GOESCHE COURANT. O 1874. N°. 125. Donderdag 22 October. 61ate jaargang. \EEMtTSEMJKUNDIGE DIENST EN POLITIE. VERKIEZING. BINIMENLANPSCHE BERICHTEN. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdag avond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal zoo binnen als buiten Goes ƒ1,75. Afzonderlijke nommers 5 c., met bijblad 10 c Gewone advertentiën worden a 10 c. per regel geplaatst. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop be trekking hebbende dankbetuigingen van 18 regels a/1,- Dienst-aanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald, 20 c. DE GEDEPUTEERDE STATEN van ZEELAND, Overwegende dat het gewoon mond- en klauwzeer zich op eenige plaatsen in de gemeente Clinge heeft geopenbaard en dat alzoo, op grond van art. 26, in verband met art. 22 van het provinciaal reglement betreffende den veeartsenijkundigen dienst en politie, wij ziging behoort te worden gebracht in het besluit van den 18 December 1872 (Provinciaal blad no. 127); Gezien het ambtsbericht van den provincialen vee- arts der 1ste klasse in dit gewest van gisteren no. 520 Besluiten: 1°. In te trekken voor zoo veel Zeeuwsch Vlaanderen betreft, de ontheffing, verleend in punt 1, letter a, van het genoemd besluit van 18 December 1872, Provin ciaal blad no. 127; 2°. De Burgemeesters der gemeenten in Zeeuwsch Vlaanderen opmerkzaam te maken op de bepalingen van art. 20 van het reglement, en den Burgemeesters der gemeenten, waar zich de genoemde ziekte heeft geopenbaard of nog mocht openbaren, in het bijzonder aan te bevelen, om streng in acht te nemen het daarin vervatte voorschrift, dat geen vergunning tot vervoer van rundvee wordt verleend, indien zich, in den loop der voorafgegane drie maanden, een geval van besmet telijke ziekte in de gemeente heeft voorgedaan. Dit besluit zal in het Provinciaal blad geplaatst en, door de zorg van Burgemeestei en Wethouders, in ai de gemeenten der provincie worden afgekondigd en aangeplakt. Gedaan te Middelburg, den 16 October 1874. De Gedeputeerde Staten voornoemd, R. W. Van LIJNDEN, Voorzitter. BUTEUX, Griffier. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES brengen ter openbare kennis, dat de verkiezing voor een lid van den gemeenteraad, ter vervanging van den heer C. L. De MEULEMEESTER, die zijn ontslag ge nomen heeft, zal plaats hebben op Woensdag den 28 October a. s., tusschen des morgens 9 en des namiddags 4 ure; dat de oproepingsbrieven daartoe den 19 October jlbij de kiezers zijn bezorgd en dat de kiezer, die geen biljet ontvangen of het zijne verloren heeft, een ander kan bekomen ter secretarie der gemeente op eiken werkdag, tusschen des morgens 9 .en des namid dags 2 ure. Goes, 21 October 1874. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris, HARTMAN. GOES, den 21 October 1874. De heer M. II. Salomonson heeft onder dato 9 Mei 1874, een schrijven tot Directeuren der Nederl. Maatschappij ter bevordering van Nijverheid ge richt, waaruit als zijn gevoelen blijkt, dat de cul tuur van meekrap hier te lande nog niet als hope loos is te beschouwen: De heer Salomonson toch is overtuigd, dat, wanneer men zich slechts toelegt op het kweeken van goede meekrap-rassen, de mee krapcultuur hier te lande beter bestaan kan dan in Frankrijk en Italië. In Nederland toch behoort de meekrap tot de wisselvruchten, in beide andere lan den moet men vele jaren achtereen op denzelfden akker terugkomen en heeft men er gebrek aan dierlijken mest. Volgens den heer Salomonson beeft men hier te lande van lieverlede eene soort inge voerd, die zeer arm aan kleurstof is en de andere Zeeuwsche soorten, die zeer voldoende waren, bijna geheel op zijde gezet. Van daar de groote depre ciatie der tegenwoordige Hollaodsche tegenover de Napelsche. De oorzaak van die verandering was, dat men hier te lande en ook alleen hier de waar deering der innerlijke kracht van het poeder meende te kunnen bepalen naar de uiterlijke kleur. Thans echter, nu die uiterlijke schijnbeoordeeling meer en meer plaats maakt voor eene meer wetenschappelijke, en daaruit blijkt, dat het wezenlijk gehalte, het verf- vermogen is achteruitgegaan, zoo is de eenige aan gewezene weg te trachten daarin verbeteringen te brengen. De heer Salomonson houdt de meekrapcultuur naast de fabrikatie van kunstmatige alizarine voor mogelijk, mits de boeren eeu artikel leveren, hetwelk rijker in kleurstof is. Hij neemt aan, dat de meekrap over alle particuliere landen voorin garancine wordt omgezet, en de Napelsche meekrap geheel en al geschikt is om daaruit de hoogste types te ma- keu. Van de Fransche meekrap zijn de paluds bijna even goed als dé Napelsche, terwijl echter het groot ste gedeelte, de rosés, minder van qualiteit is; doch dit mindere wordt aangevuld door de paluds of de Napelsche. Voorts beweert hij dat in ons land slechts een kMn gedeelte, wellicht geschikt is tot een hoog type van garancine, welke niet zeiden nog door Na pelsche moet verbeterd worden. De Napelsche meekrap is in ons land duurder dan in Avignon door de veel hoogere vracht, zoodat de Hollandsche daarvoor gedeprecieerd wordt, zoodanig dat de boeren te weinig rekening maken om met voordeel te blijven kweeken. Voorts wordt door den heer Salomonson mededee- ling gedaan van zijne correspondentie met den heer Van der Have te Ouwerkerk bij Zierikzee, waaruit blijkt dat de Texelsche meekrap, hoewel slecht be reid, eene veel hoogere'waarde bezit dan de Zeeuw, sche. Wanneer meu de raciqe op Texel zuiver en droog in den handel bracht, zooals vele Zeeuwsche, zou de heer S. die gaarne tegen 2.hooger dan de Zeeuwsche betalen. En als nu zegt hij eens alle meekrap in ons land eene hoogere waarde kon verkrijgen van 2 de 50 kilo, zou er dan niet reeds veel gewonnen zijn? Deheer S.. raadt daarom aan in Zeeland op goe den bodem proeven met kiemen van Texelsche mee krap te nemen, en heeft zelfs een geldelijk subsidie daarvoor beschikbaar gesteld. Ook ziju door hem zaden van Napelsche meekrap ingevoerd en pogin gen aangewend om kiemen van eene soort uit den Elzas te bekomen, die de Napelsche in qualiteit moet evenaren. Belangrijk is de verklaring van den heer Salomon son, dat men met goeden wil in Nederland fn de meekrapcultuur meer kan doen dan in Frankrijk en evenveel als in Italië. Napelsche meekrap wordt nog betaaldmet 17.Zeeuwsche is niet meer dan 13|. waard. Nu zal men in Italië de teelt kunnen vol houden, hier zal ze verloren gaan, om de eenvou dige, reden dat wij hier slecht vervende kiemen heb ben. De conclusie is: neem goede kiemen, goed land, voldoende bemesting, en de meekrapcultuur kan blij ven bestaan. TijdschrMaatsoh. v. Nijv.) Met genoegen vermelden wij, dat thans ook het laatste der drie gezinnen, die tenge volge hunner verwijdering uit het Manhuis eenigen tijd op het berkhof" gebivouakeerd hebben, van daar verdwenen en onder dak is. De Ministers van Binnenl. Zaken en van Marine hebben jl. Maandag Middelburg en Vlis- singen een bezoek gebracht. De eerste heeft de rijks hoogere burgerschool te Middelburg bezocht, terwijl beiden vervolgens naar Vlissin- gen zijn gereden en aldaar de havenwerken in oogenschouw genomen hebben. Te Vlissin- gen hebben de Ministers op het raadhuis een dejeuner gebruikt en j)ij den heer Commissaris des Konings te Middelburg gedineerd. Te 5.52 u. zijn de hooge gasten naar Den Haag teruggekeerd. 35 beklaagden uit St.-Philipsland waaronder de burgemeester en een be klaagde uit St.-Maartensdijk, zijn bij bevel schrift van de arrondissements-rechtbank te Zierikzee naar den procureur-generaal bij bet provinciaal gerechtshof in Zeeland verwezen, ter zake van feitelijk verzet tegen 3 beambten, die een rechterlijk vonnis uitvoerden. Middelburg en Vlissingen staat een kunst genot te wachten. De beroemde violist Wie- niawski namelijk, zal, volgens het Dagblad beide plaatsen bezoeken en daarbij vergezeld zijn van mejuffrouw Weyringer en den pianist Völlmar. Men schrijft aan de Middelburgsche Cf. uit Den Haag »De stelselmatige oppositie tegen de oprich ting van het standbeeld van Thorbecke heeft ten slotte gezegevierd, het beeld zal niet op de Plaats te 's-Gravenhage opgericht worden. De oppositie, ten einde raad nadat de Gemeen teraad tot oprichting besloten had, heeft de handigheid gehad zich te wenden tot den Mi nister Heemskerk, die, omdat de groote weg van de eerste klasse over het pleintje loopt, naar beweerd wordt, recht op dat pleintje zou hebben. De heer Heemskerk, wiens onhandig heid bekend is, heeft zich als werktuig van de anti-Thorbeckianen laten gebruiken en de vergunning tot de oprichting van het stand beeld geweigerd. De Haagsche Gemeenteraad, in stede van op zijn goed recht te vertrouwen en tegen de bespottelijke aanspraken van het Rijk op de Plaats te protesteeren, heeft met eene zeldzame lankmoedigheid voor zijne Ex cellentie gebogen." Het Bestuur der Kiesvereeniging Bur gerplichtte Hoorn, heeft bekend gemaakt dat de heer Fransen Van de Putte, bij eventueele benoeming, het lidmaatschap der Tweede Kamer voor Hoorn zeer zeker zal aanvaarden. In het aan 't Paleis van Justitie ont leende en ook door ons opgenomen verhaal van een rechtsgeding, voor 't Hof van Zeeland gevoerd, wordt meegedeeld dat in het voormalig 4de district van Zeeland onder de boerenknechts de gewoonte zou bestaan om op feestdagen samen te komen, ten einde zich te vergasten op gebraden katers. Naar aan de N. R. Ct. verzekerd wordt, is dit, althans wat het voor malige 4de district betreft, onwaar. Daar be staat zoodanig gebruik niet. De Midd. Ct. ontvangt daarentegen een bericht uit Aardenburg, dat op de Zeeuwsch- Vlaamsche grenzen, onder boerenknechts, asch- koopers enz. het gebruik van katers te braden en te eten wel bestaat en dat het gemeentebestuur van Eede zulks kan bevestigen. Van bijzonder belang komt de zaak ons zegt de M. Ct. niet voor. Er bestaan onder het volk vrij wat ruwer en gemeener ver makelijkheden dan het braden en opeten van een kater; een wildbraad waarmede trouwens bijna ieder, die in Belgische of Fransche restaurants wel eens hazepeper gegeten heeft, waarschijnlijk kennis gemaakt zal hebben. Ten aanzien van den brand aan de Vlucht- haven te Rotterdam verneemt de N. R. Ct. nader, dat van de partij harst der heeren Schleussner 8p Staengle geacht worden 1200 a 1400 vaatjes te zijn veibrand of beschadigd. De schade is voor- loopig geraamd op 120,00. 'Bovendien heeft eene partij stroo van de gebroeders Parisdie in de nabijheid lag, schade geleden. De politie is ijverig in de weer om tot de kennis te geraken van de wijze, waarop de brand is ontstaan. Maandag middag te 3 uren 50 min. is de heer Godard andermaal te Utrecht met den ballon Le Météore opgestegen, vergezeld van 4 heeren. De opstijging geschiedde zeer langzaam in de richting van Amersfoort. Op den aan het schuitje bevestigden ring staande, sprak de heer Godard eenige woorden van dankbetuiging tot het Nederlandsche publiek in het algemeen, dewijl deze opstijging de laatste is in dit jaar. Een later bericht meldt, dat de ballon eergis teren avond ten ruim half 5 uur is neergekomen bij den huize den Treek bij Leusden (niet ver van Amersfoort). De reis was voorspoedig.

Goessche Courant | 1874 | | pagina 1