1874. N°. 137. Donderdag 19 November. 613te jaargang. HOOFDELIJKE OMSLAG BELASTING op de HOM. GOESCHË De uitgave dezer* Courant geschiedt Maandag, 'Woensdag en Vbijdag avonduitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal zoo binnen als buiten Goes ƒ1,75. Afzonderlijke nommers 5 c-, met bijblad 10 c/ COURANT. Gewone advertentiên worden a 10 c. per regel geplaatst Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop be trekking hebbende dankbetuigingen van 1—8 regels a/1,- Dienst-oanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald, 20 c. en BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES brengen ter openbare kennis, dat het tweede suppletoir kohier van den HOOFDELIJKEN OMSLAG en het sup pletoir kohier der BELASTING op de HONDEN voor het dienstjaar 1874, zoo als die in de raadsvergadering van 26 October jl. zijn vastgesteld, door Gedeputeerde Staten dezer provincie, bij hunne besluiten van 18 Nov. jl. no. 54 en 56 zijn goedgekeurd en op lieden aan den ontvanger ter invordering uitgereikt, zullende dus ieder aangeslagene verplicht zijn, den aanslag op den bepaal den tijd te voldoen. Goes, den 17 November 1874. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris, HARTMAN. BINNENLANPSCHE BERICHTEN. GOES, den 18 November 1874. In de op Maandag gehouden zitting der Tweede Kamer is de heer Van Harinxma be- eedigd en toegelaten. Is ingekomen het schriftelijk voorstel van den heer Van Zinnicq Bergman, tot wijziging van het Reglement van Orde, strekkende om de zitting der Kamer des Zaterdags te ein digen en des Maandag te doen aanvangen te 1 uur des namiddags. Voorts is de algemeene beraadslaging ge voerd over het ontwerp tot tijdelijke schorsing van de bevoegdheid tot aanmunting van zil veren standpenningen. De hh. Schimmelpenninck, Van LoonBerg man Heijdenrijck en Asch Van Wijck waren vóór dezen maatregel, als noodig in de tegen woordige omstandigheden en niet prejudiciee- rende een latere beslissing omtrent muntver- andering. De heer 's Jacob wenscht dezen geheel ex- ceptioneelen maatregel slechts voor 6 maanden. De hh. Van Bouten en Smidt zijn er tegen op onderscheidene economische gronden. Dinsdag heeft de Kamer artikel 1 van het ontwerp, na de verdediging daarvan door den Minister van Financiën en na langdurige discussie, aangenomen met 43 tegen 22 stemmen. De heer Van Houten heeft een nieuw art. 2 voorgesteld, bepalende de rijksaanmunting gedurende den duur der schorsing. Per telegraaf. De Tweede Kamer heeft het amendement- Van Houten op de schorsings- wet, om zoolang de aanmunting door particu lieren is geschorst voor rijksrekening aanmun ting van standpenningen te doen plaats hebben, verworpen met 42 tegen 18 st., doch het amen dement-Kops en 's Jacob, bepalende dat de schorsing slechts tot Juli '75 zal werken, aan genomen met 40 tegen 21 st. Daarna is de geheele wet tot tijdelijke schorsing van aan munting zilveren standpenningen aangenomen met 40 tegen 20 st. De heer Fransen Van de Putte is als lid toegelaten. Bij de overweging in de afdeelingen der Tweede Kamer van het wetsontwerp tot rege ling der ontvangsten en uitgaven van het pensioenfonds voor burgerlijke ambtenaren over het jaar 1875 werd in eene afdeeling de wen- schelijkheid uitgesproken, dat het pensioenfonds worde overgebracht in 's Rijks schatkist. De ambtenaren zouden dan niet meer voor de pensioenen behoeven bij te dragen, doch de Staat verplicht zijn die uit te betalen. Deze regeling, die ook in België is aangenomen, achtte men verkieselijk boven de bestaande, Blijkens een bij het Departement van Koloniën ontvangen telegram van den Gouvern.- Generaal van Nederlandsch Indie van den 15 dezer, was door den kolonel Pel, militair en civiel bevelhebber in Atchin het navolgende per telegram (dd. 8 November) bericht Den 7den zijn zeven versterkingen in de Kam pongs Berouw en Wést Lembock door onze troepen genomen. Drie punten werden bezet en hierdoor is thans de geheele Pedirdijk in ons bezit. Aan onze zijde sneuvelde een officiers- bediende, terwijl gewond werden: De overste Piepenbroek (in linkerarm) en 17 militairen waaronder 4 zwaar, benevens 2 dwangarbei ders. De vijand vluchtte, achterlatende ongeveer 40 dooden en 3 gewonden; terwijl 20 Atchi- neezen bovendien sneuvelden bij hunne vlucht over de Atehin-rivier. Gezondheid dezelfde. Wij mo.gen niet zonder protest laten voor bijgaan het artikeltje »de stemme des volks" in de Nieuwe Goesche Courant'van eergisteren. Men (en men weet wie die »men« is) tracht het daar te doen voorkomen, dat tusschen Juli jl. en thans de kiezers van gedachten veranderd zouden zijn. Niets is minder waar dan dat en dit is gemakkelijk daaruit te bewijzen, dat in Juli jl. bijna een even groot getal kiezers voor de conservatieven op kwam als nu. De heer Meijlink toch dolf toen het onderspit met 148 st. of slechts met 8 st. minder, dau waarmee nu jhr. Pompe is verkozen. A en kan dus de schromelijke inconsequentie van jhr. Pompe daar achter niet bedekken. Trouwens, deze weet wel beter; indien hij geen vreemdeling is in Je rusalem, dan weet hij, dat zijne verkiezing hoofd zakelijk een gevolg is, niet van politieke in zichten. Wij komen daarop wellicht later terng. Voor- loopig constateeren wij alleen het feit. Gisteravond werd door de Rederijkers kamer //Ons genoegen" in de zaal van den heer Hartman eene opvoering gegeven van het drama Liefde en Wraak door G. Hoo- gendoorn Jzn. De uitvoering was, naar het getuigenis der aanwezigen, uitstekend en de Kamer gaf blijk van goede vorderingen te hebben gemaakt. Jammer, dat niet een tal rijker publiek opgekomen was om de leden der Kamer een bewijs te geven, dat hunne nuttige uitspanning de algemeene sympathie opwekt. Yolgens de Middelburgsche Courant wor den te Berlijn door de brandweer proeven ge nomen met petroleumfakkels, ter vervanging van de pikflambouwen en pikkransen. Het toestel bestaat uit een blikken bus, die de pe troleum bevat en waaruit een pit te voor schijn komt van een band breedte, die een licht verspreidt, dat in kracht de pikflam bouwen verre overtreft. Het doet ons genoegen te kunnen mede- deelen, dat de brandweer alhier reeds 4 jaren in 't bezit is van dit licbttoestel, hetwelk, naar men ons verzekert, uitmuntend voldoet. Waarschijnlijk is bet toestel hetzelfde als dat te Berlijn. Dat, hetwelk bier in gebruik is, be staat uit een koperen bus of reservoir, die de petroleum bevat, en waaruit de kous steekt, welker vlam wordt uitgespreid door een rond tafeltje, hetwelk boven op bet reservoir is aan gebracht. De proef, aanvankelijk met ééne lamp genomen, voldeed zoo goed, dat al de brandspuiten daarvan werden voorzien. De brandweer onzer gemeente is dus op dat punt die van Berlijn eenige jaren vooruit. De Goesche Vredebond beeft in eene op gisteravond gehouden vergadering met algemeene stemmen besloten het volgende adres te zenden Aan de Tweede Kamer der Staten- Generaal. i Geven de ondergeteekenden, leden van den GoeschenVredebond en verdere belanghebbenden, met de meeste bescheidenheid te kennen, dat zij met ingenomenheid hebben kennis genomen van het voorstel omtrent arbitrage in interna tionale geschillen door de heeren Van Eek en Bredius, in uwe Kamer gedaanomdat zij daarin een middel zien om de aanleiding tot oorlog in vele gevallen te voorkomen, zoodat zij met de meeste 'warmte de hoop uitspreken, dat het voorstel in uwe Kamer genoegzamen bijval ondervinde. 't Welk doende enz." Uit de gedane rekening en verantwoording van den penningmeester bleek, dat de contri butie van het eerste jaar (1870) nog ongebruikt was, zoodat het bestuur ook verder geene con tributie had doen innen. Daarom werd be sloten met de inning der contributie dan ook te wachten, tot er behoefte aan geldmiddelen bleek te bestaan. Het bestuur trad volgens de statuten af. Op nieuw werden gekozen de heeren dr. A. P. Fokker, Anemaet en'mr. M. Jacq. Be Witt Hamer, terwijl in de plaats van den heer Faiselydie naar eiders vertrokken was, en van den heer J. A. A. Fransen Van de Puttedie wegens drukke bezigheden yoor de herbenoeming be dankte, gekozen werden de heeren J. M. Ka- kebeeke en jhr. Be Marees Van Swinderen. De Hollandsehe post, die anders hier on geveer te elf uren des voormiddags arriveert, is heden eerst ongeveer te twee uren des namiddags aangekomen. De vertraging schijnt in verband te staan met een defect aan de brug bp Breda. Uit Ovezani zendt men ons 't volgende ter plaatsing: Jongstleden Zaterdag werd ons een genot volle avond bereid, dewijl door de bier geves tigde Rederijkerskamer De Vreugdeene opvosring plaats had van een stukgetiteld »de Schildwacht zonder knevels of de slecht verdedigde post." De meeste werkende leden toonden hunne rol zich eigen gemaakt te hebben en voerden die over het geheel uitmuntend uit; zij ver wierven dan ook algemeene en luide toejui chingen, terwijl de wensch werd geuit, dat zij op die wijze mochten blijven voortgaan en ons gedurende dezen winter nog menigen ge- noegelijken avond verschaffen. Men meldt uit Batb, dat op den stal van den landbouwer A. Blok de koeien door tong- blaar zijn aangetast. Op de kust van Terschelling is den 11 dezer gestrand het Ned. brikschip Hollander kapt. P. Dijkerkomende van Riga met eene lading balken. Een hevige storm uit het N. N W. verijdelde alle pogingen om van strand af te houden, ook door het aan flarden scheuren van het meerendeel der zeilen. Daar men van den wal het onvermijdelijke der stranding had opgemerkt, werd met allen spoed de redding boot der N.- en Z.-Hollandsehe Reddingmaat schappij naar de kust vervoerd en onverwijld in zee gebracht, terwijl inmiddels het schip werkelijk was gestrand ön ieder oogenblik door het zware stooten dreigde wrak te worden. Met de red dingboot, bestuurd door schipper T. P. Bakker en bemand met acht roeierswas bed larde moed en meer dan gewoon beleid noodig om de in nood verkeerenden te bereiken. Toch mocht het waagstuk, na veel doorgestane ge varen gelukken. De kapitein en zijne uit 7

Goessche Courant | 1874 | | pagina 1