1874. N°. 129. Zaterdag 31 October. 813te jaargang. VERKIEZING. BIMNENLANDSCHE BERICHTEN. «OESCHE De uitgave dev.er Courant geschiedt Maandag. Woensdag en Veijoag avond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal zoo binnen als buiten Goes f 1,75. Afzonderlijke nommers 6 c., met bijblad 10 c COURANT. Gewone advertentièn worden a 10 c. per regel geplaatst. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop be trekking hebbende dankbetuigingen van 1—8 regels a/1,- Dienst-aanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald, 20 c. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES, van het stembureau voor de verkiezing van een lid van den gemeenteraad, ten gevolge van het ontslag- nemen van den heer C. L. De Meulemeester, ontvangen hebbende de processen-verbaal van in'eviring en ope ning der stembrieijes voor gemelde verkiezing, waaruit blijkt, dat niemand de volstrekte meerderheid van stemmen heeft verkregen, maar dat er eene herstemming moet plaats hebben tusschen de Heeren Jhr. Mr. J. J. POMPE Van MEERDERVOORT, die 74 en G. Van dek HOEK, die 64 stemmen verkregen hebben; brengen ter openbare kennis, dat atschril'ten dier pro cessen-verbaal op heden ter gewone plaatse zijn aan geplakt en ter secretarie der gemeente voor een ieder ter inzage nedergelegd, alwaar zij kunnen geraadpleegd worden op eiken werkdag tusschen des voormiddags 9 en des namiddags 2 ure. Goes, den 29 October 1874. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. De Secietaris, HARTMAN. GOES, den 30 October 1874. Bij de gisteren plaats gehad hebbende opening der stembriefjes bleek, dat voor de ver kiezing van een lid voor den gemeenteraad waren uitgebracht 216 stemmen, waarvan in blanco 6 rest 210 volstrekte meerderheid 106 st. Hiervan verkregen jhr. nir. J. J. Pompe Van Meerdervoort 74 G. Van der Hoek64 H. E. De Bruin60 stemmenzoodat eene herstemming tusschen de beide eersten moet plaats hebben. Eenige andere personen verkregen drie, twee of één stem. Eene eigenaardige, altijd eenigszins treffende plechtigheid had gisteravond plaats in de concertzaal alhier. Op voordracht van het Departement Goes was door het hoofdbestuur der Maatschappij tot Nut van 't Al gemeen het eereblijk voor 25jarige getrouwe plichts vervulling in dezelfde zaak en voor innige toewijding aan de belangen en gezinnen hunner meesters, toe gekend aan ADAM VAN OFFENBEEK, JANUS KOPMELS, TEUNIS VAN VEEN, JOHANNES ANTONIUS GROFFEN, CORNELIS CLEMENT, MARINUS HOOGES1EGER, WILLEM M1JNS- BERGEN en ANTHONIE BR4NDT. De uitreiking dier medailles nu had gisteren plaats. Het Departement had er voor gezorgd, dat aan deze uitreiking de meest mogelijke luister zou worden bij gezet en had zich ten dien einde de hulp verzekerd van het muziekgezelschap „de Volharding" en „de Zangvereeniging ar. R. B. Van den Bosch," teiwijl zich eenige oud-leden van de Rederijkerskamer„Vondel" bereid hadden verklaard, bij die gelegenheid eenige voordrachten te houden. Tengevolge eener ongesteld heid van een der laatsten werd een in 't programma aangekondigd ensemblestuk niet uitgevoerd en kwam daarvoor eene losse voordracht in de plaats. Zoowel de zangstukken als de muziek der Harmonie en de losse voordrachten werden met veel bijval aangehoord en uitstekend ten gehoore gebracht. Maar 't indrukwek kendste oogenblik was zeker dat, waarop de bekroond wordenden door den Voorzitter werden toegesproken en geluk gewenscht met deze onderscheiding; toen hij er op wees, hoe men zonder eer niet leven kan en hoe de werkmansstand zich het best verheffen kan door getrouwe plichtsbetrachting, waarvoor het loon niet uitblijft. Na die toespraak werd den bekroonden door den Secre taris het huldeblijk uitgereikt. Eén voor éen rezen zij op, die 8 mannen, de meesten nog in de kracht huns levens, een enkele reeds op hoogen ouderdom, maar allen krachtig in het bewustzijn op een eervol ver leden te mogen terugzien, krachtig in de overtuiging, dat ze er naar gestreefd hebben door hun voorbeeld den werkmansstand tot een sieraad te zijn. Na de uitreiking richtte de Voorzitter een woord van dank tot allen, waarna onmiddellijk een driemaal herhaald muzikaal applaus werd gehoord, waarmede het publiek luide instemde. Ook wij wenschen de 8 bekroonden geluk met deze welverdiende onderscheiding en drukken de hoop uit, dat hun voorbeeld in den tegenwoordig op het gebied der werkmans-qnaestie veel bewogen tijd, veel navolging moge vinden. Tevens gelooven wij de tolk van het talrijk opge komen publiek te zijn, wanneer wij een woord van dank richten tot het bestuur van het Departement en tot allen, die door hunne medewerking den avond aangenaam hebben gemaakt en de belangstelling in de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen op zoo doel matige wijze hebben verlevendigd. De heer D. Bromberger, directeur der Zangvereeniging alhier, heeft eene uitnoodiging ontvangen om op het eerste concert der orkest- vereeDiging Semper Crescendo" te Leiden als pianist mede te werken. In de eergisteren gehouden verg. van Ingelanden van de Breede Watering bewesten Yerseke is, ter vervanging van den heer mr. B. V. v. d. Bilt, die benoemd is tot dijkgraaf, de volgende voordracht voor een gezworen opgemaakt lo. Adriaan Meijaard2o. Marinus Schip per en 3o. Cornells Caboort. In dezelfde vergadering werd verworpen een voorstel van den heer J. A. A. Fransen Van de Puttetot het aanstellen van een wa terbouwkundigen ambtenaar. Dit voorstel was in de vergadering van 28 Mei 1874 door den heer v. d. Putte gedaan, doch toen was be sloten de behandeling uit te stellen tot eene volgende verg., als wanneer de directie van den polder rapport omtrent genoemd voorstel zou uitbrengen. Dit,rapport drong aan op verwerping van het voorsteltevens echter werd door de directie voorgesteld, (om bij uit voering van buitengewone werken voorlichting te vragen van bevoegde deskundigen, en het jaarlijksch rapport van den polder te doen opmaken, door een, door de directie daarvoor benoemd, deskundige." Dit voorstel werd met algemeene stemmen aangenomen. Eergisteren is in de openbare vergadering van den Raad van State, afdeeling voor de geschillen van bestuur, o. a. een koninkl. besluit medegedeeld, waarbij wordt afgewezen het be roep van den Raad der gemeente IJzendijke, tegen eene uitspraak van Ged. Staten van Zee land, dd. 19 Julijl., houdende niet-goedkeu- ring van een raadsbesluit, waarbij wordt be sloten tot het aangaan van eene geldleening met de Maatschappij voor gemeente-crediet te Amsterdam, groot ƒ31,000. Naar wij vernemen is te Kerkwerve (Schou wen) de tongblaar uitgebroken. Uit het voorloopig verslag over het eerste Hoofdstuk der Staatsbegrooting voor 1875 blijkt, dat onderscheiden leden verklaarden de optre ding van het tegenwoordig ministerie niet met ingenomenheid te hebben gezienwaardoor, vroegen zij, is die optreding gerechtvaardigd? Men was niet overtuigd, dat tusschen de leden van het Bewind homogeniteit bestaatop een geheel ander standpunt plaatste zich echter de meerderheid. De meeste leden verklaarden een afwachtende houding tegenover het Kabinet te zullen aannemen en de voor te stellen maat regelen en de te volgen gedragslijn aan 's hinds belang te zullen toetsen. Enkele leden betuig den hunne ingenomenheid met het Bewind; volgens hen heeft het Kabinet aanspraak op de dankbaarheid der natie, omdat het niet geaarzeld heeft in buitengewone en moeielijke omstandigheden de zetels in te nemen. De meerderheid der afdeelingen was derhalve met meer of minder vertrouwen in het ministerie vervuld, in ieder geval echter geenszins vijandig tegen het Bewind gestemd; maar de meerder heid in twee afdeelingen verbond aan haren steun ééne uitdrukkelijke voorwaarde, betrek kelijk de houding der Regeering tegenover de kerkelijke richtingen; men had daarbij de voor genomen verandering der onderwijswet op het oog. Het financieel beleid der Regeering ont moette bij zeer vele leden ernstig bezwaar. Tijdelijke belegging van gereed kasgeld werd algemeen toegejuicht. Algemeen was men over tuigd, dat de plicht der Regeering medebracht op voorziening bedacht te zijn. In de Staatscourant is opgenomen het kon. besluit van den 21sten October 1874, waarbij het gewijzigd reglement van politie voor het kanaal door Walcheren en zijtak voorloopig van toepassing wordt verklaard op de voormalige marine-haven te Vlissingen en het voorloopig plaatselijk reglement voor die haven, vastgesteld bij koninklijk besluit van 15 Mei 1855 Staatsblad no. 38) wordt ingetrokken. Op den Staatsspoorweg tusschen Zutfen en Zwolle is Maandag een curieus feit ge beurd. Een 12tal runderen werden te Zutfen ingeladen, bestemd voor Heerenveen. Bij aan komst van den trein te Zwolle waren de 12 runderen alle verdwenen. De deur van den waggon was losgeraakt en de 12 gevangenen zijn er onder het rijden uitgesprongen, zonder letsel te bekomen. Men vond ze later onder Deventer, Olst en Wijhe. Uit Austerlitz (Utrecht) schrijft men aan den StandaardTot driemalen toe heeft men gepoogd den predikant dezer gemeente op den openbaren weg aan te randen; de eerste maal beproefde zulks een beschonken man, de tweede maal een (niet beschonken) vijand des leeraars, die steeds lust schijnt te hebben de gemeente in roer te houden, en nu de derde maal een half dronken kroeghouder, die nog wel tegelijk kerkvoogd isDat Ret er voor den leeraar, dien men ook al eens in zijn huis al wat er voor de hand lag ontstolen heeft, alles behalve pleizierig wonen is, laat zich begrijpen. Te Alkmaar heeft men bij het opruimen van een gedeelte van het kerkhof op de alge meene begraafplaats een doodkist gevonden, die 26 jaren in het graf gestaan hebbende, nog zeer gaaf is. De kist is van Amerikaansch grenen hout en vrij dik. Zelfs de bruine verf der kist is duidelijk zichtbaar. Merkwaardi ger nog is, dat bij de opening bleek, dat het lijk geheel is opgedroogd en hoewel zwart van kleur, in plaats van te vergaan, hard is geworden. Dit feit trekt algemeen de aandachthet groote publiek spreekt van versteening iets wat, zooals van zelf ^spreekt, hier niet het ge val kan zjjn. (Dagblad.) Jl. Woensdag heeft te Amsterdam het te water laten van Zr. Ms. ramtorensehip Koning der Nederlanden met gunstig gevolg plaats ge had. De lengte van het schip tusschen de lood lijnen bedraagt 81.78 M., de wijdte op bui tenkant pantser 15.20 en de holte tot het zware dek 6.20 M; de diepgang wordt op 5.9 M. berekend. De stukken geschut (2 in iederen toren), zoogenaamde 600 ponders, wegen 12,300 kg. en de projectielen die daaruit worden ge schoten p. m. 226 kg., zijnde het dubbele van de bij het tegenwoordige monitorgeschut in gebruik zijnde. De machines van 600 p. k. nominaal zullen een vermogen moeten ont wikkelen van 4500 effectieve paardenkrachten. Uit Berlijn wordt gemeld, dat het voor loopig onderzoek in de zaak- Von Arnim is geëindigd. Daar dus niet langer vrees behoefde te bestaan dat men den gang der instructie zou belemmeren, is de graaf in vrijheid gesteld. Naar men verneemt begeeft graaf Von Arnm zich voor herstel van gezondheid naar Nizza. De dagbladen deelen mede dat de borgtocht die door den graaf is gesteld, 100,000 thalera

Goessche Courant | 1874 | | pagina 1