1874. N°. 121. Dinsdag 13 October. 613te jaargang. UNSCHRIJVINGS-REGISTER BRANDWEER. Hoofdelijke Omslag. Belasting op de Honden. Vertrek der brievenmail naar Oosl-lndië: BINNENLANDSCHE BERICHTEN. GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdag avonduitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal zoo binnen als buiten Goes 1,75. Afzonderlijke nommers 5 c., met bijblad 10 c, BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente GOES brengen ter algemeene kennis der ingezetenen, dat de lijst der ingeschrevenen voor den dienst der brandweer ter inzage van een ieder zal liggen, ter secretarie der gemeente;, van Maandag den 12 af tot en met Maandag den 19 October a. s. dagelijks van des voormiddags 9 tot des namiddags 2 uren, en worden de belanghebbenden uitgenoodigd, om zoo hun eenige personen bekend zijn, die daarop ont breken of ten onrechte gebracht zijn, daarvan in die zelfde dagen aan hen opgave te doen. Goes, den 12 October 1874. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris, HARTMAN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES brengen bij deze ter kennis van een ieder, wien het aangaat, dat zij voorloopig hebben vastgesteld het tweede Suppletoire kohier van den Hoofdei ij Ren Ontslag en het Suppletoir kohier der belasting op de Honden voor deze gemeente over den iaro 1874, en dat genoemde kohieren ter lezing zullen liggen ter secretarie dezer gemeente van Maandag den 12 October tot en met Maandag den 26 daaraan volgende, van des voormiddags negen tot des namiddags twee uren, alsmede dat ieder aangeslagene binnen dien tijd tegen zijnen aanslag bij den raad bezwaren kan indienen op ongezegeld papier. Goes, den 10 October 1874. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris, HARTMAN. Via TRIEST, 13 October. Via BR1NDISI, 15 October. GOES, den 12 October 1874. Aan de Leidsche hoogeschool ia bevorderd tot doctor in de wis- en natuurkunde de heer L. Posthumusgeb. te Tiel, leeraar aan de h. b. school alhier, met een acad. proefschrift getiteld i> Anatomisch onderzoek van Japansche hout soorten. Bijdrage tot de vergelijkende anatomie van het hout." Jl. Vrijdagavond werd door de Harmonie »de Volharding" alhier eene ovatie gebracht aan de herbenoemde leden van haar bestuur, uit erkentelijkheid voor de vele moeiten en zorgen door die leden in het belang der Har monie, welke thans in bloeienden staat verkeert, aan den dag gelegd. Ten huize van den Voor zitter was o. m. genoodigd de adelborst le kl. C. Moll, wien dezer dagen eene eervolle ver melding ter zake van zijn gedrag in de tweede expeditie tegen Atchin te beurt viel. Ter zijner eer werden de volksliederen gespeeld, waarmede het publiek instemde. Toespraken en gastvrij onthaal wisselden de muziek af, die vele ingezetenen op de been had gebracht. Door den Dijkraad en de Ingelanden van den Calamiteusen polder Willem Anna is be noemd tot Secretaris-Ontvanger en Ontvan ger-Griffier, de heer J. J. C. R. Van der Bilt, in plaats van mr. B. V. Van der Bilt, als zoodanig, op zijn verzoek, eervol ontslagen. De Gemeenteraad van Middelburg heeft besloten den borgtocht van den concierge der voormalige Bank van Leening in te houden, die van drie andere ambtenaren terug te geven en op die van den voormaligen boekhouder kassier in te houden een bedrag van ƒ1313.75, zijnde het door hem op 13 Febr. 1873 ontdekt en medegedeeld verschil. Het te kort op de voormalige leenbank be draagt ruim 20,000. De vorige week hebben te Middelburg een jongetje van 4, en een meisje van 5 jaren zich van een doos lucifers meester gemaakt en daarmede zonder toezicht in de open lucht gespeeld. Zij schijnen aardigheid gehad te hebben in het maken van vlammetjes, waar door de kleederen van het meisje in brand geraakten, en deze aan de geheele linkerzijde zoodanig op het lijf is gebrand, dat zij niet buiten gevaar verkeert. De bekroonde prijsvraag, uitgeschreven door »de Olijftak" te Antwerpen, behelzende eene levensbeschrijving van Marnix Van St. Aldegonde, en beantwoord door den heer Jan Van der Have As. te Utrecht, is ter perse bij den boekhandelaar W. C. De Graaff te Haarlem. Het wegloopen van jonge dames wordt epidemisch. Onlangs maakte zulk een geval de ronde door de dagbladen; thans zijn weder twee dametjes te Amsterdam zoek. Eergister avond ten minste werd aan de stations onder zoek ^gedaan naar een meisje dat, na pas uit een berucht huis door de ouders te zijn bevrijd, weder op den loop was gegaangister avond kwam aan het Rijnspoorwegstation een ont stelde mama uit Keulen aan, die, met het portret harer lang niet onbehagelijke dochter in de hand, aan een ieder vroeg of men het meisje ook gezien had. De politie bood ook deze dame de behulpzame hand. Of men er in geslaagd is, de beide vluchtelingen op te sporen, is ons onbekend. H Het N. v. d. D. verneemt dat bij het Depart, van Oorlog het voornemen bestaat, voor de infanterie-garnizoenen eigen slachte rijen op te richten. Op de Rijks Marinewerf te Nieuwediep bestaat zulk een slachterij. Godard is Donderdag namiddag te uren andermaal te Amsterdam opgestegen, dit maal met zijn reusachtigen ballon V Union des peuples. Zes passagiers maakten de reis mede. Prachtig weder begunstigde de opstijging, die weder door duizenden toeschouwers werd bij gewoond. De ballon had ongeveer weder gelijke richting als bij de vorige opstijgingen, en spoedig had men de Zuiderzee bereikt. Te 5 uur 50 minuten bevond men zich op eene hoogte van 1200 meter in volle zee, doch toen liet Godard den ballon zakken tot op de helft van die hoogte. Te 6 uur 20 min. steeg men opnieuw tot op 1100 meter. Later, na het leegen van 2 zakken ballast, ging men nog hooger de lucht in, volgens de opgave van Godard tot 1800 meter. Van boord van een schip, dat de luchtrei zigers passeerden, werd een geweerschot gelost, maar of of dit een saluutschot of een schot met vijandige bedoeling was, is niet te zeggen. Te 7^ uur kwamen de reizigers in een lucht stroom, die den luchtschipper veel zorg baar de, daar de ballon naar zee teruggedreven werd. Daar de wind hooger beter was, wierp Godard andermaal ballast uit; men ging nu weder landwaarts, en te 8 uur kwam het luchtschip te Kamperveen op den grond neer, zonder dat de minste schok gevoeld werd. Bij het opstijgen van den ballon had te Amsterdam een ongeluk plaats. Een vigilante reed twee vrouwen, verpleegden in een gesticht, omver. De eene vrouw kwam met lichte kneu zingen vrij, maar de andere bekwam zeer zware verwondingen en daarbij een hersenschudding, zoodat zij al zeer spoedig overleed. Naar men beweert zou de koetsier door groote onvoorzichtigheid het ongeluk hebben veroor zaakt. Door het stormachtig weder is in de nabijheid van Wieringen Woensdag namiddag een tjalkschipper over boord geslagen en ver dronken te Zierikzee werd een hoogaarts nabjj het hoofd tegen den dijk geslagen en verbrij zeld, doch twee opvarenden hebben zich nog gelukkig weten te redden. Te Zierikzee hebben zich eenige gevallen van roodvonk voorgedaan, waarvan een met doodelijken afloop. De rechtbank te Deventer heeft een 26 jarigen arbeider veroordeeld tot 14 dagen cel lulaire gevangenisstraf, wegens diefstal van een geranium, dien hij aan een 14jarig meisje ten geschenke had gegeven. J.l. Donderdag is in de wachtkamer 3de kl., te Zwolle, een Limburger in hechtenis ge nomen, die Woensdag op klaarlichten dag bij den burgemeester van Putten een gouden dames horloge met ketting en een gouden doekspeld en lorgnet had ontvreemd, en denzelfden dag te Nijkerk uit de R. K. kerk twee kerkboeken had medegenomen. Te Harderwijk had hij die voorwerpen verkocht, behalve het horloge, dat hij te Zwolle overdeed. De koopers zullen als helers vervolgd worden. (N. R. Ct.) In eene correspondentie uit Atchin, voor komende in de Soer. Cour., leest men het volgende »Zoo ellendig en bedroevend de toestand voor de soldaten geweest is, zoo goed hebben zij het tegenwoordig. Aardappels, groenten, ta bak, wijn en bier, alles kannen zij bekomen, uitgenomen brood, waarvoor men echter ook weldra de noodige maatregelen nemen zal. Het gevoel van tevredenheid straalt dan ook uit elk soldaten-oog, en de gezondheidstoestand wordt bij den dag beter. De overste De Jong der administratie wordt dan ook bijzonder ge prezen; aan hem heeft menigeen hier veel ver plichting voor zijn on vermoeiden ijver en po gingen, om in de aanvankelijke netelige po sitie der minderen deze gunstige wending te bewerkstelligen. Zachtjes aan wordt onze positie hier, uit een militair strategisch oogpunt beschouwd, ook veel beter". In het mail-overzicht van het Bat. Hbl. leest men o. a het volgende: Buiten twijfel vertrouwt men hier algemeen op den goeden uitslag van den oorlog, maar met spanning, met eenigen angst zelfs vraagt menhoe lang zal die uitslag zich mog laten wachten? Het Indische leger is niet groot genoeg om telkens en telkens te suppleeren, en bijna ongeloofelijk om de moeielijkheid der uitvoering klinkt het gerucht, dat in November niet tot een derde expeditie zal worden over gegaan, maar bij voortduring groote troepen- afdeelingen naar Atchin zullen worden gezon den. Dat de oorlog groote financiëele opofferin gen kost, is zeker te bejammeren, maar Ne derland is stellig nog rijk genoeg om eens ondernomen en vrijwillig begonnen oorlogen niet halverwege te laten steken. »Het denkbeeld van prof. Vreede om met terugroeping van den tegenwoordigen Gouver neur-Generaal de zaak anders aan te vatten, zegge op een of andere wijze tot een minne lijke schikking te geraken, wordt hier een voudig belachelijk gevonden. Algemeen ia men van oordeel, dat de oorlog tot een einde moet worden gebracht, zooals dat ons in den C011MT. Gewone advertentiën worden a 10 c. per regel geplaatst. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop be trekking hebbende dankbetuigingen van 1—8regels a/1,-' Dienst-aanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald, 20 c.

Goessche Courant | 1874 | | pagina 1