denen ook, ambtshalve worden aangeslagen, biervan kennis vóór bet kohier overeenkomstig art. 264 der gemeentewet ter secretarie ter visie wordt gelegd. Het niet ontvangen van of niet voldoen aan de nitnoodiging in art. 9 bedoeld, even als het niet ontvangen der kennisgeving in dit artikel vermeld, kan den belastingschuldige nimmer strekken tot grond van weigering om de belasting te betalen Art. 11. Wanneer aan het bepaalde bij art. 264 der gemeentewet is voldaan, geschiedt de vaststelling, bedoeld bij art. 265 dier wet, zoo spoedig mogelijk, met inachtneming der volgende bepalingen. Art. 12. Wanneer bij den gemeenteraad bezwaar ontstaat, om belastingschuldigen die door Burgemeester en Wethouders, over eenkomstig hunne eigene aangifte, zijn aange slagen, of die in geval van ambtshalven aan slag, daartegen hebben gereclameerd voor het door Burgemeester en Wethouders voor- loopig vastgesteld bedrag aan te slaan, zullen die belastingsschuldigen worden opgeroepen ten einde, desverkiezende, hunne aangiften of be zwaarschriften voor eene, alsdan nader door een uit den raad te benoemen commissie van drie leden toe te lichten of door een speciaal daartoe gemachtigde te doen toelichten en zal daarna op het rapport dier commissie door den Baad worden beslist. Art. 13. Nadat het kohier van Gedeputeerde Staten is terug ontvangen, wordt het door Burgemeester en Wethouders gesteld in han den van den gemeente-ontvanger ter invordering. Vervolg in ons volgend nummer.) Omtrent de herdenking van het derde eeuwfeest van Leidens ontzet op jl. Zaterdag wordt het volgende medegedeeld Met schoon weder is het feest begonnen. De stad was vroolijk en smaakvol versierd. Kanonschoten, klokgelui, en de muziek van het vierde regiment infanterie, welk korps op den toren van het Raadhuis met goed gevolg vers 2 van den 98sten Psalm uitvoerde, deden zich af wisselend hooren. De intocht der Zeeuwen eene emitatie van de aan komst der Zeeuwen in 1574 had op zeer kleine schaal plaats, daar slechts twee platbodemvaartuigen aan den intocht deel namenzij maakte niettemin vrij wat indruk om de intentie. Men juichte de opvarenden dikwerf toe, alsof zij werkelijk het ontzet van Leiden kwamen ver kondigen. H.ÏL MM. de Koning en de Koningin, JB. K. H. prins Alexander, en prins Hendrik kwamen Wet gevolg te 12 uren aan; tegenwoordig waren ook de ministers Heemskerk, Van der Does, Van Lijnden, Van der Heim, Taalman Kip, en de Voorzitters der heide- Kamers. Ds. Thiele hield eene feestrede in de Pieterskerk, waarbij hij den Koning het welkom toeriep bij het feest der herdenking aan den heldenmoed en de Godsvrucht der vaderenhet leest der dankbaarheid aan de grondlegging der vrijheid en de oorsprong van den bloei der stad. Spreker besloot zijne rede met deze woorden.- „En wij, burgers van Leiden, zonen van ïiederland, feestgenoo- ten! herinneren wij ons dat adeldom verplichtingen oplegt. Wij zijn van goede huize. Als straks het ge- denkteeken van Leidens volharding, de eerzuil voor zijn Van der Werff zal verrijzen, ze beschame ons nooit! Ons werd door het voorgeslacht een kostelijk erfgoed gelaten; wij zijn gehouden het ongeschonden over te leveren aan het nageslacht. Hier, op dezen bodem ont wrongen aan de zee, hier heeft de wieg der vrijheid gestaan, hier werd zij onder smarten geboren, hier sterve zij nimmermeer!" Z. M. ae Koning, die bij zijn binnentreden in de kerk den Burgemeester hartelijk de hand had gedrukt (men vernam later, dat de heer Van de Branaeler tot ridder der orde van den Nederlandschen Leeuw was benoemd), liet zich den feestredenaar voorstellen, wis selde met hem eenige hartelijke woorden en gaf hem kennis van zijne benoeming tot officier der orde van de Eikenkroon. Daarop verlieten Z. M. met de overige vorstelijke personen en gevolg de kerk, terwijl het or gel het Wien Nêerlandsch Bloed aanhief, waarmede de aanwezigen instemden. De stoet begaf zich naar het Raadhuis, waar de vor stelijke personen gelegenheid hadden den optocht te zien, die voor het Raadhuis defileerde, zoodra Z. M. er was aangekomen. De optocht met zijne vier muziekkorpsen en militair escorte voldeed zeer goed, vooral door de wagens die de nijverheid en den handel van Leiden op recht eigen aardige en treffende wijze vertegenwoordigden. Hoewel het weder ongunstiger werd, kwam de optocht er vrij goed af, hetgeen te meer genoegen deed met het oog op den langen marsch, die moest worden afgelegd. Te 12 uren uitgetrokken, werd de tocht eerst te 5 uren ontbonden. Z. M. de Koning en H. M. de Koningin verlieten Leiden te 2'/2 uren met een extra-trein. De Prinsen Alexander en Hendrik vertrokken eerst later, daar zij deelnamen aan een diner van 60 couverts in de concertzaal. Als een curiositeit wordt gemeld, dat op het menu van dit feestmaal twee voor zulk eene gelegenheid vreemde schotels voorkwamen, namelijk hutspot en pekelharing. Er is trouwens Zaterdag te Leiden door velen hutspot en pekelharing (vermoedelijk wel niet te zamen) gegeten, ter herinnering aan den historischen hutspot en aan den haring, die door Zeeuwen bij het ontzet der veste werd medegebracht. Ook bij vorige eeuwfeesten waren hutspot en pekelharing hoofd schotels. De illuminatie is grootendeels mislukt. De feestvie rende menigte liet zich echter door niets afschrikken, zoodat in spijt van het slechte weder de levendigheid op de straten tot in den laten avond bleef voortduren. Groot was het aantal vreemdelingen, dat te Leiden bijeengekomen was, zoodat zelfs een oogenblik de vrees ontstond den hongersnood van 1574 in de oude veste te zien terugkeeren maar ten slotte is ieder er toch nog in geslaagd zijn honger te stillen. Een aantal trei nen waren onophoudelijk in beweging om reizigers aan te brengen en later om ze terug te voeren. De passa- gierstreinen en de treinen met ledige wagens zaten elkander op het dubbele spoor dicht op de hielen. Hoewel alles in orde en zonder ongelukken afliep, had toch een enkel ernstig ongeval aan liet station te Leiden plaats. Een wisselwachter, wiens aandacht was afge leid door de komst van den koninklijken trein, bemerkte niet dat een goederentrein rugwaarts manoeuvreerde. Hij geraakte onder dien trein en werd zóó vreeselijk gewond, dat hij een uur later den geest gaf. Alhoewel de eigenlijke feestdag is afgeloopen, wordt Leidens Ontzet nog gedurende verscheiden dagen her dacht, daar eerst Woensdagavond de feesten worden besloten. Z. M. de Koning heeft vrijstelling van zegelrecht verleend voor: a. de bezwaarschriften tegen aanslagen voor het recht van patent, bedoeld bij art. 1 der wet van 4 April 1870 (Stbl. no. 60); b. het in art. 3 dier wet bedoelde voor belanghebbenden bestemde afschrift der uitspra ken van Ged. Staten op die bezwaarschriftenen c. de ordonnantie van teruggave dienten gevolge te verleenen. De Tweede Kamer heeft heden weder in het openbaar vergaderd. De liberale kiesvereeniging Burgerplicht te Hoorn, heeft voor de a. verkiezing van een lid voor de Tweede Kamer candidaat gesteld den heer Fransen Van de Putteoud-Minister van Koloniën. De heer C. Bloem Azn. heeft de candidatuur, hem van conservatieve zijde aangeboden, aan genomen. Bij den Raad van State is aanhangig een wets-ontwerp, ten einde het aanmunten van zilver door particulieren te verbieden. Z. M. heeft aan den luitenant-generaal J. Van Swieten, met 1 October, eervol ontslag verleend uit Zr. Ms. militairen dienst, onder dankbetuigingvoor de vele en gewichtige diensten door hem op nieuw aan den Koning en aan den lande bewezen, en weder gesteld in het genot van het hem vroeger verleende pensioen. Z. M. heeft aan B. Pagê, Commies der le klasse bij 's rijks belastingen te Neuzen en bevorens te Goes, een pensioen verleend ten bedrage van 460 'sjaars. Uit een particulier schrijven van den heer L. Leopold, leeraar aan de rijkskweekschool voor onderwijzers te Groningen, aan dhr. v. d. B. te Wolfaartsdijk, die eenige bijdragen ingezonden heeft tot de voorgenomen uitgaaf van een bundel Nederduitsche dialecten in dicht en ondichtonder den titelVan den Weichsel tot de Schelde,'* blijkt, dat er veel kans bestaat op het doorgfaan van die uitgave, voorat indien dit uitstekend voorbeeld van vriendelijke medewerking en ondersteuning, ook in het Zeeuwsche gewest, bij anderen navolging moge vinden." Uit Wolfaartsdijk wordt ons bericht, dat de landbouwer Adr. B., vroeger herbergier en broodbakker aldaar, die in September des vorigen jaars heimelijk naar N.-Amerika vertrokken was, van daar teruggekeerd, jl. Donderdag avond is te huis gekomen, en zich daarop Zaterdag morgen vrijwillig in arrest gesteld heeft. Bij vonnis van de arrondissements-reehtbank te Goes, dd. 6 Oct. 1873, was hij schuldig ver klaard aan diefstal van oogst op den akker, en dien ten gevo'ge bij verstek veroordeeld tot eene cellulaire gevangenisstraf van 183 dagen en in de kosten van het rechtsgeding, desnoods invorderbaar bij lijfsdwang. Men schrijft ons uit Kapelle Door den jager Jan De Jager is in de vorige week (Donderdag 1 Oct.) in de nabij heid van het dorp Kapelle geschoten een wilde Amerikaansche das, wegende 10 kilogr. 't Is hoogst waarschijnlijk dezelfde, waarmede Teunis Voois het land heeft doorgeloopen en die hem schijnt ontsnapt te wezen. De gemeenschappelijke slachterij te Mid delburg heeft de prijzen van het rundvleesch met 10 pCt. verminderd. Bij die inrichting bestaat het voornemen voortaan iedere maand eene prijscourant verkrijgbaar te stellen, waarbij de prijzen van het vleesch in verhouding zul len worden gebracht tot die van den aankoop van het vee. Uit Middelburg wordt gemeld: Men ver neemt, dat den 21 sten dezer maand voor het Prov. Gerechtshof van Zeeland zal terechtstaan M. Rinkier, oud 55 jaren, voormalig boekhouder der bank van leening te Zierlkzee, beschuldigd van het plegen van verschillende bedriegelijke handelingen en het zich toeëigenen van gelden, ten nadeele dier inrichting. Veertig getuigen zullen in deze zaak worden gehoord. De advocaat mr. D. Van Raalte, uit 's-Hage, zal voor den beschuldigde als verdediger optreden. Te Vlissingen heeft Woensdagavond een meeting plaats gehad ter bespreking van de mid delen tot verlaging der vleeschprijzen. Eenige slagers hebben zich bereid verklaard in onder handeling te treden over de gestelde voor waarden, mits zich minstens 50 personen willen verbinden. Een commissie is saamgesteld, die beproeven zal de zaak tot stand te brengen. Uit Gelderland wordt gemeld, dat de fram- bozenstruiken voor de tweedemaal in dit jaar met rijpe vrucht prijken, welke zelfs veel grooter van stuk is dan in Juli het geval was. Te Gouda blijven de vleeschhouwers volharden in hun besluit om de vleeschprijzen niet af te slaan. Door eenige ingezetenen is nu een plan ontworpen voor eene onderlinge vleesch hou werij op aandeelea. Ieder aandeel zal 100 bedragen. Zoodra voor 10,000 is ingeteekend, begint de vleeschhouwerij te werken. Naar men verneemt, hebben eenige groote grondeigenaren in de provincie Utrecht be sloten, aan hun arbeiders gedurende, den win tertijd hetzelfde loon als in den zomertijd te geven, hetgeen voor de meesten van 1.50 tot f 2 per week meer is dan gewoonlijk des winters wordt uitbetaald. (£7. D.) De commissie voor den brand op het Bickerseiland te Amsterdam heeft tot dusver ontvangen 23,442.14. De Utrechtsche afdeeling van het Roode Kruis zal eerstdaags een 600-tal boeken naar Indië verzenden, ten behoeve van de Atchin- strijders. Vrijdag morgen werd te Rotterdam als eerste vrucht van het dezen zomer tusschen Engeland en Nederland gesloten tractaat, van wege de Engelsche Regeering, onder geleide van eenen detective, uit Londen aangebracht A. v. A., tegen wien door de rechtbank te Rotterdam een bevel van gevangenneming ver leend werd ter zake van bedriegelijke bankbreuk. De Union rêpublicaine du Midi logenstraft ten stelligste het bericht, dat de gemeenteraad van Nimes besloten heeft, een standbeeld ter eere van Guizot te dier plaatse op te richten. Op een concert, door mej. Aafke Kuypers te Leeuwarden in de Groote Kerk gegeven, zou zij ook Cherubini's Ave Maria zingen. Heeren kerkvoogden vonden dit echter te afgodisch" en weigerden hunne toestemming. De opstijging van den luchtballon van den heer Godard, die Zaterdag te Amsterdam zou plaats hebben, is uitgesteld tot heden. De Wekelijksche geïllustreerde Cou rant, welke onder den titel van De Hollandsche Illustratie bij Gebroeders Binger te Amsterdam ver schijnt en thans haar elfd en jaargang intreedt, wordt om haar overvloed en verscheidenheid van onderhou dende en nuttige lectuur,onder alle standen bijzonder gezocht. In rijkdom aan platen en portretten wordt zij door geen ander blad overtroffen, terwijl haar on begrijpelijk geringe prijs haar onder ieders bereik brengt. De verspreiding van deze Wekelijksche geïllustreerde Courant is dan ook zoo alge meen, als weinige bladen genieten. Uit dien hoofde vinden de adverlentiën, die zij opneemt, dan ook de ruimste bekendheid. KERKELIJKE ZAKEN ONDERWIJS Ds. C. A. Renier, pred. te Bergschenhoek, heeft bedankt voor Dinteloord en Delfshavends. L. Tinholl, pred. te Koudam, en vroeger te Wissekerke in N. Bevel. voor Idsegahuizen c. a. en ds. W. Oudegeest, pred. te Engelen, c. a.bevorens te Schore, c. a. voor de toe zegging van beroep naar Oosterdijk. ïe Kootwijk is de predikantsplaats der Herv. gemeente sedert 6 jaren vacant. Men schijnt daar geen pogingen meer aan te wenden om een predikant te bekomen. Een cathechiseermeester zal nu in den dienst voorzien. De hulponderwijzers-betrekking te Oud-Sabbinge, gem. Wolfaartsdijk, is vervuld door het in functie treden op den 1 dezer van den heer Kornelis Schuër- veld, geboortig van Goes. De heer L. Barman heeft de benoeming als hoofd onderwijzer aan de eerstdaags te openen Christelijke school te Heinkenszand aangenomen. De leerlingen der openbare school aan de Veer- straat, gem. Stoppeldijk, zijn den 29 Sept. jl. feeste lijk onthaald, zoo in de herberg te Rapenburg als in die te Pauluspolder, op krentekoekjes en bier, uit de

Goessche Courant | 1874 | | pagina 2