V 1874. N". 134. Donderdag 12 November. 61'" jaargang. GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maasdag, Woensdag en Vkijdag avond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal zoo binnen als buiten Goes ƒ1,75. Afzonderlijke nommers 5 c, met bijblad 10 c COURANT. Gewone advertentiën worden a 10 c. per regel geplaatst Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop be trekking hebbende dankbetuigingen van 1—8 regels a/1,-- Dienst-aanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald, 20 c. BHSilMENLANDSCHE BERICHTEN. GOES, den 11 November 1874. De Minister van Binnenlaudsehe Zaken heeft breedvoerig geantwoord op het verzoek der Tweede Kamer out inlichtingen aangaan de de zaak van Strijp, wegens klachten over onbillijke toepassing der begrafeniswet. De Minister geeft een overzicht der feiten en van 't vroeger en later in deze verhandelde; on derzoekt den oorsprong der wederzijdsche titels of beweringen, en komt tot de slotsomdat er goede redenen schijnen te bestaan om aan te nemen, dat het kerkhof nabij de Roomsch- Katholieke kerk te Strijp aan dat kerkbestuur behoort; dat de bewering der adressanten, als zou het kerkhof eigendom der burgerlijke ge meente zijn, niet bewijsbaar is, en dat adres santen in vele opzichten dwalen omtrent de feiten en het recht. De Minister va,n Financiën blijft blijkens zijn memorie ,van antwoord van oordeel, dat de aanbieding eener nieuwe muntwet op dit oogenblik ongeraden is, ook op grond daarvan, dat over de vraag of de depreciatie van het zilver blijvend zal zijn, de deskundigen het nog niet eens zijn. In de zitting der Tweede Kamer op jl. Dinsdag is, bij voortgezette behandeling der Indische begrooting, na vrij langdurige discussie en na eene krachtige bestri;ding door verschil lende sprekers, alsmede door den Minister van Koloniën, het amendement Leriting, tot het uittrekken van 6 ton voor de afschaffing der pantjensdiensten, verworpen met 54 tegen 19 stemmen. De discussie is gevorderd tot de afdeeliugen der begrooting. (Zie binnenzijde.) Bij Kon. besluit is aan mr. J. R. Geert- sema Czn., afgetreden Min. van Binnenl Zaken, met instandhouding van het bij besluit van 28 Juni 1866 aan hem verleende pensioen ad ƒ516 's jaars, een tweede pensioen toegelegd ten bedrage van 2429 ,'s jaars. Aan de verkiezing voor een lid van den Gemeenteraad alhier, bij herstemming, is door 248 kiezers' deelgenomen. Bij de eerste stem ming waren 216 kiezers opgekomen. Afsluiting der Kasboeken en Restantenlijst bij de Coöperatieve Voorschotvereeniging en Spaarbank te Goes, voor de maand October 1874. ONTVANGSTEN Reservefonds1288,136 Storting aandeel- S188,33 Terugbetaling op schuldvordering - 38193,97 Interesten daarvoor en ger. interest - 2255,27 Opgenomen gelden- 40010,08 Onkosten Nihil Gezamenlijk bedrag - 89935,78" UITGAVEN: ReservefondsNihil. Terugbetaalde aandeolenJ 431,19 Verleende voorschotten - 08997,45 Terugbetaalde interesten - 17,91 Terugbetaalde opgenomen gelden - 18S85.85 Interesten van opgenomen gelden - 103,69 Onkosten- 108,86 Gezamenlijk bedrag- 88544,95 Kas-saldo 1390,83" Gelijk reeds uit eene circuleerende lijst blijkt, bestaat het voornemen om bij genoeg zame deelneming in den loop van dezen win ter door den heer F. A. G. Kroningkapel meester van 't derde regiment infanterie te Bergen-op-Zoora, met medewerking van 7 ar- tisten uit Antwerpen en in 't geheel 17 per sonen, viér concerten te geven in de Schouw burgzaal alhier. Bij die vier concerten zal tel kens een ander solist optreden. De inteekening is zóó billijk gesteld, dat wij niet twjjfelen of net plan zal genoegzame deelneming vinden. Immers, 3,voor een heer met al de datnes uit zijn gezin, en f 1.50 meer voor ieder ver der mannelijk lid daarvan voor de vier con certen, is zoo laag mogelijk. Voor eene dame kosten de 4 concerten bij inteekening ƒ2, en voor een heer afzonderlijk ƒ2.50. Buiten inteekening is de entree 99 cents per persoon. De concerten zullen zooveel mogelijk bij lichte maan plaats hebben, opdat ook de familiën van buiten de stad er gebruik van kunnen maken. Wij vertrouwen, dat men dit plan flink ondersteunen zal, opdat wij dezen winter van een groot kunstgenot verzekerd zijn. Men schrijft uit Yerseke, 9 November; J De stormschade aan den nieuw aangelegden oesterput alhier is geheel hersteld; men hoopt thans op een spoedige voltooiing. liet hoofdbestuur van het Nederlandse h Vredebond heeft een model van een adres aan de Tweede Kamer, in zake de motie tot bevordering van internationale arbitrage, door de heeren Van Eek en Brcdius in de zitting van de Tweede Kamer der Staten-Generaal van den 12den October jl. voorgesteld, aan al de afdeeliugen verzonden. De Provinciale Staten van Zuid Holland hebben met 46 van de 73 stemmen tot lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal gekozen mr. A. Blussé. De Directie der Ned. Awerik. Stoom vaartmaatschappij te Rotterdam heeft een uit- noodiging gericht tot de Stoomvaartonderne- tuingen op Noord-Amerika tot het houden van een Internationale Conferentie van reeders, ten einde middelen -te beramen ter voorkoming van de vreeselijke rampen der aanvaring, die bij het druk verkeer maar al te vaak plaats hebben, door het vaststellen van twee stoom- wegen, door een soort van dubbel spoor. Van de 19 Maatschappijen stemden reeds 16 met het plan in Naar de N. R. Ct. verneemt, zal de conferentie worden gehouden te Liverpool. Onder de leden, van 't Amsterdamsehe Studentenkorps circuleert een reeds met tal rijke handteakeningen voorzien adres van sym pathie aan generaal Van Swieten. Te Zutfen is de watersnood zeer hoog gestegen. De Burgemeester heeft bepaald, dat de stadspompen van Vmorgeus 9 tot 's avonds 8 uur gesloten moeten zijn, Als een bewijs van buitengewone groei kracht deelt de Zierikz. Nieuwsb. mede, dat bij eep landbouwer onder Benesse op den kou den grond meekrap is geteeld, die den 26 April dezes jaars geplant en den 31 October is gerooid en toen een lengte had van 11 palm en eene zwaarte als van 3jarige meekrap. De Provinciale Staten van Gelderland hebben besloten voorloopig voor den tijd van' driejaren een subsidie van ƒ1000 's jaars te verleenen aan de Geldersche Maatschappij van Landbouw, voor een reizend leeraar in, de Land bouwkunde. Nadat de heer P. Van Santen, uitgever van den «Reisgids", ontdekt had dat het No vembernummer twee dagen te laat was ver zonden, liet hij daarvan proces-verbaal opmaken door een deurwaarder. Uit dit, bij circulaire medegedeeld stuk blijkt o. a.dat het waarheid was, dat Zaterdag 31 October, des avonds on geveer 10 ure, aan het Postkantoor te Leiden de heer Van Santen had doen bezorgen onge veer 400 exemplaren van den genoemden «Reis gids" onder kruisband, klaarblijkelijk mei de bedoeling, dat die exemplaren per eerstvolgende post zouden worden verzonden; dat het den deurwaarder is gebleken, dat bedoeide Reis gidsen nog op 2 November, des morgens te 10 uren, berustende waren aan dat Postkantoor, en dat deze vertraging van verzending te wijten was aan de aan het Postkantoor dienstdoende commiezen. Dagbl Door den steeds lager wordenden water stand in de rivier de Lek hebben groote schepen de vaart moeten staken. Daardoor is er groote stilstand in den handel van landbouwartikelen gekomen, die een belangrijken invloed vooral op de prijzen der aardappelen uitoefent Deze zijn thans zeer laag. Uit Rome wordt gemeld, dat al de scheepstimmerlieden en schrijnwerkers aldaar, te zamen 1732 personen, den arbeid hebben gestaakt. Daily-News meldt, onder dagteekening van den 6n uit Rome, dat de Paus dien och tend een flauwte heeft gehad op 't oogenblik dat hij een deputatie ontving, maar dat 's Pau sen toestand geen ernstige bezorgdheid inboezemt. Kullmann heeft bepaald geweigerd zich tot prins Von Bismarck te wenden om vergif fenis, in welk geval zijn straf waarschijnlijk zou zijn verminderd. Herhaaldelijk bleef hij verklaren, nog juist zoo over Bismarck te denken als toen hij den aanslag deed. De New-York Times bevat de volgende zeer belangrijke opmerkingen vöor landverhui zers naar Noord-Amerika: Landlieden moeten niet in den herfst naar Amerika gaan, ofzeloopen gevaar in den win ter van honger te sterven. Schrijvers en koop lieden zonder kapitaal zijn er niet te gebrui ken. Bekwame handwerkslieden zouden goed te recht kunnen, wanneer de arbeidersveree- nigingen hen niet dwongen met hen strike te maken. Het best kunnen terecht landlieden met eeüig kapitaal, maar alleen als ze in de lente komen. Over 't algemeen is er thans voor vreemdelingen weinig kans tot slagen, omdat er groote slapheid in de zaken heerscht. De melk van aan mond- en klauwzeer zieke runderen is onlangs onderzocht door U. T. Brown, opper-inspecteur in het veterinaire departement van den Privy Council en hoogleeraar der physiologie en therapie aan het Royal Veterinary College. Hij vond meestal een laag soortelijk gewicht. De melk was abnormaal, bevatte onder het microscoop ge zien exudaticellen en, wat vooral van betee- kenis is, bacteriën en vibribnen in groote me nigte. De melk van sommige koeien behield, zelfs nadat de dieren oogenschijnlijk hersteld waren, de etterachtige lichaampjes. Over de doodelijke inwerking van melk van zieke die ren op andere dieren kan geen twijfel bestaan. De inwerking wordt verminderd door koken en de melk te laten staan. Beter is het ech ter, die melk te vernietigen. Wie de melk onder het microscoop gezien heeft, denke niet aan de mogelijkheid haar tot gebruik voor den mensch te bezigen. Uit Leuven wordt gemeld, dat Zondag avond te 8 uren op korten afstand van deze stad de trein, die van Mechelen kwam, in den personentrein van Leuven naur Brussel is ge reden. Het ongeluk wordt toegeschreven aan den dikken mist, daar alle signalen en excentrie ken goed gesteld waren. Vier a vijf waggons van den Leuvenschen trein zjjn geheel ver brijzeld en verscheiden personen gewond en gekneusd. Een priester uit Brussel, die op 't oogenblik van den schok uit den wagea

Goessche Courant | 1874 | | pagina 1