Eet! WOONHUIS, IF a IN, WK, BOOMGAARD a IN Een Woonhuis en Erf, 40. Een KOETSHUIS en STAL, VRAAGPUNTEN VAN ONZEN TIJD. BURGERLIJKE STAND GOES, OPENBARE VERKOOPING. Op Maandag den 5 October 1874, Égjig een "Woonhuis, M*® Schuur, Tuin en Erve, OPENBARE VERKOOPING. Op Woensdag den 21 October 1874, IATEjIILj^LIN'ID, welker behoud Nederland prijs moet stellen, onze kostbare musea en kunstverzamelingen verlaten, om naar het buitenland te gaan. Te Meppel is een stuk gronds, onlangs ingezet op 1080, en groot 1 vierk. roede, bij palmslag verkocht voor 1300, zijnde per bun der met de kosten ruim f 145,000. Iets der gelijks is zeker ongehoord. Men schrijft uit LeidenDen 3n October, des morgens te 9 uren, zal ook het binnen komen der Zeeuwen worden voorgesteld door eenige deelnemers aan den optocht. Er ont breekt thans niets anders aan, dan dat de Lei- denaars van nu tot Zaterdag geheel vasten, dan zouden wij ons geheel kunnen terugdenken naar den 3n October 1574. Het volgend verhaal van een opstijging per ballon is niet alleen merkwaardig om de kolossale hoogte, die de reigers bereikt hebben, maar ook vooral om het gebruik daarbij van oxygeen gemaakt. De heeren Croce-Spinelli en Sioel zijn met hun ballon de Poolster tot 6300 ellen opgestegen. De drukking op die hoogte was 30 centimeter, de kou 22° onder nul. Men had twee onderscheiden mengsels vau oxygeen meêgenomen, een bevattende 40 pOt. oxygeen met 60 nitrogeen. Dit mengsel werd gebruikt op 6000 ellen hoogte. Het andere van 75 pCt. oxygeen met 25 nitrogeen werd gebruikt op meerder hoogte. De heer Croce- Spinelli ondervond den invloed 't sterkst. Zon der oxygeen kon hij geen adem halen dan lig gende op den bodem van de mand, doch zoo dra hjj het ingeademd had, scheen hij als 't ware te herleven. Na twaalf inademingen kon hij opstaan, vroolijk babbelen, de zon waar nemen en andere observaties makenzijn geest was dan wakker en zijn geheugen uitmuntend. Bij spectroscopische waarnemingen vooral was 't noodig om eerst door middel van oxygeen het benevelde oog helder te maken. De heer Croce-Spinelli heeft op deze wijze een merk waardige dwaling van alle vroegere waarne mers kunnen weêrspreken. Deze hebben una niem beweerd, dat op aanmerkelijke hoogte de lucht blauwzwart is. Dit bleek hem on juist te zijn. De tint van de lucht daarboven is precies dezelfde als van de aarde gezien, 't Lag aan de oogen der waarnemers dat zij verandering meenden op te merken. Ook op den trek tot eten en de spijsvertering bleek oxygeen gunstig te werken. De pols sloeg vóór de inademingen 140 en daarna van 120128 slagen. Aan een bericht van den commandant van het leger in Nederlandsch Indië, dd. 11 Augustus jl., wordt het navolgende ontleend omtrent den gezondheidstoestand en de voeding der troepen in Atchin: Blijkens het rapport van den chef van den expeditionairen geneeskundigen dienst in Atchin, dd. 28 Juli 11., kunnen omtrent den gezond heidstoestand betere berichten gegeven worden. Cholera komt zeer zeldzaam voor, buikaan doeningen worden minder, koortsen zijn even wel stationair; uit de garnizoenen van het strand kwamen enkele patiënten met pernicieuse koortsen. Opmerkelijk is het, dat na een paar dagen regen de koortsen meestal toenemen in aantal en hevigheid; doch is de bodem weder goed droog, dan vermindert het aantal merkbaar. Het sterfte-cijfer is veel lager dan over de maand Juni. Ook de voeding van den troep is goed te noemen, wanneer men bedenkt dat, blijkens het rapport van den chef der expeditionaire in tendance in Atchin, het aantal rations, dat dagelijks aan de troepen en daartoe behoorende personen wordt verstrekt, ruim 5000 bedraagt en die voeding nog zoo gevarieerd kan worden. Nu en dan wordt gort, in stede van hard brood, twee malen per week aardappelen met inge maakte groenten van superieure qualiteit, eens per week groene erwtensoep met spek en eens per week boonen verstrekt. De proeven om versche groenten en vruchten van Padang te doen komen, zijn nog niet goed geslaagd; ook was de hoeveelheid niet groot genoeg. De intendant te Atchin acht het dan ook wenscbelijk, te blijven doorgaan met het zenden uit Nederland, via Padang, van groenten in potten, per stoomschepen. Ook van Batavia wordt beproefd ingemaakte groenten naar Atchin te zenden, waarmede reeds op flinke schaal een begin is gemaakt. Men schrijft uit Parijs, dat de proef met de atoomboot-Bessemer, waarvan de eigenaar digheid hierin bestaat, dat een vrij hangend appartement tegen de zeeziekte behoedt, uit muntend heeft voldaan. De heer Bessemer is er zeker van, dat het door hem uitgevonden mechanisme het effect van het schommelen vol komen zal opheffen en de heer Reed, de be kende Engelsche scheepsbouwmeesterhoudt zich niet minder overtuigd, dat het schip door de nieuwe vinding vaster op het water zal liggen en minder de speelbal zal wezen van de golven. In hoever die verzekeringen op deugdelijke gronden berusten, zal de ondervinding moeten leeren. De gewezen maarschalk Bazaine zal den aanstaanden winter met een groot gedeelte zijner familie te Madrid doorbrengen. Zijn echtge- noote is daar reeds aangekomen. De Welcelijltsche geïllustreerde Cou rant, welke onder den titel van De Hollandsche Illustratie bij Gebroeders Binger te Amsterdam ver schijnt en thans haar elfden jaargang- intreedt, wordt om haar overvloed en verscheidenheid van onderhou dende en nuttige lectuur,onder alle standen bijzonder gezocht. In rijkdom aan platen en portretten wordt zij door geen ander blad overtroffen, terwijl haar on begrijpelijk geringe prijs haar onder ieders bereik brengt. De verspreiding van deze Wekelijltsche geïllustreerde Courant is dan ook zoo'alge meen, als weinige bladen genieten. Uit dien hoofde vinden de adverlentiën, die zij opneemt, dan ook de ruimste bekendheid. in. Vervolg. Zou het aangevoerde ook misschien de sleutel kun nen zijn tot verklaring van een in mijn oog niet zeer verblijdend verschijnsel onzer dagen? Wat ik bedoel? Niets anders dan het onophoude lijkzenuwachtig jagen naar een of ander postje of haantje. 't Is toch in onze dagen niet zeldzaam 40, 50 of soms nog meer jongelui te zien dingen naar een betrekking, waaraan al zeer geringe geldelijke voor- deelen verbonden zijn. Maar, zoo redeneert men, eenmaal zoo'n baantje verkregen hebbende, is men dan toch gejastgehoed, enz., en dat staat toch zoo deftig en fatsoenlijk. Toegegeven dat dit zoo is; maar of al die def tigheid eD fatsoenlijkheid, die in mijn oog geen de minste waarde heeft, den bezitter daarvan wel steeds op rozen doet gaan, zie, dat is iets, wat ik zoo vrij beu te betwijfelen. Of, weet ge 't niet zoo goed als ik, dat zoovelen zich ter wille van zoogenoemde deftigheid en fat soenlijkheid erg moeten bekrimpen in die dingen, die waarlijk behoeften zijn om aan ingebeelde behoef ten te kunnen voldoen? Zie, de zucht om door 't M. O. „baantjesgast" te worden, is een miskenning van dat onderwijs, een miskenning van de fermeteit onzer natie. Een miskenning van 't ouderwijs zelf, omdat dit wel ten doel heeft zooveel mogelijk allen te ont wikkelen op zoovelerlei gebied, dat tot nog toe voor verreweg het grootste deel van ons volk ontoegan kelijk was; wel ten doel heeft flinke, ontwikkelde burgers te vormen, maar niet om het kader sober bezoldigde ambtenaartjes te vergrooten. Eene miskenning van de fermeteit onzer natie, om dat deze van oudsher steeds geschitterd heeft en krach tig is geweest door een flinken handels- en een flin- ken handwerkssfand. De zucht om daarin als ont wikkeld burger eeu eervolle plaats in te nemen, ge- raakt allengs meer op den achtergrond voor de zucht om een vast ambtenaarsbaantje machtig te worden. En dat is jammer; want een maatschappij van amb tenaren is een onding. Wij hebben noodig een maatschappij, waarin ieder burger, hij zij handelaar of ambachtsman, een ont wikkeld mensch is. Kan men, veel kennis en ont wikkeling opgedaan hebbende, daarom toch niet op treden in eenig nuttig vak, in den handelsstand, en daardoor dien stand in gunstigen zin verheffen Het zal wel niet noodig zijn hier te zeggen, dat ik geen verwijt doe aan 't M. O. Mijne groote in genomenheid daarmede is, dunkt mij, duidelijk genoeg. En toch is dit schrijven een soort van verwijt echter niet aan 't onderwijs, maar welaan dezulken, die van dat onderwijs een verkeerd gebruik maken; of liever, die, omdat zij goed onderwijs genoten heb ben, tot de valsche meening komen, dat zij het prae. tische leven ontwassen zouden zijn, daarin niet meer zouden thuis behooren. Zij begrijpen niet, of zij willen 't niet begrijpen, dat juist het practische leven groote behoefte heeft aan flink ontwikkelde lui. Datzelfde practische leven zal ook niet ondankbaar zijn jegens dezulken; integendeel, het zal hen gaarne opnemen en al het mogelijke doen om hen vooruit te helpen; m. a. w., het zal hen goed en ruim be talen voor de vele en uitstekende diensten, die zij aan 't practische leven zullen bewijzen. Er zou zoo doende een maatschappij van hande laars en handwerkslieden gevormd worden, die door hunne ontwikkeling in alle zaken weten mede te spre ken en die hun stand zullen verheffen, niet door ijdel vertoon (want dit is onmogelijk), maar wel door degelijkheid. En wie zich gelukkiger zal gevoelen, hij, de „baan tjesjager" met zijne misplaatste begrippen van deftig en fatsoenlijk, of hij, die met zijn flink ontwikkeld hoofd zich niet te geleerd acht om in 't practische le ven op te treden, is een vraag, die door ieder ge makkelijk te beantwoorden is VERKOOPINGEN VERPACHTINGEN. Djlnm. Plaats. Voorwerpen. Information. I Oct. Ellewoutsilijk, Weiland, mr. Van Dam en r. d. Bussche. 5 Kwadend. Woonhuis, v. d. Bussche. 7 's-Hr.Arendsk„Afbraak, rnr. Van Dam. 8 Krabbendijke, Korenmolen, Kakebeeke. 8 's-Heeren hoek, Herberg eri Woonhuis, Paardekooper en v. d. Bussche. '21 Goes, Huizen en landerijen, v. d. Bussche en Kakebeeke. 18 Nov. Biezelinge, Boomen, mr. Liebert. van 28 tot en met 30 September 1874. Geboren den 29, Marinus, z. v. Jacob Van Liere en Katharina BarbierMarinus, z. v. Adriaan Nonnekes en Dina Reijnhout. ADYERTENTIËN. KOSTELOOS, ingevolge beschikking der Jrrondissements-Rechtbank te Goes van 17 December 1873. Bij behoorlijk geregistreerd vonnis der Arron- dissements-Rechtbank te Goes, van den vijf en twintigsten September 1800 vier en zeventig, is ÏVicolaas De Vos, zonder beroep, vroeger wonende te Wissenkerke, thans verblijf houdende in het geneeskundig gesticht voor krankzinnigen te Delft, zoon van PIETER De YOS, Arbeider te Wissenkerke, door wien zijne onder eurateele-stelling is vervolgd geworden, ««'steltl onder Cnrateele, ter zake van voortdurende krankzinnigheid, gedurende meer dan drie jaren. Goes, 30 September 1874. M. JACQ. De WITT HAMER, Procureur. des voormiddags te 10 urente Kioadendamme, in de herberg bij P. Timmerman, zal de Notaris VAN DEN BUSSCHE, gevestigd te Goesin het openbaar verkoopen staande en liggende in de gemeente Hoedekens- kerkeaan het Lange Weegje, in Slabbekoorn- polder, kadastraal bekend sectie A no. 337 339 en 338 ged.ter grootte van 27 Aren, 40 Centiaren. Aankomende den erfgenamen van Maria -De Winter, overleden te Kwadendamme. des avonds te 7 uren, op het Stot Oostende", bewoond door den heer J. J. Koens, te Goes zullen de Weled. Zeergel. heer Dr. Gr. T. Oallenfel» en de Erfgenamen zijner over ledene echtgenoote, wijlen vrouwe Cornelia Soetebier, na bekomen rechtelijke mach tiging, in het openbaar presenteeren te verkoopen: staande en liggende aan den Oost-Singel te Goeskadastraal bekend sectie B, nummers 329 en 330, groot 11 Aren 65 Centiaren. 2°. De nombre van 89 Aren 42 Centiaren aldaar, liggende achter het le perceel, ka dastraal bekend sectie B, nummers 115, 116, 117 en 124, groot 89 Aren 42 Centiaren. staande op de Turfkaai te Goes, kadastraal bekend sectie D, nummer 693, bewoond door den heer Ingenieur De BRUIJN. staande te Goes, in het Vuilstraatje, ka dastraal bekend sectie D, nummer 1502. 5°. Twee Heet. zeven en tachtig Aren dertig Cent. liggende in Flake, gemeente Schorekadastraal bekend sectie A, nummers 69, 70 en 25 3, groot 2 Hectaren 87 Aren 30 Centiaren. Inlichtingen te bekomen bij de Notarissen KAKEBEEKE en VAN DEN BUSSCHE, te Goes,

Goessche Courant | 1874 | | pagina 2