RECHTZAKEN. BUITENLAND. leerlingen der openbare scholen aan Z. M. den Koning aan te biedenis eindelijk voor het afgieten in zilver gereed gemaakt en zal nu aan de beoordeeling van het publiek onder worpen worden. Het oorspronkelijke model heeftofschoon in zijn geheel behouden in enkele onderdeelen belangrijke wijzigingen on dergaan. Het is niet algemeen bekend, hoe scha delijk de werking der zonnestralen is op snij- werktuigen, zooals: bijlen, sikkels, messen enz. Deze krijgen, wanneer zij lang aan de zonne stralen blootgesteld zjjn, eene blauwe kleur en verliezen voor altijd de snede. Dat in Zwitserland niet elk stadje eene goede gelegenheid heeft tot ontvangst en her berging van vorstelijke personen, blijkt uit het feit, dat H. M. onze Koningin op hare reis in die streek, te Lausanne geen logies heeft kunnen bekomen, zoodat H. M. van voornemen heeft moeten afzien om daar haar intrek te nemen en genoodzaakt geweest is naar Genève te trekken, om een behoorlijk onderkomen te vinden. Uit Enschedé wordt gemeld, dat ook daar het gebruik van petroleum-fakkels sinds gerui- men tijd reeds bij de brandweer is ingevoerd. Door de firma De Wolff Co. te Frank fort is eene nieuwe chromatische claviatuur van piano's uitgevonden, waardoor de moeieljjke 24 toonladders worden gereduceerd op twee. Den 2den December a. s. zal te 's-Hage het inwijdingsfeest plaats hebben van het ge bouw voor Kunsten en Wetenschappen. Daartoe zullen 250 heeren en dames dilettanten mede werken. Ten einde te kunnen beoordeelen of de slagers te Gouda het vleesch te duur verkochten, hebben twee ingezetenen aldaar een paar koeien gekocht, geslacht en het vleesch tegen den door de slagers gevorderden prijs verkocht. De toe loop was zóó groot, dat een aantal personen niet konden bediend worden. Uit het door die heeren uitgebrachte verslag blijkt, dat, hoewel door bijzondere omstandigheid de winst niet nauwkeurig kon berekend worden, men toch niet te veel zal mistasten als men haar op 60 per koe rekent. Er werd dan ook be sloten in eene tweede vergadering pogingen tot oprichting eener onderlinge Vleeschhouwerij te beproeven. In een additioneel artikel op het tusschen Nederland en de Yereenigde Staten van Ame rika op 26 September 1867 gesloten postverdrag en op de additioneele conventie van 10/29 Januari 1870 wordt bepaald, dat het enkele port der brieven, die rechtstreeks tusschen de beide postadministratiën door middel eener lijn van stoombooten zullen worden uitgewisseld, wordt vastgesteld als volgt 1. voor brieven uit de Yereenigde Staten op 6 cent (Y. S.); 2. voor brieven uit de Nederlanden op 15 cent (Ned Op Maandag 30 dezer zal in de Kweek school voor Zeevaart te Leiden een keuring plaats hebben van knapen, die bij 's Rijks Zeemacht een verbintenis wenschen aan te gaan. De Engelsche Regeering heeft besloten zoo spoedig doenljjk eene expeditie uit te rusten tot 't onderzoeken van de Noordpool streek. 't Voorbeeld van Oostenrijk schijnt Engeland te hebben aangespoord om weer te gaan mededingen op een gebied, waarop 't vroeger zooveel lauweren behaalde. Volgens opgave van den Minister van Marine heeft het zenden van eene kanon neerboot op de boven-rivieren des Lands ten gevolge gehad, dat een 29tal jeugdige sche pelingen zijn aangenomen. Het Hoofdbestuur van het Algemeene Vredebond heeft zich tot de Tweede Kamer gewend met een adres, waarin aangedrongen wordt op de aanneming van de Vrede-motie der heeren Van Eek en Bredius. Bij de onthulling van het monument te Ginneken zal het leger vertegenwoordigd worden door den oudsten officier, den oudsten onder-officier, den oudsten korporaal en den oudsten soldaat van elk regiment. NR. Ct.) In de Zionkapel te Nottingham werden verleden Zondag twee godsdienstoefeningen tege lijkertijd door twee predikanten geleid. 't Schijnt, dat er in den boezem der gemeente geschil bestond over de bevoegdheid van ze keren leeraar om den kansel in genoemde ka pel te betreden. De oppositie-partij koos dus een anderen leeraar, die natuurlijk weer door de aanhangers van herder No. 1 niet erkend werd. Zondag nu, maakten beide herders in de kapel hunne verschijning; en daar de eerst gekomene reeds op den preekstoel geklommen was, vatte de andere op de trappen post. Beide herders begonnen nu voor hun respec tieve kudden den dienst, juist alsof zij van elkander niet afwisten No. 1 liet een ge zang aanheffendaarop las no. 2 een ander gezang af, dat door zijn gedeelte van de vrome schaar mede uit volle borst en met gevoel werd voorgedragen. Toen No. 1 daarop aan 't pree- ken ging, liet No. 2 nogmaals zingen en zoo omgekeerd, mèt of zonder begeleiding van 't kerkorgel. Kortom men bleef tegen elkan der inschreeuwen, tot vermoeienis en heesch- heid van weerszijden aan 't schandaal een eind maakten. Een der leden van 't kerkbestuur heeft later de verklaring afgelegd, dat dit alles geschied was volgen3 rechtsgeleerd advies, en om de zaak van Christus te bevorderen". Een Zondagblad te New-York publi ceert een bericht van eene klip of rots in het midden van den Atlantischen Oceaan. Het daarzijn van die rots zou het vergaan verklaren der stoomschepen City of Boston, President, Pacific, United Kingdom., de Ismaiia en andere, van welke men nimmer weer ge hoord heeft sedert zy de haven verlieten. Vol gens bericht van dat blad zou de klip ontdekt zijn door Kapt. Picasso, bevelvoerder der Ita- liaansche bark Teresa, welke den 2den Oct. te New-York arriveerde uit Queenstown. De kapitein zegt, dat de klip of rots 300 voet lang is, 30 voet breed en 18 voet boven het water uitsteekt. Zij ligt ongeveer 500 mijlen van de stad New-York. De gravin De Marly, eene autoriteit in het vak der dames-modes, schrijft in de Indé- pendance: Omtrent de hoeden kan ik u on mogelijk iets mededeelen 't Is een chaos men zet het een of ander op het hoofd, maar dit een of ander heeft allerlei vormen, behalve dien van een hoed/' Het getal kloostersdat nu door het Italiaansche Gouvernement onteigend is, be draagt ongeveer honderd. KERKELIJKE ZAKEN ONDERWIJS. De cand. II. A. Van Oostrum Soede heelt ook voor Krabbendijke bedankt, en nu toezegging van beroep ontvangen naar St. Johanüesga, c. a. De cand. H. Van Druten heeft bedankt voor Vuur- sche, en de cand. Langhout voor Poederoijen c. a. Ds. Hendrik Dirk Eastiaanse, geb. te Steenbergen 1 Nov. 1801, en sedert 10 Januari 1830 pred. te Waarde, tot zijn Emeritaat 1 November 1872, is den 18 dezer te Port Bath overleden. De hulponderwijzer H. A. Carpreau, van Yzen- dijke, is als zoodanig benoemd aan de openb. school te Breskens. Ook door eenige ingezeten van Brouwershaven, Zonnemaire, Dreischor, Noordgouwe en Kerkwerve is een adres aan den Minister van Binnenlandsche zaken verzonden, houdende dringend verzoek om aan de Wetgevende macht voorstellen te doen tot wijziging van art. 19 en 20 der wet op het lager onderwijs. Dc Arrondissenients-Rechtbaiik te Goes heeft dd. 20 October 1874 de navolgende vonnissen uitgesproken: 1. C. V., zoon van Pieler, 42 jaar, geboren te Zaamslag, wo nende te Neuzen, schuldig verklaard aan moedwillige mishande ling, geenerlei ziekte of werkbeletsel hebbende veroorzaakt, ge pleegd onder verzachtende omstandigheden. Veroordeeld tot eene geldboete van ƒ25, subsidiair in eene gevangenisstraf van zes dagen en in de kosten van het rechtsgeding, desnoods invorder baar bij lijfsdwang. 2. a. M. v. VV., zoon van Philippus, 1G jaar; b. A. V., zoon van Dingenis, 45 jaar; c. N. v. B., zoon van Adriaan, 15 jaar; d. J. d. J., zoon van Neeltje, 14 jaar; e. A. E., zoon van Jozef, 13 jaar, allen geboren en wonende te Wolfaartsdijk, schuldig verklaard aan diefstal met inklimming, voorden eersten onder ver zachtende omstandigheden, en voor de vier anderen als gehan deld hebbende met oordeel des onderscheids. Veroordeeld leder tot eene gevangenisstraf van één dag en in de kosten van liet geding, desnoods invorderbaar bij lijfsdwang. 3. J. W., dochter van Willem, 3(> jaar, arbeidster, geboren en wonende te 's-Heerenhoek, schuldig verklaard aan eenvoudigen diefstal, gepleegd onder verzachtende omstandigheden. Veroor deeld tot eene cellulaire gevangenisstraf van vijftien dagen en in de kosten van liet rechtsgeding, desnoods invorderbaar bij lijfs dwang. 4. G. P., 38 jaar, dochter van Cornelis, arbeidster, geboren te Yerseke, wonende te VVemeldinge, beklaagd van eenvoudigen dief stal, daarvan vrijgesproken, de kosten te dragen door den Staat. 5. C. v. d. K., zoon van Evert, 22 jaar, arbeider, geboren te Dordrecht, wonende te Yerseke, beklaagd van moedwillige ver breking van afsluiting, daarvan vrijgesproken, de kosten te dragen door den Staat. W. K., 45 jaar, zoon van Adriaan, geburen te Borsselen, werkman te Hansweert, schuldig verklaard aan het zonder daartoe uitgetergd te zijn tegen iemand uiten van scheldwoorden. Ver oordeeld tot eene geldboete van één gulden, subsidiair één dag gevangenisstraf en in de kosten van bet rechtsgeding, desnoods invorderbaar bij lijfsdwang. 7. V. A. H., zoon van Jan, 50 jaar, visscher, geboren en wo nende te Philippine, schuldig verklaard aan eenvoudigen diefstal. Veroordeeld tot eene cellulaire gevangenisstraf van honderd drie en tachtig dagen en in dc kosten van het rechtsgeding, desnoods invorderbaar bij lijfsdwang. Uit FranlerijK schrijft men, dat de recht bank den 25 November uitspraak zal doen in de zaak der Banque territoriale d'Espagne. De pleidooien zijn zeer scherp geweest. Het openbaar ministerie heeft ten opzichte van Clément Duvemois de beschuldiging volgehouden, dat hij eeu bank had opgericht zonder aau de wet te hebben voldaan, en dat hij zich van bedriegelijke manoeuvres had bediend om aan deelhouders te lokken. De advocaat van den beklaagde zeide, dat de Bank niet eene Fransche, maar een Spaansche bank was geweest en dat in Spanje 30 pet. van het maatschappelijk kapitaal even goed in aandeelen als in geld kon worden gestort. Tegenover de»manoeuvres" die Duvemois zich zou hebben te verwijten, stelde pleiter zijn eervol leven en de diensten, door hem aan Frankrijk en Parijs bewezen in September 1870. Toen Clément Duvemois hierbij een paar woorden wilde voegen, riep zijn advocaat: »Val mij niet in de rede; ik weet even goed wat uwe eer is als gij." De Kamer iu Ëtelgi'é houdt zich lang bezig met de herziening van het wetboek van bur gerlijke rechtsvordering. Deze herziening komt langzaam vooruit, te midden van een regen van amendementen, en nu nemen nog maar zeven of acht advocaten deel aan de beraad slagingen. Waar moest het heen, indien de 56 advocaten, die leden der kamer zijn, alle spraken? Pas vier artikelen zijn aangenomen, in twee zittingen. Onder de nieuwe bepalin gen komt voor de uitbreiding van de rechts macht der vrederechters. Thans nemen zij kennis van de civiele actiën (zonder hooger beroep tot de waarde van 100 fr. en met hooger beroep tot een waarde van 200 fr.,) en nu is besloten dat zij zullen recht spreken zonder hooger beroep, iu burgerlijke en handels zaken, waarvan de vordering 100 fr. of min der bedraagt, en in eersten aanleg, in burger lijke zaken met een maximum vau 300 fr. Als een staaltje van de verbittering en fel heid van den politieken strijd in Belgie kan dienen het aanleggen, in de Liberale Yereeni- ging te Antwerpen, van een register, waarin al de liberale leveranciers, kooplieden, fabrikan ten zich laten inschrijven, met uitnoodiging aan de liberale partij nooit bij anderen dan bij hen te koopen. Mag men den Popoio Romano gelooven, dan heeft de reis der katholieke bisschoppen van Engeland naar Rome ten doel, met het Va- tikaau te beraadslagen over de verdedigings middelen, voor het geval dat de Britsche re geering de vrijheid van handelen der katholieke geestelijkheid mocht willen beperken. Die pre laten zouden wenschen, dat het hun vrijgelaten bleve de middelen van verzet te kiezenen zouden overigens besloten zijn den eerbied voor de staatswetten in acht te nemen en opEngelands politieken toestand te lettende aard van het Engelsche volk gedoogt niet, dat zij blindelings zich onderwerpen aan de voorschriften, welke aan de Italiaansche en Duitsche bisschoppen gegeven zijn. Dientengevolge heeft de paus de Engelsche prelaten uitgenoodigd een reeks van vragen te formuleeren, welke aan een onder zoek door de congregatie der penitentiarissen zullen onderworpen worden. Sir George Boivyer, een der ijverigste voor standers van het roomsch-katholicisme, schijnt den aard er van niet volkomen begrepen te hebben toen hij tot de r.-k. kerk overgiDg, want hij betuigt heden in een brief aan de Times zijn leedwezen, te moeten verschillen van een der stellingen die msgr. Capel opgegeven heeft nl. »de geestelijke macht staat boven de bur gerlijke, en bepaalt en beperkt de grenzen van beide". Sir G. Bowyer stelt, dat beide mach ten het oppergezag hebben in hare eigenaardige kringen en dat dit de juiste lezing is van het Unum Sanctum". Er kunnen", zegt hij, ge vallen van oogensehijnlijke botsing ontstaan, doch wanneer zij zorgvuldig en onpartijdig wor den behandeld, dan zal de moeielijkheid zich oplossen en het Concordia sacerdotii et imperii gehandhaafd worden.". In eene particuliere correspondentie uit Koord-Amerika leest men De vierde November heeft zonder twijfel aan velen de oogen geopend, want sedert 1860

Goessche Courant | 1874 | | pagina 2