I Houtveiling. 64 zware OLI- a ËSSCHEBOOIN, BUITENLAND. BURGERLIJKE STAND GOES, Pons a 90 cent per flesch. OPENBARE VERKOOPING op Vrijdag den 13 November 1874, OLMEBOOMEN, zware FRUITBOOMEN. 8 zeer zware OLMEBOOMEN. Op Zaterdag den 14 November 1874, OPENBARE VERKOOPING op Vrijdag den v20 November 1874, 188 OLMEBOOMEN, sprong, is op 't hoofd terechtgekomen en heeft dientengevolge den schedel verbrijzeld. Hij was onmiddellijk een lijk en de eenige, die bij 't ongeval omkwam. Reeds te 11 uren was door het spoorweg-personeel de lijn weder voor het verkeer vrijgemaakt. Per telegraaf. Bij het vervolg van de behandeling der Indische begrooting in de lie Kamer werd" de geheele zitting van heden gewijd aan afdeeling onderwijs en eeredienstvooral de quaestie over 't godsdienstig onderwijs en 't standpunt 'der Regeeriug ten aanzien van het christelijk element, werden besproken door de heeren Vader, Kuijper en Berkhout eenerzijds, en Moens en den Minister anderzijds. Deze laatste blijft op het voetspoor van den heer Van de Putte en andere voorgangers en op gezag van de heeren 1. C. Baud en Rochussen voor strikte onzijdigheid. Hij wil wel subsi- diën en aanmoediging aan Zendingsscholen en andere particuliere inrichtingen, maar dan ook neutraal onderwijs en godsdienstig onderricht alleen buiten de schooluren. Een amendement Viruly-Moens om de toelagen voor kweekelingen op de 3 rijks-kweekscholen eenigszins te ver- hoogen, werd aangenomen met 36 tegen 32 st. KERKELIJKE ZAKEN ONDERWIJS. Beroepen te 's-Heerenhoek de candidaat G. 11. Van Kasteel. Het protestantisme maakt grooten voortgang in Mexico. Vijf jaren geleden bestonden er slechts zes protestantsche kerken en nu zijn er acht en negentig. Met betrekking tot de Spaansche quaestie meldt een particulier telegram uit Brussel, dat eene circulaire van de Fransche regeering is ontvangen, waarin deze constateert hare vol- komene overeenstemming met Duitschland.be- treffende genoemde quaestie. Volgens dat offi- ciëele stuk is de invloed van het Berlijnsche kabinet ten eenenmale vreemd gebleven aan het opstellen van de jongste Spaansche nota's. Integendeel, het Pruisische kabinet zou met lof hebben gewaagd van de laatste maatregelen door de Fransche regeering op de Spaansche grens genomen. De République franpaise bericht, dat Maandag of Dinsdag a. s. het antwoord van hertog Decazes op het memorandum van mar kies De la Vega de Armijo dezen gezant zal worden overhandigd. In dit antwoord worden al de grieven, in het memorandum voorkomende, achtereenvolgens behandeld en de beweringen van den markies met bewijsstukken wederlegd. Genoemd blad voegt er bij, dat hertog Decazes weigert in discussie te treden over de punten, die betrekking hebben op het bewaken der grenzen dpor militaire macht en op het terug roepen van eenige ambtenaren, daar hij deze onderwerpen van louter binnenlandsch belang acht. Voorts meent de République j'rangaise te weten, dat het antwoord van den Franschen minister van buitenlandsche zaken niet aan de kabinetten zal medegedeeld worden, want de Fransche diplomatie maakt het aan de Spaan sche diplomatie tot een verwijt, dat deze aan hare bezwaren een internationaal karakter heeft gegeven, hetwelk zij niet moeten hebben. De laatste van het oorlogstooneel ontvangen berichten zijn de volgende: I. Madrid, 7 No vember. Volgens hier ontvangen bericht heeft generaal Laserna eenige belangrijke bewegingen van strategischen aard ten uitvoer gebracht. II. Madrid, 7 November. Na een ongelukkig gevecht bij Villafranca del Eyd, waarin de Carlisten 140 dooden en 260 gewonden ver loren, hebben zij in Argonië hunne strijdkrachten verdeeld. De regeeringstroepen vernielden de Carlistische patronenfabriek en telegraaflijnen en maakten 25,000 Remington-patronen buit. Luitenant-kolonel Navarro heeft bij Amposta eene andere afdeeling der Carlisten geslagen, en haar een verlies van 68 dooden en 36 ge vangenen toegebracht. III. Bayonne, 8 No vember. De Carlisten hebben gisteren niet op Irun geschoten, maar zijn generaal Lorna te gemoet getrokken, die over land met 6000 man in aantocht is. IV. Parijs, 7 November. Volgens bericht uit Irun van gisteren, hebben de Carlisten met petroleum gevulde bommen in die stad geslingerd, en wordt het vuur met groote levendigheid beantwoord door de forten zoowel als door de kanonneerbooten. V. Parijs, 7 November. Generaal Lorna heeft gis teren over den waterweg versterkingen van Santander naar Irun gebracht. In laatstge noemde stad was op verscheidene plaatsen brand ontstaan, die echter zonder groote moeite ge- bluscht werd. Algemeen houdt men het er voor, dat de Carlisten het beleg weldra zullen op breken. VI. Parijs, 7 November. Volgens berichten uit Hendaye is een beweging van regeeringstroepen, in verband met een uitval van het garnizoen van Irun, te verwachten; men wil nl. de belegeraars op Fransch grond gebied drijven. Aan generaal Pourcet zijn nieuwe instruction gezonden, ter verhindering van een schennis vau dat grondgebied. VII. Santan der, 6 November. Gisteren en heden zijn de voorhoede onder Blanco en het corps onder Lorna, 14,000 man sterk, van Cenicero en Mi- lana, per spoor hier aangekomen en onmiddellijk naar San-Sebastian scheep gegaanLaserna en de staf worden heden avond verwacht. De be weging geschiedt met het doel Irun te ontzetten, en vervolgens uit Tafalla eene gecombineerde manoeuvre met Mariones te ondernemen, ten einde Pamplona vóór het aanbreken van den winter te ontzetten. Het weder is tegen ver wachting gunstig; de troepen zijn met een goe den geest bezield en haken naar den strijd. De Madridsche Gaceta van 3 November bevat eene circulaire van Sagasta, minister van bin- nenlandsche zaken, aan de gouverneurs der pro vinciën. In dit uitvoerige stuk, geschreven op last van maarschalk Serrano en in overleg met den ministerraad, wordt de binneulandsche po litiek der regeering uiteengezet. Veel nieuws vindt men er niet in. Het eenige, dat vermel ding verdient, is de mededeeling dat de regeering weigert gevolg te geven aan twee verzoeken tot haar gericht; nl. de Cortes bijeen te roepen en een definitief bewind tot stand te brengen. Wat de verkiezing voor de Cortes betreft, doet de heer Sagasta uitkomen, dat daartoe niet over gegaan kan worden, zoolang de Carlistische op stand niet is gefnuikt of althans zijn einde nabij gebracht; en wat aangaat de instelling van een definitief staatsbestuur, oordeelt de mi nister, dat deze aangelegenheid beslist moet worden door de Cortes die komen zullen, welke landsvergadering, waarin alle partijen zullen vertegenwoordigd zijn, als souvereine macht uitspraak zal doen. Ingezonden. Goes, 10 November 1874. Aan de Redactie der Goesche Courant! Om de vele lasterlijke gezegden van het voorge komen ongeluk te voorkomen, zie ik mij genoodzaakt om het publiek de eigenlijke zaak in zijne bijzonder heden te verhalen, hopende dat allen het met mij eens zullen zijn. Om 11 uur 's morgens van mijne bezigheden te huis komende, werd ik door mijn oom en tante op merkzaam gemaakt, dat de geladen revolver, die op de kast lag, zoo erg begon te roesten, dat het zonde was, waarop zij mij aanraadden den revolver op te poet sen. Mijne tante verstrekte mij zoeten olie, waarmede ik dén loop iusmeerde, en voor ik verder wilde gaan, wflde ik den revolver ontladen en haalde den haan over om de trommel er pit te nemen, maar door de gladheid mijner vingeren, door de zoete olie ver oorzaakt, ontsnapte de haan mijne vingers en vloog af op het oogenblik dat mijn tante er juist voor liep, zoodat het schot haar in den onderbuik ging en op een been afschampte, tengevolge waardoor het een schuinsche richting nam. Ziehier nu de eigenlijke zaak eD die bier wat op te weerspreken heeft, ver plicht mij zeer het te doen. Met het plaatsen dezer regelen zult u mij ten hoogste verplichten. Uw Dienaar, H. J. MARTIJN. Ambtenaar bij de Staatsspoorwegen. 286e STAATS-LOTERIJ. 2e kl. Prijzen van f 100 en daarboven. Eerste Lijst. Mo. 2294 /5000; no. 17874 ƒ2000; no. 401 ƒ1500; no. 1731 ƒ1000; no. 2286 en 18862, ieder f 400no. 11155 en 13822, ieder ƒ200; no. 6093, 6808, 11443, 11686 en 14160, ieder ƒ100. Tweede Lijst. No. 666 20,00'); nos. 559,4610, 15758 en 20156, ieder ƒ1000; no. 18800 ƒ400; no. 14791 ƒ200; nos. 3916, 13629, 16426 en 17643, ieder ƒ100. VERKOOPINGEN VERPACHTINGEN. 1(1 Nov. Oudelande, linonien, 16 Waarde idem, 18 Nieuwedorp, Idem, 18 Biezelinge, Idem, 19 Goes en Kloet. Idem, Datum. Plaats. Voorwerpen. 12 Nov. Rath, 3 Woonhuizen, 12 Heinkenszand, Boomen, 13 's-Heer Arendsk., Boomen, 13 's-Gravenp., Boomen, 13 Kloetinge, Boomen, 13 Ovezand, Boomen, 14 Goes, Woonhuis, 14 Heinkenszand, Boomen. Informatiën. Kakebejike. nar. v. Dishoeck. Pilaar. mr. Van Dam. mr. Van Dam. Prumers. Paardekooper en v. d. Bossche, mr. v. Dishoeck. 19 19 20 20 21 23 25 26 26 27 o 2 3 4 16 Kwadendamme, Idem, Oudelande, Boomen, Heinkenszand, Afbraak, Ellewoutsdijk, Boomen, Heinkenszand, Idem, Kattendijke, Boomen, Kloetinge, Hout en Boomen, Nisse, Boomen, Heinkenszand, Idem, 's-Heer Arendsk., Boomen, Dec. Goes, Huis en Koetshuis, Wemeldinge, Boomen, Kapelle, Boomen, Oudsabbinge, Boomen, Goes, Hotel, mr. v. Dishoeck. llemhgcs. mr. v. Dishoeck. mr. Liebert. Paardekooper en Kakebeeke. mr. v. Dishodck. Prumers. mr.Van Dishoeck. Pilaar. mr. v. Dishoeck. mr. Liebert. Kakebeeke. mv. v. Dam. inr. v. Dishoeck. mr. v. Dishoeck. Pilaar. Pilaar. Rembges. Pilaar, mr. Liebert. van 9 tot en met 11 Nov. 1874. Geboren den 10, Johan Hendrik Maria, z. v. Hendrik Joseph Stieger en Antonetta Van der Reit; Hendrikus Johannes, z. v. Fran- ciscus Johannes Pan der Ven en Jacoba Willemina Delnaaij. AIJYERTENTIJËN. Wie iets te vorderen heeft van of verschuldigd is aan Krijn Corne- lisse Jlf; Jongein leven rentenier te 's-Heerenhoek en aldaar overleden, gelieve daar van opgaaf of betaling te doen vóór of uiterlijk op 1 December aanstaande, ten kantore van den Notaris PRUMERS te Ellewoutsdijk. is thans verkrijgbaar bij M. 13 /.-V 1 f T K Li S JE Vlasmarkt alsmede uitmuntende gewone des voormiddags te 10 uren, ten verzoeke van den Weledelgeb. heer B. Van (lei* lYIan- dere, grondeigenaar te Utrecht, op Zijneds. hofstede onder 's-Gravenpolder, van 44 zware, gave, rechtstanimige alle geschikt voor werkhout; benevens eenige En 's namiddags te een uur van dienzelfden dag, ten verzoeke en op de hofstede van den Weledelgeb. heer Mr. JT. I*. Van der Bilt te Middelburg, onder Kloetinge en Ab- bekinderen, van Informatiën zijn te bekomen ten kantore van Mr. VAN DAMte Goes. des voormiddags te 10 uren, zal de Notaris Mr. A. E. VAN DISHOECK, ten verzoeke van Jhr. Mr. O. Van Oitters, aan het Clarespad, nabij het dorp Heinkenszand in het openbaar verkoopen Eene partij zeer zware CAN A.- DA-BOOMENESSCHE- BOOMEN, waaronder eenige zware; benevens eenige POPULIERE- en OrAIlilISOOM EN. des voormiddags te 10 uren, voor den Weled. heer J. A. BEVIER De FOUW, ten overstaan van den Notaris J. M. PILAAR, te Goesin de gemeente Ellewoutsdijk, op de hofstede ^Everinge", be woond door G. De Jager, van zeer geschikt voor werkhout, en onmiddellijk daarna in dezelfde gemeente, in eene weide in Thonishoek, aan de Wegeling, in pacht bij A. C. Rijk, van waaronder vele zeer geschikt voor werkhout t te veilen in 8 perceelen en in massa.

Goessche Courant | 1874 | | pagina 2