1874. N°. 120. Zaterdag 10 October. 613te jaargang. AANBESTEDING. Het verankeren der Slagstijlen aan de binnenshuis van het Goesche Sas. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vbijdag avond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal zoo binnen ais buiten Goes 1,76. Afzonderlijke nommers 6 c., met bijblad 10 c. COURANT. Gewone advertentiën worden a 10 c. per regel geplaatst. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop be trekking hebbende dadkbetuigingen van 1—8regels a/1,-- Dienst-aanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald, 20 c, BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES zullen op Saterdag den ÏO October 18Ï4, des namiddags te éen uur, ten raadhuize aanbesteden: Bestek en teekening liggen van heden af ter inzage en zijn tegen betaling van 20 cents verkrijgbaar ter se cretarie der gemeente, terwijl aanwijzing in loco zal ge schieden op den dag der besteding, des voormiddags te Bi uren. Goes, den 30 September 1874. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris, HARTMAN. GOES, den 9 October 1874. De Minister van Binnenlandsche Zaten, gelet op art. 15 der wet van 8 Juli 1874, waarbij is bepaald dat aan allen, die gedurende de laatste 10 jaren vóór het in-werking-treden dier wet een patent hadden als veearts, zonder een diploma van veearts te bezitten, de uit oefening der veeartsenijkunst vergund blijft, indien zij zich binnen drie maanden na het in-werking-treden dier wet met een daartoe strekkend verzoekschrift tot den Minister van Binnenlandsche Zaken wenden met overlegging van een bewijs, dat zij gedurende voormelden termijn een patent als veearts hebben gehad, brengt aan belanghebbenden in herinnering, dat de aangehaalde wet op 1 September jl. in werking is getreden, en dat zij derhalve, voor zoover dit niet reeds geschied is, tot bet verkrijgen van een bewijs van toelating tot de uitoefening der veeartsenijkunst zich, uiterlijk op 30 November aanstaande, met gezegeld adres, vergezeld van voormelde bewijsstukken, tot hem behooren te wenden. De Minister van Binnenl. Zaken brengt ter algemeene kennis, dat in de maand Dec. e. k. gelegenheid zal worden gegeven tot het afleggen der examens vermeld in de voorlaatste alinea van art. 8 en in art. 9 der wet van 8 Juni 1865gewijzigd bij de wet van 1 Juli 1874, ter verkrijging van akten van bevoegd heid als hulp-apotheker of apotheker, in art. 16 vermeld. Dag en plaats dier examens zullen nader worden bekend gemaakt. Zij, die tot de examens wenschen te worden toegelaten, moeten daarvan vóór 20 Novem ber e. k. schriftelijk opgave doen aan den voorzitter der commissie van examen, den hoog leeraar dr. W. F. R. Suringar te Leiden. Z. M. heeft aan den heer mr. J. L. H. A. baron Geribke Van Berwijnen, laatst Minister van Buitenl. Zaken, een pensioen verleend van 4000 'sjaars. Z. M. de Koning heeft, ter zake van de 2e expeditie tegen Atchin, goedgevonden bij afzonderlijke dagorders, zoo in Indië als in Nederland, o. a. eervol te vermelden den adel borst le klasse C. Moll. Prov. blad van Zeeland van 6 Oct. jl. no. 107, bevat de volgende circulaire van den Commissaris des Konings aan de Burgemeesters in Zeeland a Het is mij gebleken dat eenige der gemeente veldwachters in deze provincie, in meerdere of mindere mate, zich ten behoeve van bezorgers van plaatsvervangers, inlaten met het opzoeken of aanwerven van personen, om als plaatsver vanger of numiAerverwisselaar by de nationale militie te dienen, alsmede met het aanbevelen van een of ander commissionair in plaatsver vangers en het aanbieden van personen aan de ouders of familiën om voor hunne dienstplich tige betrekkingen bij de militie te dienen. Het komt mij voor, dat dergelijke handelingen door de gemeente-veldwachters niet overeen stemmen met den aard hunner betrekking en bovendien strijdig zijn met de bedoeling van art. 75 der militie-wet. Het is derhalve ten hoogste af te keuren, dat de genoemde ambtenaren zich met boven bedoelde zaken afgeven en tevens noodig dat, in dit opzicht, op hunne handelingen nauw lettend worde toegezien en worde gezorgd dat zij zich van alle bemoeiingen te dier zake ont houden." :pt< ONTVANGSTEN: Reservefonds1283,286 Storting aandeel- 8134,58 Terugbetaling op schuldvordering - 31520,09 Interesten daarvoor en ger. interest - 2063,42 Opgenomen gelden- 36189,04 Onkosten Nihil Gezamenlijk bedrag - 79190,41* UITGAVEN: ReservefondsNihil Terugbetaalde aandeelen 431,19 Verleende voorschotten - 62527,45 Terugbetaalde interesten - 17,91 Terugbetaalde opgenomen gelden - 15651,85 Interesten van opgenomen gelden - 92,39 Onkosten- 97,29 Gezamenlijk bedrag- 78818,08 Kas-saldo 372,33* Zaterdag 10 Oct. a. s. zal een zonsver duistering plaats hebben, die ook ten onzent zichtbaar is. Zij begint te 9 u. 22 m. des voormiddags en eindigt te 11 u. 46 m. Wij hebben inzage genomen van het door Burgemeester en Wethouders van Amsterdam openbaar gemaakte Prospectus en uitlotingsplan der nieuwe Premieleening van 21,000,000 en zijn daardoor tot de overtuiging geraakt, dat deze leening alleszins de belangstelling verdient van alle grootere of kleinere kapitalisten, wien het tegelijk èn om solide èn om rentabele geld belegging te doen is. Wat toch het solide betreft, behoeven we slechts hierop te wijzen, dat ter verzekering van de geregelde betaling jaarlijks het daarvoor benoodigde bedrag ad ƒ804,100 op de gemeente- begrooting van Amsterdam gebracht wordt, en dat alle middelen dier gemeente daarvoor ver bonden zijn. Ook het rentabele zal nit het volgende over zicht van de voorwaarden van uitgifte dezer Leening in het oog springen. De Obligatiën dezer Leening, verdee'd in 21,000 seriën, elk groot tien aandeelen ad ƒ100, worden uitge geven tegen den koers van 87§- pet. en dragen een rente van 3 pet. 's jaars, betaalbaar bjj halfjaarlijksche coupons (1 Januari en 1 Juli). De Leening is aflosbaar in 68 jaren, te be ginnen met 15 December e. k. door middel van achtereenvolgende seriën- en premiëntrek- kiugen, in het openbaar door Burgemeester en Wethouders geschiedende, en wel gedurende de tien eerste jaren driemaal en verderop tweemaal per jaar. De Premiën zijn van ƒ100,000, ƒ50,0000, ƒ25,000, ƒ10,000 en daar beneden, terwijl elke Obligatie met minstens 100 wordt afgelost. Tot het aannemen van inschrijvingen op deze Leening vaceeren de in achterstaande ad vertentie genoemde kantoren alleen op Dinsdag 13 October, van 's voormiddags 10 tot 's namid dags 4 uren. Indien de inschrijvingen het be schikbare bedrag overschrijden, zal tot eene pondspondsgewijze toewjjzing worden overge gaan. Bjj de toewijzing moet 15 pet. van het nominale bedrag gestort worden; het restee- rende, tusschen 1 November en 1 Januari e. k. bij de in ontvangstneming der origineele Obli gatiën of, indien deze niet tijdig gereed mochten zijn, der voorloopige van gemeentewege uit te geven recepissen. Na het bovenstaande houden wjj ons over tuigd, dat eenige aanbeveling dezer Leening inderdaad overbodig mag geacht worden. Te zelden toch doet zich eene gelegenheid als deze vóór, waarbij het zekere en winstgevende der geldbelegging als ware 't van nabij te contro leeren is, dan dat eenige opwekking tot deel neming bjj ieder, die zijn wezenlijk belang weet te behartigen, noodig zou zijn. Voegen we er alleen nog de herinnering bij, dat het montant dezer leening grootendeéls moet strekkén tot den aanleg van verschillende openbare werken, waartoe de Amsterdamsche Gemeenteraad ohlangs besloten heeft en waar onder er zijn, die krachtig moeten strekken ter bevordering van het algemeen vertier, zoodat niet alleen de belangen der hoofdstad, maar ook middellijk of onmiddellijk, die van ons geheele land er in zekeren zin bjj betrokken zijn. Genoeg om verzekerd te zijn, dat dit Lée- ningsplan algemeene sympathie zal ontmoeteh. Met ingang van den 15n dezer wordt het telegraafkantoor op het station der Maat schappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen te Kruiningen met een dagelijkschen dienst van 8 ure voor- tot 8 ure namiddags, voor het algemeen verkeer geopend. Op de berichten- wisseling van dit kantoor met alle overige telegraafkantoren in Nederland wordt het uniforme tarief van 0.30 gl. per enkelvoudig telegram toegepast. Voor de bezorging der telegrammen van het station naar de gemeente is een vast bestelgeld van 0.25 gl. verschuldigd. Te Middelburg is tot lid van den Gemeente raad gekozen de heer B. A. Fokkermet 156 van de 209 geldige stemmen. In eene te Middelburg den 7 jl. ge houden vergadering van het Zeeuwsch Ge nootschap der Wetenschappen, is door den heer dr. J. C. De Man eene zeer belangrijke mededeeling gedaan over eenige Mammouths- beenderen, alsmede over een hoorn van een uitgestorven runderras, welke voorwerpen on langs in de Noordzee voor Westkapelle door Arnemuidsche visschers opgehaald en door het Zeeuwsch Genootschap voor het Kabinet zijn aangekocht. Voor de uitbreiding der gemeente Vlis- singen heeft men, volgens de plannen, een oppervlakte van 400,000 vierk- meters bestemd. De geprojecteerde rotonde heeft een middellijn van 120 meters. Van de geheele ruimte wor den 140,000 vierk. meters, als straat, geheel vrij aan de gemeente overgedragen. Op den bouwgrond zal plaats zijn voor 2000 huizen. De heer Ja. Van Eik heeft voor de candidatuur voor het lidmaatschap der Tweede Kamer, in het kiesdistrict Hoorn, bedankt. Dientengevolge wordt thans van anti-revolu tionaire zijde genoemd de generaal-majoor Von Wrangel au/ Lindenberg, lid van het hoog militair gerechtshof te Utrecht. De (/Plaatselijke Kiesvereeniging," te Berkhout, heeft, evenals andere liberale Ver- eenigingen in het district Hoorn, den heer 7. D. Fransen Van de Putteoud-Minister, can- didaat gesteld.

Goessche Courant | 1874 | | pagina 1