G. Van der Hoek BINNENLANDSCHE BERICHTEN. Het zal wel niet noodig zijn te zeggen, dat wij allen eerbied hebben voor de bekwaam heid en rechtschapenheid van den heer De Bruijn. Het is een man, dien wij hoogachten, maar hij schijnt ons op dit oogenblik volstrekt niet het gewenschte raadslid te zijn. De heer De Bruijn is iemand, die zich, naar wij vermeenen, op verdienstelijke wijze aan zijne betrekking als Ingenieur van den Waterstaat wijdt, maar die nog slechts korten tijd in de gemeente verblijf houdt en volstrekt geen redenen heeft om zich met de belangen onzer burgerij gemeenzaam te maken; gelijk wij dan ook gelooven dat hij van de bijzondere aangelegenheden der inge zetenen volstrekt niet op de hoogte is. In eene annonce in ons nummer van heden daarentegen wordt van door ons zeer geachte zijde aanbevolen de heer G. Fan der Hoek. Aan hem is zeker niet de geschiktheid te ontzeggen, die wij op dit oogenblik als eisch meenen te moeten stellen. Hij is Goesenaar, hij kent de ingezetenen en is om zijn gezond oordeelzijne algemeen bekende eerlijkheid en rondborstigheid algemeen geacht. De heer Van der Hoek heeft zich eene eervolle positie in den handelsstand weten te ver werven, waardoor hij onophoudelijk met de burgerij in aanraking is gekomen; hij is een dier ontwikkelde burgers, die de sieraden eener gemeente zijn. Omtrent zijne denkbeelden be staat geen verschil van gevoelen de heer Van der Hoek is met hart en ziel de liberale rich ting toegedaan, maar hij behoort tot hen, die geen utopisten zijn, maar die rekening houden met de bestaande toestanden. Bovendien ge looven wij met velen, dat op dit oogenblik vooral juist behoefte bestaat om het getal van zulke mannen in den Raad te versterken en dat hij in alle opzichten de voorkeur verdient boven den heer De Bruijnte meer, daar de heer Van der Hoek reeds in verschillende be trekkingen als armverzorger, diaken en lid van het comité tot wering van schoolverzuim blijken heeft gegeven zich de belangen der burgerij aan te trekken. Nu de heer Besseling verzocht heeft buiten aan merking te blijven, komt ons de heer Van der Hoek voor de man te zijn, aan wien wij nevens zoovele andere leden in den Raad veilig onze belangen kunnen toevertrouwen. En met het oog op de reorganisatie van den Hoofd. Omsl. is daaraan veel gelegen. Van de twee candidaten der liberalen bevelen wij dus met volkomen vertrouwen den heer G. Van der Hoek aan, die, naar wij vernemen, bij vele kiezers dan ook voor het lidmaatschap van den Raad in aanmerking komt. Wij noodigen de kiezers uit trouw ter stembus te komen. Men zij niet al te gerust nu openlijk slechts twee liberale candidaten worden aanbevolen en besproken. Zoo licht kan de taktiek gevolgd zijn om door stilzwijgen van de andere zijde de kiezers van deze zijde in slaap te wiegen en daardoor bij de stembus een beslissenden slag te slaan. Hoe minder kiezers er toch opkomen, hoe kleiner de meerderheid, hoe gemakkelijker eene overwinning is. De enkele stein van z/eenige kiezers", die nu nog opgaat voor mr. Pompe, levert reeds het bewijs, dat nog niet alle pogingen van de tegenovergestelde zijde worden opgegeven. Laten daarom de voorstanders van den heer De BRUIJN op aanstaanden Woensdag trouw opkomen om hunnen eandidaat te stemmen maar laten ook niet minder trouw opkomen zij, die met ons aan den heer de voorkeur geven. Al is dan ook eene her stemming noodig, wij zullen in ieder geval een eandidaat van onze richting in herstemming heb ben en wij kunnen dan zien, wat ons te doen staat. GOES, den 26 October 1874. Z. M. heeft aan mr. G. De Vries Az., als afgetreden Minister van Justitie, een pen sioen verleend van ƒ3315 'sjaars, en aan mr. A. Van Delden, Minister van Financiën, een pensioen van ƒ2142. Z. M. de Koning heeft den heer J. J. Bal, banketbakker te Middelburg, vergunning verleend het Koninklijk wapen te voeren. De Staatscommissie voor geneeskundige examens heeft voor het geneeskundig gedeelte o. m. toegelaten den heer De Meulemeester van Goes, medic, doctorandus. Wij maken de leden van het Nut er opmerkzaam op, dat, voor de buitengewone vergadering op aanstaanden Donderdagavond, de huisgenooteD der leden geen kaartjes noo dig hebben en dat dus de 4 toegangskaarten, die ieder lid bekomen kan, kunnen bestemd worden voor personen buiten het gezin. Op de voordracht voor de betrekking van directeur der Gemeente-gasfabriek te Zutfen, door burgem. en weth. dier gemeente in over leg met de commissie voor de gasfabriek al daar opgemaakt, komt voor de heer W. De Liefde, directeur der gasfabriek alhier. Aangaande het bericht aan de N. Rott. Ct. over de schade in de vorige week aan den oester put van de heeren Verschoor Van Nisse 4' Go. toegebracht, meldt men ons, dat dit bericht weder sterk overdreven is; dat wel schade is veroorzaakt, doch van veel minder belang dan aan de N. R. Ct. was gemeld en dat alles in een tijd van acht dagen hersteld kan zijn. De wet ten behoeve der fabrieks-kinde- ren heeft te Middelburg slechts twee kinderen buiten werk gebracht. Zij arbeidden in een sigarenfabriek. Te Goes viel geen enkele in de termen. Vrijdag is het getuigenverhoor in zake M. Rinkierboekhouder der Bank van leening te Zierikzee, afgeloopen. De beschuldigde hield tot het laatste oogenblik zijne onschuld vol. Daarna heeft het O. M. het woord bekomen, de schuldigverklaring volgehouden en den vol genden eisch gesteld: tuchthuisstraf van min stens vijf en hoogstens vijf en twintig jaar, drie geldboeten van vijftig gulden, een geldboete van tien gulden, met bepaling deze twee maanden na opeisching niet betaald zijnde, te vervangen door cellulaire gevangenisstrafde kosten van 't proces te dragen door den beschuldigde en dat 's hofs arrest zal worden aangeplakt ter plaatse, waar zulks behoort. De advocaat mr. Van Raalte, uit Den Haag, heeft Zaterdag jn eene zeer uitgewerkte pleit rede, die ruim drie uur heeft geduurd, den be schuldigde verdedigd. Na re- en dupliek heeft het Hof de uitspraak bepaald op den 31en dezer. Een talrijk publiek woonde steeds de vier zit tingen bij. Vrijdagmorgen is te Zierikzee brand ont staan in den steenen korenmolen, binnen de bebouwde kom der gemeente. De brand schijnt beneden in den moleu ontstaan te zijn; te zeven uren sloegen de vlammen, aangewakkerd door een feilen wind, van alle kanten uit het hooge gebouw. Voor de aangrenzende huizen bestond oogenschijnlijk groot gevaardoch alles is gelukkig afgeloopen. Na ruim een uur stortte de as met de roeden naar beneden, doch een en ander viel neder op het klein»5 plein dat voor een gedeelte den molen omi' igt. De molen is geheel uitgebrand en was tegen brand schade verzekerd. Van antirevolutionaire zijde is voor de verkiezing in het district Dokkum eandidaat gesteld de heer C. J. De Bordes. Het plan tot oprichting eener Coöpera tieve Vleeschhouwerij te Utrecht is volkomen gelukt. In plaats van 100 hebben nagenoeg 200 huisgezinnen, voor het meerendeel uit den gegoeden stand, zich aaneengesloten. Te 's-IJage wordt een dergelijke als de hier bestaande coöperatieve voorschotbank op gericht. In 't Vaderland van Vrijdag jl. komt een brief voor van Generaal Van Swieten aan Ge neraal Knoop, naar aanleiding van een door den laatste aan eerstgenoemden gezonden over druk uit de Gids van 1874, no. 10, een oor deel bevattende over de Atchineesche expeditie, in hoofdzaak neerkomende, dat de tweede ex peditie »niet is mislukt, doch ook slechts ten halve is gelukt." 't Is hier tegen dat de gewezen Opperbevel hebber op bezadigden toon opkomt. Daar als waarschijnlijk te voorzien was, dat 't staatkundig desideratum »het sluiten van een tractaat met den Sultan en het vestigen van een Neder- landschen ambtenaar, gedekt dooreen voldoende bezetting, om het weder niet nakomen van 't tractaat te voorkomen" niet verkregen worden en de Sultan de wijk naar 't binneu- land nemen zou, hadden we ons tevreden te stellen met eene solide vestiging in Atchin. Helder en in 't breede nu zet de Generaal uiteen, dat dit militaire doel en programma der tweede expeditie ïhet nemen van den kraton, om daar vasten voet te krijgen en van daar uit naar de onderwerping des lands te streven" ten volle is uitgevoerd en hoe wellicht nog meer dan dat is verkregen. En tevens doet hij duidelijk uitkomen, waarom zijn van zoo verschillende zijden afgekeurd militair beleid heeft moeten wezen, zooals dit werkelijk geweest is. »Wij hebben", zoo verklaart de Generaal ten slotte, alles te zamen genomen, door de zen veldtocht een groot resultaat verkregen, dat hoog geprezen zou zijn, indien het door een ander volk was behaald. Onze landge- nooten zijn er echter niet mede tevreden en versmaden uit partijzucht, wat een schoone bladzijde in de geschiedenis van onze Kolo niale Staatkunde en Indische oorlogen zal geven." Naar men verneemt, zal in het laatst dezes jaars een verlicht examen plaats hebben voor candidaten, die voor de benoeming tot rechterlijk ambtenaar in Oost-Indië wenschen in aanmerking te komen. Aan het station van den Rijnspoorweg te 's-Hage is een salon-spoorwegrijtuig aan gekomen, dat de Maatschappij van den Luxem- burgschen Spoorweg aan Z. K. H. Prins Hen drik voor particulier gebruik ten geschenke heeft aangeboden. Te Apeldoorn is de vrouw van een pa- piervormmaker bevallen van vier welgeschapen kinderen, 3 jongens en 1 meisje. Moeder en kroost zijn zeer welvarende. Uit Zwolle meldt men, dat het bederf onder de winteraardappelen zich in die streek op onrustbarende wijze begint te vertoonen. Te Rotterdam zijn in een logement ont vreemd: 18 coupons a ƒ19,83, geteekend »A. Dankerts Jr.," waarvan 12 de nommers dragen: 11315, 11316, 32858, 5325, 21339, 32860,2535,10171,11162,36000,32859,21831; 6 coupons a ƒ11,25, geteekend: »Pijl, Raat, schuldbrief stad Maastricht," 5 coupons a ƒ14,85; 6 idem a j 12,37§. De officier van justitie aldaar verzoekt opsporing, aanhouding en be richt. Uit Nieuwediep wordt gemeld, dat de aldaar binnengekomen schepen in de laatste dagen met een verschrikkelijk noodweer te kampen hebben gehad, en de Noordzee als het ware vol drijft met allerlei hout, ook wrak hout. Men vreest van zware zeerampen te zullen hooren. Naar de Pr. N. Br. Ct. verneemt, be staat bij de commissie van het te Leeuwen in Gelderland opgerichte monument van den wa tersnood in 1861, bet plan, aanstaanden Woensdag die gedenkzuil plechtig te onthullen. Eergisterenmiddag had een treffende plech tigheid plaats ten huize van den gepensioneer den In luitenant van het Ned.-Indische leger, Comfuriusin de Raamstraat te 's-Hage. Dien moedigen officier, die bij de 2e expeditie tegen Atchin door eeD kogel de beide oogen verloor, werd door den generaal-majoor Van der Schriek de Militaire Willemsorde uitgereikt met een korte toespraak, waarin de generaal herinnerde aan de nauwe betrekking, die er tusschen het Nederlandsche en het Indische leger bestaat, en vooral de jongere wapenbroeders op den nieuw-gedecoreerde wees als een navolgenswaar dig voorbeeld. Donderdagnacht is te Amsterdam op de Prinsengracht bij den Amstel brand ODtstaan in een pakhuis, dat voor een groot deel is uit gebrand, en gevuld was met aardewerk, kruiken, potten enz. Te Werkendam is de vorige week het water door den harden wind zoodanig opge stuwd, dat verscheiden polders zijn volgeloopen, waardoor enkele stuks vee zijn verdronken. Ook de Gorzen te Numansdorp zijn onder water geloopen; 4 stuks rundvee zijn daarbij verdronken.

Goessche Courant | 1874 | | pagina 2