574. N". Ï23. Zaterdag 17 October. 613te jaargang. C0U1AMT. De uitgave deier Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdag avond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal zoo binnen als buiten Goes 1,75. Afzonderlijke nommers 5 e, met bijblad 10 c Gewone advertentiën worden a 10 c. per regel geplaatst. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop be trekking hebbende dankbetuigingen van 1—8 regels a/1,— Dienst-aanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald, 20 c. POSTERIJEN. De verzending der mailpakketten naar Padang en Batavia, per stoomschip Sumatra" van de stoomvaartmaatschappij Javageschiedt alhier den 24 October a s. per eersten trein. BINNEMWJDSCHE BERICHTEN. GOES, den 16 October 1874. De Gouv.-Gener. van Ned.-Indië heeft, •wegens ziekte, een 2jarig verlof naar Nederland verleend aan den inspect, over de bebakening, de kustverlichting en het loodsw. L. M. De Laat De Kanter. Tot onze toelichting zegt de Nieuwe Goesehe Courant, dat inderdaad „146 briefjes bij de stem ming* voor 9 leden voor het Kies college by de Herv. Gemeente alhier op 11. Vrijdag zijn ingeleverd, doch dat niet 18 briefjes van on waarde en 28 briefjes in blanco zijn ingeleverd, maar dat er bij de ingeleverde briefjes zich bevonden die öf onleesbare namen of namen bevatt'en van niet-verkiesbaren, en ook waarop in plaats van 9, b. v. 6 of 7 namen waren geplaatst, en dat de eersten van onwaarde werden verklaard, terwijl de laatsten onder de blanco's werden opgegeven." Ofschoon in 't primitieve bericht der N. G. Ct. bepaaldelijk van briefjes van onwaarde en iu blanco wordt gesproken, zoo moet nu, als wij 't wel begrijpen, uit deze toelichting blijken, dat bedoeld zijn stemmen van onwaarde en stemmen in blanco. Wij willen dat wel aan nemen, maar dan komen wij er nog niet. Negen 146 zou 1314 stemmen gevenhier van afgetrokken 46 stemmen van onwaarde en in blanco blijft 1268 st. die geldig zijn. Volgens de opgave in de N. G. Ct. zijn er slechts 1240 toegerekend. En we vragen daarom nog eens: is het bericht onjuist, of is het stembureau in de war? Wij doen die vraag niet om te vitten op eene mogelijke drukfout, maar omdat het er o. i. op aankomt, dat ver- kiezingscijfers juist zijn. Naar wij vernemen zal de Tweede Kamer tegen het einde der maand hare werkzaamhe den hervatten. Uit officiëele cijfers is gebleken, dat in 1873 de gemiddelde broodprijzen in centen per kilogram waren: Gebuild Ongebuild Rogge brood. brood. brood. Leiden23.03 16.50 10.23. 's-Gravenhage 23 05 16.66 10.67. Amsterdam 23.29 14 67 9.76. Haarlem23.57 18.57 11.39. Arnhem24. 18. 12. Delft24.04 17.04 10.67. Rotterdam 24.23 17.18 11.26. Utrecht24.47 16.71 10.86. Groningen 33. 9.50. Leeuwarden 33. 9.50. Dordrecht 33. 17.50 12. Bergen-op-Zoom 32. 21. 13. Goes34. 18. 12.50. Middelburg 35. 19. 12. In de cursief gedrukte steden zijn broodfa brieken. (N. R. Ct.) Levert een crimineele terechtzitting zoo verhaalt het Paleis van Justitie in den regel een hoogst ernstigen en indrukwekken- den aanblik, dit kan niet gezegd worden van een deel der crimineele zitting van het pro vinciaal gerechtshof in Zeeland van den 11 den September jl. Telkens plooiden de gelaatstrek ken van de raadsheeren, den procureur gene raal en den verdediger zich tot een glimlach; het publiek kon een lach soms niet onderdruk ken, ja zelfs de beschuldigde, hoe ernstig het oogenblik ook was, kon niet altijd den ge wonen ernst bewaren. Het gold hier dan ook een feit, waarin de beschuldigde en zijn vrien den niets misdadigs hadden gezien en dat meer van een minder keurigen smaak dan van slechte O inborst getuigde. In het voormalig vierde district van Zee land bestaat onder de boerenknechts het ge bruik, dat men op feestdagen in herbergen samenkomt en zich daar te goed doet aan 't drinken van bier en 't eten van gebraden katers Beschuldigde stond terecht ter zake dat hij op 't erf zijns meesters een vreemden kater geschoten en zich arglistig toegeëigend zou hebben, waar hij wel te verstaan, de ka ter zeven dagen later, in volle feestvreugde, door een groot gezelschap werd opgesmuld Ook in dien stand schijnt men van adellijke gerechten te houden. De procureur-generaal eischte het minimum der bij de wet bepaalde straf: drie maanden gevangenis. Gelukkig voor den boerenknecht kon het niet voldoende uitgemaakt worden, wie eigenlijk de ware rechthebbende op den kater was, zoodat de man werd vrijgesproken. 't Is ondertusschen ie wenschen, dat dit on smakelijke volksvermaak (het houden van ka- terfeesteu) door deze vervolging een gevoeli- gen knak zal gekregen hebben. Men schrijft uit Middelburg, 12 October: Dat te Vlissingen de zondagswet nog gestreng wordt gehandhaafd, heeft het alhier gevestigd Muziekgezelschap Accelerando gisteren onder vonden. Dit Gezelschap had zich naar die gemeente begeven, om in een koffiehuis eenige muziekstukken uit te voeren. Het eerste nommer was even begonnen, toen een politie-agent binnentrad en aan den directeur mededeelde, dat ook binnenshuis geen muziek mocht wor den gemaakt. Het Gezelschap begaf zich toen naar de sociëteit, werd aldaar geïntroduceerd, voerde eenige nommers uit en werd gul onthaald. Alhier werd daarentegen een Muziekgezel schap, uit Vlissingen gekomen, beter ontvangen,- dit trok zelfs de straten al spelende door, zonder dat daartegen bedenkingen werden gemaakt. Het door 't Centraal-bestuur van het Al gemeen Nederlandseh Werklieden verbond ont worpen Congres, dat ten doel zou hebben meerdere samenwerking te verkrijgen tusschen fabrikanten, patroons, werkbazen, enz. en de werklieden, zal wegens te geringe deelneming niet plaats hebben. De Zw. Ct. meldt dat de arr.-rechtbank te Zwolle Jacob Wolf en E. J. Ij. Scheurleer, ex-direeteuren der Overijselsche Bank, wegens misbruik van vertrouwen" verwezen beeft naar de correctioneels terechtzitting. De rechtbank heeft voorts de gevangenhouding van Jacob Wolf en de arrestatie van Scheurleer gelast. De officier van justitie is tegen dit bevel schrift in verzet gekomen, omdat hij, uithoofde van vermeende »valschheid in geschrifte" de verwijzing ten crimineele had gerequireerd. Volgens de Zw. Ct. zou de uitlevering van Wolf door het Fransche Gouvernement ge schied zijn op beschuldiging wegens laatstge meld feit. Naar men ons mededeelt, is aan de diamant-slijperij der firma B. S. Van Emden en Co., te Amsterdam, een groote steen ge kloofd van 18karaat, en wel, wat een bijzonderheid is, in het midden, zoodat er een steen van ongeveer 100 karaat uit is voort gekomen, zuiver en van het schoonste water. Daar het hierbij zeer op de bekwaamheid van den kloover aankomt, zal men begrijpen hoe groot ook zijne verantwoordelijkheid was. De roem van de hoofdstad, wat het diamantvak betreft, wordt door dit feit verhoogd. H Uit het noorden des Lands wordt bericht dat het gunstig weder der laatste dagen bij uitstek medewerkt voor den oogst der late herfstvruchten, zoodat de boekweit, die aldaar als 't hoofdproduct kan beschouwd worden, naar wensch binnenkomt en, direct afgedorscht, tegen ruimen prijs op de onderscheiden markten wordt verhandeld. De aardappeloogst laat niets te wenschen overde meeste soorten leveren ruim op en geven algemeen stof tot tevredenheid. Volgens een den 14 dezer bij het Depar tement van Marine ingekomen telegram zijn Zr. Ms. schroefstoomschepen Palembang en Sam~ bas ter reede van Atchin aangekomen. Godard is Woensdagnamiddag te 3 uur 40 min. met den Météore uit het park Tivoli te Utrecht opgestegen, vergezeld van drie rei zigers. De wind was Z. t. Z. en de pri mitieve richting van den ballon recht op Am- Sterdam- - De he£r Godard heeft aan zijn voornemen om na de opstijging een aap met een parachute neer te laten, geen gevolg gegeven, omdat het dier ziek was geworden. Boven Hilversum beproefde Godard of hij door hooger te stijgen een luchtstroom kon vinden, die den ballon niet over zee zou sturen, maar tevergeefs. Toen hij dicht bij Hilversum wilde dalen schoot een massa boeren toe, die, naar hunne stemming te oordeelen, niet zeer welwillend gezind waren, zoodat de ballon door het uitwerpen van ballast weder tot stijgen werd gebracht en een eind verder in een knollenland werd neergelaten, waar eenige landlieden de behulpzame hand boden om de voorwerpen naar Hilversum le vervoeren. Te 7 uur waren de reizigers te Utrecht terug. Maandag zal, bij goed weder, eene tweede opstijging aldaar plaats hebben. In den dierentuin te Amsterdam heeft eene besmettelijke ziekte onder de groote roof dieren geheerscht, die het Genootschap een zes tal prachtige dieren, waaronder de twee fraaie koningstijgers, heeft doen verliezen. Thans schijnt de ziekte geweken te zijn. In de Zoölo gische tuinen te Keulen en te Berlijn heeft dezelfde ziekte, die niet met juistheid te qua- lificeeren is, gewoed. Uit Amsterdam sehrjjft men aan het Dagbl. het volgende: Omtrent de leening wordt hier verteld, dat zij volgeteekend is, doch dat aan alle inschrijvers het volle bedrag hunner inschrijving zal worden toegewezen. De wensch, dat de Amsterdammers de leening eenige malen zouden volteekenen, is niet vervuld. Zij hebben zelfs zeer schraal deel genomen. Overigens moeten de belastingschul digen zich verheugen, dat de leening niet eenige malen is volgeteekend, daar zij nu althans de voldoening smaken, dat Amsterdam niet te duur geleend heeft". Een bericht van heden be vestigt deze tijdingterwijl de Middelb. Ct. mededeelt, dat slechts voor 18 millioen is ge- teekend. Uit Wijk bij Duurstede wordt gemeld, dat de hondsdolheid onder het rundvee steeds toenemende is. Zondagen Maandag zijn opnieuw twee beesten in de weide afgemaakt, terwijl het verboden is vee uit de weide te vóerea

Goessche Courant | 1874 | | pagina 1