BUITENLAND. bouw on landbouw- fabrieksnijverheid," onder Redactie en Administratie van A. F. Marlet, onderwijzer te Hontenisse, en met medewerking van een aantal deskundigen. Wie met ons dit proefnummer heeft gelezen zal gereedeljjk moeten erkennen, dat er duidelijk in wordt uit eengezet, wat dit Weekblad aan zjjne aanstaande lezers zal geven. De Landbouwschool" zal in hare eerste afdeeling (wetenschappelijk gedeelte) alles leveren wat geacht kan worden tot een eenvoudige, maar degelijke kennis van het landbouwbedrijf te behoo- ren. In hare tweede afdeeling (tijdvragen) zullen hoofdzakelijk voorkomen: a. vraagstukken van landhuishoudkundigen aard met de noodige voorlichting en opheldering; b. een vragenbus tot onderlinge gedachten- wisseling en als middel om inlichtingen te be komen omtrent het een of anderen c. boek- beoordeelingen. Eindelijk hoopt de Landbouwschool in de derde afdeeling (gemengde berichten en mededee- lingen) hare lezers zoo goed mogelijk op de hoogte te houden van alle belangrijke voorvallen op landhuishoudkundig gebied, zoowel in 'tbinnen- als buitenland. Naar het programma te oordeelen dat in dit eerste proefnummer gegeven wordt, gelooven wij, dat de titel van dit Weekblad juist gekozen is, en dat het in waarheid eene school zijn zal, waarin voor den aanstaanden of reeds gevestigden landbouwer; voor hen, die met het onderwijs in den landbouw zijn belast, en in 't al gemeen voor elk, die maar in eenige betrekking staat tot dezen belangrijken tak van bestaan, veel, zeer veel te leeren is. Wij bevelen daarom de Landbouwschool ook in de algemeene belang stelling aan, te meer, omdat de abonnements prijs (ƒ1.40 per kwartaal) in aanmerking van den rijken en degelijken inhoud zeker niet hoog te noemen is. Men schrijft aan de N. R. Ct. uit het Wes telijk gedeelte van Zuid-Beveland, 2 November Over het algemeen is men in dit gedeelte van Zuid-Beveland best tevreden over den in- gezamelden oogst. De landman heeft niet te klagen. Tarwe en rogge geven bij veel stroo op vele plaatsen een ruim beschot. Erwten zijn niet zoo uitgevallen als men wel gewenscht had die leverden niet veel mudden per gemet. Paar- denboouen, zoowel als bruine boonen, waren goed. En de hoedanigheid van al deze pro ducten is bijzonder voldoende te noemen. Wat het gewas der aardappelen aangaat, daarvan is eene groote hoeveelheid gewonnen en bijna zonder uitzondering zijn ze heerlijk van smaak. Jammer, dat hier en daar het kwaad zich na het rooien weder heeft geopenbaard. Evenwel, niettegenstaande dit, bljjft den landman nog een goed beschot over. De prijzen zijn lager dan in vorige jaren en dit, gevoegd bij de min dere duurte der granen, geeft ons het vooruit zicht van een minder duren wintertijd. De nieuwe granen zijn reeds heden uitge zaaid en de gesteldheid van het weer was daarbij gunstig. Minder kan men dit getuigen van het uitgezaaide koolzaad. Er zijn landlieden, die twee- ja zelfs driemaal hebben overgezaaid, maar telkens werd de jeugdige plant door de aardvloo vernietigd; hierdoor werd men verplicht die velden weder om te ploegen en er andere zaken in te zaaien. Men zal dus het volgende jaar in deze streken weinig koolzaad aantreffen. In 't Handelsblad leest men Onder de verschillende middelen, die te Gro ningen worden aangewend tot bestrijding van het schoolverzuim, behoort ook het verschaffen van warm voedsel aan minvermogenden, ge durende eenige malen in den winter. De kosten daarvoor worden bestreden door bijdragen van menschlievende stadgenooten en de opbrengst van voorstellingen door rederij kerskamers. Dergelijke voorstelling wordt a. s. Zaterdag gegeven door de Yereeniging »Talma", terwijl de industrieel de heer W. A. Scholten tot nogtoe telken jare f 1000 voor genoemd doel disponibel stelt. Voorwaar een navolgenswaardig voorbeeld De najaarszitting der Provinciale Staten van Zeeland is Dinsdagavond door den Com missaris des Konings geopend. De geloofsbrie ven van baron Collot d' Escury, nieuw benoemd lid in het kiesdistrict Hulst, zijn onderzocht en in orde bevonden, waarna tot diens toela ting is besloten. Verschillende voorstellen, aan de leden toe gezonden,, werden naar de afdeelingen verzou den, uitgezonderd het voorstel tot wijziging van het algemeen reglement voor de polders of waterschappen in Zeeland, herzien naar aan- aanleiding van het algemeen verslag der afdee lingen, in de zomervergadering uitgebracht, dat op heden in behandeling zou gebracht worden. Naar wij vernemen is van wege de Maat schappij tot bevordering der Geneeskunde" een commissie werkzaam, ten einde een onderzoek in te stellen en eene beschrijving te geven der volksvoeding in Nederland. In het maandblad van 1 November der Maatschappij tot Nut van den Javaan komt het manifest van het Hoofdbestuur der Maatschappij voor. Het doel, dat de Maatschappij zich thans voorstelt, is: bevordering van het inlandsche onderwijs en vrijmaking van het Indische finan ciewezen. Voor het eerste is geld, voor het tweede vooral invloed noodig. Daarom vraagt het Hoofdbestuur milde bijdragen voor het schoolfonds, en een toenemend aantal leden ter bereiking van het staatkuudig doel. Het voornemen is om, als de financiën h:t toelaten, een kweekschool op kleine schaal op Java op te richten. De kosten van dit plan worden geschat op gemiddeld f 12000 'sjaars, die gedurende minstens 5 jaren verzekerd moeten zijn. In het geheel is dus noodig f 60,000 over 5 jaren verdeeld. Te Haarlem is Dinsdagavond omstreeks negen uur brand ontstaan in de Rijkskweek school voor Onderwijzers. Een der zalen is geheel uitgebrand, hoewel men reeds na een half uur de vlammen meester was. Naar men wil, zou het vuur door een der kachelpijpen in aanraking zijn gekomen met eene houten zol dering, die, na een geruimen tijd gesmeuld te hebben, eensklaps in laaie vlam stond. Dinsdag nacht moet het te Utrecht zoo hebben gevroren, dat de buitenwaters met jjs bedekt waren. Ook door J. Wolff, gewezen directeur der Overijselsche Bank, is cassatie aangeteekend tegen het arrest van het Hof van Overijsel. Het accoord van 100 pCt., aangeboden door de kassiersfirma J. II. Schuijmer en Zonen te Amsterdam, is door de crediteuren aangenomen. Uit 's-Hage vfordt gemeld, dat Donder dag 3 December en zoo noodig den volgenden dag de zaak van den agent van politie Hen- dricus Werson bij 't Hof zal worden [behandeld. Te Kampen heeft de burger-vereeniging Vrijheid en Orde met algemeene stemmen be sloten, namens de Vereeniging een adres te richten aan den generaal Van Swieten, om hem hulde te brengen voor de roemvolle wijze, waarop hij de tweede expeditie tegen Atchin heeft geleid. Uit Deventer schrijft menDe inkoopen van aardappelen ten behoeve der fabrieken heb ben opgehouden. De overvloed van dit product is nog buitengewoon groot, niettegenstaande sommige landbouwers het reeds tot veevoeder bezigen. Dezen willen voor de tegenwoordige prijzen niet verkoopen, zoodat er eene menigte in den grond worden geborgen, in de hoop er in het voorjaar hooge prijzen voor te kunnen ontvangen. Het blijkt echter dat de aardappe len voor veevoeder niet voordeelig zijn, wijl zij geen voedsel genoeg bevatten. Tengevolge van den zeldzaam rijkelijken oogst, is de tarwe zoo overvloedig en goedkoop in Engeland, dat de boeren 't voordeelig vinden er hun vee mede te voeren, 't Laat zich be grijpen, dat, met zulk een feit voor oogen, de klachten ook daaiginds niet gering zijn over de geheel onevenredige vermindering der brood prijzen. De bakkers (meent de Daily Telegraph) zouden bezwaarlijk die klachten kunnen ont zenuwen. Zij zwijgen daarom liefst Ter gelegenheid van Allerheiligendag zijn 15 a 20 Bonapartisten naar Chislehurst vertrokken om uit naam der gansche partij een reusachtigen bloemenkrans neer te leggen op het graf van Napoleon 111. Aan den krans was een papier gehecht, waarop de volgende woorden te lezen warenParis a son Empe- reur bien aimé. Het aantal kransen van in mortellen en levende bloemen, die met Allerheiligen op de graven der Parijsche doodenakkers zijn neergelegd, wordt op meer dan een millioen geschat. Zoo als men weet, is het dien dag eene algemeene ge woonte eene bedevaart te doen naar de rust plaats van dierbare afgestorvenen. KERKELIJKE ZAKEN ONDERWIJS. Beroepen te Wemeldinge ds. W. H. J. Baart De la Faille, pred. te Kiddeilierk. Bedankt voor Hisse door ds. 11. W. Van Lindonk, pred. te Leusden. Bedankt voor Wissekerke door ds. Ploos Van Amstél, pred. te Hilversum. Op het drietal van predikanten naar Amsterdam komt voor dr. Cr'. J. Vos Azn., te Middelburg. De plaatselijke schoolcommissie ts Amsterdam heeft uitgemaakt dat leeraren van het middelbaar onderwijs, in het bezit van een akte, die ook bij het lager onderwijs afzonderlijk wordt uitgereikt (bijv. talen, wiskunde), in dat vak ook op lagere scholen onderwijs mogen geven. De gebeurtenissen in Spanje, maar tevens de toestand van dat land, leveren aan de bui- tenlandsche bladen de stof van eenige beschou wingen, die belangrijk genoeg mogen heeten, om ze ook onder de oogen onzer lezers te brengen. Een telegram uit Madrid meldt o. a. dat don Carlos te Tolosa verscheidene aanzienlijke en invloedrijke personen zijner partij ontvan gen heeft, en zij hem hebben onder het oog gebracht, dat het nutteloos is den oorlog voortte- zetten. Is deze tijding geloofbaar? Ons dunkt neen. Indien de regeeringstroepen een beslis sende overwinning hadden behaald, zou men kunnen veronderstellen, dat zulk een stap door de raadsmannen van den pretendent gedaan ware; doch de zaak van don Carlos gaat vooruit, en dus bestaat er voor zijne partij geen reden om het voortzetten van den strjjd nutteloos" te noemen. In Navarra, in Biscaye, ten zuiden van den Ebro en in Asturië hebben de Carlisten de bovenhand; in eerstgenoemde provincie houden zij Pampeluna steeds ingesloten vlak bij Bilbao (Biscaye) verbrandden zij belangrijke industriëele etablissementenAlfonso is weder over den Ebro getrokken, en in Asturië nemen de ben den toe in getal en in sterkte. De Times bevat op nieuw een lang artikel over het Spaansche status quo, en het gevolg daarvan, dat het uitzicht op eene beslissing dagelijks schijnt te verwijderen. Het artikel is in zeer neerslachtigen geest geschreven. Er was trouwens weinig anders te verwachten. Dat er zoo vele menschenlevens worden opge offerd zonder dat de strijdende partijen over wegende voordeelen behalen, is het treurigste schouwspel in Europa. Zoo als de Times zegt, schijnen de Carlisten en Republikeinen eiken beslissenden slag te vermijden, en zich te ver genoegen met de plaatsen, die tijdelijk in hun bezit zijn, te teisteren. Zoodra de strijdende partijen elkander bij toeval ontmoeten, zoeken beide zoo spoedig mogelijk een eervollen en onschadelijkeu aftocht. »De oorlog" zoo leest men verder, heeft zich tot het begin van een anderen winter uitgestrekt, en er doen zich nog geen teekenen op, die ons hoop geven op een spoedig einde. Intusschen geeft het blad te recht te ken nen, dat men Spanje uit een Spaansch oogpunt beschouwen moet. De Times vergelijkt het schiereiland met een ruw samengesteld red dingsvlot, dat uit waterdichte afdeelingen be staat. Het vordert niet veel, zelfs in het fraaiste weder, maar het is daarentegen ook bijna niet mogelijk, dat het zinke onder de hevigste stor men. Het moge een lek krijgen of een uit barsting ondervinden in een paar afdeelingen, doch dit doet niets ter zake, het drijft daarom even goed. Een overzicht van den toestand van Spanje toont aan, hoe elke provincie voor zich zelve zorgt, zonder zich om de andere te bekreunen, zoolang de gebeurtenissen geen invloed op eigen provincialen bodem uitoefenen. Aan het slot van het artikel komt echter de aap uit de mouw. De Times eindigt hare beschouwingen aldusSerrano is thans aan het bewind en hij is wellicht de beste bouche-trou. Moge hij al geen einde kunnen maken aan de Carlistische woelingen, dan heeft hij ten minste geen belang er bij om zich met hem te verslaan, en men kan op hem rekenen in het beteugelen der ongeregeldheden in die pro vinciën, welke van den krijg verschoond zijn. Onbekwaam met geestdrift bezield te worden, boezemt hij die natuurlijk ook niet in. Op die wijze kan Spanje, voor zoover wij het inzien, voortgaan, van den eenen minister naar den anderen geslingerd wordende, bloedende, bandbreukig, en toch tamelijk tevreden. Wan-

Goessche Courant | 1874 | | pagina 2