GOESCHE COËRANT. 1874. N°. 140. Donderdag 26 November. 613te jaargang. Veeartsenijknndige dienst en Politie. BINNENLANDSCHEI BERICHTEN. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vbijdag avond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal zoo binnen als buiten Goes ƒ1,75. Afzonderlijke nommers 5 c., met bijblad 10 c. Gewone advertentiën worden a 10 c. per regel geplaatst Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop be trekking hebbende dankbetuigingen van 1—8regels a/1,— Dienst-aanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald, 30 c. DE GEDEPUTEERDE STATEN VAN ZEELAND, Overwegende dat het gewoon mond- en klauwzeer zich in de gemeente Fort Bath heeft geopenbaard en dat alzooop grond van art. 26, in verband met art. 22, van het provinciaal reglement, betreffende den vee- artsenijkundigen dienst en politie, wijziging behoort te worden gebracht in het besluit van den 18 December 1872 (Provinciaal blad no. 127); Gezien de berichten van den Burgemeester van Fort Bath en van de provinciale veeartsen te Middelburg en Goes, van den 16 dezer; Besluiten: 1°. In te trekken, voor zooveel Walcheren met Nieuw en St. Joostland en Zuid-Beoeland met Wol/aartsdijk, betreft, de ontheffing, verleend in punt 1, letter a, van het genoemd besluit van 18 December 1872, Provinciaal blad no. 127; 2°. De Burgemeesters der gemeenten in die gedeelten der provincie opmerkzaam te maken op de be palingen van art. 20 van het reglement, en de Burgemeesters der gemeenten, waar zich de ge noemde ziekte heeft geopenbaard of nog mocht openbaren, in het bijzonder aan te bevelen, om streng in acht te nemen het daarin vervatte voor- sehritt, dat geen vergunning tot vervoer van rund vee wordt verleend, indien zich, in den loop der voorafgegane drie maandeneen geval van be smettelijke ziekte in de gemeente heelt voorgedaan. Dit besluit zal in het Provinciaal blad geplaatst en, door de zorg van Burgemeester en Wethouders, in al de gemeenten der provincie worden afgekondigd en aangeplakt. Gedaan te Middelburgden 20 November 1874. De Gedeputeerde Staten voornoemd, R. W. VAN LIJNDEN, Voorzitter. BUTEUX, Griffier. GOES, den 25 November 1874. In de zitting der Tweede Kamer van Maandag hebben bi] de algemeene beraadsla gingen over de Staatsbegrooting 1875 de heeren Haffmans, Wassenaer en Brouwer het woord gevoerd. De eerste betoogde het nadeelige van het amortisatiestelsel en van 't a contant ma ken der publieke werken. De tweede drong vooral aan op de zedelijke ontwikkeling der natie. De derde betoogde de noodzakelijkheid der uitvoering van de onuitgevoerde bepalingen der Grondwet. De heer Blussé bestreed het betoog van den heer Haffmameveneens de Minister van Financiën, De Minister van Bin- nenlandsche Zaken heeft zijne verklaringen aan gaande de stukken over den census en het onderwijs in hoofdzaak herhaald. In ons volgend no. komen wij op het Maandag-debat nader terug. Iir de zitting van Dinsdag hield de heer Kappeyne Van de Coppello een zeer uitvoerige rede, waarin hij vooropzette, dat het vorig Mi nisterie niet door de kracht der openbare mee ning is gevallen, weshalve hij dan ook had gewenscht, dat een Bewind van dezelfde rich ting ware opgetreden. Spr. keurde de mishan delingen af, waaraan de R. K. kerk in het bui tenland blootstaat en verklaarde steeds tegenover zijn Catholieke landgenooten de meeste ver draagzaamheid te zullen in acht nemen. Spr. heeft met genoegen gezien, dat een conciliant Ministerie is opgetreden, hetwelk hij «al steu nen, zoolang het geen politieke twistappels op werpt en niet een inconstitutioneele gedrags lijn volgt. Spr. ontwikkelde een programma van begin selen in den geest van algemeenen vooruitgang in alle takken van het Staatsbestuur. Door den heer Van Zuylen en den Minister van Binnenlandsche Zaken zjjn eenige punten van de rede van den heer Kappeyne gereleveerd. De Minister verklaarde dit Kabinet geen par lementaire regeering in den zin als onderge schikt aan de meerderheid der Kamer. De heer Willeboishet standpunt der Catholieken uit eenzettende, verklaarde zeer nadrukkelijk, dat de kerkleer niet medebrengt te reageeren tegen grondwettige instellingen of zelfs tegen loyale, eerlijke grondwetsopvatting. De Minister Heems kerk verklaarde volkomen gelijkheid van alle godsdiensten tegenover de burgerlijke wet, en strenge uitvoering van art. 169 der Grondwet. De algemeene beschouwingen zijn gesloten. Bij hoofdstuk II werd de maatregel van trak- tementsverhooging over het algemeen zeer gun stig ontvangen. jPer Telegraaf. Tweede Kamer. De ge- heele zitting van heden is gewijd geweest aan de quaestie traktements- verhooging der ambte naren bij de departementen van algemeen bestuur, niet zoo zeer over het beginsel der noodzake lijkheid, als wel over de toepassing, alvorens eene algemeene reorganisatie van 't ambtenaarswezeu had plaats gehad. De discussie was zeer warm en levendig. Een amendement-Zie Jong om bij den eersten post de verhooging te doen vervallen, werd verworpen met 47 tegen 17 stemmen.de discussie over de verdere artikelen hoofdstuk 2 (hooge colleges) duurt voort. Uit 's Hage schrijft men aan de Arnh Courant, dat de Min. van Binnenl. Zaken over de wijziging, die de kiesdistricten moeten on dergaan, daar het aantal leden der Tweede Kamer tengevolge van de toeneming der be volking met twee vermeerderd moet worden, met Gedeputeerde Staten in overleg getreden is. Tegelijk heeft de Minister het beginsel ter sprake gebracht of de geest der Grondwet niet vorderde, dat zooveel mogelijk enkele kiesdis tricten werden gemaakt. De bestaande dubbele districten zouden dus weer gesplitst moeten worden. Had men dit denkbeeld dadelijk bij het invoeren der definitieve kieswet uitgevoerd, dan ware het iets andirs geweest, al zou zulks ook ten gevolge hebben gehad, dat vele be kwame lieden waren verdrongen door de Seig neurs de village. Ging het er nu door, dan zou de tegenwoordige Tweede Kamer ontbonden moeten worden, daar het nog niet zeker is, dat de leden der Kamer alsdan geacht konden worden het vertrouwen te bezitten van het stuk van het voormalig kiesdistrict, hetwelk zij als dan zouden vertegenwoordigen. Er is meer; werd een dergelijk beginsel aangenomen, dan was de suprematie van het platteland over de steden, maar ook voor goed de trinmf der ver schillende clericale en conservatieve partgen en richtingen verzekerd. Zoo als uit achterstaande advertentie blijkt, zal Maandag a. s. het eerste der drie concerten, welke in den loop van dezen winter door de mannenzangvereeniging „dr. R.B.v.d. Bosch," zullen worden gegeven, plaats hebben, en zal zich daarop laten hooren de heer Joh. W. Wensink, solo-violist, stads-muziekdirecteur te Gouda. Met genoegen hebben wij dezen naam gelezen en durven een aangenamen, maar bovenal een kunstrijken avond voor spellen. De heer Wensink is zijn instrument geheel meester. Breed is de toon, dien hij aan de viool weet te ontlokken, krachtvol het ge luid, dat hij doet hooren en alles doet den hoorders aangenaam aan. Wij behoeven de verdiensten van den heer Wensink niet uit te metendeze zijn genoeg bekend, evenzeer die van de heeren declamators, die zich bereid verklaard hebben het genot van den avond door voordrachten te verhoogen. Het is te hopen en te verwachten, dat het Goesche pu bliek de pogingen, die worden aangewend om het een genotvollen avond te verschaffen, zal toonen op prijs te stellen. Bij arrest van het provinciaal gerechts hof in Zeeland van den 20 November 1874, is Theodoras Pluijm, oud 26 jaren, wonende te Sint Jansteen, timmermansknecht, thans gedetineerd te Middelburg, schuldig verklaard aanhet iemand bij naamloos geschrift be dreigen met moord en brandstichting, onder bevel of voorwaarde om een som gelds op eene aangeduide plaats neder te leggen, en onder aanneming van verzachtende omstan digheden, veroordeeld tot een correctioneele gevangenisstraf van een jaar in eenzame op sluiting en in de kosten der procedure. Yan het Christusbeeld der Schrift door prof. Van Oosterzee (te Rotterdam in 1861 uitgegeven), ziet thans te Londen, bij de met roem bekende firma Rodder and Stoughton, een keurige Engelsche vertaling het licht. Reed3 vroeger was van ditzelfde werk een Hoogduit- sche en een Zweedsche overzetting verschenen. {Rott. Cf.) De Sophia-vereeniging tot bescherming van dieren heeft te Amsterdam een nieuw toe stel ter spoedige dooding van het rund in de slachtplaats verkrijgbaar gesteld. Het dier is daardoor onmiddellijk gedood en alzoo niet meer aan eene langdurige marteling prijs ge geven. Onderscheidene slachters gebruiken den toestel reeds met gunstig gevolg. Door den raad der gemeente Maastricht is besloten, op de plaatselijke directe belas ting, die binnen den termijn van 50 dagen nadat het aanslagbiljet is afgegeven, is vol daan, 5 pet. korting te verleenen. Te Deventer heeft de aanbesteding plaats gehad van brood en vleesch ten behoeve van het St. Geertruiden Gasthuis. De minste in schrijving was voor het rundvlessch a 58 c. per kilo, en voor het rund- en kalfsvleesch a 62 c. per kilo. Voor het tarwebrood a 1598/ioo, en voor het roggebrood a 8jp c. per kilo. Er heeft te Haarlem een verschrikkelijk voorval plaats gehad. Yóór eenige dagen werd dr. S. Fijan aldaar bij eene familie ge roepen, welker leden allen ongesteld waren. Het is dien geneesheer gebleken, dat de dood van een daarna gestorven dochtertje van 12 jaar en van eene inwonende tante hoogstwaarschijn lijk moet worden toegeschreven aan het ge bruik van vergif (arsenicum). De man, han delaar in verfwaren, en zijne echtgenoote verkeeren beiden in zeer bedenkelijken toestand en men vreest voor het behoud van hun le ven. De justitie doet onderzoek naar deze zaak. HCt.) De uitkomst van de proefslachting, on dernomen door een vijftal ingezetenen van Gro ningen, was, naar men verneemt, bevredigend. Het gedetailleerde rapport zal eerlang in eene meeting aan de belanghebbenden worden mede gedeeld. In het Rotterdamsch Zondagsblad wordt opgemerkt, dat te Parijs het brood 32 centimes, d. i. 15 cents, per kilogram kost. In de kerk Magdalena te Sinigaglia be vindt zich het familiegraf van 't geslacht Mastaï, waaruit de tegenwoordige Paus gesproten is. De grafsteenen geven de volgende bjjzonder heden aangaande den bereikten leeftjjd van leden der familie aanGiovani Maria, over grootvader van den Paus, werd 73 jaren oud; Ercole, oud-oom, 93 jaar; Girolamo, vader, 88 jaar; de moeder 88 jaar; Giuseppe, broeder, 76 jaar; Gabriëlbroeder, 89 jaar en Gaetam

Goessche Courant | 1874 | | pagina 1