BUITENLAND. 's Avodós te 7^ uur is de ballon wederom opgestegen, nadat de reizigers een goed ont haal ten huize van den heer Beaufort, bij Leus den, hadden genoten. Te 8,23 kwamen zij aan de boerderij Bruineburg bij Woudenburg neder, waar zij bij jhr. II. W. C. Hooft de jeuneerden. Gisteren nacht te 8,15 waren zij te Utrecht terug. Te Deventer hebben twee broeders twist gekregen, waarbij de een den ander met een mes eene wonde toebracht, die waarschijnlijk doodelijk zal zijn. De dader, eerst voortvluchtig, is later in hechtenis genomen. Yoor eene vacante betrekking van inspec teur van politie te Harlingen hadden zich niet minder dan 108 sollicitanten aangemeld. Door de justitie zijn pogingen in het werk gesteld tot opsporing en aanhouding van een persoon, oud naar gissing 36 jaren, die zich in het laatst van de vorige maand te 'Rotterdam tot een engagement voor den mili tairen dienst in de koloniën heeft aangemeld. Hij gaf voor te heeten II. G. L. Raassens, slotenmaker te 's-Gravenhage, legde over eene op dien naam staanden verlofpas met zakboekje, teekende de akte van engagement en de ver klaring betreffende de voorlezing der krijgs artikelen met dien naam, ontving eenige dagen later 75 op hand, quiteerde daarvoor met diezelfde handteekening, doch heeft zich met het geld verwijderd, zonder op den bepaalden tijd in dienst te treden.. Het is gebleken, dat hij een valschen naam gebezigd en alzoo val- sc'ne handteekeningen gesteld heeft, terwijl hij waarschijnlijk de stukken van den werkeljken Raassens is machtig geworden, door die van het stadhuis te 's-Hage af te halen, onder bet valsche voorgeven R. te zij n of voor dezen te komen. (W. R. Ct.) Volgens de Stoompost worden plannen ontworpen tot droogmaking van het Wieringer- meereen watervlakte tusschen het eiland Wie- ringen en den West-Frieschen zeedijk tot Me- demblik. Voorloopig wil men 20,000 hectaren indijken. De bezwaren zijn alleen van finan- ciëelen aardhet werk zou f 23,500,000 moeten kosten, waarvan 6 millioen voor renteverlies gedurende den aanleg. Het beeld van Napoleon 1, dat nog ont breekt op de nu voltooide Vendöme-kolom, is gebleken zoo erg beschadigd te zijn door den val, dat het op nieuw gegoten moet worden. 'Gelukkig is het model in gips nog aanwezig in de ateliers van den beeldhouwer Durnont. Dr. J. J. Hayesde Noordpool-reiziger, heeft een brief het licht doen zien over de Oostenrijksche Noordpool-expeditie, waarin hij verklaart dat de open Pool-Zee door de Golf van Smith met een stoomschip te bereiken is wanneer de fondsen bijeen zijn, is hij bereid een tweede expeditie te ondernemen. De correspondent van de Pali-Mali deelt mede dat de Paus zich ten sterkste verzet te gen den wensch zijner raadgevers, die van hem zouden verlangen dat hij zich voor de zaak van don Carlos zou verklaren. »Ik kan mijzelven niet tegenspreken", zou hij op hunne herhaal de betoogen hebben geantwoord. Door de erkenning van Isabella II heb ik verklaard, dat don Carlos geen recht heeft op den Spaan- schen troon." Victor Hugo heeft een nieuw werk ge schreven, getiteldMijne zonen." Het is eene prachtige hymne in prozavorm, gewijd aan zijne overledene kinderen. Enkele bladen bevatten een uittreksel. Vooral is merkwaardig een ge bed, dat hun, die den grooten Franschen dichter voor een godloochenaar hielden, vreemd in de ooren moet klinken. Victor Hugo gelooft aan God en aan de onsterfelijkheid en hij formuleert zijne geloofsbelijdenis aldus: »Wij weten, dat wij van U zijn, wij gevoelen onbestemd maar zeker, dat wij tot behooreu gelijk de straal uitgaat van de zon, vloeit onze onsterfelijkheid voort uit Uwe eeuwigheid." Een Belgisch ooftteler is er in geslaagd boomvruchten den smaak te geven,, dien men verkiest. Met een groote naald prikt hjj diepe gaten in een appel en dompelt deze dan in een bakje, de likeur bevattende, wier smaak men aan de vrucht wil mededeelen. Na verloop van eenige seconden is de vloeistof door de openin gen opgeslorpt en tot de kern doorgedrongen. Dit doet men twee of driemalen in een tijds verloop van tien dagen, en laat den appel rijp worden. Op die wijze verkrijgt men vruchten die den smaak hebben, welke tot dusverre nog niet in de appelen was geproefd. Op den spoorweg tusschen Metz en Die denhoven heeft den 15n een botsing plaats ge had tusschen twee treinen, waarbij een aan tal reizigers gedood of ernstig gewond werden. Men schrijft uit Heerlen, dd. 19 Oct: On langs is er van hier melding gemaakt van den op 24 dezer onder Vinkenrath (Pruisen) gepleegden moord op een ingezeten der nabu rige gemeente Groenstraat, zekeren J. J. Boy- mans, wiens verminkt lijk eenige dagen later nabij het riviertje de Worm is gevonden. Bij het geneeskundig onderzoek) op last der Prui sische politie ingesteld, is alstoen gebleken dat den ongelukkige de hersenen door slagen verbrijzeld waren. De weduwe M.te Vinken rath, ,die door de Justitie van het bedrijven van den moord werd verdacht, werd in haie woning aangehouden en met haar zoontje naar de gevangenis te Aken vervoerd. Na een voor- loopige invrijheidstelling is zij, ten gevolge van op nieuw tegen haar gerezen zware ver moedens, andermaal gevangen genomen en op gesloten; Thans verneemt men, dat zij dezer dagen, door van een 15 voet hoogeu muur te springen, uit het huis van verzekering te Aken is ontsnapt. Gelukkig is de Politie er in geslaagd haar te Groot Vausch, een dorpje op een half uur afstands van Aken gelegen, te achterhalen en haar ten derden male achter slot te brengeu. KERKELIJKE ZAKEN ONDERWIJb. Ds. W. Vliegenthart alhier komt voor. op het zes tal, opgemaakt voor de vacature bij de Herv. gem. te Dordrecht. Behalve de reeds door ons vermelde personen zijn nog dezer dagen door de Provinciale Zeeuwsche commissie geëxamineerd en toegelaten: Voor de Fransche taal, de heeren J. Dammers, te Krui- ningen en J. R. Van der Lans, te 's-Heerenhoek. Voor de wiskunde, de heer 11. Schollen, te Oud- Sabbinge. De Magonnic News verhaalt de vol gende geschiedenis: Op de halfjaarsche ver gadering van 't Groot Oosten te Palermo (Schot- sche ritus), den 27 Maart 11. gehouden, werd Mastai Ferretti uit de orde gebannen wegens meineed en het schenden zijner gelofte. Dit besluit werd gepubliceerd in het officiëele blad der vrijmetselaars te Keulen, en wordt vooraf gegaan door de minuten van de Loge, waarin Mastai Ferretti in 1826 onder den ouden Schot- schen ritus in de orde werd opgenomen. Het luidt als volgt: »Een duisterling, genaamd Mastai Ferretti, die in de orde der vrijmetse laren werd opgenomen en plechtig zijne trouw en broederschap beloofde, en die naderhand tot Paus en Koning werd gekroond, onder den naam van Pius IX, heeft nu zijne vorige broederen vervloekt, en alle leden der vrijmetselaars-orde in den ban gedaan. Derhalve wordt voornoemde Mastai Ferretti hierbij, volgens^ besluit van 't Groot-Oosten te Palermo, wegens meineed uit de orde gebannen." Beschuldigingen te gen hem werden het eerst uitgebracht in 1865 door zijne Loge te Palermo, en kennisgeving met afschrift dier beschuldigingen naar Rome gezonden, met verzoek, dat hij ter Loge zou komen om zich te rechtvaardigen. Hierop gaf de Paus geen antwoord, en om verschillende redenen werden de beschuldigingen niet her haald, tot dat de Braziliaansche geestelijkheid den Paus aanspoorde om strenge maatregelen op de vrijmetselaars daar te lande toe te passen. Toen werden de beschuldigingen op nieuw te berde gebracht, en 'voor de tweede en derde maal werd de Paus er mede in kennis gesteld. Na eene formeele behandeling werd door het Groot-Oosten een besluit tot uitbanning ge nomen en openbaar gemaakt. Het besluit is onderteekend door Victor Emanuel, Koning van Italië, Grootmeester van het Groot-Oosten in Italië. De vervolgingen tegen de mannen der Com mune in jFrankrijk worden nog steeds voort gezet en daardoormaar 3oms ook als bij toeval, komt er een van die in handen der justitie. Thans is dit het geval met een der personen, die het grootste aandeel hebben ge nomen aan den moord van de generaals Clé ment Thomas en Lecomte in de rue des Rosiers te Parijs. Die persoon is Boxtardgewezen sergeant-majoor in het 154e bataljon der na tionale garde. Onder den naam Patriek was hij te Brussel wegens diefstal tot tien jaren gevangenisstraf veroordeelddoch 15 Maart 1874 ontsnapte hij uit den kerker te Mons. Plij vestigde zich onder dien valschen naam als horlogemaker te Passy en werd daar, ten gevolge van het verzoek der Belgische justitie, gevonden en in hechtenis genomen. De Parijsche rechtbank van correctioneele politie heeft een winkelier, die photographieën van den zoon van Napoleon III, met zinne beeldige voorstellingen, in zijne winkelkast had ten toon gesteld, tot eene geldboete veroordeeld. Naar het schijnt neemt de zaak van graaf Harry Von Arnim een ernstige wending/althans te oordeelen naar de taal der" min of meer officieuse bladen van ISuitschland. Volgens r o de Köln. Zeit. zou men moeten gelooven, dat de politiek niet vreemd is aan het aan te vangen proces, en zou dit misschien met gesloten deuren behandeld moeten worden. De Magdeb. Zeit. gaat verder en zegt, dat de graaf beschuldigd wordt van landverraad, tegen welke misdaad bij art. 92 van het strafwetboek zeer strenge straffen en zelfs verbeurdverklaring van bezit tingen zijn bedreigd. De graaf moet, als het waar is dat dit artikel op hem wordt toegepast, »aan een buitenlaudsche regeering medegedeeld hebben stukken of bescheiden, die in het be lang van den Staat hadden moeten geheim blijven," of: »vervalscht, verduisterd of vernie tigd hebben documenten, door wier verdwijning de rechten van den Staat worden in gevaar gebracht;" of: »de hem door de regeering op gedragen taak vervuld hebben ten nadeele van den Staat De Strassburger Zeitung bevestigtdat de rijkskanselier voornemens is den keizer voor stellen aan te bieden, volgens welke voortaan de voor het rijksland (JUsas-MjOt haringen) bestemde wetsontwerpen, met inbegrip van de staatsbegrooting, zullen worden voorgelegd aan eene commissie bestaande uit leden van den districtslanddag, welke commissie ook zou ken nis nemen van maatregelen van algemeen be stuur. Het bericht, dat sir Hercules Robinson de Fidji-eilauden aan de Engelsche kroon hechtte, vestigt de aandacht op deze belangwekkende handeling, waartoe de pogingen in de Australi sche koloniën aangewend veel bijdragen. Ook in Singeland verlangde men dit op grond van uitbreiding van handel en beschaving in de Zuidzee, te meer daar Engeland geen sta tion bezit in den uitgestrekten Oceaan tusschen Australië en de Amerikaansche Zuidzeekust. Van Britsch-Columbia tot Nieuw Zuid-Wales, een afstand van zevenduizend engelsche mijlen (ongeveer 2600 uren) heeft Engeland geen post tot inneming van steenkolen, tot het herstel len van vaartuigen of anderszins. De Amerika nen hebben zich de Sandwich-eilanden toege ëigend en de Franschen vestigden zich in New- Caledonië, en wanneer Engeland de Fidji— eilanden niet neemt, dan kan een andere mogendheid het misschien eensklaps doen zoo is zakelijk de redeneering van de Times. De in bezit genomen eilanden zijn zeer aan lokkelijk, de grond is zeer vruchtbaar, de lucht streek uiterst aangenaam en de havens zijn uit muntend," zegt het blad, dat echter besluit met aanmerkingen, volgens welke het uitzicht niet zoo schoon is als men wenschen zou. Lord Carnarvon verklaarde onlangs in het Parlement dat de Engelsche regeering slechts bezit van de Fidji eilanden wilde nemen, wan neer deze onvoorwaardelijk wierden afgestaan. »Zulk een afstand is thans, naar wij veronder stellen (zegt de Times), geschied, en de eilan den zullen beheerd worden als een kolonie der kroon, met eerbiediging van de bestaande rech ten, overeenkomstig de billykheid en gevoege lijkheid, doch zonder acht te slaan op de vor deringen van een schijn-constitutie (die, welke de Engelsche kolonisten bedachten). Wij ver moeden, dat, wat wij ook doen, velen van die Fidjiheeren, zoowel blanken als donkere kleur lingen, de plaatselijke lasten aan de Engelsche schatkist zullen opdragen."

Goessche Courant | 1874 | | pagina 2