BUITENLAND. Voor de op Maandag 26 Oct. a. s., te 's-Hertogenbosch te houden paarden-, beesten-, linnen- en lakenmarkt zijn uitgeloofd de na volgende premiën 40, voor den aanvoerder van de belang rijkste partij graspaarden van l£ jaar oud. 25, voor den verkooper van het schoonste graspaard van jaar oud. 25, voor den verkooper van het beste zoog- veulen. 15, voor den verkooper van het daarop volgende beste zoogveulen. De aangifte voor de paarden, die naar de uitgeloofde prijzen zullen mededingen, moet geschieden op Maandag 26 October a. s. van 9 tot 11 uren 's morgens in het gebouw der Sociëteit »de Unie", alwaar de betrekkelijke commissie zal vergaderd zijn, of voor dien tijd, schriftelijk en franco aan den voorzitter der commissie mr. J. B. 11. Van de Mortel te 's-Bosch. De Rott. Ct. spreekt het bericht van de Maasbode, als zou Gambetta te Rotterdam in 't hotel St. Lucas zijn afgestapt, bepaald tegen. Men schrijft echter nu uit 's-Hage aan de N. R. Ct., dat die heer een drietal dagen met eenige andere heeren aldaar heeft ver toefd, zonder zich evenwel bekend te maken. Hij heeft Dinsdag de residentie verlaten en is toen vermoedelijk naar Amsterdam vertrokken. Men meldt uit Eindhoven: Geruimen tijd werd hier het vleesch door de voornaamste slachters verkocht tegen 35 cents het kilogram. Toen nu de daling in de veeprijzen kwam, vatte een koopman het plan op, zelf te laten slachten, en hij verkocht het vleesch tegen 25 C6nts, juist de zelfde qualiteit als door de slachters verkocht werd. In het eerst werd daarmede gespot, en niet het minst door de slachters; toen de koopman echter volhield, en ieder van het goedkoope vleesch gebruik maakte, sloegen de slagers hunne prijzen af tot op 30 cents; de koopman had hun echter eenmaal de klandisie der burgerij, die goed door hem bediend was, afhandig gemaakt, en in die 5 cents verschil vond men ook nog reden genoeg om den koopman te blijven begunstigen. De slachters, die huune winst niet verder wilden verminderen, en die de klanten niet zagen terugkomen, waren ge noodzaakt gedurende de laatste warme dagen honderden ponden vleesch in den grond te begraven. Hierover geheel ontstemd, hebben zij (zoo althans wordt algemeen verzekerd) een klein slachtertje vee bezorgd, die dit thans slacht en verkoopt tegen 22§ cent, in de hoop dat de koopman met hem de concurrentie niet zal kunnen volhouden, en zoodoende zal genood zaakt worden met slachten op te houden. De koopman heeft echter altijd nog zóóveel te doen, dat hij wel zal blijven voortgaan het vleesch te verkoopen. (N. R. Ct.) Oostenrijksche bladen melden, dat onlangs te Rozendaal, aan de Nederlandsch Belgische grenzen, door den te Wurzburg wonenden voor- maligen Nederlandschen officier Roger De Cam- pagnolles twaalf brieven aan den koopman Ja cob Berger, te Mahriseh-Ostrau, aangeteekend werden voor een waarde van 72,000 fl. De brieven bevatten echter slechts steentjes zon der eenige waarde. Campagnolles beweerde dat tij er diamanten in gedaan had en eischte schadevergoeding. Zijn inlichtingen waren ech ter zoo verward, dat men grond vond hem te arresteeren, en eindelijk bekende hij, dat hij de post-administratie had willen oplichten en nooit diamanten bezeten had. Hij had de steentjes gepakt in bladen van een Hongaarsch boek, om de verdenking op de Hongaarsche postadministratie te laten vallen. Een onder zoek in zijn woning deed nog vijf bewijzen van met waarde aangeteekende brieven vinden van 10 Mei, die uit Utrecht naar Miklós ver zonden waren. De wearde van iederen brief was op ƒ6000 opgegeven. Deze brieven waren niet terecht gekomen en het onderzoek daar naar werd nog voortgezet, toen het laatste be drog aan het licht kwam. Bij deze mededeeling herinnert het Dagbl. hoe dezelfde persoon, ongeveer een jaar gele den, ook tegen den Staat der Nederlanden een actie heeft ingesteld wegens het zoogenaamd verloren gaan van aanzienlijke waarden uit brieven, die door hem voor dat bedrag waren aangegeven. De jonge Jacob Dooren, die ten vorigen jare zoo ongelukkig zijn beide armen verloren bqeft, wordt thans, dank zjj de ruime bijdra gen van menschenvrienden, te Naarden verpleegd bij den heer J. Rijnenberg Jz., die zich zijn lot van den beginne af zoo ijverig heeft aan getrokken. Het bijeengebrachte kapitaal is op het Grootboek ingeschreven en wordt door den heer Langerhuizen, Burgemeester van Huizen, beheerd. De heer Rijnenberg geeft den knaap onderwijs en deze heeft het reeds zoover ge bracht, dat hij met zijn kunsthand een lees baar briefje aan een zijner Amsterdamsche wel doeners heeft kunnen schrijven. (A7. R. Ct.) Te Somergem, in de nabijheid van Gent, is thans een nieuwe windmolen in werking met 56 zeilen, die zich zelve in den wind zetten, zich ontvouwen en opvouwen. Bij stormwind zou die molen niet sneller draaien dan bij stillen wind Die molen is ingericht om graan te malenom zaad te stampen en om hout te zagen. {Dagbl.) Men leest in het Handelsblad »Het fraaie lustverblijf van den Taikoen van Japan verleent voor eenige dagen gastvrijheid aan den zwarten toovenaar Ben-AU, den be roemden Neger-physicus van Z. M. den keizer van China. Die hem daar aanschouwen mag, is zeer geneigd om zich over niets meer te verwonderen en toch Ben-AU doet daar dingen, alleen door de zwarte kunst te verklaren. In verre landen ziet men vreemde dingen en wat daar in Japan te zien is, gewis voor Europeanen is het onverklaarbaar. Wat wordt die zwarte professor benijd door menigeen, die hem mag gadeslaan Het geld grijpt hij met volle handen uit het luchtruimgeen knoop is hij genoodzaakt door te hakken, want voor hem schijnen die niet te bestaan. Alleen aan de verlichting der hooggeroemde negentiende eeuw heeft die zwarte kunstenaar het te danken, dat hij in de zaal van Frascati ongestoord zijne vertooningen kan geven, zonder den brandstapel te vreezen te hebben." Per telegraaf! Bij de Tweede Kamer is ingekomen een wetsontwerp tot tijdelijke beperking aanmunting zilveren standpenningen door particulieren, zoomede de spoorwegbegroo- ting voor 1875. Alle acht, heden aan de orde gestelde, wetsontwerpen zijn meerendeels met algemeene stemmen aangenomen. Daarna is de nominatie opgemaakt voor de vacature in den Hoogen Raad. Eerste candidaatLantsheer; tweede Telting derde A. A. De Pinto; vierde Machielsen; vijfde Boeles. Tegen Maandag 3 ure zijn vele kleine wetsontwerpen aan de orde gesteld. Te Dresden is een vereeniging voor lijken- verbranding opgericht, die besloten heeft bij het gouvernement aanzoek te doen om de lijken verbranding in het geheele koninkrijk Saksen in te voeren. KERKELIJKE ZAKEN ONDERWIJS In verschillende plaatsen van het Land worden adres sen geteekend, aan den Minister van Binnenlandsche Zaken gericht, om aan te dringen op verhooging van het minimum der jaarwedden van de onderwijzers. STATISTI EK Comité tot wering van Schoolverzuim te Goes. OVER SEPTEMBER 1874. Op de School 1" klasse waren gedurende deze maand 142 kinderen. Onder dezen waren 103 kinderen die geen enkelen schooltijd verzuimden, 38 van 1—10 verzuimen en 1 n meer dan 10 verzuimen hadden. Het gemiddeld verzuim was 1 Uw percent op het geheele aantal scholieren en schooltijden tegen 1 7/10 percent over dezelfde maand in 1873. Op de School klasse waren 175 kinderen, waar onder 153 zonder eenig verzuim, 20 die van 1—10 verzuimen hadden en 2 met meer dan 10 verzuimen. Het gemiddeld verzuim was 1 2/J0 percent te gen 1 Vw percent over dezelfde maand in 1873. Op de School 36 klasse waren 253 kinderen, waaronder 155 zonder verzuim, 69 met van 110 verzuimen, 29 met meer dan 10 verzuimen. Het gemiddeld verzuim was 8 3/i0 percent te gen 9 s/io percent over dezelfde maand in 1873. Op de Weezen- en Armenschool waren (zonder de weezen) 75 kinderen, waaronder 51 zonder eenig verzuim, 18 met 110 verzuimen, 6 boven de 10 verzuimen. Het gemiddeld verzuim was 6 9/i o percent te gen 17 *1 io percent over dezelfde maand in 1873. Op de bijzondere School waren 215 kinderen, waarvan 144 zonder eenig verzuim, 66 van 110 verzuimen, 5 boven 10 Het gemiddeld verzuim was 4 °/i0 percent tegen 6 6/io percent over de zelfde maand in 1873. Het verzuim op al de scholen te zamen van 1 Januari af tot ultimo September 1874 bedroeg 5 3/io percent tegen 6 3h0 percent over 't zelfde tijd vak in 1873. Heden melden de nieuwsbladen dat don Carlos zich in volkomen gezondheid aan het hoofd zijner troepen bevindt. De quaestie van zijn dood kan hiermede geacht worden uit te zijn en de toe stand op het oorlogsterrein in Spanje is we der in statu quo ante getreden. Alleende verdeeldheid onder de Carlisten schijnt niet te betwisten. De uitslag der verkiezingen voor de algemeene raden in Frankrijk is bijna geheel bekend. Er zijn ongeveer 800 conservatieven en 500 republikeinen gekozen; 110 herstemmingen zijn noodig. De conservatieven hebben dertig zetels gewonnende meerderheid is in hun voordeel in verscheidene departementen verplaatst, o. a. in Aude, Ardêche, Vaucluse en Gironde. De strijd was hier en daar nog al hevig. Bij deze verkiezingen is ook weêr een Napoleontische comedie gespeeld. Het jonge mensch dat te Woolwich school gaat en zich reeds Napoleon tout court teekeot, in afwachting dat hij er een IV achter kan zetten, heeft zijnen secretaris Franceschini Pietri naar Ajaccio gezonden, om zijn neef Napoleon Charles Bonaparte aan te bevelen als candidaat voor den algemeenen raad op Corsika tegenover zijnen tweeden neef Jeróme Napoleon. Daarin is iets bijzonder komieks en ziet men tevens het bewijs, hoe onverbeterlijk de raadslieden zijn van den zoon van Napo leon 111. Niet willende erkennen toch, dat de man van Sédan alleen te gronde is gegaan, omdat hij, door zijn verderfelijk stelsel van officiëele candidaten de natie buiten de regee ring sloot, geven zij het zoontje een brief in de pen, waarin hij, nog vóór dat hij iets anders is dan een schooljongen, reeds een officiëelen candidaat stelt en dus de vrije keus der be volking tegenwerkt. Het is merkwaardig, dat juist op het oogen- blik waarop men den zoon van Eugenia die onhandigheid heeft doen begaan, een oud-mi nister van Napoleon 111tegelijk vriend van prins Napoleon en van Emile Olhoier, de staat kunde der Napoleons (III en IV in spe) bestrijdt. De heer Maurice Richard toont ten minste iets geleerd te hebben, als hij zegt, dat de nood lottige raadslieden, die Napoleon 111 naar Sédan hebben gevoerd, zijnen zoon reeds doordringen van dien despotieken, autocratischen geest, welke het algemeen stemrecht slechts gebruikt als een middel om alleen te regeeren en inderdaad de stem der natie smoort. De heer Richard ver klaart bij de aanstaande verkiezing van een lid voor de Nationale Vergadering in het depar tement Seine-et-Oise zijne stem niet te zullen uitbrengen op den hertog van Fadua, omdat hij tot de raadslieden van den jongen Napoleon behoort. Dat de ex-minister van onderwijs en schoone kunsten verder een lans breekt voor prins Napoleon is meer ridderlijk van den vriend dan diplomatiek van den staatsman, daar, in dien ooit het keizerrijk mocht terugkeeren, in geen geval van Napoleon Jeróme als keizer sprake zal kunnen zijn. De zoon van wijlen den Westfaalschen koning is persoonlijk te antipathiek aan de Franschen, die nooit anders dan gelachen hebben over den Krimheld, en vooral in Frankrijk geldt het le ridicule tue. Uit Ituitschland meldt men eene belang rijke gebeurtenis. De graaf Von Arnim, ge wezen gezant te Parijs, houdt thans verblijf op zijn landgoed te Nassenheide, niet ver van Stettin. Zondag-ochtend jl. vervoegden zich bij hem zeven ambtenaren, drie van de crimineele politie, twee van het Berlijnsche Stadtgericht en twee van het departement van binnen landsche zaken. Zij verlangden van hem een aantal brieven, welke hij als ambassadeur te Parijs ontvangen had uit het departement van buitenlandsehe zaken te Berlijn, en die door prins Bismarck onderteekend zijn. Graaf Arnim antwoordde, dat hij die brieven niet kon geven omdat zij zich niet in zijne woning bevonden, maar ook in geen geval ze uit de handen geven zou, omdat zij zijns inziens van particulieren aard waren. Men zegt, dat die brieven den grondslag vormen van eene burgerlijke rechts vordering, welke graaf Arnim reeds heeft in gesteld of voorbereid. Door genoemde amb tenaren werd toen verklaard, dat zij in last hadden den graaf in hechtenis te nemen, krach tens een rechterlijk bevelzij deden vervolgens

Goessche Courant | 1874 | | pagina 2