Vleesch- en Broodprijzen. RECHTZAKEN. BUITENLAND. Ingezonden. BURGERLIJKE STAND GOES, personen bestaande equipage werden behouden aan wal gebracht. En het was meer dan tijd, daar het schip een paar uur later verbrijzelde en spoedig het strand bezaaid lag met wrak hout, balken, gebroken zeemanskisten enz. Een anders gewissen dood zijn de opvarenden, dank zij de voorbeeldelooze redding, ontgaan. Het departement Hillegom der Maat schappij tot Nut van 't Algemeen heeft besloten, aan generaal Van Sivieten de hulde van dit departement te betuigen, wegens zijn beleid bij de 2e expeditie tegen Atchin. In de omstreken van Breda houdt zich een wild zwijn op. Men maakt jacht op het gevaarlijke dier, doch tot nu toe te vergeefs, daar het vlugger is dan het schot. Men schrijft uit Maastricht, 15 November: Nadat gisteren de gewezen notaris G. in ver zekerde bewaring is genomen, onder beschul diging van misbruik van vertrouwen, werd heden gevankelijk alhier binnengebracht een tot hiertoe zeer geacht notaris uit W. Men verdiept zich in gissingen over deze laatste arrestatie. Reeds vroeger werd gemeld, dat in het volgende najaar eene internationale tentoon stelling van vruchten en een pomologisch con gres zal worden gehouden. Er heeft zich een commisie gevormd van 30 heeren uit de verschillende provinciën des Rijks om aan deze onderneming de noodige uitgebreidheid te geven. De medewerking van alle eigenaren van vruchten wordt daartoe ver- eischt en aanzienlijke prijzen om de inzending aan te moedigen. Tevens wenscht men een congres van de kundigste mannen in de pomologie uit de verschillende landen van Europa te houden, o. a om een einde te maken aan de verwar ring, die is ontstaan in de benamingen van vruchten, en te beslissen, welke vruchten waar dig zijn om te worden gekweekt. De commissie wil ook, indien de mid delen het toelaten, de vruchten, die waardig worden gekeurd, staande de tentoonstelling doen uitteekenen, en daarnaar een werk doen samenstellen, als blijvend gedenkteekan van den tegenwoordigen toestand der vruchten- wereld. Te Heerlen is weder een kolenmijn ont dekt. Ditmaal geschiedde de boring volgens de nieuwe gepatenteerde hydraulique methode en heeft slechts 16 dagen geduurd, terwijl men anders maanden, ja zelfs een jaar noodig had_ om tot hetzelfde resultaat te geraken. «De thans gevonden kool schijnt vet- of gaskool te zijn en dus tot de beste soort te behooren. Z. M. de Koning heeft het verzoek van de Bredasche Spherpschutters-vereeniging Gode- vaert Montens om Z. M. op 30 November, bi) de onthulling van het monument te Ginneken, als eerewacht te mogen begeleiden, toegestaan. De Maroni Packeteen scheepje dat slechts 12 last meet en slechts een bemanning heeft van vier koppen, is 10 Augustus uit Nieuwediep vertrokken en op 15 October te Suriname aangekomen. Msgr. Dupanloup heeft in zijn bisdom tegen den 22 dezer gebeden uitgeschreven, om 's Hemels zegen op het werk der Fransche Nationale Vergadering af te smeeken. De vele gebeden, zegt de prelaat in zijn herderlijken brief, en vooral die van de bedevaartgangers, die thans talrijker zijn dan in de middeleeuwen, zullen niet zonder uitwerking op den Heere zijn. Men schrijft aan het U. D. uit Para maribo dd. 19 October: De toestand in onze kolonie wordt bij den dag ongunstiger. De negerbevolking werkt bij na in 't geheel niet, terwijl de immigratie van koelies als mislukt is te beschouwen, daar deze zeer slecht arbeiden en over 't algemeen lui van aard zijn. Tengevolge van een en ander is er weinig productie, en staan han del en scheepvaart nagenoeg stil. Zonder krach tige hulp ziet 't er in de toekomst voor onze schoone kolonie zeer treurig uit. KERKELIJKE ZAKEN OvDERWIJS. De Herv. gem. te Wilhelminadorp, welke den 21 Nov. 1841 haren eersten predikant erlangde, hoopt den 13 Dec. a. s. haren vierden predikant, de cand. K. W. Vethake in dienst te zien treden. Bij de 100 Herv. gemeenten in Zeeland zijn thans 22, en weldra 25 vacaturen, van welke 2 eerlang staan ver vuld te worden. Te Wissekerke in N. Bevel, is, bij een 7de poging, beroepen ds. II. IK. Van Lindonk, prea. te Leusden. Ds. F. IK. IV. Hugenholtz,prea. te Zierikzee, heeft het beroep naar Sandpoort, en ds. J. Th. J I 'an Goens, pred. te Serooskerke in Schouwen, dat naar Ernst aangenomen. De cand. C. G. Memel is beroepen te Ingen, en de cand. D. C. C. Stap te Oosterland bij Zierikzee. Beroepen te Amsterdam dr. ,G. J. Vos Az. pred. te Middelburg. De candidaat A. Renier heeft het beroep naar Wil ms aangenomen. Bij de Chr. Geref. gem. te Colijnsplaat is beroepen ds. G. i)e Braaipred. te Apeldoorn. De heer L. M. Raamsdonk, hulponderwijzer aan de openbare lagere school te Yerseke.is benoemd te Bruinisse, met ingang van 15 December a. s. De Arrondissements-Rechlbank te Goes heeft dd. 19 October 1ST4, de navolgende vonnissen uitgesproken, als: i. a. M. C. V., zoon van Wouter Albert, 24 jaar, touwslager. b. I,. A. V., zoon van Antbonius, landbouwerszoon, IS jaar, beiden wonende te Hulst, aangeklaagd van moedwillige mishan deling, daarvan vrijgesproken, de kosten te dragen door den staat. '2. A. F., 55 jaar, zoon van Gerrit, bakkersknecht, gehoren te Hcllendoorn (Overijsel), wonende te Hulst, schuldig verklaard aan moedwillige mishandeling en verwonding, geen ziekte of werkheletsel hebbende veroorzaakt. Veroordeeld tot een cellu laire gevangenisstraf van acht dagen, en tot het betalen van twee geldboeten van f8 ieder, subsidiair in een cellulaire gevangenis straf van 1 dag voor iedere boete, en in de kosten van het rechts geding, desnoods invorderbaar bij lijfsdwang. 3. J. d. K., zoon van Judoca, 30 jaar, schipper, geboren en •wonende te Bosch-Capelle, schuldig verklaard aan moedwillige mishandeling, geene ziekte of werkheletsel hebbende veroorzaakt, twee malen gepleegd. Veroordeeld tot een cellulaire gevangenis straf van vijftien dagen en in twee geldboeten ieder van f8, subsidiair cellulaire gevangenisstraf van 1 dag voor iedere boete, en in de kosten ran lret rechtsgeding, desnoods invorderbaar bij lijfsdwang. 4. 1'. Z., 15 jaar, zoon van Marinus, geboren te 's-IIecr Arendskerke, wonende te Nieuwdorp ('s-Heer Arendskcrke), schuldig verklaard aan diefstal met inklimming, gepleegd met oordeel des onderscheids. Veroordeeld tot eene gevangenisstraf van 15 dagen, en in de kosten van het rechtsgeding, desnoods in vorderbaar bij lijfsdwang. 5. M. d. K., 64 jaar, gepensioneerd soldaat te Breda, thans woonplaats onbekend, defaillant,schuldig verklaard aan bedelarij, bij verstek veroordeeld tot eene cellulaire gevangenisstraf van 7 dagen en in de kosten van het rechtsgeding, desnoods invor derbaar bij lijfsdwang. 6. A. W., 31 jaar, zoon van Johannes, geboren te Selzaete (België), schipper. A. N., 2'2 jaar, zoon van Lieven, geboren te Laken (België), schrijnwerker en herbergier, beiden wonende te Sas-van-Gent, beiden schuldig verklaard aan moedwillige mis handeling, geeuerlei ziekle of werkheletsel hebbende veroorzaakt, gepleegd onder verzachtende omstandigheden. Veroordeeld bei den tot eene geldboete van f8, subsidiair in eene gevangenisstraf van 3 dagen, en in de kosten van het rechtsgeding, desnoods invorderbaar bij lijfsdwang. 7. L. B. M., dochter van Victalis, huisvrouw van Charles Van Dalen, 53 jaar, geboren en wonende te St. Janstecn, arbeidster, schuldig verklaard aan moedwillige mishandeling, geene ziekte of werkheletsel hebbende veroorzaakt, tweemaal gepleegd. Ver oordeeld tot twee geldboeten van f8 ieder, subsidiair in eene gevangenisstraf van 3 dagen voor iedere boete, en in de kosten van liet geding, desnoods invorderbaar bij lijfsdwang. Bij vonnis van den Kantonrechter te Goes, in dato 14 November 1874, zijn de volgende vonnissen uitge sproken tegen-, 1. IK. v. K., zonder beroep, te Biezelïnge, waarbij de Kantonrechter zich onbevoegd lieel't verklaard om van de zaak kennis te nemen, ter zake dat de beklaagde op den 19 Augustus 1874 aar. den sluitboom van den Staatsspoorweg te Biezelinge, wachthuis no. 37, bij aan komst van trein no. 40 te 6.33, toen de sluitboom reeds gesloten was, niet terug of stilhouden van haar drijvend vee op den afstand van 25 meters van den sluitboom. 2. De wed. 1. P., geboren R., particuliere te Goes, wegens het verminken van een plaatsbewijs op een Spoorweglijn, in eene geldboete van één gulden, sub sidiair één dag gevangenisstraf en in de kosten. 3. H. V., schipper, voerende het vaartuig „Op Hoop van Zegen" te Sliedreeht, wegens het bij de vaart door sluizen of bruggen van het kanaal als bevelvoerder van een vaartuig zich niet gedragen naar de bevelen der kanaal beambten, in eene geldboete van tien gulden, subsidiair in eene gevangenisstraf vap drie dagen en in de kosten. 4. II. O, koopman te Hansweert, gemeente Krui- ningen, wegens het zich in een staat van dronkenschap bevinden op een station van een Spoorweg, in eene geldboete van één gulden, subsidiair in eene gevan genisstraf van één dag en in de kosten. Er zijn weder geruchten in omloop van eene kabinetswijziging in FranKrijk, doch men verzekert, dat vóór het bijeenkomen van de Nationale 'Vergadering niets gebeuren zal. Deze moet op nieuw baar bureau kiezen, en naar het schijnt, zal de heer Buffet niet zonder strijd op den voorzittersstoel gehandhaafd blijven; de linkerzijde zal namelijk den heer Senard als tegencandidaat stellen. Te Parijs wordt thans de zaak der Banque territoriale d'Espagne in rechten behandeld. Meer en meer blijkt het, dat de directeur Clément Buvernois, door de zucht om rijk te worden medegesleept, de dupe is geworden van allerlei speculanten en oplichters, die hij niet kon nagaan, omdat hij geen begrip had van finan- ciëele operatiën. Daar echter de twee hoofd schuldigen, Caperon en Rasetti, voortvluchtig zijn, is het moeielijk voor de rechters om een helderen blik te slaan in die operatiën, waar over men belangrijke openbaringen verwacht uit den mond van een Amsterdamschen ban kier die heden of morgen gehoord zal wor den. Merkwaardig is de intime correspondentie, welke men bij de heeren van de bank heeft gevonden, en waarin de ernstigste zaken op den meest lossen toon worden behandeld. Uit die brieven blijkt ook, hoe goed de heeren wisten, welk een schurftige zaak hunne bank was. Op welke heete kolen inmiddels Buvernois moet gezeten hebben, kan men hieruit opma ken, dat van Dec. 1873 tot April 1874 honderd vijftig aanvragen om faillietverklaring der bank zijn gedaan, en dat, toen zij 16 April werd uitgesproken, het passief bij de 3 millioen fr. bedroeg, terwijl op de meubels reeds voor schul dige huishuur beslag was gelegd. Geld in kas was er eigenlijk nooit geweest en wat er heden was, was morgen door de heeren der bank ge deeld. Na eerst Spaansche bankiers opgelicht te hebben, heeft de bank het huis Oberkliff'" te Amsterdam (de Franschen schrijven of spreken een niet-Franschen naam nooit goed uit) beet gehad. Toen dit ter sprake kwam, zeide Buvernois, dat »het huis Overlclift zich niet beklaagde." »Ik geloof het wel, - hernam het openbaar ministerie - het heeit wel iets anders te doenhet is failliet en zijne chefs zijn op den loopGij hebt hen geruïneerd." Alexandre Buvernois, die ook in de bank be trokken was, heeft de rondborstige verklaring afgelegd, dat hjj even wemig verstand had van geldzaken als zijn broeder, van wien alle leden van den raad van administratie hebben getuigd, dat hij de meest onbeholpen financier was, dien zij ooit gezien hadden. Intusschen is het na praten, want toen de bank nog werkte of heette te werken, hebben zij gezwegen en hun trak tement bedaard opgestoken. De president heeft den heeren Géry en Bugué De la Fauconnerie, oud-staatsraad en afgevaardigde onder Napo leon 111, dat zeer kras onder het oog gebracht. »Wat deedt gij als lid van den raad van ad ministratie?" vroeg hij. Niets." Maar gij kreegt toch uw traktement? Ik heb het eens ontvangen." »Dat is eens te veel, want als men geld aanneemt, dan is dat om er iets voor te doen, of moest gij er iets voor gedaan heb ben." Zoo bevat het proces der Banque territoriale TEspagne voor velen wijze lessen. Voorwaar een onderwerp, dat veel besproken wordt en uithoofde van liet algemeen belang dubbel ver dient besproken te worden. Tegen het terecht of te onrecht vermeende monopolie der slagers is men in onze gemeente daadwerkelijk opgekomen, en terwijl men in het algemeen moet toejuichen, dat concurrentie tegen monopolie te velde trekt, houdt ik het er evenwel voor, dat men in dezen wat ver is gegaan en niet genoeg rekenschap heeft gehou den, dat op onze markt aanvoer van goed vee niet ruim is en door de verbeterde gemeenschaps middelen de concurrentie van buiten zeer groot zijnde, daardoor in werkelijkheid goed vleesch niet zoo heel goedkoop kan worden verkocht. Iets anders is het met de b r o o Apr ij zendeze worden door de bakkers veel te hoog gehouden. Wanneer men toch nagaat, dat de qualiteit der tarwe dit jaar puik is en de prijzen slechts rond f 7 per zak of f 8,75 per mud bedragen, waar voor men thans bij den ruimen aanvoer gemak kelijk koopen kan, dan is 18 cent, zooals tegen- ivoordig voor het kilo tancebrood wordt betaald, veel te hoog en kan men dit woeker en wél een schandelijken woeker noemenschandelijk, omdat het ook den mingegoeden zoo zwaar drukt. Nu voeren de bakkers wel aan, dat het brood zoo wit is en daarom zoo duur moet betaald wor den; maar wat belet hun op hunne vergadering waar zij de prijzen regelen, ook den algemeenen regel te stéllen, dat zij algemeen minder wit en dus ook gezonder tarwebrood zullen bakken Be broodprijzen moeten in verhouding der tarwe- prijzen dalen; de billijkheid gebiedt dit en daarom waarschuwen wij de bakkers zich tijdig te schikken, want, vergissen wij ons niet, dan rijpt het plan van eene vereeniging om eene bakkerij te stichten, en dan voorwaar zullen de bakkers het zich telaat beklagen deze waarschuwing in den wind te heb ben geslagen. Goes, 18 Nov. 1874. EEN BURGER. van 16 tot en met 18 Nov. 1874. Geboren den 17, Wilhelmina Aagtje, d, t.

Goessche Courant | 1874 | | pagina 2