RECHTZAKEN. BUITENLAND. GEMENGDE BERICHTEN. of er in te brengen. Door de R. K. veehou ders wordt als voorbehoedmiddel aan hunne beesten gewijd brood gevoederd. Te Oisterwijk is bepaald, dat de straat lantaarns na 10 ure des avonds niet meer zullen brandeD, omdat dan ieder fatsoenlijk mensch in zijn huis behoort te wezen. Men schijnt daarbij den spoortrein vergeten te heb ben, die te 11 uren aankomt; of zou men wellicht meenen, dat met dien trein alleen onfatsoenlijke menschen meekomen? De Dr. Cf. verneemt, dat onder de matrozen, die de Oostenrijksche Noordpool-expedite heb ben medegemaakt, ook iemand uit Delfzijl was, namelijk Heine Wals, zoon van den postbode T. Wals. Dr. J. J. Aghina, te Hoorn, deelt in de Held. Ct. een denkbeeld mede, waardoor z. i. spoorwegongelukken konden worden voorkomen. De machinist moet eenvoudig op behoorlijken afstand worden gewaarschuwd dat eenig gevaar bestaat, opdat hy tijdig kunne remmen. De schrijver zou nu de spoorwegmaatschappijen bij de wet willen verplichten, vóór eiken trein op remmingsafstand een kleine locomotief, locomotief-conducteur, te doen uitgaan. Deze zou gemakkelijker te remmen zijn en tijdig gevaar kunnen seinen. Op die wijze, meent schr., zouden bijna alle spoorwegongelukken voorkomen kunnen worden. De schr. erkent, dat wellicht onoverkomelijke technische bezwaren zullen bestaan, maar vestigt alleen de aandacht op zijn denkbeeld. Dezer dagen is te Parijs de geheele piano- fabriek van den heer Hers een prooi der vlammen geworden. De brand was aangestoken door een werkman, Gauthier, die verleden jaar door den heer Herz ontslagen was wegens wangedrag. De maD bevindt zich reeds in hechtenis en heeft met de grootste kalmte en een ijselijk cynisme zijne misdaad bekend. «Gij hebt mij tien frank per dng, die ik bij u verdiende, doen verliezen, heeft hij tot den heer Herz gezegd ik heb mij gewroken." De schade, door den brand veroorzaakt, bedraagt een half millioen frank. 250 geheel afgewerkte piano's zijn verbrand. Te Dresden is in den avond van den 9den dezer door middel van den toestel van Siemens het lijk verbrand van de echtgenoote van sir Charles Wentworth Dilke, lid van het Britsche hoogerhuis. De verbranding, waartoe het lijk in een looden kist uit Engeland was overgebracht, geschiedde krachtens testamen taire beschikking der overledene. Volgens de New-York Tribune is in Ca lifornia een afschaffingsgenoootschap opgericht dat het zijn leden niet te lastig maakt. Zij mogen geen andere opwekkende dranken dan wijn, bier en cider drinken, behalve wanneer zij een gevoel van ontmoediging ondervinden" in welk geval het gebruik van cognac of whiskey veroorloofd is. Volgens het Dagbl. van N. 1. komen uit schier alle residentiën berichten, dat de koffieproductie dit jaar aanzienlijk meer be draagt dan het vorige. Ook in 1873 en 1872 was dit in vergelijking met vroegere jaren het geval, en naast de natuurkrachten is dit goede resultaat toe schrijven aan de juiste regeling, de goede zorg en de ambitie van de ambte naren bij het Binnenlandsch bestuur in de betrokken af deelingen voor die cultuur. De redacteur van de »Javabode" heeft den 8 September terecht gestaan voor den Raad van Justitie te Batavia, beschuldigd van hoon en smaad, aangedaan aan den persoon van 's Ko- nings vertegenwoordiger in, alsmede opzetting tot haat of minachting tegen de Regeering van Ned.-Indië, alle3 door middel van een verkocht en verspreid drukwerk. De Baad van Justitie heeft in raadkamer beslist, dat de getuigenwelke beklaagde wenschte gehoord te hebben, niet zullen worden toege laten. Die getuigen waren de Gouv.-Gener. Loudon, de heeren Fransen Van de Putte (af getreden Minister van Koloniën), Van Swieten, Verspeijck, W hitton, Uhlenbeck, Egter Van U is- sekerke en Nieuwenliuyzen (luit-adjud.) Als advocaat van den beklaagde is opgetreden mr. L. W. C. Keuchenius, oud-lid en waarne mend vice-president van den Raad van Nederl.- Indië, die meer dan drie uren heeft gepleit. De eisch van het Openb. Ministerie is 2 jaar gevangenisstraf en betaling van de kosten. KERKELIJKE ZAKEN ONDERWIJS. Z. K. H. Pi-ins Hendrik heeft ƒ500 geschonken voor de stichting eener Protestantsclie Kerk te Geldrop, in Koord bra Liant. Ook aan den heer J. De Lange, kwcekeling aan de bijzondere school en medeleerling der oefenschool alhier, is, bij het dezer dagen gehouden examen, akte als hulponderwijzer verleend. Van laatstgenoemde inrichting is dit jaar nu door 6 leerlingen de hulp onderwijzersakte behaald, terwijl 2 anderen aan Rijkskweekscholen zijn. toegelaten. De Gemeenteraad van Haarlem heeft opnieuw de zaak van den heer E. J. Schoenmaker, leeraar aan de H. B. School en onder directeur der Buiger-avondschool aldaar, behandeld. Na levendige discussiën is het voorstel tot ontslag van dien heer met 10 tegen 6 stemmen aan genomen, in te gaan met den datuin van het door den Raad. te nemen besluit. Een amendement om het ontslag eervol te doen zijn, werd verworpen. De Arrondisscmenls-Hcchlbank te Goes heeft dd. 28 Septem ber de navolgende, vonnissen uitgesproken, als: 1. Ch. L. E., zoon vaii Mam Tberesia, geboren te Philippine, visscher te Bouchante, (Belgie,) schuldig verklaard aan cenvoii- digen diefstal, gepleegd onder verzachteude omstandigheden. Ver oordeeld tot eene cellulaire gevangenisstraf van vijf maanden en in de kosten van het rechtsgeding, desnoods invorderbaar bij lijfsdwang. 2. Fr. K. M. B., zoon van Ido, 43 jaar, colporteur, geboren en wonende te Middelburg, beklaagd van moedwillige mishan deling; daarvan vrijgesproken, db kosten te dragen door den staat. 3. P. D., zoon van Anthonie, 20 jaar, arbeider, geboren en wonende te Yerseke, schuldig verklaard aan 1. bet moedwillig toebrengen van slagen en stoolcn, waardoor gcenerlei ziekte om te werken is ontstaan 2. gewelddadigheid zonder wapenen en zonder dat er kwetsuren uil ontstaan zijn, tegen een bedienend be ambte in de waarneming van zijn dienst. Veroordeeld, tot eene cellulaire gevangenisstraf van vijftien dagen en eene geldboete van acht gulden, susidiair cellulaire gevangenisstraf van een dag en in de kosten van het rechtsgeding, desnoods invorderbaar bij lijfsdwang. 4. P. YV., 40 jaar, arbeidster, geboren en wonende te Hcinkens- zand, defaillante, schuldig verklaard aan bet moedwillig aan iemand toebrengen van slooten, geenerlei ziekte of beletsel om te werken van meer dan twintig dagen veroorzaakt hebbende. Veroordeeld tot eene cellulaire gevangenisstraf van vijftien dagen en eene geldboete van acht gulden, subsidiair cellulaire gevangenisstraf van een dag en in de kosten van bet rechtsgeding, desnoods invor derbaar bij lijfsdwang. 5. G. H. v. zoon van Jan, 37 jaar, vrachtrijder, geboren te Driewegen, wonende te Hcinkenszand, schuldig verklaard aan het moedwillig aan iemand toebrengen van een slag, waardoor gcenerlei ziekte of beletsel om té werken van meer dan twintig dagen is ontstaan, gepleegd ondqr verzachtende omstandigheden. Veroordeeld tot eene geldboete van f 3,subsidiair een dag gevan genisstraf en in de kosten van het rechtsgeding, desnoods invor derbaar bij lijfsdwang. 6. J. v. L., zoon van Cornelis, 37 jaar, landbouwer, geboren te Kloelinge, wonende te Goes, fechuldig verklaard aan bet laten loopen van vee langs den spoorweg, zonder daartoe vergunning le hebben van de bestuurders van den dienst of van hen, wien dit door de bestuurders is opgedragen. Veroordeeld lot eene geld boete van fill,— subsidiair drie dagen gevangenisstraf en in de kosten van het rechtsgeding, desnoods invorderbaar bij lijfsdwang. - 7. a. J. F. v. d. R., 52 jaar* b. E. Fr., 53 jaar, c. P. v. d. R., zoon van Johannes Fransiscufc, 24 jaar, d. J. F. v d. R., zoon van Johannes Fransiscus, 13 jajir, allen arbeiders, geboren en wonende te Goes, beklaagd van moedwillige mishandeling. De drie eersten daarvan vrjjgesproklh, de kosten te dragen door den staat. De vierde beklaagde schuldig verklaard aan 1. bet moed willig toebrengen van een slag 'en 2. het moedwillig toebrengen van slagen, waardoor verwonding is onstaan, gepleegd met oordeel des onderscheids. Veroordeeldttot eene gevangenisstraf van vijf tien dagen en eene geldboete van f8,subsidiair drie dagen gevangenisstraf en in de kosten van dit rechtsgeding, voor zoover die hem betreffen, desnoods invorderbaar bij lijfsdwang. Nu de uitslag van ^.lle verkiezingen voor de algemeene raden in bekend is, kan men gerust zeggen, dat die verkiezingen welke eigenlijk, als gelijkstaande met die voor de Provinciale Staten in Nederland, be halve dat de algemeene raden geene leden voor eene Eerste Kamer behoeven te kiezen, niet politiek hadden moeten zijn, maar het nochtans zijn geworden weinig Rebben bijgedragen om een helderen blik te doen slaan in Frankrijks politieke atmosfeer. Deze bliift nog altijd be neveld en het is ontegenzeggelijk waar, dat men niet kan zeggen, wat in Frankrijk de meerderheid eigenlijk is en wil. De republi keinen hebben de betrekkelijke meerderheid, maar zij zijn in de minderheid, als alle monarchalen, dat is, Bonapartisten, Legitimisten en Orleanis- ten zich vereenigen. Nu is het ook waar, dat een betrekkelijke meerderheid geen solide basis kan zijn voor eene vaste regeering, maar aan gezien de andere drie partijen, elk afzonderlijk, op verre na zoo sterk niet zijn als de repu blikeinen, is het billijk, dat deze aan het roer blijven, vooral ook omdat onder de republiek Legitimisten, Orleanisten en Bonapartisten in vrede kunnen leven en zelfs, gelijk dagelijks bewezen wordt, deel kunnen uitmaken van de regeering, terwijl iedere der andere partijen hare mededingster terstond zou uitsluiten, ja wellicht verbannen, gelijk Napoleon III gedaan heeft. De minister van onderwijs, schoone kunsten en eeredienst heeft aan de So ciètê-Franklin, die ten doel heeft het onderwijs te bevorderen en o. a. 100.000 fr. heeft geschonken voor de bibliotheken in de kazernen, den titel geweigerd van te zijn een «instelling van openbaar nut." De minister heeft geantwoord, dat de Société- Fïanklin groote diensten had bewezen, doch dat die diensten hem niet voldoende voorkomen. De waarheid is, dat de minister een clericaal is en de Société-Frariklin de clericale litteratuur niet bij voorkeur in hare bibliotheken plaatst. Te Eisenach was deze week vergaderd bet derde congres der Vereeniging voor sociale politiek, of der katheder-socialisten van Biuitsehhind," zoo als de leden dezer Ver eeniging gewoonlijk genoemd worden. Tot de brhandelde onderwerpen belmoren de straf rechtelijke vervolging van het verbreken van loon contracten door werklieden; de werking en de uitkomsten van pensioenfondsen voor oude en gebrekkige werklieden, enz. In ver band met genoemd congres werd jl. Zondag terzelfde plaatse eene vergadering gehouden ter bespreking van het denkbeeld een rijks belasting op de inkomsten in te voeren. Met een overgroote meerderheid van stemmen werd aangenomen deze motie: De belastingher vorming in het rijk moet in de allereerste plaats ten doel hebben het vervangen van de matriculaire bijdragen door eene algemeene inkomsten-belasting, die met de invoerrechten en verbruiksbelastingen dermate tot een ge heel moet worden verbonden, dat ieder Duit- scher zooveel mogelijk naar gelang van zijne financiëele krachten in de lasten des rijks bij draagt." De EBeentche regeering heeft bij het Fol- kething aanvrage gedaan om 10000 kronen, met bet doel eene commissie te benoemen, aan wie in last zal gegeven worden het instellen van een onderzoek naar, en het doen van voor stellen betreffende de verhouding tusschen werkgevers en arbeiders, de organisatie der ondersteuningsfondsen, het oprichten van tech nische scholen en de middelen die over het algemeen kunnen strekken tot oplossing van het vraagstuk der verhooging van het arbeids loon. Deze commissie zal bestaan uit een groot aantal ledentien wil de regeering benoemen; vijf zullen door het Folkething en vijf door het Landsthing benoemd worden; bij deze twintig zullen zich aansluiten vertegenwoordi gers van de arbeidgevers en van de werklieden. Blijkens eene officiëele opgave telt de Rus sische marine tegenwoordig 29 gepantserde en 196 ongepantserde oorlogsschepen, te za- men 921 stukken voerende en metende 172401 ton. Het personeel der vloot bestaat uit 1305 officieren (waaronder 81 admiraals), 513 stuur lieden, 355 marine- en artillerie-ingenieurs, 545 machinisten, 56 ingenieurs voor scheeps bouw, en 24500 matrozen en zeesoldaten. Dezer dagen is den sultan van TurJeije weder een zoon geboren. De jonge prins heet Méhemet Seif-Eddin («het zwaard van den gods dienst.") Een vreemdsoortige weikstaking doet zich voor in Chicago in Xoord-Amerika. De daar gevestigde verzekeriDgmaatschappijen hebben gedreigd den 1 October hare kantoren te sluiten. Of aan die bedreiging gevolg is gegeven weten wij niet. Zij vindt haren groDd in het vol gendefeit: Kortuadengrooten brand van eenige jaren geleden, verzochten die maatschappijen gemeenschappelijk het stedelijk bestuur betere maatregelen te verordenen ter voorkoming van de herhaling van zulk eene rampzij gaven tevens te kennen dat, bijaldien aan hun ver langen niet werd voldaan, zij zouden ophouden werkzaam te zijn. Den 23 September was door het stedelijk bestuur nog niets verricht met dit doel, en dus zouden op dien dag de brand- assurantiemaatschappjjen aan de stad een ulti matum, houdende dat, wanneer op 1 October haar wensch niet vervuld zou zijn, zij hare be dreiging zouden ten uitvoer brengen. Te Utrecht heeft een krankzinnige bij een goudsmid een groote winkelruit ingeslagen en daardoor eene schade veroorzaakt van 150. Eene vrouw te Amsterdam, die bij het gedrang om plaats te krijgen in den omnibus zich hierin te leurgesteld vond, beet een dame welke ook doordrong om een plaats te bekomen, zoodanig in den arm, dat de wond met geen tienstuiverstukje geheel te bedekken was. Te Zaandam is een jong werkman achterover van een hoogen steiger doodgevallen. Er bestaat in Engeland een industrie, die bij ons tot nu toe niet gevonden wordt. Ziehier de inhoud van een biljet, dat men op de muren van Londen kan lezen: „Professor Lazarus Roonoy neemt de vrijheid het publiek aan te kondigen, dat hij een college gesticht heeft voor liet practiscli onderwijs der bedelarij, in zes lessen. Hij belast zich met de kinderen, welke aan zijne zorgen toevertrouwd worden, te leeren, hoe zij hunne houding kunnen veranderen en allerlei gebrek- kelijkheden nabootser., zonder hunne gezondheid in ge-

Goessche Courant | 1874 | | pagina 2