1874. N°. 116. Donderdag 1 October. 61ate jaargang. AANBESTEDING. Het verankeren der Slagstijlen aan de binnensluis van het Goesche Sas. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. GOESCHE COURANT. De uitgave dezer Courant geschiedt Maaïjgag, Woensdag en Vbijdag avond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal too binnen als buiten Goes f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 c., met bijblad 10 c. Gewone advertentiën worden a 10 c. per regel geplaatst Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop be trekking hebbende dankbetuigingen van 1—8regels a/1,-» Dienst-aanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald, 20 c. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES zullen op Katerdag den lO October 1§ÏI, des namiddags te één uur ten raadhuize aanbesteden: Bestek en teekening liggen van heden af ter inzage en zijn tegen betaling van 20 cents verkrijgbaar ter se cretarie der gemeente, terwijl aanwijzing in loco zal ge schieden op aen dag der besteding des voormiddags te 81 uren. Goes, den 30 September 1874. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris, HAKTMAS. GOBS, den 30 September 1874. Wij hebben in ons vorig no. gezegd, dat we, door kennisname van het verslag van het in de zitting der Tweede Kamer van jl. Maandag verhandelde bij de beraadslaging over het Adres van Antwoord op de Troonrede, beter op de hoogte hoopten te komen van het geen de Min. van Binnenl. Zaken bedoelde, waar hij sprak van de voortestellen wijzigin gen in de Wet op het lager onderwijs. Die hoop is echter niet verwezenlijkt; al thans niet in zoo verre, dat we nu weten welke wijzigingen de Min. op het oog heeft; hierover heeft hij zich niet uitgelaten. Noch tans is ons eenig meer licht opgegaan. Uit het verslag is ons gebleken, dat de Min. heeft te kennen gegeven: »dat zijne voortgezette overweging en studie over dat onderwerp se dert 1866 hem hebben bevestigd in de over tuiging, dat herziening in zekere mate noodig is; doch dat deze overwegingen hem echter niet geleid hebben tot de overtuiging, dat wij ziging van de Grondwet noodig is, en ook niet afwijking van het hoofdbeginsel der wet, dat de openb. school moet zijn bruikbaar en toe gankelijk voor allen." De zin dezer woorden is, naar het ons voor komt, een meer duidelijke dau die der woor den, in het telegram gebezigd. In allen gevalle is het blijkbaar, dat de Min., wil hij ook de schoolwet van 1857 wijzigen en we erkennen gaarne, dat dit in sommige opzichten noodig is hij toch het hoofd beginsel" ongeschonden wil bewaren. Voor het oogenblik behoeven dus de voorstanders dier Wet zich niet te verontrusten, hoewel wij het een ander blad moeten nazeggen, dat dezelfde Minister zich wel eens krachtiger ten gunste van de openb. school heeft uitgelaten. Althans bij zijn optreden in de Eerste Kamer op 7 Juni 1866 sprak hij: „Iedere poging, die zou strekken om op de openbare school, zooals die bij ons is gevestigd, eenigen smet te werpen, zou door deze regeering ten sterk ste bestreden worden." En wanneer wij in aanmerking nemen dat toch de Min. Heemskerk destijds ter elfder ure een voorstel tot wijziging der Schoolwet aan bood, dan kunnen wij, hoewel voorshands gerust gesteld, voor de toekomst ten minste ons maar moeilijk geheel op zijne woorden verlaten. Intusschen zal de tijd leeren wat de Minister op dit gewichtig punt wil. Uit het verslag is ons voorts nog iets ge bleken, dat wel der vermelding waardig is. We bedoelen het voorstel van den heer Van Kerkwijk om aan het slot van 2 van het Adres van Antwoord, waarin gesproken wordt over »de behartiging der zedelijke en stoffelijke belangen der natie" in te laaschen de woor den: waarop de onzekerheid, 't gevolg van den langen duur der jongste ministeriëele crisis, wellicht nadeeligen invloed heeft uitgeoefend." Dit voorstel werd echter weder door den heer Van Kerkwijk ingetrokken, nadat hij van deu Minister inlichtingen had uitgeloktdie de Kamer anders omtrent de opdracht der Kabi- nets-formatie niet zou gekregen hebben. Zijne bedoeling was niet om blaam uittespreken, maar alleen om de nadeelen aan te toonen van lange crises; mocht er weêr een crisis ontstaan, dan hoopte hij, dat die zoo kort mogelijk zou duren. Dien wensch wilde hij onder de aandacht des Konings brengen. Zeker heeft de afgevaardigde uit Zierikzee in den geest gesproken van zeer velen zijner landgenooteu, die over den jongsten ministe- riëelen crisis minder voldaan zijn geweest. Per telegraaf. Bij de opening der stembriefjes voor de verkiezing van een lid der He Kamer te Leeuwarden, op heden, is gebleken, dat waren uitgebracht 1624 stemmen, waarvan 15 van onwaarde. Herkozen is de heer J. K. H. De Roo Van Alderwerelt met 1000 st. De heer De Bordes had 896, Vis sering 112, Panhuijs 40 st. Voor de herstemming te Tiel waren uit gebracht 2275 stemmen, waarvan 15 van on waarde. Gekozen is jhr. Van Rappard met 1238 st.; mr. Dijckmeester had 1022 st. Naar wij vernemen is het tarwebrood voor het Gasthuis te dezer stede bij inschrijving aangenomen door R. Scheele, voor 16 cents het kilo; het kropbrood voor llf- ets. Voor het Weeshuis is het tarwebrood mede voor 16 ets. en 't kropbrood voor 11 ets. aangenomen door J. Le Glercq. De hh. J. A. Leopoldleeraar aan de h. b. school te Amersfoort, en L. Leopold, leeraar aan de rijkskweekschool voor onder wijzers te Groningen, hebben het plan opgevat onder den titelVan den Weichsel tot de Schelde" bij J. B. Wolters, te Groningen, in p. m. 4 afleveringen a ƒ0.75, uit te geven een bundel Nederduitsclie dialecten in dicht en ondicht. De verzamelaars zeggen in het prospectus, waarin zij hun plan uiteenzetten, dat zij zeer veel schoons hebban saamgezocht uit de elkaar zoo nauw verwante Nederduitsche dialecten. Dit is ons dan ook gebleken uit de ons toege zonden proeve van bewerking, waarin eenige stukjes voorkomen in de verschillende dialecten van Zuid- en Noord-Nederland en die van Noord-Duitschland (O. Friesland, Hannover, Dittmarsehen en Mecklenburg.) Of het gevon dene het licht zal zien, zeggen de hh. Leopold, hangt bijna alleen van het publiek af. Behalve op de noodzakelijke inteekening hopen zij daarom ook op de vriendelijke medewerking van allen, die door hunne bijdragen in dit genre, of door hunne op- en aanmerkingen, het welslagen van deze poging mochten willen bevorderen, te meer nu zelfs mannen als Klaus Groth en Dr. Hansen hunne krachtige hulp hebben toe gezegd. Moge de uitgave allerwege de noodige onder steuning vinden, die zij zoo zeer verdient! Zoowel de natnen der uitgevers als de inhoud van het verzamelde geven ons hierop hoop en doen ons verwachten, dat menigeen, na ken nismaking met de proeve van bewerking, gun stig voor deze onderneming zal worden gestemd. Op Maandag den 5den October a. s. zal te Middelburg een schietwedstrijd plaats hebben, waaraan zal worden deelgenomen door de vrij willige schietvereenigiDgen der dienstdoende schutterijen te Middelburg en te Vlissingen. Woensdag a. s. (dus heden) zal te Vlissin gen eene vergadering belegd worden tot be spreking der middelen om door onderlinge sa menwerking der belanghebbenden tot eene ver laging van de vleeschprijzen te geraken. Naar wij vernemen is het doel, dat men beoogt, niet zoozeer de oprichting eener gemeenschappelijke slachterij, dan wel den een of anderen vleesch- houwer, door toezegging der klandisie van een bepaald aantal ingezetenen, te bewegen zich te onderwerpen aan een keuring van zijn vleesch en aan eene bepaling van den ver koopsprijs in verband tot den marktprijs van het vee, door eene daartoe aangewezene commissie. (M. Ct.) Te Vlissingen heeft Vrijdagavond een op wacht zijnd militair zich in den tuin van het hospitaal aldaar door een geweerschot het leven benomen. Door eenige ingezetenen van Kampen, alsmede van Bergen-op-Zoom en Rotterdam, is bij adres den Minister van Binnenl. Zaken ver zocht de wijziging der artt. 19 en 20 der lager- onderwijswet, opdat beter zal kunnen worden voorzien in de bezoldigingen der onderwijzers. Te Rozendaal zijn in de week van 20 tot 26 dezer aangegeven 3 lijders aan pokziekte, 1 overleden. De Grondwet, Roosendaalsche Ct.be vestigt een dezer dagen door een Brusselsch blad medegedeeld bericht, dat onze nieuwe re geering aan een ander katholiek blad, hetwelk de benoeming van den heer Van der Does De Willebois tot minister had gelaakt, een wenk zou doen gegeven hebben om de oppositie tegen dien heer te staken, daar de voortzet ting er van zeer nadeelige gevolgen voor het Katholicisme in Nederland na zich zon kun nen sleepen. De Grondwet had daarmede in verband gebracht eene andere bewering van het Brusselsche blad, dat namelijk Bismarck pogingen zou aanwenden om Nederland te bewegen zijne kerkelijke politiek te volgen, sin- gewonnen inlichtingen", zegt de Grondwet „stellen ons in staat, hetgeen de correspondent van het genoemd Brusselsche journaal betrek kelijk dien officieusen wenk heeft medegedeeld, niet alleen te bevestigen, maar er nog dit bij te voegenDat eene voor de katholieken meer of minder aangename keuze van een hoog ambtenaar in een katholieke provincie, afhan kelijk werd gemaakt van de staking of voort zetting van oppositie, in verband met de be dreiging van zeer nadeelige gevolgen voor het Katholicisme in Nederland." De N. R. Ct.die een en ander mededeelt, noemt het terecht eene ernstige beschuldiging, die tegen het nieuwe ministerie wordt ingebracht. Zij hoopt dat voldoende opheldering zal wor den gegeven, Het plan bestond dat Godard heden voor de laatste maal te Amsterdam zou opstijgen, ditmaal met zijn grooten ballon, l' Union dés peuples, houdende ruim 2 millioen liters gas. Naar wij vernemen zal hij verder ook in eenige andere steden opstijgingen houden; naar de Maasbode verneemt, is dit voor Rotterdam reeds bepaald. Volgens het Dagbl. bestaat het plan om van Rijkswege in 1875 22.000, d. i. 10,000 meer dan tot dusver, te besteden voor aankoop van boek- en plaatwerken en schildergen, en van voorwerpen van wetenschap en kunstten einde te beletten dat kostbare voorwerpenop

Goessche Courant | 1874 | | pagina 1