1874. N°. 122. Donderdag 15 October. 813te jaargang. BINNENLAND SC HE BERICHTEN. MME De uitgave dezer Courant geschiedt Maaiidag, Woensdag en Vrijdag avond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal zoo binnen als buiten Goes ƒ1,75. Afzonderlijke nommers 5 c., met bijblad 10 c. COURANT. Gewone ad verten tiën worden a 10 c. per regel geplaatst. v Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop be trekking hebbende dankbetuigingen van 1—8regels a/1,—- Dienst-aanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald, 20 c. GOES, den 14 October 1874. De Provinciale Staten van Zuid-Holland hebben in hunne zitting van gisteren, by eerste stemming, met 48 van de 79 stemmen tot lid der Eerste Kamer gekozen den heer 1. D. Fran sen Van de Putte, oud-Minister van Koloniën. Per telegi-aaf. Verkiezing voor een lid der He Kamer te Hoorn. Uitgebracht 2233 stemmen. Herstemming tusschen den heer 1. D. Fransen Van de Putte, die 1034 en den heer Bloem, die 991 stemmen heeft bekomen. De heer Faber had 140, de heer Von Wrangel 46 3temmen op zich vereenigd. De Minister van Binnenlandsche Zaken brengt ter algemeene kennis, dat de Commissie, be last met het afnemen van het 2de natuurkundig examen volgens art. 2 der wet van 8 Jnli 1874 (Staatsblad no. 97), zitting zal houden op Don derdag 15 October e. k. en volgende dagen te Amsterdam. De Rijksmiddelen hebben over de maand September jl. opgebracht: 8,307,715.34f, te gen 8,086,853.06| in September 1873. Over de negen maanden van 1874 beliep de opbrengst 64,870,571.94|, tegen 61,685,371.79i in gelijk tijdvak over 1873. In haar nommer van jl. Maandagavond deelt de Nieuwe Goesche Courant den uitslag mede van de stemming voor het kiescollege der Hervormde kerk te dezer stede. Volgens dat bericht waren ingeleverd 146 briefjes, waarbij van onwaarde 18 in blanco 28 46 rest dus 100 geld. briefjes. En toch wordt in dat zelfde bericht mede gedeeld, dat verschillende personen gekozen zijn met 138, 136, 133 st. enz., de minste der 9 gekozenen nog met 114 stemmen. Vrage: hoe komen de gekozenen aan meer stemmen dan er volgens de opgave op hen kunnen uitgebracht zijn'? Telt men al de stemmen samen, die volgens genoemde courant op de daarbij aangeduide personen zijn uitgebracht, dan krijgt men een totaal van 1240. Honderd geldige briefjes voor 9 leden zouden slechts 900 stemmen vormen. Is het bericht in de Nieuwe Goesche Courant onjuist, even als dat van het verkrijgen eener akte voor het teekenen door den heer J. A. Van Driel te Goes, (moet zijn Middelburg) of zijn de stemopnemers voor het kiescollege in de war geweest? Overgeplaatst bij den Raad van admin. van het 6de bat. te Atchin, de 2de luit.-kwar- tierm. P. D. G. Soetbrood Piccardt, van dien van het 15de bat. te Padang. Men meldt ons, dat in de jongste da gen weder eenige nieuwe gevallen van febris typhoidea te Kats zijn voorgekomen, terwijl zich nu ook een geval te Colijnsplaat voordoet. Bij bevelschrift der arrond. reehtb. alhier is naar den procureur-generaal bij het ge rechtshof in Zeeland verwezen zekere Th. P., timmermansknecht te iSt.-Jansteen, beschuldigd van op 2 Augustus een brandbrief te hebben geschrevendrie dagen later werd hij, bij het fichten van het geld, op heeter daad betrapt. Te Roosendaal zijn in de week van 3 tot 10 October aangegeven 3 lijders aan pok ziekte; 2 overleden. In een onzer vorige nos. namen wij uit de N. R. Ct. een bericht over, inhoudende dat op den Trompenberg (bij Hilversum) een herstellingsoord zou worden ingericht. Het Weekblad voor Amersf. deelt echter mede, dat dit plan vroeger wel heeft bestaan, maar dat het later is gewijzigd en thans Baarn is aan gewezen. Men meldt uit Boxtel van 11 October: Heden middag, ongeveer twee uur, ontstond er in een boerenhoeve, ter hoogte van den huize Jachtrust, brand, waarschijnlijk ten ge volge van het broeien van graan. Binnen het half uur waren huis en inboedel waaronder de juist binnengehaalde oogst een prooi dér vlammen. Vrouw en kinderen konden ter nauwernood ontkomen. Van den inboedel is niets verzekerd. Vrijdag nacht, schrijft men uit Drente, zijn de landen alom door nachtvorst geteisterd de velden waren overal wit en 't nadeel daar door aan de late herfstvruchten te weeg gebracht is belangrijk. 300 jaren geleden gaf de Leidsehe Re geering den 8n October een maaltijd aan den admiraal Boisot en zijn kapiteins. Deze kostte 57 ponden Vlaamsch. De stadsregeering had van den admiraal overgenomen 44 ponden boter tegen zeven stuivers het pond. Te Amerongen is de bekende letterkun dige en romanschrijver A. D. Van Buren Schele in 73jarigen ouderdom overleden. Jl. Zondag is te Lekkerkerk een aanslag gepleegd op het leven van den notaris W. A. Meijboom aldaar. De dader is aangehouden en ter beschikking der Justitie gesteld. Nadere be richten melden dat de aanslag volkomen is mislukt. De dader is vroeger wegens krank zinnigheid opgesloten geweest, en wordt alge meen voor denzelfden persoon gehouden, die ongeveer vijf jaren geleden een aanslag heeft gedaan op het leven van nu wijlen den heer J. De Gruyter Jz. Ook wordt gezegd, dat hij op den 11 dezer het leven van twee jeugdige meisjes heeft bedreigd. Uit Deventer schrijft men, dat de wa terstand op den IJsel thans zoo laag is, dat men op verscheiden plaatsen een gedeelte der ri vier droogvoets kan bewandelen. Jl. Vrijdag was, volgens het Dagbl., te Maastricht reeds voor meer dan 100 aandee- len in de Amsterdamsche leening ingeschreven. Te Kolderveen heeft iemand, een ge goed persoon" nog wel, het eerste onontbeer- lijkste kleedingstuk op de openbare straat te koop gepresenteerd, voor een kwartje verkocht en altijd op straat dadelijk afgeleverd tot groote verontwaardiging der Kolderveeners. (Gr. Ct.) Te Amsterdam bestaat het plan om met een klein kapitaal een vleeschhouwerij op te richten. Dezer dagen is in de nabijheid van Rot terdam door een jager geschoten een hier te lande zeer weinig voorkomende Franjepoot Pha- laropus fulicarius), die in de Noordpoolstreken te huis behoort. Dezer dagen schoot een jager te Assen in een kort tijdsbestek een haas, een reiger en een wilde kat of een zoogenaamde felis cattus- serus. Deze laatste, vet als een das, werd door hem als nietswaardig weggeworpen, terwijl de twee eersten te zamen nog minder in waarde dan le chat sausage door hem werden mede genomen. Het vleesch van de wilde of veldkat is fijner en smakelijker dan van een haas, is malscher, minder dradig en behoeft niet zooveel omslag of kruiden, om als heerlijk bijgereeht te dienende huid is zeker zooveel waard als die van een haas of konijn. In Frankrijk en Engeland is het vleesch dier katten als fijn tafelgerecht zeer gezocht en worden ze duur betaald. MCt.) Door de toenemende bevolking is in de gemeente Urk groote behoefte aan woningen, waardoor vele jonggehuwden genoodzaakt zijn bij ouders en familie in te wonen. In den Courrier de Bretagne, te Lorient verschijnende, leest men het navolgende ver haaltje „Dezer dagen had men de Fransche auto riteiten kennis gegeven dat een vaartuig on der Nederlandsche vlag, beladen met wapenen voor de Carlisten, in de wateren van Belle-Ile zou komen om die wapenen over te laden in een Spaansch vaartuig. De maritieme prefect van Lorient gaf order aan de Euménide zich naar Belle-Ile te be geven, om zich te verzetten tegen die daad, welke de Fransche Regeering formeel verbiedt, en de aankomst van de Euménide verraste op hoogst aangename wijze den Nederlander die een Pruis bleek te zijn. Wij meenen te weten, dat deze heeft me degedeeld dat hij de geweren, die hij werke lijk naar Spanje bracht, gekocht had van de Beiersche Regeering en dat die volgens zijne verklaring verkocht waren door den Pruisischen consul in Den Haag. Hij werd door den Euménide tot op den door de reglementen voorgeschreven afstand van drie mijlen in zee geëscorteerd, waar hij het schip ontmoette, dat zijne lading kwam afhalen, die dan ook behoorlijk overgeladen is." Een dagblad van Odessa meldt, dat te Sebastopol de veepest op zulk eene schrikba rende wijze heerscht, dat de dieren in de stra ten der stad stervende neêrvallen. KERKE,LIJKE ZAKEN ONDERWIJS. Beroepen te Nisse ds. Lindonlc, pred. te Leusden. Bedankt voor Domburg en voor Leeuwen door ds. J. W. hem, pred. te St.-Pancras. De quaestie omtrent het traktement van den voor lezer en voorzanger der Hervormde gemeente te Tuil, classis Bommel, is uit den weg geruimd. De beheerders der vicarie goederen schijnen begrepen te hebben, dat hunne weigering om hetgeen nog over2'/2 jaar verschul digd was, te voldoen, onrechtmatig was. Nadat eene godsdienstoefening zonder kerkgezang ge houden was, heett men den voorzanger uit de vicarie- fondsen betaald, waarop deze, door den kerkeraad her benoemd, weder in functie is getreden. Waarschijnlijk is het, dat, ten gevolge van den loop, dien de zaak nam, het vicarie-beheer op den ouden voet zal blijven, met een rentmeester, elders woonachtig, niet door de inwoners benoemd en nimmer voor die inwoners rekening en verantwoording doende. Hoe ongunstig dit soms werkt, blijkt hieruit, dat de gemeenteraad voor eenigen tijd een besluit nam, om te Tuil eene nieuwe on derwijzerswoning te bouwen, en, omdat de vicarie daar toe niet medewerkt, het thans moet aanzien, dat de oude woning slechts een weinig door de vicarie-beheerders wordt opgeknapt. Zonder rekening en verantwoording voor de inwoners, blijft het onmogelijk te beslissen, of de tertiën, volgens oude plakkaten aan kerk en school toegekend, ten volle aan kerk en school ten goede komen. {N. R. Ct.) Laatstleden Maandag en Dinsdag werden o. a. door de Provinciale Commissie te Middelburg geëxamineerd en als hulponderwijzeres toegelaten de dames G. S. Van den Bussche en P. Janssen, leerlingen aan de hier be staande Oefenschool. Dr. J. L. Marres, rector van bet gymnasium te Maas- stricht, heeft bij den aanvang van het nieuwe schooljaar aan ouders en voogden een circulaire gezonden van dézen inhoud „De ondergeteekende brengt ouders en voogden van de leerlingen van het gymnasium in kennis, dat het den lees-

Goessche Courant | 1874 | | pagina 1