GEMENGDE BERICHTEN. BURGERLIJKE STAND GOES, waar de opening geëischt werd van de geldkist der kerkfabriek, ten einde daaruit betaling te erlangen van twee getaxeerde staten van kosten voor advocaat en procureur dier fabriek. »Hoe zij in de kist gekomen zijn, weten wij niet" (zoo drukt het weekblad Limburgvan Sittard, deze tijding mededeelende, zich uit); genoeg zij bet, dat de vertegenwoordigers der uitvoe rende macht met een vracht gouds beladen het dorp zijn uitgetrokken." Door het aannemen der herbenoeming tot kantonrechter te Beetsterzwaag door mr. B. P. baron Van Harin.vtna thoe Sloot en, zal de verkiezing van een lid van de Tweede Ka mer in het hoofdkiesdistrict Dokkum plaats hebben op Dinsdag 3 November, en de her stemming, zoo noodig, op Dinsdag 17 November daaraanvolgende. De Maasbode verneemt, dat Gambetta Vrijdagavond te Rotterdam zou zijn aange komen en zijn intrek hebben genomen in het hotel St. Lucas. Te Wijnberge is een vrouw met zooveel woede door een koe aangevallen, dat zij let terlijk werd opengescheurd. Vijf geneesheeren zijn er bij geroepen. (N. Z. Ct.) Volgens het P. V. Just., is in den na middag van den 27n September jl. in de na bijheid van het station van den Oosterspoorweg te Amsterdam een knaapje gevonden, naar gis sing drie jaar oud, gekleed in een versleten zwart fluweelen buis en broekje, blauw boezelaar, grijze kousen, zwart mutsje, eu klompen aan de voetjes. Thans meldt de A. Cdat de herkomst van dit kind ontdekt is. Het is gebleken geboren te zijn 7 Juli 1872 te Putten in Gelderland. De moeder, een boerendienstbode. is ontdekt en wordt door de justitie vervolgd. Te Bremerhaven zjjn weder een aantal Duitsche landverhuizers (mannen, vrouwen en kinderen te zamen 44) uit Brazilië terugge komen. In het begin van 1873 waren de meesten, ruim van geld voorzien, derwaarts vertrokken en evenals de overigen zijn zij thans doodarm in hun vaderland teruggekeerd. In de offieiëele kringen te Santander wordt verzekerd, dat don Carlos zwaar ge kwetst is, en wel door een kogel in de borst. In particuliere brieven en in de dagbladen wordt verzekerd, dat onder de Carlistische troe pen, bij Durango, oproer is uitgebroken en don Carlos door de oproerlingen ernstig ge wond is. Men zal echter voorzichtig handelen, indien men geen onvoorwaardelijk geloof aan die tij dingen slaat, want wel worden er depêches verzonden, maar deze hebben dit eigen, dat de eene de andere den bodem inslaat. Wij zullen dus afwachten of het een repu- blikeinsche of een andere kogel isdie don Carlos gekwetst heeft. KERKELIJKE ZAKEN ONDERWIJS Mgr. Wilmer, bisschop van Haarlem, heeft benoemd tot kapelaan te 's-Heerenhoek, den heer J. B. Nuyten. OPENBARE VERGADERING van den ua all der «kmeieiïtiü o k s, op WOENSDAG DEN 7 OCTOBER 1874, des namiddags te 3 uren. Tegenwoordig: 9 leden en de Secretaris. Afwezig, met kennisgeving, de heer dr. C. A. Van Renterghem; zonder kennisgeving, de heeren mr. I. J. Uel Baere en B. M. Den Boer1 vacature. I. De Notulen der vergadering van den 15 Sep tember jl. worden gelezen en goedgekeurd. II. De Voorzitter doet de volgende mededeelingen, die alle, zooveel noodig, met goedkeuring voor no tificatie worden aangenomen a. dat op den 26 September jl. heeft plaats gehad de achtste uitloting van twee obligatiën in de geld- leening van 1866 en de zesde uitloting van een obli gatie in die van 1869 en dat uit de bus getrokken zjjn no. 28 en 29 van de eerste en no. 27 van de tweede geldleening; b dat op denzelfden dag de levering van steen kolen voor het aanstaande seizoen is aanbesteed en minste inschrijvers waren voor de Ruhr-kolen, J. Van der Horst te Druten, ad 0.89, en voor de New- Castlesche kolen, C. J. Kooman te Goes, ad 1.49 per Hectoliter, aan welke inschrijvers de leveriDg is gegund c. dat burg. eu weth. ter vervanging van Wilhel- mina Maria Cornelisse, die haar ontslag genomen heeft, hebben benoemd tot kweekelinge aan de be waarschool voor on- en minvermogenden Johanna Pieternella Muller; d. dat de schilderstokken uit de raadzaal den 1 'October jl., op de door den conservator aangegeven wijze ingepakt, naar Amsterdam zijn verzonden, om aldaar te worden gerestaureerd. III. Als ingekomen stukken worden ter tafel gebracht a. Procesverbaal der opneming van de kas en boeken van den gemeente-ontvanger op 25 Sept. jl., waaruit blijkt, dat toen in kas was, zooals ook behoorde, de som van 13372.26. b. Berichten van Ged. Stalen, tot goedkeuring 1°. der wijziging van de gemeente-begrooting voor 1874; 2°. der rekening van den Schuttersraad over 1873; 3°. der begrooting van idem voor 1875; 4°. der ver hooging van de jaarwedden der hulponderwijzers; 5°. van het subsidie aan het Gasthuis voor 1876. c. Berichten van hetzelfde college en van het be stuur van het Gasthuis, betrekkelijk de conversie der geldmiddelen van het Gasthuis, waaruit blijkt, dat de minste inschrijving voor de prov. geldleening, die aangenomen is, is geweest van 1015. d. Bericht van Ged. Staten, dat de conversie van de gildefondsen niet geoorloofd is. eBericht van den Commissaris des Konings, waar bij zijn toegezonden de aanstellingen tot lid van het college van zetters, de heeren G. J. Besseling en D. Ilildernisse. Dankbetuigingen der hulponderwijzers aan de lagere scholen en der helpsters aan de bewaarschool voor de verhooging hunner belooning. Al deze stukken worden voor notificatie aangenomen. g. Een verzoek van F. J. Van de Ven om eervol ontslag als amanuensis aan de Hoogere Burgerschool, wegens benoeming aan de Hooge School te Leiden, dat buiten behandeling blijft, omdat de zaak behoort tot de competentie van de commissie vau toezicht op de inrichtingen voor middelbaar onderwijs. Van den heer L. Postliumes, zijn academisch proef schrift Anatomisch onderzoek van Japansclie houtsoor ten', dat met dankbetuiging aan den schenker iu de boekerij zal worden geplaatst. IV. Alsnu wordt overgelegd de voordracht, opge maakt door burg. eu weth., in overleg met den heer distriets-schoolopziener en de hoofdonderwijzeres, ter vervulling der vacature van tweede hulponderwijzeres aan de school voor gewoon en meer uitgebreid la ger onderwijs voor meisjes, waarop geplaatst zijn: mejuffrouwen J. C. Reijers te .Boxmeer, J. N. l)e Graaff te Willemstad en A. Van Braambeek te Middelburg. Op voorstel van den heer Franseu Van de Putte wordt tot dadelijke benoeming besloten en de eerst voorgedragene benoemd met 8 stemmen1 stem was op de derde uitgebracht. V. Daarna komt in behandeling het verzoek van J. Steketee om grond tot het bouwen eener berg plaats voor petroleum, en wordt aan dien heer, over eenkomstig het rapport der finauciëele commissie en het voorstel van burg. en weth. iu erfpacht afgestaan voor den tijd van tien jaren: een are, twintig cen tiaren aan de zuidwestzjjde van den Karremansmest- put, gedeelte van sectie C no. 599. VI. Vervolgens wordt zonder hoofdelijke stem ming goedgekeurd de begrooting van het Burgerlijk Armbestuur voor 1875, in ontvangst op32705.79' in uitgaaf op- 30243.21 Alzoo met een goed slot van 2462.58' VII. Alsnu wordt gelezen een verzoek van het Burgerlijk Armbestuur, om aan die instelling in erf pacht aftestaan de Ooster- en kleine schans en de punt gronds, voor den koepel van de erven van Voorst Vader, ten einde door afgraving de werkverschaffing aan valide armen iu den aanstaanden winter voorttezetten. Het rapport der fiuanciëele commissie strekt tot inwilliging van het gedaan verzoek. De Voorzitter leest daarna een ontwerp-besluit en brengt dit iu behandeling. Het wordt met algemeene stemmen aangenomen, nadat op voorstel van mr. Van Hoek uit de con siderans was gelicht de overweging, dat de opbrengst des grasetting en visscherij niet opweegt tegen het nut dat met de afgraving beoogd wordt, waardoor in den afstand wordt bewilligd onder de navolgende voorwaarden -. a. de erfpachtsora zal berekend worden, naar mate de grond wordt in gebruik genomen, in over eenstemming met de pachtsom der grasetting b. de boomen en het houtgewas op de gronden aanwezig, blijven het eigendom der gemeente en moeten gaandeweg, naar mate de sub c. te ver melden werkzaamheden dit vorderen, worden gerooid; c. het armbestuur zal de schansen, waarbij ook begrepen is de grond onder de arbeiderswoning sectie B no. 165 en 166 doen afgraven en iu de vest wer pen, om alzoo ééne oppervlakte laud te verkrijgen, die ten bate der instelling zal worden verpacht in zoodanige kavelingen en tot het doel, als het be stuur der instelling zal geraden oordeelen d. het alzoo te verkrijgen land zal van den Singel afgescheiden moeten zijn door slooten van minstens vier meter boven-, bij twee meter bodem-breedte; e. de waterlooziug der gronden in de voormalige Oude Haven moet verzekerd blijven, waartoe de sloot langs den Singel en de gemeenteweide in den Galghoek zal moeten worden gegraven eu onderhouden ter diepte, door burg. en weth. te bepalen; de afsluiting der te verkrijgen gronden en de algeheele verwerking moet geschieden op aanwijzing en ten genoege van burg. en weth. g. de geheele oppervlakte der te verkrijgen gron den moet, na expiratie van den erfpaehtstermijn aan de gemeente in wei-, bouw-oftuingrond worden opgeleverd. VIII. Eindelijk is nog aan de orde het verzoek der vaste arbeiders om verhooging hunner jaarwedde. Overeenkomstig het rapport der financiëele com missie stellen burg. en weth. voor, afwijzend op het verzoek te beschikken, welk voorstel zonder beraad slaging en zonder hoofdelijke stemming wordt aan genomen. IX. De Voorzitter deelt nog mede, dat het rap port der fin. comm. omtrent de gemeente-begrooting voor 1875 is ingekomen, en dat burg. en weth. plan hebben eerst de ontwerp-verordeniugen voor den H. O. en daarna de begrooting bij den raad in behan deling te brengen. Dit wordt voor notificatie aan genomen. X. De heer jhr. De Marees van Swinderen vestigt de aandacht van burg. en weth. op twee nog aan hangige zaken, te weten de verordening op het bou wen, en de missive van den archivaris omtrent het geven van namen aan de nieuwe straten in het ge dempte gedeelte der vest eu aan den Molendijk, van welke beide zaken reeds sprake was in de vergade ring van 29 April jl. De Voorzitter antwoordt, dat burg. en weth. voor nemens zijn na de begrootiug .le verordening op het bouwen aan de orde te stellen eu dat dan waarschijn lijk te gelijk het geven van namen aan de bedoelde straten kan behandeld worden. De vergadering is daarna gesloten. Als een bijzonderheid meldt men uit Rilland, dat op (ie hotstede van den heer Van Liere in den En- gelschen polder, eene kip, in Maart jl. uitgebroed, thans zelve 6 kuikens heeft voortgebracht. Het U. D. geeft een overzicht van de eerste lucht reizen v in den heer Godard. De eerste maal viel hij op een dak en bereikte met veel moeite een luik. De tweede reis eindigde met een bad in de Seine, waar bij de heer G. bijna het leven verloor. De derdemaal viel hij bij Boulogne in zee. Zijn latere tochten liepen daarentegen alle gelukkig af, zelfs die welke hij in 1859 maakte ter bespieding van het Oostenrijksche leger in Italië en die van 1871 bij het beleg van Parijs. Door den hevigen wind is Vrijdag te Amsterdam een ijzeren wiek van een molen afgebroken en op vrij verren afstand weggeslingerd. Niemand bekwam echter eenig letsel. Uit de balans, door de curators in het faillissement der Overijselscke Bank opgemaakt, blijkt dat de las ten 679.897,95 en de baten 341.160,971 zijn. Aan het Luiker-station te Maastrichtheeft een beambte, die bezig was met eenige waggons in gereed heid te brengen, het ongeluk gehad te vallen, waar door hem beide beenen door een waggon werden ver brijzeld. De ongelukkige is kort daarop overleden. Te Utrecht heeft een der gedetineerden in de cellulaire gevangenis zich van het leven beroofd. Ingezonden Stukken. KOMT, ZIET EN OORDEELT! Ganzepoortstraat, C 178. Daar ik een vriend des volks ben en vaak tijd, moeite en geld daarvoor heb over gehad, zoo is het mij een waar genot alle mede-belangstellenden iu die zoo goede zaak te kunnen toeroepen, dat het radicale middel tegen alle kwalen der maatschappij ge vonden is door dhr. Mulder, mr. schoenmaker in de Ganzepoortstraat, C 178 eu dat wel om niet. Die geniale man heeft reeds van onze kermis af elke week een geschrevrii stuk voor zyne ruiten geplaatst, en dit deze week met eene prachtige teekening tot verduidelijking van het geschreven woord verrijkt. Veel zoude ik er van kunnen verbalen, daar ik een trouw lezer van die stukken ben doch zal dhr. Mulder succes beleven, dan is bet veel vvenschelijker en nut tiger dat ieder belangstellende zich met eigen oogen van de treffende waarheid ga overtuigenmen zal zich voor de genomene moeite ruim beloond vinden en zien dat het licht overal opgaat 1 MIDDEL TEGEN SMET OF POP IN TARWE. De aanbeveling in de couranten van het middel tegen Smet of Pop in de tarwe is tegenwoordig aan de orde van den dag. Daardoor ben ik op het denkbeeld gekomen myne zevenjarige ondervinding mede te deelen omtrent de goede werking van een middel tegen die kwaal. Ofschoon ik nu eenige jaren noch kalk niet zee water, of houtasch met zeewater gemengd, noch het zoo zeer aangeprezen middel gebruikt heb anders dan als proefneming, zoo ben ik nooit meer met Smet of Pop bedeeld dan een mijner huurlieden. Maar ik ben tot de ervaring gekomen van een zeer goed werkend middel tegen Smet of Pop in de tarwe als: 1°. een in goeden staat zijnde goed bewerkte grond; 2°. vruchtopvolging, om de 4 a 5 jaar tarwe; 3°. goed gezond en vreemd zaaigraan. Aangenaam zou het mij zijn, als menig landbouwer, daar het nu nog de tijd is, de proef daarmee wilde nemen, 't zij om 't ander stuk het aangeprezen en mjjn middel- of naar verkiezing een van beiden, en heden over een jaar zijne bevinding in dit blad mede deelde, om dan te onderzoeken van welke proefneming de meeste vruchten zouden verkregen zijn, waaruit wij landbouwers zouden kunnen leeren. K. N. van 5 tot en met 7 Oct. 1874. Overleden: den 6, Johanna Hart hoorn, 4 tij, gehuwd met Arij Visser

Goessche Courant | 1874 | | pagina 2