BUITENLAND. GEMENGDE BERICHTEN. OPENBARE VERKOOPING, op Woensdag den 4 November 1874, liitrrniirit ïuai i iji en Katoenen Stoften enz. sche Zaken een nader onderzoek doen instellen ten aanzien der eigendomsbewijzen en andere in het adres genoemde feiten. BaarlCt Volgens het Handelsblad is in de voor malige Olster stoomolie- en meelfabriek, te Olst, thans overgegaan in andere handen, een hoeveelheid van eenige duizende kilo's krijtwit gevonden. De nieuwe eigenaars, die van dit surrogaat voor meel geen gebruik denken te maken, bieden het te koop aan. Men schrijft uit Tjamsweer: Dat de flu weel Zeeuwsche Tarwe hier goed voort wil, ondervond A. Aeilkema, landbouwer te Oling onder Tjamsweer. Een hectoliter, 't vorige jaar uitgezaaid op 60 ares, leverde een best gewas en na het dorschen bleek het, dat er 35 hec toliters waren. Voor ƒ10 per hectoliter ver kocht, mag men dit wel een buitengewoon groote opbrengst noemen. Men meldt uit 's-Hertogenbosch van 21 dezer: Gisteren werd ingeschreven voor de leverantie van vleesch aan de hier in garnizoen liggende escadrons huzaren van 1 Nov. 1874 tot 31 Oct. 1875. De volgende slagers hadden ingeschrevenTh. Van Delft, voor 38 cents J. Fa« Delft, voor 40; Wed. Van Weert, voor 44; J. Th. Wiertz, voor 44; A. O omen, voor 45P. Oomen, voor 48, en L. Diependaal, voor 56 ets.; alles per kilogram." In het Tijdschr. der Maatschappij van Nijverheid leest men het volgende artikel over Broodprijzen Het brood is te duur zeggen onze huismoe ders, en zij willen vereenigingen stichten, waarbij de leden zich verbinden, om aan de bakkers niet meer, geene halve cent meer te geven dan hun toekomt. Maar om nu te becijferen wat hun juist toekomt, is bp lange na niet ge makkelijk. Tijdens wij nog onze broodzetting hadden was dat niet moeielijk. Men berustte in het- gene de Heeren becijferden, dat het brood moest kosten en de bakkers voeren er wel bij. Nu de broodfabrieken er gekomen zijn, met prijzen die altijd onder die der bakkers blijven, nu de arbeiders zich vereenigen en hun brood zelf gaan bakken, nu de huismoeders geen halve cent te veel willen uitgeven, ziet het er beden kelijk voor de bakkers uit. Om te becijferen wat het brood kosten moet in vergelijking van den tarweprjjs, kunnen wel licht de volgende opgaven dienen, die ontleend zijn aan hetgene men te Parijs aangenomen had, tijdens ook daar de broodzetting nog in vollen bloei was. Over het algemeen kan men over geheel Europa aannemen, dat vijf centen verschil, tus- schen den prijs van een kilogram brood en een kilogram tarwe voldoende is om den bakker voor zijne moeite te beloonen. Op den proef ondervindelijk gevonden regel steunende, dat 100 kilogram tarwemeel 130 kilogram brood geven, rekenden de bakkers 3,50 gulden, en later 3,80 gulden meer dan den prijs van 100 kilogram meel, om hunne kosten goed te maken, waarbij gerekend werd dat het brood 30 ten honderd water moest bevatten. Waar nu echter de voorname winst van de bakkers in steekt is, dat hoogst zelden het brood juist het ge wicht heeft waarvoor 't verkocht wordt, en dat er meestal meer dan die 30 ten honderd water in vervat is." Een groote fabriek van spoorwegrails te Sheffield heeft eenige honderden werklieden bedankt, omdat de concurrentie met het vaste land niet meer vol te houden is. Een groote overwinning is in Frankrijk door de republikeinsche partij jl. Zondag be haald. Haar candidaat, de heer Sénard, werd in het departement Seine-et-Oise met 61,000 stemmen tot lid der Nationale Vergadering ge kozen, en zijn tegenstander, de Bonapartistische hertog Van Padua, erlangde maar 45,000 st. Hoe gaarne de regeering getracht zou hebben deze nederlaag te voorkomen, het was haar onmo gelijk iets te doen ten voordeele van den hertog, nadat deze zoo heftig als imperialist was op getreden, dat zjjn ontslag als maire voor de tweede maal noodzakelijk werd. Er was zelfs sprake van gerechtelijke - vervolging tegen de bladen, die zijnen brief ain de maires hadden opgenomen, doch het kabinet zag van dezen maatregel af, naar men zegt om niet den schijn op zich te laden als mengde het zich in de verkiezingen. Te Parijs zal weldra een rechtsgeding ge voerd worden tusschen prins Murat, den neef van wijlen Keizer Napoleon III, en zijne kin deren. Zie hier eenige bijzonderheden dien aangaande. Prins en prinses Murat waren on bemiddeld, en dus moesten hunne vijf kinderen, prinses Carolina, prinses Anna, prir^s Joachim, prins Achille en prins Louis, overleggen hoe in de behoeften hunner ouders te voorzien. Over het beginsel was men het dadelijk eens en zelfs het bedrag der jaarlijksche toelage, fr. 32,000, vond bij geen van allen bezwaar maar toen het op de verdeeling aankwam en bepaald moest worden hoeveel ieder kind zou bijdragen, konden broeders en zusters niet tot eenstemmigheid geraken. Een hunner, naar men zegt eene der twee dochters, wil volstrekt dat de rechtbank ieders aandeel vaststellen Van daar het proces van prins Murat, de vader tegen zijn kroost, om hem levensonderhoud te ver schaffen.- Uit Nizza schrijft men dat, hoewel het bijna zeker is dat de Republikeinsche candidaten, die tegen de afscheiding van dat grondgebied van Frankrijk zijn, zullen gekozen worden, de zaak der afscheiding nochtans groote vor deringen maakt. Nizza, door Victor Emananel aan Napoleon 111 afgestaan, met dankzegging voor bewezen diensten in den oorlog tegen Oostenrijk, wil weder met Italië worden ver- eenigd, waarvan het nooit had moeten geschei den zijn. Te Dokkum is Woensdag ochtend, tengevolge van den hevigen storm, de spits van den aldaar in aan bouw zijnden toren der Roomsche kerk omverge- waaid. Ook de pastorie en andere gebouwen zijn zeer beschadigd, doch er hebben geen persoonlijke onge lukken plaats gehad. Een te Nieuwe Diep binnengekomen Enkhuizer vischschuit is door een stortzee omgeslagende drie opvarenden, bestaande uit een vader en twee zoons, zijn daarbij verdronken. Op Onrust ia een vaartuig gestrand; de reddings boot was derwaarts vertrokken om de bemanning te redden, die radeloos naar hulp uitzag. Te Noordwijk is iemand, die zich meermalen aan sterken drank te buiten ging, dezer dagen weer beschonken thuis gekomen en met zijn arm in het vuur gevallen. Eer er hulp kwam opdagen, was zijn arm nagenoeg geheel verkoold, en had hij boven dien nog zeer ernstige brandwonden aan het lichaam bekomen. Men vreest voor zijn leven. Op ongeveer 10 mijlen van kaap Lezard heeft eene noodlottige aanzeiling tusschen de Kingsbridge, bestemd naar Sydney, en de Candahar naar Melbourne, plaats gehad. Van de Kingsbridge, die dadelijk zonk, hebben de kapitein, zijne vrouw en dochter, benevens acht manschappen hun graf in de golven gevonden, terwijl de overige 21 koppen der bemanning door de Candaliar, welke zwaar lek en zeer beschadigd te Fal mouth binnenliep, behouden aan land gebracht zijn. Volaens het nieuwe militaire overzicht strekt zich het Russische Rijk thans uit over eene oppervlakte van 400.227 vierkante geographische mijlen; dat is een zesde deel van de bewoonde aarde. Het Dagbl. bericht, dat Woensdag namiddag te ruim half vier ure over de residentie een windhoos uit het westen heeft gewoed, waardoor veel schade is aan gericht. Een schoorsteen is ingestort, verscheiden dak pannen zijn afgewaaid, glasruiten verbrijzeid, schuttin gen neergeslagen enz. In het Voorhout werd de top van een kolossale® boom afgebroken, terwijl in de Koe kamp aan de zijde van het Bezuidenhout en in het Bosch bij de Maliebaan zware boomen uit den grond gesla gen zijn. Gelukkig zijn geen menschen door deze onge vallen'getroffen. Het aantal idioten in Engeland is 29452, d. i. 1 idioot op de 771 inwoners. Het aantal krankzinnigen is 39567, of 1 op de 574 inwoners. Te Jomv a in Noord-Amerika is zooveel hooi, dat het daar gebruikt wordt om het vuur onder de stoomke tels te stoken. De ouders van een doofstom meisje te Banda waren, ondanks alle aangewende pogingen^ niet te bewegen het kind voor eenigen tijd naar Europa te zenden. Het Groninger Doofstommen-instituut besloot daarom een gouvernante op te leiden en deze naar Banda af te zenden, om zoo toch het goede doel te bereiken. Die gouvernante is nu reeds vertrokken. Te la Millonière. (Frankrijk,) in de nabijheid van Villeneuve, is een geheel gezin door het eten van pad destoelen vergiftigd. De vader, de moeder en de schoon zuster zijn reeds overleden, een kind van 12 jaar is in gevaar;'alleen de oudste zoon, 22 jaar oud, hoopt men te redden. Te Nieuwvliet is een arbeider van een hooischelf in de tanden van een hooivork gevallen. De man heeft een smartelijken dood gehad. Te Zoelen is ten gevolge van het springen van een der aderen een vrouw doodgebloed. Een Parijsch arts zond onlangs aan iemand, wiens buik bij een omnibus-ongeluk was opgescheurd, een rekening van 300 franken, welke hij, op verzoek, speci- fieerde in dezen vorm„voor UEd. anderhalven meter ingewanden in den buik teruggebracht a 200 fr. de meter alzoo 300 franken." Te Ootmarsum heeft een jager met een schot een vos en een haas neêrgeveld. De vos hield namelijk den haas in den bek. Twee mannen zouden op zekeren Zondagmorgen naar het dorpskerkje gaan. Hun weg liep langs eens boerderij en bij die boerderij was een eendenkooi. Welke prachtige eenden zei de een. Willen we er een zien te krijgen? vroeg de ander. Willen we hernam de ander. En de mannen vingen een eend en draaiden haar den hals om, waarop hij, die den diepsten zak had, er het dier instak. Daarna vervolgden zij, al babbelend over het heerlijke hapje, dat zij zouden hebben, hun weg naar de kerk en kwamen daar eerst aan, toen de eerste psalm gezongen en het eerste gebed uitgesproken was, zoodat zij door hun laat binnenkomen aller aandacht op zich vestigden. Dominé nam tot tekst deze drie woorden „Ik zie het," welke woorden hij met zooveel nadruk en zoo dikwijls uitsprak, wijzende in de richting van de twee schelmen, dat de een, die de eend niet had, den ander in de zij begon te stoo.ten, herhaaldelijk bleek van angst fluisterende: „Pas op, hij ziet het beest; stop het goed weg I" De man, die de eend in den zak had, kon dat ten laatste niet langer uithouden. Voor hem had hij den prediker, die telkens riep: „ik zie het," en naast hem zijn makker, die voortdurend zeide: „Pas op!" Een en ander maakte hem zoo zenuwachtig, dat hij eindelijk den vogel bij de pooten uit den zak haalde eenige malen boven zijn hoofd in de lucht slingerde en in de richting van den preekstoel wierp, schreeuwende: „Ziedaar dan, houd het dier, als gij het ziet!" En na die woorden liep de gauwdief de kerk uit, gevolgd door zijn kameraad. VEHKÜOP1NGEN VERPACHTINGEN. Datum. Plaats, Voorwerpen. Informatiën. 26 Oct. Heinkenszaiid, Woonhuis, mr. v. Dam en v. d. Bussche. 28 INisse, Woonhuis etc., mr. v. Dam en v. d. Bussche. 30 i Wolfaartsdijk, Woonhuis, Pilaar. 31 Does, Woonhuis, mr. Liebert. 2 Nov. Kapelle, Wisschen, Paardekooperen v. d. Bussche. 4 Ellewoulsdijk, Boomen, mr. v. Dishoeck, 4 Goes, Manufacturen, Pilaar. 5 Ovezand, Boomen, mr. v. Dishoeck. 5 Nieuwlande, Boomen, Kakeheeke. 6 Hoedekensk. Boomen, P. De Broekert. Goes, Puin, Ontv. Begistratie. 11 Ovezand, Boomen, mr. v. Dishoeck. 11 Goes, Meubilair, mr.. Liebert. 12 Bath, 3 Woonhuizen, Kakeheeke. 12 Heinkenszand, Boomen, mr. v. Dishoeck. 14 Goes, Woonhuis, Paardekooper en v. d. Bussche. 16 Oudelande, Boomen. mr. v. Dishoeck. 18 NieuwedorpJ Boomen, mr. v. Dishoeck.; 18 Biezelinge, Boomen, mr. Liebert. 19 Goes en Kloet. Boomen, Paardekooper en Kakeheeke. 26 Nisse, Boomen, mr. v. Dam. ADYERTIilISfTlfiN. Bevallen van een JONGEN, M. A. ITTMANNRoüPFAêE. Goes, 23 October 1874. r— I 70ste verjaardag van Z. Du RUI TER met dankbare Vrouw en Kinde ren, stil gevierd. 's-Heer Arendskerke, 24 October 1874. Voor de vele bewijzen van belangstel ling, den 23 dezer op mijnen 809ten jaardag van hier en elders ontvangen breng ik langs dezen weg mijnen hartelijken dank. Gobs, P. ZEEVAART, 23 October 1874. Wed. J. L. Kriekaard. Aan onze abonné's op tijdschrif ten en vervolgwerkenbenevens aan hen, die bestelde werken van ons verwachten, moeten wij tot ons leedwezen mededeelen, dat een pak boeken en tijdschriften, jl. Dinsdag door onze correspondenten te Amster dam per spoor aari ons verzonden, t.ot heden niet bij ons ontvangen is, waar door natuurlijk eene voor onze clientèle, zoowel als voor ons zeer onaangename vertraging in de toezending van boeken en tijdschriften is ontstaan. Een onderzoek is ingesteld, tengevolge waar van wij hopen, dat de vertraging niet van langen duur zal zijn. F. KLEEUWENS ZOON, Boekhandelaars. des voormiddags te 10 uren, te Goes, in het koffiehuis bij J. J. Hartman, ten verzoeke van den heer Mr. J. G. De WITT HAMER, als Curator in het faillissement van IAlme« hinders, ten overstaan van den Notaris J. M. PILAAR, te Goes, van eene groote partij KIJKDAG Dinsdag den 3 November 1874 van 10 tot 5 uren.

Goessche Courant | 1874 | | pagina 2