K LEVENSVERZEKERING MAATSCHAPPIJ PILLEN HOLLOWAY eene KOFSTEDE, 12 Voer Koemest JACHTHOND, Te Koop: BURGERLIJKE STAND GOES, TE PACHTEN BIJ L\SCIIRIJVÏNG^ FARINA HYG1AENICA, B. JANSE. »La Compagnie Francaise d'Assurances Générales sur la Vie des Hommes", Waarborgfonds geheel gerealiseerd. 50 pet. Aandeel in de winst. een huiszoeking, maar zonder het gewenschte j gevolg. Het kopiëerboek van den graaf, waarin zich een de zaak betreffende brief aan den keizer en een aan zijnen advocaat bevond, zijn in beslag genomen. Des avonds te 6 uur kwam graaf Arnim, vergezeld van zijne echtgenoote, over den spoorweg te Berlijn in den zelfden trein bevonden zich ook de bovengenoemde zeven ambtenaren. Graaf Arnim werd naar de gevangenis der Stadtvogtei overgebracht zijn bediende had tot Maandag nog toegang bij hem, maar mag thans hem niet meer be zoeken. De familie van den graaf heeft, met overlegging van een attest van zijnen genees heer, verzocht, dat hij wegens den ongunstigen staat zjjner gezondheid op vrije voeten gesteld zou worden doch. dit verzoek is afgewezen.) De artikelen van het strafwetboek, op het aan Arnim ten laste gelegde feit van toepas sing, luiden als volgt: »Art. 103. Al wie eene oorkonde, een register, akten of andere voorwerpen, die zich ter ofSciëele bewaring in eene daartoe bestemde plaats bevinden, of aan een ambtenaar of derde officieel in handen gegeven zijn, opzettelijk vernietigt, verduistert of beschadigt, wordt met gevangenis gestraft. Is die handeling geschied om voordeel te be halen, dan mag de gevangenisstraf niet korter dan drie maanden duren, ook kan het verlies der burgerlijke rechten uitgesproken worden." „Art. 348. Dezelfde straf (gevangenis niet beneden ééne maand) treft den ambtenaar, die eene hem toevertrouwde of ten dienst staande oorkonde opzettelijk vernietigt, verduistert, be schadigt of vervalscht." Ingezonden. Mijnheer de Redacteur! Volgens schrijven van UEd. ter beantwoording rail mijn ingezonden stuk dato 5 October 1874 in de Goesche Courant, zoude volgens uw schrijven een groot abuis geslopen zijn in mijn ingezonden stuk; daar zoude ik de graan- en broodprijzen niet volgens de bestaande markt toen destijds opgegeven hebben. Ik noodig alle belangstellenden uit om mijn Register te komen nazien, welke door den paszetter, destijds door Burgemeester en Wethouders aangesteld, opgemaakt is, dat toen den 31 Augustus 1852 de prijs van de Tarwe 9.05 het mud was, en de prijzen van het brood waren als volgt: fijn brood 35 cent per kilo, grof wit 31 cent per kilo en kropbrood 18 cent per kilo, en daar de lasten afgerekend welke 4 cent be droegen, tot hetzelfde resultaat komen van fijn wit 31 cent, grof wit 27 cent en kropbrood 14 cent, alles per kilo gerekend, maar van roggebrood is hier geen sprake, en juist heeft de Redactie bet soort brood vergeten op te geven, waar tegenwoordig het meest sprake van is, te noemen het grof wit of gewoon tarwebrood, dat algemeen door rijk en arm gebruikt wordt, om den Redacteur op de hoogte te helpen (want daar bestaan 4 soorten van brood) te weten fijn wit brood, grof wit brood of gewoon tarwebrood, grof tarwe- of kropbrood en roggebrood, en dat soort brood, dat de Redacteur in zijn antwoord opnoemt voor 14 cent per kilo, Kunnen de verbruikers tegen woordig bij al de bakkers voor 15 cent per kilo koopen; ik hoop nu dat de Redacteur voldaan zal wezen, en overtuigd zal zijn van zijne dwaling. Goes, 8 October 1874. Verblijf met achting, uw Dienaar, J. J. Le CLERCQ. Uit bovenstaand ingezonden stuk van den heer le Clercq blijkt, dat hij iedereen uitnoodigt het in zijn bezit zijnde register omtrent de broodzet ting van 1852 te kouien inzien. Hij houdt vol, dat de prijzen toen waren, zooals hij ze opgaf in zijn vorig artikel, en beweert, dat wij in dwaling verkeereu omtrent de soort van brood dat het tarwebrood, het welk in de Goesche Ct. van 1852 met 18 cents ge noteerd staat, niet is het „grof werk of gewoon tarwe brood, dat algemeen door rijk en arm, gebruikt wordt!1 Wij willen volstrekt niet betwisten, dat in het register van den heer Le Clercq de prijzen staan, zooals hij ze opgaf; maar evenzeer houden wij vol, dat zijn uitleg daarvan geheel onjuist is. Het is nimmer gebeurd, dat bij een marktprijs der tarwe van y per hectol. het gewoon tarwebrood 31 cents was. Ten overvloede hebben wij inzage verzochten ver kregen van het officiëele staatje der broodzetting van 1 Sept. 1852 en daarin vinden wij, dat opdat tijdstip door Burgemeester en Wethouders dezer gemeente de hoogste verkoopprijs van het brood was bepaald als volgt Fijn witbrood 3V2 cent per Ned. once. Grof wit brood van tarwe0,31'/::. Grof tarwebrood- 0,18V;!. Roggebrood- 0,15. Masteluinbrood- 0,17. De laatste 4 sooiten per kilo. Rekent men daaraf de door den heer Le Clercq aan gegeven belasting a 4 cents per brood, dan krijgt men: grof tetfbrood 0,27'/3 grof tarwebrood0,14V2 roggebrood- 0,11 masteluinbrood- 0,13 De eerste soort, fijn icitbrood a 3l/2 ct. per Ned. once, laten wij buiten beschouwing. Men weet, dat daar door verstaan wordt de 3 of 31/, cents warme fijne wittebroodjes, die bij één bakker te dezer stede, des Zaterdags gedurende den winter, verkrijgbaar zijn. Maar 't is het grof wit en het grof tarwebrood, waarmee wij te doen hebben. De heer Le Clercq wil het doen voorkomen, dat het grof «effbrood van tarwe het gewoon, dage lijks gebruikt wordend tarwebrood is, doch ieder weet, dat daardoor verstaan wordt het zoogenaamde witte brood, dat in den tijd der broodzetting als eene soort luxe beschouwd en hoog genoteerd werd. Het wordt uit beste bloem en melk gemaakt. We hebben door grof tarwebrood wel degelijk het gewoon en algemeen gebruikt wordend tarwebrood te verstaan, met dien verstande, dat het door toe voeging van bloem wat fijner bereid werd, dan het zou geweest zijn van meel, dat uit den molen komt. Nu moge het waar zijn, dat het „grof tarwebrood" van 't lijstje der broodzetting van iets minder qualiteit was dan het gewoon tarwebrood, dat in 1852 gegeten werd en nu nog als zoodanig algemeen gegeten wordt, maar evenzeer is het waar, dat dit hoogstens 1 of 2 cents verschillen kan, en dat het in geen geval het brood is, dat de heer Le Clercq aangeeft, als toen 31 cents kostende. Dat het brood intusschen thans met goede winst kan geleverd worden voor minder dan 19 cents, ver- meenen wij met zekerheid te weten. Trouwens, als de broodzetting nu nog bestond, dan zou de prijs van het tarwebrood, dat wij dagelijks eten, bepaald lager zijn. De vroegere berekening voor de broodzetting toch was: de prijs der tarwe, vermeerderd met 5,36 voor kosten en winst op 97 brooden, die uit een mud gebakken werden. (Dat dit getal brooden uit een mud niet te hoog is, is zeker.) In 1852 was de tarwe ƒ9. Telt men daarbij 5,36, dan bekomt men 34,36. Dit cijfer gedeeld door 97, geeft 14s/4 cents, en met 4 cents belasting er bij 183/4 of ongeveer de prijs als in genoemd lijstje staat uitgedrukt. De tarwe is thans ook gemakkelijk voor 9 te koopen en 't brood, waarop nu geen lasten drukken, zou dus voor 143/4 cents te leveren zijn of met het oog op de betere qualiteit, gemakkelijk voor 16 cents. Al was dus de opgave van den heer Le Clercq juist, (wat zij niet is) dan zou daaruit wel blijken dat vroeger het brood te duur was, maar niet dat de prijs nu niet lager kon zijn. Redactie. Heden, na 't schrijven van dit artikel, is 't brood op 18 en bij sommige bakkers op 17 cents gebracht. VERKOOP1NGEN VERPACHTINGEN. Datam. Plaats. Voorwerpen. Informatiën. 15 Oct. 's-Heerenhoek, Herberg en Woonhuis, Paardekooper en v. d. Bussche. 15 Hansweert, Huizen en Grond, Itembges. 17 VVoifaartsdijk, Broodbakkerij, Kakebeeke. 21 Goes, Huizen en landerijen, v. d. Bussche en Kakebeeke. ■i Nov. Ellewoutsdijk, Boomen, mr. v. Dishoeck, 5 Ovezand, Boomen, mr. v. Bishoeck. 18 Biezelingc, Boomen, mr. Liebert. 19 Boomen, Paardekooper en Kakebeeke. van 7 tot en met 9 Oct. 1874. Ondertrouwd den 7, Wouter De Lange, 24 j. jm. met Francina Levina De Kruijter, 26 j.jd. Gehuwd: den 8, Josephus Roels, 50 y'. wedn. van Cornelia Otte, met Maria Brand, 46 j. jd. A I VKtjrrPArS Tg fclIN.. Pro Deo. Uit een behoorlijk geregistreerd vonnis van de Arrondissements-Rechtbank te Goeèdd. 4 September 1874, blijkt, dat het huwelijk van Fietei* Van Jt£ittin|>er, werkman te Goes, met IPietei-nella, Out.efeamer, wonende aldaar, door ECHTSCHEIDING is ont bonden verklaard, met al de daaraan door de wet verbonden gevolgen. Goes J. G. De WITT HAMER, 8 October 1874. Procureur. groot ruim 64 Hectarenonder de gemeente Wissen kerke. Informatiën te bekomen tot 24 dezerbij den heer J. P. KAKEBEEKE, te Goes. ONGEVEER Mijne geachte clientele zij de ontvangst bericht der van ƒ20, ƒ30 en 30 per mille, waar van de monsterkisten zoo spoedig waren uit verkocht. J. -T. Q,TT1ST. een Bruine, kortharige negen maanden oud. Te bevragen bij J. M. ZAAIJER, te 's-Gravenpolder, voor de Zaaibij J. De Rochefort, Commissionnair, Goes. van VALKENBURGH te Botterdam, verkrijgbaar a 35 ct. per pak, bij OPGERICHT TE PARIJS in 1819, rUE rlchelieu 87. Verzekeringen in geval van overlijden. Gemengde verzekeringen. Onmiddellijk in gaande lijfrenten. Verzekering van uitge stelde kapitalen en rentenenz. enz. President van den Raad van Bestuur Baron A. Mallet, Regent der Bank van Frankrijk; Vice-President Baron Alph. de Rothschild Regent der Bank van FrankrijkGeneraal Agentschap voor Nederland de beeren Wert- heih en Gompeutz bankiers te Amsterdam Generaal Agent voor Nederland de heer H. Ulrici te AmsterdamHoofd-Agent voor Ne derland de heer W. Hoevers te 's-Gravenhage. Agent voor Middelburg de heer JAC. DE KANTER. Agent voor Noord- en Zuid-Beveland de heer Dr. E. Moll te Goes. In 1872 heeft deze Maatschappij voor 54 millioen franken aan Verzekeringen gesloten. te koopbij F*. Plabbe, afgebrande Oliemolen. Verstoring der Werkingen. Om gezond te zijn moet men er voor waken, dat elk orgaan des lichaams goed en geregeld werkt. Om die verstoring te verhoedenheeft men slechts van tijd tot tijd, of geregeld zijn toevlucht te nemen tot die Pillennaar de gedrukte voorschriftenwaarin elke doos gewikkeld is. De maag, de lever, de nieren en de ingewanden zullen verlicht worden door hare bloedzuiverende en wijzigende eigenschappen, die met kracht weerstand bieden aan iedere ontstelling hun ner natuurlijke werking, en die de orde en de regel matigheid er van bevestigen. De gezondheid kan aL tijd behouden wordendoor met nauwgezetheid de voorschriften van Holloway na te leven, en er zich bij het gebruik der geneesmiddelen stiptelijk aan te houden. Door die middelen zullen alle verstoppingen verdreven, het bloed gezuiverd, en een flinke en vrije bloedsomloop hersteld worden. Potjes zalf a f0,80, f 1,85, f3,—f7,-, f 10,85 en f20,90. Doosjes pillen a f 0,80, f 1,85, f3,—, f6,75, f 13,50 zijn op ranco aanvrage a contant te bekomen J. P. Verlinden te Bergen- op-Zoom, dhr. J. Straatman, apotheker te 's-Hertogenbosch, als mede te Londen, 533, Oxford Street, vroeger 244 Strand. Bij iedere doos is eene in alle talen gedrukte terechtwijzing om den zieke in alle mogelijke omstandigheden de beaoodigde inlichtingen te geven.

Goessche Courant | 1874 | | pagina 3