1874. N°. 138. Zaterdag 21 November. 613te jaargang. B1NNENLANDSCHE BERICHTEN. (iOKSCIIF De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdag avond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal zoo binnen als buiten Goes ƒ1,75. Afzonderlijke nommers 5 c., met bijblad 10 c COURANT. Gewone advertentiën worden a 10 c. per regel geplaatst Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop be trekking hebbende dankbetuigingen van 18regels a/1,-- Dienst-aanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald, 20 c. GOES, den 20 November 1874. In de zitting der Tweede Kamer van Don derdag jl. is na eenige discussiën het ontwerp tot regeling van het beheer der gelden, bestemd voor de voltooiing van het vestingstelsel, waarbij bepaald is, dat die gelden jaarlijks op speciale begrootingen zullen worden gebracht, aange nomen met 34 tegen 18 stemmen. Aanstaanden Maandag te 1 uur is de staats- begrooting aan de orde gesteld. Het onlangs door den Minister van Bin- nenlandsche Zaken namens den Koning inge trokken ontwerp van wet, tot rangschikking van dysenterie onder de wet op de besmette lijke ziekten, is thans wederom bij de Tweede Kamer ingediend. Zooals bekend is, was tij dige vaststelling dier wet niet meer mogelijk, daar 24 Oct. jl. de termijn was verstreken, gedurende welken het kon. besluit betreffende de dysenterie van kracht is. Bij de toelichting van het wetsontwerp tot vaststelling der begrooting van liet Domein fonds voor 1875, wordt medegedeeld, dat het Schenge zoo goed als voltooid is. De wegen en waterleidingen zijn aanbesteed. In 1875 zullen de bedijkte Bijksgronden verkocht worden. Op den 21 November 1417 werd aan Goes door de. Gravin Jacoba van Beijeren het privilegie verleend, om deze plaats, welke toen nog' kort te voren onder de dorpen werd ge rangschikt, met wallen te omgeven en te ver sterken, dewijl »hare ghetrouwe stede open, kranck ende onbevest was." Wat destijds evenwel als eene hooge gunst werd aangere kend, moest later, om de lasten waaronder de stad dien ten gevolge weldra gebukt ging, als een ramp worden beschouwd. Kattendijke11 November. Heden vierde een onzer dorpelingen zijn' 80sten jaardag. Hoewel de jubilaris in behoeftige omstandig heden verkeertmocht hij toch vele bewijzen van belangstelling ontvangen. Des avonds brachten de leden van het hier bestaande zanggezelsehap hem een bezoek en boden hem een eenvoudig geschenk aan. De belangstelling hem bij deze gelegenheid betoondmoge hem een bewijs zijn dat hij veler achting geniet. Een bij de regeering ontvangen telegram uit Indië van den 14en dezer meldt, dat de gezondheidstoestand te Atchin zeer ongunstig is. Er heeft zich een cholera-geval voorgedaan. Te Kotta Alam is eene batterp opgericht, waarbij 2 man zijn gesneuveld; de luitenant Brandeler en 15 man werden gewond. De Atchineezen willen niet meer vechten, tenzij zij door de Hoeloeboehangs worden aan gevoerd. lman_ Longbatta blijft vechten. De Standaard heeft uit 's-Gravenhage het volgende schrijven van den heer Groen Van Prinsterer ontvangen: Ongezind en ook buiten staat mij te men gen in de politiek van den dag, mag ik ech ter mijn leedwezen niet ontveinzen, dat men in sommige organen der Christelijk-Historische richting het vermoeden ojjpert, als of -er om trent Grondwetsherzieningtusschen dr. Kuyper en mij verschil was. „Voorshands zij het mij vergund met twee wenken te volstaan. „Vooreerst, dat de spreuk der oudheidFelices nimium qui sua bona norunt (1), mij, met het (1) Gelukkig hij, door wien het voorrecht, dat hem te beurt valt, gewaardeerd wordt. oog op onzen uitnemenden vriend, alleszins toepasselijk voorkomt. »Ten andere, dat, zoo men mededeeling van des veldheers plan, ten aanhoore van de weder partij verlangt, het denkbeeld van leiding en de kans van zegepraal wegvalt." Ook door ingezetenen in het 4de district van, Zeenwsch Vlaanderen zal een adres aan de Tweede Kamer worden gericht tot onder steuning van hef voorstel der heeren Van Eek en Bredius betreffende de internationale arbitrage; terwijl eveneens het te Sloterdijk gevestigde Departement der Maatschappij tot Nut van 'f Algemeen daartoe heeft besloten. Men schrijft aan het Vaderlanddat uit een groot aantal sollicitanten mr. J. H. De Stop pelaar, president van de Arrond.-rechtbank te Middelburg, mr. J. A. Haakman, subsistuut- officier te Haarlem en mr. P. Van Bemmelen, rechter te Leiden, zijn voorgedragen door den Minister van Buitenlandsche Zaken in overleg met zijn ambtgenoot van Justitie aan de Egyp tische Regeering, om te worden benoemd tot leden der gemengde Rechtbanken te Alexandrië, Cairo en Zagazig. Men meldt uit Middelburg Sedert een paar dagen zwierf hier rond, zonder nachtverblijf te 'hebben, een persoon, netjes gekleed, omstreeks 50 jaren oud en niets sprekende dan de Engelsche taal. Zondag 11. meldde hij zich op een der Buitensingels bij eenige bewoners aan om nachtverblijf, te ken nen gevende, dat hij niet in de stad wilde komenop hunne weigering vertoonde hij een groot aantal Engelsche goudstukken en een pak Engelsch bankpapier, ter waarde van onge veer 5000. De politie heeft hem naar zijne herkomst gevraagd, doch daar hij niet in het bezit is van papieren en alleen eene zeeplaats in Engeland konde noemen, van waar hij ge komen zou zijn, is een nader onderzoek inge steld. De man houdt thans geheel vrijwillig nacht en dag op het politie-bureau zijn verblijf, en wil het niet verlaten; hij gebruikt er zijn middagmaal en bekommert zich niet over de belangrijke som, die de commissaris van politie onder zijn berusting heeft genomen. Een paar voorvallen van niet alledaagschen aard maakten te Vlissingen in den laatsten tijd veel sensatie. Het eerste betreft den (ook reeds- door ons gemelden) diefstal van ruim 1000 fr. op 't bureau van het Hollandsche loodswezen aldaar gepleegd. Men had verdenking op een armen knecht en deed daar huiszoeking. Twee of drie dagen na den diefstal kwam de heer v. B., op genoemd bureau werkzaam, vol berouw zijn schuld bekennen en het resteerende van zijn buit terugbrengen. V. B. is iemand van fatsoenlijke familie alhier, gehuwd en vader van twee of drie kinderen. De tweede geruchtmakende zaak, die ook voor de Rechtbank te Middelburg zal behandeld worden, is van meer roraantischen aard. De heer M. is rentenier en ouderling bij de christeljjk afgescheiden gemeente te Ylissingen. Niet tegenstaande zijne 73 jaren, zoekt hij nog galante avonturen, en werd eenige dagen geleden hierin des avonds door de politie meedoogenloos gestoord, zoodat hij nu op grond van art. 330 C. P. is aangeklaagd. UD.) Aan het U. D. schrijft men uit Ylissingen Binnen eenige maanden zal waarschijnlijk de stilte, die tot heden, behalve tijdens de komst van den Csaarin de havens alhier heerschte, eenigszins worden verbroken door het geregeld aankomen en vertrekken van mail- en pakket booten. Het is althans vrij zeker, dat dezen winter twee groote maatschappijen van de Vlis- singscbe havens gebruik zullen maken, als punt van uitgang voor een vaart op Oost-Indië en de andere op Sheerness. Voor de vaart op Indië zullen waarschijnlijk 6, voor die op Engeland 2 groote booten in de vaart worden gebracht. Uit Veenendaal wordt gemeld, dat men zich daar per request tot Z. M. den Koning gewend heeft, met verzoek, dat tot Burge meester dier gemeente moge benoemd worden de heer J. Van der Zande, hoofdonderwijzer aan de openb. school te Kerkwerte sedert 1 Aug. 1847, die vroeger te Veenendaal hulp onderwijzer was en door familiebetrekkingen aan die gemeente gehecht is. Men schrijft uit Hilversum, dat thans de plannen zijn verschenen omtrent het op richten van het herstellingsoord Trompenberg. Men wil nu aan den straatweg tusschen die plaats en 's-Graveland het gesticht inrichten. De Commissie acht 500,000 noodig, maar voorloopig zal slechts de le serie ad 100,000 worden uitgegeven. De inschrijving is geopend bij de heeren Vlaer en Kol, te Utrecht. De commissie voor het gedenkteeken te Ginneken noodigt, met goedkeuring van Z. M. den Koning, allen, die gerechtigd zijn tot het dragen van de Citadel-medaille, uit tot bij woning arr plechtige onthulling van dat mo nument, welke in tegenwoordigheid van den Koning, den 30n November a. s op nader te bepalen uur zal plaats hebben. Naar men verneemt, heeft de heer Van Lier, te Amsterdam, proces-verbaal doen op maken en beteekenen aan den waarnemenden burgemeester van 's-Hertogenboschwegens het verbieden der voorstelling van het Pariser Leben. De minste inschrijving voor de levering van het vleesch voor de bemanning der oor logsschepen, liggende in het Nieuwediep en ter reede van Texel, was ƒ69 de 100 Kg. Uit Maastricht wordt omtrent de arres tatie van den notaris H. te W. nader gemeld, dat deze het gevolg moet zijn van valschheid in onderhaudsche geschriften. De beschuldigde heeft reeds een verhoor ondergaan. Bij liet gemeentebestuur van Maastricht is ingekomen een schrijven van den heer De Geijter, voorzitter der regelings-commissie van het te Antwerpen gehouden XlIIde taal- en letterkundig congres, houdende aanvrage om de eerstvolgende bijeenkomst der congresleden te dier stede te doen plaats hebben. De stad Leiden, die te Antwerpen bij meerderheid van stemmen voor het XIYde congres werd aan gewezen, heeft zich bereid verklaard de haar aangeboden eer aan Maastricht af te staan. Naar men uit Maastricht meldt, is de Raad dier gemeente voornemens het aanzoek in te willigen. Men schrijft uit Terschelling: Het onstuimige weder heeft vele rampen veroorzaakt. Behalve een paar strandingen, ten gevolge van hevige noordwestenstormen, drijft de Noordzee vol balken en wrakhout. Een rukwind, vergezeld van hevige hagelbuien, woedde op onze kust en kwam zoo onver wacht, dat de zeelieden geen tijd hadden de zeilen behoorlijk te bergen of ankers uit te werpen. Yan een der grootste, hier tehuis behoorende Zuiderzee-vaartuigen. sloeg plot seling de mast overboord; gelukkig kwamen eenige visschers uit Yolleadam de in nood

Goessche Courant | 1874 | | pagina 1