld 85 cent per kilo wel iets beter qualiteit kon worden geleverd. Het plan bestaat nu, om eene gemeen schappelijke slachterij op aandeelen van niet te gering bedrag in het leven te roepen. Een half jaar geleden werd te Gorinchem een man met vrouw en drie kinderen wegens wanbetaling uit zijn huis gezet. Voortdurend leven zij thans nog op straat, terwijl zij zich voor de koude bergen iu een privaat aan den wal, waarin zij in zittende houding den nacht doorbrengen. (N. Gor. Ct.) Te Smilde doet zich het zeldzame geval voordat de schoenmaker R. reeds sedert Zondagavond (22 Nov.) in een diepen slaap is verzonken, zonder dat het iemand mogelijk is, hem te doen ontwaken. De geneesheer acht den toestand van den patient zeer gevaarlijk. (Ü.D.) Nadat een boerenknecht te Avereest de koeien met knollen had gevoederdwierp hij de vork weer in den knollenhoop. Terstond hoorde hij eenige smartelijke kreten en be merkte, dat hij het zevenjarig zoontje van zijn baas, dat in den knollenhoop weggekropen was, met de vork in het 't hoofd had getroffen. Het kind is aan de gevolgen overleden, de ongelukkige knecht radeloos. In den loop van dit jaar zijn op last en voor rekening van dijkgraaf en heemraden van den Haarlemmermeer-polder vergelijkende proeven genomen omtrent de ijiestwaarde van verschillende mestsoorten, waarvan de uitslag zeer merkwaardig is. De proeven zijn genomen op een perceel gelijkgemaakten dijkgrond, groot 1 hectare, verdeeld iu 3 Stukken, respectievelijk groot 50, 25 en 25 aren. Het eerste perceel is bemest met zoogenaamde Liernur-mest uit Amsterdam, het tweede met zwavelzure kalk, het derde met minerale guano van Ville. Alle perceelen zijn daarna bezaaid met gras en klaverzaad. Door aanhoudende droogte ging het zaad aanvankelijk ongunstig op, behalve ter plaatse waar de Liernur-mest was gebruikt. Hare vloeibaarheid was waarschijnlijk oorzaak van de aldaar waargenomen meerdere ontkieming en groeikracht. Toen het weder gunstiger werd, ontwikkelde het gewas het sterkst, waar de Liernnr-mest was opgebrachtde beide andere perceelén, vertoonden niet de welige en gezonde kleur, die op het eerste zichtbaar was. Op bet einde van Augustus stond er op alle perceelen een fiksche snede gras, merkbaar beter dan op den nevenliggenden onbemesten grond, en weder muntte bet perceel der Liernur-mest boven de andere uit. De kosten der bemesting hebben bedragen: met Liernnr-mest ƒ112.94 per hectare met de zwavelzure kalk - 143.00 met de minerale guano - 150.80 terwijl er gebruikt is in rede van 27200KG. Liernur-mest a 0.27 delOOKG. 4800 zwavelz. kalk - 2.25 800 minerale guano» - 16.50 De bemesting met Liernnr-mest is dus het goedkoopste geweest en heeft de gunstigste uitkomsten opgeleverd. De geldelijke opbrengst van het terrein, dat onderhands verpacht is, was belangrjjk grooter dan die van den nevenliggenden onbemesten grond, waarvan het gewin bij openbare in schrijving gegund is. Nv. d. D.) De Rott. Ct. vestigt de aandacht op het Horloge Mystérieuse," tentoongesteld inden horlogewinkel van den heer B. Dijkman J.Hz. aan de Korte Hoogstraat te Rotterdam. Dit geheimzinnig uurwerk bestaat uit niets anders dan een glazen wijzerplaat, waarop een uur- en minuutwijzer worden in beweging gebracht door toepassing van de middelpunt-vliedende kracht. De eigenaardigheid van het werk is, dat, hoe men de wijzers ook draait, zij steeds op het bepaalde uur terugkeeren. Daar het niet tijdig genoeg gereed is kunnen zijn om op de Weener-tentoonstelling te worden ge- exposeerdf "kan men het als een geheel nieuw artikel beschouwen.

Goessche Courant | 1874 | | pagina 1