BUITENLAND. Nog* eens de Broodprijzen. BURGERLIJKE STAND GOES, 90. Deze zeven leden der pauselijke familie bereikten gezamenlijk een leeftijd van 597 jaren. Volgens den Popoio Romano heeft Pias JX last gegeven om alle priesters, die aan de verkiezingen voor de Italiaansche Kamer van afgevaardigden hebben deelgenomen, te schor sen, en hen niet dan op nader order weer tot hunne bediening toe te laten. Door de groote hoeveelheid sneeuw zijn de wegen over den St. Gothard en den Situ- plon voor 't oogenblik gestremd en voor het verkeer gesloten. Een aantal reizigers zit te Goschmen gevangenzij kunnen noch voor- noch achteruit. Men hoopt ze nochtans uit dien toestand te kunnen verlossen. Darwin heeft de zeer opmerkelijke ont dekking gedaan, dat er ook vleeschetende plan ten zijn! Het is bekend, dat het kruidje-roer-mij-niet bij de minste aanraking onmiddellijk zijn blaadjes samenvouwt. Er zijn minder algemeen bekende en grootere planten, die hetzelfde doendaar onder eene Amerikaansche, »de vliegenval" (Dionaea muscipola) AaD het eind van ieder blad dezer plant bevindt zich een harig aan hangsel. Zoodra op dit uitsteeksel eene vlieg komt, vouwt het zich samen en de vlieg is gevangen. Wat doet echter de plant met deze aldus gevangen vliegen? Zij eet ze. Darwin heeft de zaak nauwkeurig nagegaan en zijne bevindingen openbaar gemaakt. Hem is gebleken, dat de haartjes op bet uitsteeksel hol zijn en gevuld met een sap, dat geheel de hoofdeigenschappen heeft van het maagsap. Dierlijke zelfstandigheden (stukjes vleesch of eiwit) worden door dit sap opgelost, met een ander woord: verteerd. Wanneer de dionaea weder haar blad opent en de gevangen vlieg laat vallen, dan valt slechts het geraamte. Al het overige is opgeslorpt en verteerd. Geeft men de dionaea een steentje, dan vouwt haar blad zich óók samen, maar het opent zich spoedig en laat den on verteerbaren kost vallen. KERKELIJKE ZAKEN ONDERWIJS. Bedankt voor het beroep naar de Chr. Geref. gem te 's-Gravenhage (ten tweeden male) door ds. 1). De l'rec, te Goes. Ook uit Boozendaal en Winterswijk is een adres aan den Min. van Binnenl. Zaken verzonden, inhoudende verzoek tol wij ziging van art. 19 en 20 der wel op liet lager onderwijs. Omtrent de zaak van graaf Arnimdie in JDuitschlund en ook daar buiten zooveel sen satie maakt, bericht bet Berliner Tageblatt, dat dien ex-gezant in de akte van beschuldi ging twee misdrijven ten laste gelegd worden het terughouden van officiëele documenten (§348 strafwetb.) en het verduisteren van voorwerpen, welke bij als Staatsambtenaar bad ontvangen en in bewaring bad 350 strafwetbHet minimum der tegen deze handelingen bedreigde straf is: voor no.-l, drie maanden opsluiting in eene gevangenis met of zonder verlies van de burgerlijke eererechtenvoor no. 2, een maand opsluiting in eene gevangenis, doch zon der verlies van bedoelde rechten. Genoemd blad, dat in de Arnim-zaak van groote onaf hankelijkheid blijk geeft en zich hierop niet weinig laat voorstaan, maakt voorts thans open baar, dat op 19 September, bijna veertien dagen na Arnim's inhechtenisneming, bij den uit gever van het Berl. Tagebl. zich liet aanmel den een beer, algemeen als agent, onderhan delaar of zaakwaarnemer van graaf Arnim bekend. Hij deed aan den uitgever het voorstel dat aan de uitgave van het blad zou deelnemen een man, die in de voornaamste en invloed- rjjkste kringen verkeert, een man van verstand en bovendien zeer rijk; die candidaat mede- geassociëerde werd niet door winstbejag geleid, wilde ook geen deel hebben aan de baten, maar verlangde niets anders dan het recht invloed uit te oefenen op de redactie van dit blad", en voor dit recht werd den uitgever een kwart millioen tlialer geboden. Het is bijna onnoodig te zeggen," verklaart het blad in zijn nommer van 21 November, »welk antwoord de ouder- haudelaar kreeg. Uit de van begin tot eind gehandhaafde onafhankelijke houdiug van het Berliner Tageblatt blijkt dit antwoord duidelijk genoeg." Volgens de Magdeb. Zeitung hadden eenige leden °van den Rijksdag besloten, bij de be raadslaging over de begrooting van buitenland- scbe zaken eene interpellatie tot den Rijkskan selier te richten over de zaak -Arnim, en wel hoofdzakelijk met het oogmerk om eventueele minder heusche interpell itiën van eene andere zijde te voorkomen. Aan prins Bismarck werd vertrouwelijk gevraagd, of het hem al dan niet aangenaam zou wezen op die wijze in de ge legenheid gesteld te worden zich in persoon en in het openbaar over dat onderwerp te verkla ren. Hierop gaf hij een ontkennend antwoord, op grond dat de zaak nog aan de beslissing des rechters onderworpen is, en het dus voor alsnog ontijdig zou wezen in beschouwingen er over te treden. Arnim heeft thans ver lof gekregen om, begeleid door een agent van politie, niet in uniform, dagelijks eeue wandeling te doendoch de rechtbank weigerde hem de vergunning om te paard te mogen uitgaan, ofschoon zijne geneesheeren bet paardrijden als onmisbaar voor het behoud zijner gezondheid beschouwen. Waarom de rechtbank met Arnim's woord van eer, niet te ontvluchten, niet even goed genoegen kon nenten als met zijne belofte om de woning niet te verlaten, is een raadsel. Ingezonden Stukken. Met veel belangstelling wordt zeker door iedereen gevolgd de strijd, die in uw blad is ontstaan tns- sclten een burger en een bakker of liever »1 de bak kers, want deze stand bezit zulk eene voorbeeldige eensgezindheid, dat deze eene betere zaak zoude waar dig zijn. Velen zal bet reeds opgevallen zijn, dat de bakkers zich door allerlei uitvluchten van de zaak trachten af te maken en maar niets liever verlangen dan op de zelfde gemakkelijke wijze huu brood te blijven kneden en dit aan hunne medeburgers zoo duur mogelijk af te zetten. Er is in onze gemeente een onevenredig groot aan tal bakkers in verhouding tot de bevolking en wien het, niettegenstaande de mishandelingen waaraan zij van de zijde van het publiek bloot staan, voor verre weg het «merendeel lang niet slecht gaat. Hoe kan dat anders dan ten koste der consumenten? Wanneer bijv. 20 bakkers eene bevolking voorzien van brood, die even goed door 10 met eene dubbele productie kon worden bediend, dan is het duidelijk dat, wanneer de tien laatsten hunne zelfde winst bleven behouden, de prijzen van het brood met de winst der tien overtolligen kouden verminderd worden. Is de consument nu geroepen toe te geven aan de gemakzucht der 10 overtollige bakkers en heu ten koste van het algemeen te onderhouden? Zoude het niet juist van gemakzucht getuigen van de zijde van het publiek, indien dit medewerkte een dergelijken toestand te bestendigen? Dat de bakkers monopoliseereuof om een nog vreeselijker woord te gebruiken, coöpereeren (samen werken), dit woord heeft de zonderlinge eigenschap van alleen dan afschuwelijk te ztjn, wanneer het als middel door de consumenten te baat wordtgeuomen om de prijzen onevenredig hoog te houden is een feit, dat nog door niemand is tegengesproken; trouwens hoe wave het anders ooit mogelijk geweest door alle tijden en onder alle omstandigheden zulke uniforme prijzen te behouden? Dat nu een producent al het mogelijke doet om de vruchten van zijn arbeid tot den hoogst mogelijken prijs aan den man te brengen is een recht, dat hem toekomt. Wanneer echter die hooge prijs in het leven wordt geroepen door monopolie, is dit misdaad en een schande voor den stand, die tot dergelijke mid delen zijn toevlucht neemt; ja, ik zoude bijna durven beweren, dat elke cent, welke op die wijze van de con sumenten wordt afgenomen, met dep. naam moet wor den bestempeld van woeker om nog geen ander woord te gebruiken. En wien wordt daar het meest door ontnoraeu? Wie zijn daarvan de slachtoffers? L)e vorige schrijver wees er reeds terecht op: onze minder bevoorrechte natuurgenooten, onze armen, die ter nauwernood genoeg hebben om voor zich en hun gezin te zorgenzijn de grootste consumenten van het brood en er komen zelts tijden voor, dat dit hun eenig voedsel is. Wanneer de bakkersstand zich niet schaamt zich te verrijken met de zuur verdiende penningen ouzer arme stadgenooteu, welnu, laten dan de meer gegoeden tegen over dit schandelijk monopolie eene niet minder krach tige aaneensluiting bewerken en zoo onze armen tegen dit misbruik beschermen. Laat het niet blijven bij dreigen, praten en schrijven, maar laat men nu eindelijk eens tot handelen overgaan 1 De vleeschquaestie is niet zoo dringend, deze betreft slechts een gedeeltelijk belang. De broodquaestie is een algemeen belang. De vorige schrijver gaf in zijn eerste stuk te kennen, dal pogingen in bovengenoemden zin werden aangewend; dit geeft mij aanleiding tot hem de vraag te richten: is het niet weuschelijk of mogelijk deze pogiugen onder de aandacht van het publiek te brengen. Zoo daarvoor geene bijzondere redenen bestaan, geloof ik het eerste zeker en zoo nog andereu daaromtrent inzichten of denkbeelden hebben, richt ik tot hen dezelfde vraag. Het lijdt geen twijfel, of het algemeen zal door publiciteit in dien geest worden gebaat. Door wis seling van denkbeelden ontstaan dikwijls nieuwe. In een der volgende nummers hoop ik aantegeven, hoe naar mijne meening dit monopolie voor goed kan voorkomen worden. X. Mijnheer de Redacteur! In het nommer van Zaterdag 21 Nov. komt ouder de binnenlandsche berichten iets voor aan gaande den heer M. uit Vlissingen. De daarin ver melde zaak zal zeker door ieder fatsoenlijk mensch worden verafschuwd en verfoeid. Dat zulk een zaak wo:dt publiek gemaakt zal niemand afkeuren. Ook ik heb niets tegen de opneming van zoo'n bericht. Dat er evenwel een onwaarheid in vermeld is, heeft me gehinderd. Er wordt vermeld, dat bedoelde per soon ouderling is der „Christelijk afgescheiden ge meente". Ik wil de waarheid van het feit niet con- stateeren, maar de persoon, van wien dit wordt ver teld, is niet ouderling van genoemde, maar van de hervormde gemeente. Door het bericht, zóó als het geplaatst is, wordt een blaam geworpen op een ge meente, die tot genoemden heer in geen relatie staat. De redactie is zeker te waarheidlievend om de hand te willen leenen aan het verspreiden van zulk een onwaarheid. Daarom vertrouw ik dan ook, dat ze bereid wezen zal om deze rectificatie in haar blad op te nemen. Met de meeste hoogachting noem ik mij Goes, 25 Nov. 1874. Uw dienaar, A. LOOIS Pz. Wjj voldoen gaarne aan het verzoek van den inzender, onder opmerking, dat het bericht aan het Utr. Dag blad ontleend en die bron ook door ons daarbij genoemd is. Redactie. VERKOOPINUEN VERPACHTINGEN. Datum. Plaats. Voorwerpen. Informatiên. 26 26 Nov. Kap. en Wem., Boomen, Bembgcs. Nisse, idem, mr. v. Dam. 26 lleinkenszand, Idem, mr. v. Dishoeck. 27 's-Heer Arcndsk., Idem, mr. v. Dishoeck. 27 Ovezande, Idem, Prumers. 50 Goes, Idem, mr. v. Dam. 30 Goes, Woonhuis voor Afbraak, mr. v. Dam. 4 Dec. Goes, IJnis en Koetshuis, Pilaar. 2 Wemeldinge, Boomen, Pilaar. 3 Kapelle, Idem, 's-lleer Arendsk., Idem, Bembges. 3 Kakebeeke. 3 Oudelamle, Idem, Prumers. 4 Oudsabbinge, Idem, Pilaar. 7 Nisse, Idem, Wilh.polder, Idem, Pilaar. 9 mr. Liebert. to Wolfaartsdijk, Idem, Paardekooper eu 10 v. d. Bussche. Schore, Idem, Pilaar. 10 9 Goes, Meubilair, Kakebeeke. 11 9 Kapelle, Boomen, Paardekooper en v. d. Bussche. 14 9 Goes, Idem, Pilaar. 15 9 Goes, Woon- en Pakhuizen, Kakebeeke en v. d. Bussche. 16 Goes, Hotel, mr. Liebert. 16 Goes, Meubilair, Kakebeeke eu v. d. Bussche. 16 9 Driewegen, Boomen, Pilaar. 17 Kloetinge, Boomen, Paardekooperen v. d. Bussche. 18 23 Wemeldinge, Boomen, Wolfaartsdijk, Boomen, Paardekooper en v. d Bussche. Pilaar. 286e STAATS-LOTERIJ. 3e kl. Prijzen van f 100 en daarboven. EeTSte Lijst. No. 5844 ƒ1500; no. 10481 ƒ400; nos. 12883 en 2Ö286, ieder ƒ200; no. 2063, 4306, 5497 en 8482, ieder ƒ100. Tweede Lijst. No 5690 /.1000; no. 11569 ƒ2000; nos. 2682 en 18880, ieder 1000; nos. 11860 en 19772, ieder ƒ400; no. 13909 /200: no. 5142, 5717, 7136, 8827, 14285, 14904, 156Jl en 16462, ieder ƒ100. van 23 tot en met 25 Nov. 1874. Getrouwd: den 25, Gerardus Bergervoet, 27 j. jm. met Anna Catharina Proost, 23 j jd. Geboren: den 22, Ihilippus, s. v. Philip- pus Visser en Cornelia Adriana Battij. ADVEHThIM'ITEN. Heden ontsliep zacht en kalm in den ouderdom van 78 jaren en 6 maanden, onze geliefde oom en behuwdoom GOVERT HECTOR. Wilhelminadorp, J. Van DUKE 24 November 1874. en familie. Algemeene kennisgeving aan vrienden en bekenden. Wij zijn dankbaar voor de betoonde belangstelling bij het overlijden van ons doch tertje ANNA. Goes, C. E. MASSEE. 25 Nov. 1874. M. A. MASSEE—Arentz. BURGEMEESTER der gemeente KAPELLE geeft aan belanghebbenden kennis, dat van heden af, gedurende dertig dagen de opgaaf der belastbare opbrengst van elk gebouwd eigendom in deze gemeente ter Secretarie voor een ieder ter* inzage zal liggen. Kapelle, 26 November 1874. De Burgemeester voornoemd, P. J. Van der MANDERE.

Goessche Courant | 1874 | | pagina 2