GOESCHE COURANT. 1874. N°. 119. Donderdag 8 October. 613te jaargang. B1NNENLANPSCHE BERICHTEN. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdag avonduitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal zoo binnen als buiten Goes 1,75. Afzonderlijke nommers 5 c., met bijblad 10 c. Gewone advertentiën worden a 10 c. per regel geplaatst. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop be trekking hebbende dankbetuigingen van 1—8regels a/1,— Dienst-aanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald, 20 c. GOES, den 7 October 1874. Vervolg en slot der Verordening op de invor dering van den Hoofdelijken Omslag. Art. 13. Nadat het kohier van Gedeputeerde Staten is terug ontvangen, wordt het door Burgemeester en Wethouders gesteld in handen van den gemeente-ontvanger ter invordering. Deze ambtenaar geeft ten spoedigste aan ieder belastingschuldige kennis van het bedrag van zijn aanslag, bij een kosteloos uittereiken biljet, ingericht volgens een door Burgemeester en Wethouders voor te schrijven model. Art. 14. De aanslagen worden bij tiende gedeelten waarvan het eerste verschijnt 1 Maart en elk volgend op den lsten van iedere maand ingevorderd, met dien verstande, dat in de maand, waarin het kohier in handen van den ontvanger wordt gesteld, de reeds ver schenen termijnen dadelijk invorderbaar zijn. Arl. 15. De kosten van het zegel der qui- tantie worden casu quo met den eersten ter mijn betaald. Art. 16. Belastingschuldigen, die vóór Oc tober in de gemeente woonden of verblijf hielden en nog niet op het primitief kohier voorko men, ontvangen het aangiftebiljet, bedoeld in art. 1 dezer verordening, binnen eene maand, nadat zij belastingschuldig zijn geworden. De bepalingen van art. 2, 4, 5 en 6, zijn ook hier van toepassing. Art. 17. De in het vorig artikel bedoelde belastingschuldigen worden op suppletoire ko hieren gebracht. De opmaking en vaststelling dezer kohieren geschiedt overeenkomstig de in art. 8, 9, 10, 11 en 12 gegevene voorschriften. Art. 18. De aanslagen op de suppletoire kohieren worden ingevorderd in zoovele ter mijnen als er na de maand, waarin de afkon diging dier kohieren plaats vindt, nog maanden in het jaar overblijven. Loopen de aanslagen slechts over één kwar taal, dan moeten zij in eens betaald worden. Art. 19. De aanslagen van personen, die op het kohier zijn gebracht en geen drie maan den in de gemeente verbleven of binnen dien tijd overleden zijn, worden als oninbaar be schouwd en op de staten van onwaarde gebracht, ten ware de huisgezinnen dier personen in de gemeente gevestigd blijven, in welk geval de aanslag door de hoofden van die huisgezinnen moet worden gekweten. De aanslagen van overleden personen, wier huisgezinnen in de gemeente verblijven, wor den voor de maanden, na hun overlijden, aan eene herziening onderworpen, indien de nage bleven betrekking zulks verlangt. Art. 20. Aan hen, die de gemeente met terwoon verlaten, of die slechts een gedeelte van het jaar daarin hoofdverblijf of verblijf gehad hebben of aldaar vertoefd hebben, zal na gedane aanvrage teruggave of kwijt schelding worden verleend van zooveel twaalfde gedeelten hunner aanslagen als er maanden van het jaar, nadat zij de gemeente verlaten hebben, zullen verloopen zijn, bijaldien hunne huisgezinnen niet in de gemeente gevestigd blijven. Art. 21. De regelen bij de gemeentewet, ten aanzien van de invordering van plaatse lijke belastingen, voorschreven, worden gehou den alhier geïnsereerd te zijn en op de invor dering toepasselijk verklaard. Art. 22. De verordening treedt- in werking op den len Januari 1875. TWEEDE KAMER. In de zitting van de Tweede Kamer der Staten-Generaal van Maandag hebben de hee- ren De Roo van Alderwerelt en Van Rappard zitting genomen. Door den Minister van Koloniën is aan de Kamer toegezonden het verslag van de enquête over de eerste expeditie tegen Atchin. De Kamer heeft besloten aanstaanden Vrij dag, des morgens te elf uren, onderscheiden wetsontwerpen, waarover de verslagen zijn uit gebracht, aan de orde te steflen en na afloop daarvan over te gaan tot het opmaken eener lijst van vijf candidaten voor het lidmaatschap van den Hoogen Raad der Nederlanden. Na afloop der openbare vergadering hebben de afdeelingen een aanvang gemaakt met het onderzoek der Staatsbegrooting voor 1875. Blijkens een eergisteren bij het Depar tement van Koloniën ontvangen telegram van den Gouverneur Genesaal van Ned.-Indië, was door kolonel Pel, militair en civiel bevelheb ber in Atchin, het navolgende per telegram (dd. 2 dezer) bericht Den 28sten September jl. zijn de verster kingen van Langkroek genomen en bezet, waarbjj slechts twee mindere militairen licht gewond werden, terwijl de vijand, die verrast werd, vluchtte. De ziektetoestand blijft stationair. Op last van den Minister van Oorlog zullen er van 15 dezer af tot ultimo Februari geene voordrachten tot toekenning van pen sioen of van gratificatie bij ontslag uit den dieDst wegens lichaamsgebreken aan onderof ficieren en verdere manschappen door de chefs der korpsen aan het departement mogen wor den ingezonden, dan alleen wanneer door hen, die daarvoor in aanmerking zullen komen, uit drukkelijk het verlangen wordt te kennen ge geven om, niettegenstaande het mingunstige jaargetijde, uit den dienst te worden ontslagen. Sedert eenigen tijd verschijnt bij den boek handelaar J. G. Robbers, te Rotterdam, een werk in afleveringen, getiteld:De onbeschaafde volken' door f. G. Wood. In dat werk worden op echt populaire wijze de zeden, gewoonten, gebruiken en eigenaardigheden van die zoogenaamde on beschaafde stammen geschetst, welke onze maat schappelijke orde nog niet hebben aangenomen, maar desniettemin door hunne eenvoudige op vatting van het leven, hun helder begrip, en hun onbevangen vrijheidsgevoel aan de mensch- heid menige praetisehe les kunnen geven. Dat boek verdient eene plaats in iedere bibli otheek niet alleen, maar ook in de huiskamer van elk gezin, dat prijs stelt op wereldkennis. Wij vermeten ons niet eene volledige recensie van het werk te geven, maar durven toch de aanschaffing gerust aanbevelen. Om de inteekening aan te moedigen is de uitgever op het denkbeeld gekomen, iederen in- teekenaar als premie aantebieden een jaarg. van de Kunstkronijk met een lot in de verloting, bestaande in prachtige voorwerpen, waaronder een compleet ameublement, (12 stoelen, 2 vol- taires, 1 canapé, 2 tafels enz.), eene pianino, een zilveren servies, een toilettafel, een werk- necessaire enz. enz. Die voorwerpen zijn thans uitgestald bij den boekhandelaar A, A. W. Bolland, en wie ze bezichtigd heeft, zal verklaren, dat de expositie getuigt van smaak en weelde. Wij twijfelen niet, of ieder die de expositie met een bezoek ver eert, zal hoogst voldaan huiswaarts keeren, waarom wij onzen lezers, vooral de dames, ge rust een bezoek durven aanbevelen. Het spreekt van zelf, dat het doel van den uitgever met deze expositie is, om inteekenaren op het werk te erlangen, doch tevens is het klaarblijkelijk, dat niet ieder inteekenaar een prijs van de verloting kan bekomen. Eene vergoeding, voor het gemis van zoodanigen prijs, is in ieder geval een exemplaar van de Kunstkronijk, jaargang 1874. tJit Bath schrijft menAardappelen, suikerpenen en meekrap houden hier nog een aantal handen bezig; overigens is de oogst afgeloopen. De aardappelen geven een bijzon der ruime opbrengst, bijna zonder ziekte; ze gelden 1.50 af 2 per H. L. De suikerpe nen zijn door de warmte der vorige maand nog vrij wat in omvang toegenomen. Over qua- liteit en quantiteit der granen is de landman zeer tevredenminder voordeelig is de opbrengst der paardenboonen, mangelwortelen en erwten-' Het thans uitgezaaide koolzaad, ofschoon bijna overal herzaaid, heeft zooveel van de aardvloo geleden, dat er nog veel zal worden uitgereden. Eerlang zullen bij de stenographische inrichting ten dienste van de beide Kamers der Staten-Generaal, na vergelijkend examen, weder éene, wellicht twee kweekelingsplaatsen worden vervuld. Alleen zij, die genoegzame kennis van de Nederlandsche, Fransche, Hoog- duitsche en Engelsche talen, alsmede van de vaderlandsche geschiedenis bezitten, kunnen in aanmerking komen. Voor doctoren in rech ten en letteren en voor hen, die in het bezit zijn van het diploma, naar aanleiding van art. 57 der wet op het middelbaar onder wijs ver kregen, is het vergelijkend examen van be perkten aard. De voorwaarden der aanmelding worden opgegeven in de Staats-courant van 6 dezer. Volgens de N. R. Ct. worden er pogin gen aangewend, om in de nabijheid van Am sterdam een herstellingsoord" in te richten. De Trompenberg, welke daartoe gekozen is, ligt een weinig ten Noorden van den fraaien straatweg tusschen Hilversum en 's-Graveland; op den top van den heuvel heeft men een ver rukkelijk uitzicht over het geheele Gooi, op de dorpen laDgs de Vecht en op Utrecht. De naam is ontleend aan het buitengoed Trom penburg, dat in de nabijheid gelegen is en naar den luit.—admiraal Cornelis Tromp heet, die het in de tweede helft der 17de eeuw aan legde. Het landhuis werd in 1672 door de Franschen verwoest en daarna door den vloot voogd herbouwd. Het bevat vele herinnerin gen aan dien beroemden landgenoot en is door lanen met hooge boomen omringd, die door hem zijn geplant. In vergelijking met het voorgaande jaar hebben de prijzen van de meeste handelsarti kelen eene groote verandering ten voordeele der consumenten ondergaan. Steenkolen toch daalden 28 pCt., tarwe daalde 27 pCt., jjzer 21 pCt., koper 7 pCt., tin 25 pCt., katoen 10 pCt. en wol 8£ pCt. De daling was het grootst in de voornaamste voedingsartikelen en grondstoffen der industrie. Men meldt uit Maastricht, 4 October: In verband met het bekende rechtsgeding door den pastoor te Holtum tegen de kerkfabriek aldaar gevoerd, heeft 11. Donderdag aldaar een voorval plaats gegrepen, dat het geheele dorp in rep en roer heeft gebracht. In den ochtend van dien dag heeft namelijk de deurwaarder van Sittard, vergezeld van twee gendarmen, een wethouder der gemeente Holtum en een smid, zich naar de pastorie begeven^

Goessche Courant | 1874 | | pagina 1