1874. N°. 115. Dinsdag 29 September. 613te jaargang. UITLOTING OBLIGATIEN. Longziekte onder het Vee. Vertrek der brieveumail naar Oost-Indië: BUMNENLANDSCHE BERICHTEN. GOESCHE I1; COCRAIVT. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdag avond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal zoo binnen als buiten Goes ƒ1,75. Afzonderlijke nommers 5 c. met bijblad 10 c. Gewone advertentiën worden a 10 c. per regel geplaatst. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop be trekking hebbende dankbetuigingen van 18regels a/1,— Dienst-aanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald 20 e. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES brengen ter kennis der belanghebbenden, dat de, bij art. 9 van het plan eener gelaleening van ƒ44,000, en bij art. 9 van het plan eener geldleening van ƒ10,000, beiden ten laste van deze gemeente vastgesteld door den gemeenteraad, het eerste den 12 Februari 1866 en het tweede den 25 Februari 1869, bepaalde en bij bekendmaking van den 12 dezer aangekondigde open bare uitloting van aandeelen in die geldleeningen, op heden ten raadhuize heeft plaats gehad, en dat daar bij zijn uitgeloot van de eerstgenoemde leening de nommers 28 en 29, en van de laatstgemelde het nom- mer 27, welke uitgelote obligatien in de maand Ja nuari eerstkomende, ten kantore van den gemeente ontvanger, zullen worden afgelost. Goes, den 26 September 1874. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris, HARTM AM. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES brengen, op verzoek van den Commissaris des Konings in de Provincie Zeeland ter kennis van belangheb benden, dat, hoewel de longziekte onder het rundvee in Friesland in den loop des jaars voortdurend is af genomen het getal ziektegevallen in die Provincie steeds zoo belangrijk is, dat de ziekte nog in lang niet als geweken kan worden beschouwd, terwijl ook in sommige andere provinciën, voornamelijk in Zuid- Holland, steeds gevallen van Longziekte blijven voor komen. Burgemeester en Wethouders vestigen de aandacht op deze omstandigheden en hernieuwen hunne uitnoo- diging van den 81 Januari 1874, om voorzichtig te zijn met den aankoop van Vee, daar, zelfs al geschiedt de aankoop buiten de kringen, waaruit de uitvoer verboden is, dit toch geen zekerheid geeft, dat het aan gekochte vee niet reeds de kiemen der ziekte bij zich draagt. Goes, den 28 September 1874. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris, HARTMAN. Via TRIEST29 September. Via BRINDISI, 1 October. GOES, den 28 September 1874. E'er telegraaf. In de zitting der Twee de Kamer van heden ia het Adres van Ant woord op de Troonredena eenige discussie over enkele paragrafenmet algemeene stem men aangenomen. De Minister van Binnenlandsche Zaken wenscht, na afdoening der wet op het hooger onderwijs, wijzigingen voortestellen in de wet op het lager onderwijs. Zijne overtuiging is nietdat wijziging der Grondwet noodig is doch weldat de openbare school moet zijn bruikbaar en toegankelijk voor allen. De Minis ter van Financiën heeft verklaard, dat de in trekking van het wetsontwerp tot afschaffing van den zeepaccijnslatere, meer algemeene maatregelen tot verbetering van inkomsten niet belet. De Minister van Binnenlandsche Zaken zal een wetsontwerp voor een nieuw spoorweg net indienendoch kan daarvan nu nog niet in details treden, evenmin als over bijzonder heden nopens het plan tot droogmaking der Zuiderzee. Volgens mededeeling van den Mi nister van Koloniën zal een ontwerp voor een spoorwegnet voor Java eerlang naar den Raad van State verzonden worden en 't kan dan spoedig de Kamer bereiken. De Kamer zal na de werkzaamheden in de afdeelingen aanvangen. Uit bovenstaand telegram leiden wij af, dat het heden in de lie Kamer tusschen minis terie en volksvertegenwoordiging tot eene soort opening van zaken" is gekomen. De mededeeling over het onderwijs trekt het meest onze aandacht. Wat er uit op te maken valt is moeielijk te bepalen. Wij hopen door kennisname van het verslag van het verhandelde daarvan beter op de hoogte te komen. Kan de Minister van Binnenl. Zaken eene school, wier grootste verdienste zeker is, dat zij bruikbaar en toe gankelijk voor allen'1 is, nog bruikbaarder en toegankelijker voor allen maken, 't zal zeker een ware oplossing zijn van alle schijnbare en geïmproviseerde grieven, die menigeen tegen de openbare school meent te hebben of gezegd wordt te hebben. Zaterdag namiddag heeft de minister van Financiën in de Tweede Kamer de Staats- begrooting aangeboden met eene financiëele rede, waaruit blijkt, dat alle tekorten van vroegere diensten gedekt en de diensten 1873 en '74 ruime overschotten opleveren. De middelen van 1874 hebben 5 millioen boven de raming opgebracht. Niettegenstaande den jaarlijkschen spoorwegaanleg is uitgifte van schatkistbil jetten onnoodig geweest. De begrooting van 1875 is tien millioen hooger geraamd dan die 74 en wel: wegens meerderen Spoorwegaanleg 1 millioen, Marine 2 millioen meer, Oorlog 5 millioen, tot uit voering der vestingwet; een half millioen meer voor de bijdrage aan de Zeeuwsche Calami- teuse polders en andere vermeerderingen. De middelen zijn matig geraamd op 1022/.i mil lioen, waaronder een bijdrage ad 4 millioen uit Indische overschotten. Tot sluiting der begrooting heeft de Minister machtiging gevraagd tot uitgifte, zoo noodig, van schatkistbiljetten ad 75 millioen welke echter, daar er 41 millioen in kas is, waar schijnlijk niet zullen benoodigd zijn. Met het oog op belangrijke uitgaven in 't vervolg voor spoor- en waterwegen, droog making van de Zuiderzee enz., blijft de Minister vooralsnog de regeling der bestaande belas tingen handhaven. Tegen heden 11 ure, is aan de orde gesteld de beraadslaging over het ontwerp-adres van antwoord op de Troonrede. Men verneemt, dat de Minister van Binnen landsche Zaken het door zijn voorganger inge diend wetsontwerp tot het verleeuen van subsidie aan het consortium van bankiers voor den verderen aanleg van spoorwegen hier te lande, eerstdaags zal intrekken. NR. Ct.) De Minister van Koloniën heeft voor- loopig bekend gemaakt, dat in het volgend jaar. voor den dienst van deu waterstaat en de burgerlijke openbare werken in Nederlandsch Indie benoodigd zijn acht en twintig praktisch ervaren opzichters der 3de klasse, die den leeftijd van dertig jaren niet zullen hebben overschreden. In de maand Januari aanstaande zal eene nadere oproeping geschieden. Naar de N. R. Ct. verneemt heeft de afgetreden Minister van Justitie, rnr. G. De Vries, door eene liberale kiesvereeniging te; Hoorn aangezocht voor de candidatuur als lid der Tweede Kamer in dat kiesdistrict, het ver langen te kennen gegeven voor deze verkiezing niet aanmerking te komen. Naar men ons mededeelt is gisteren morgen te Rilland een gebouwtje verbrand. Het Prov. blad van Zeeland no. 104 van dit jaar behelst eene aanschrijving van den Com missaris des Konings in deze provincie aan de gemeentebesturen, om de veehouders bekend te maken en bon bij vernieuwing groote voor zichtigheid aan te bevelen in het elders aan- koopen van rundvee, aangezien het getal ge vallen van longziekte in Friesland nog zoo belangrijk blijft, dat de ziekte nog in lang niet als geweken kan worden beschouwd, ter wijl in Zuidholland steeds gevallen van long ziekte voorkomen. Ook prof. Vissering heeft voor de can didatuur voor het lidmaatschap der Tweede Kamer, hem te Franeker aangeboden, bedankt Bij Koninklijk besluit is aan de commissie tot ondersteuning van C. Vermeere door het Rijk 100 geschonken. Z. K. H. Prins Frederik heeft een gift van 200 doen toekomen aan de commissie voor den brand in de Bickerstraat tè Am sterdam. Bij die commissie, bij de Amst. Ct. en bjj de Standaard te zamen is ruim f 13000 voor de slachtoffers ingekomen. De gemeenteraad van Middelburg heeft ge weigerd vergunning te verleenen voor het bouwen van een maréchaussee-kazerne aan de loskade. Naar men verneemt worden te Vlissingen pogingen aangewend om de oude koopmans haven in te richten voor de stoombooten op de Westerschelde, die niet kunnen varen als, wegens het bouwen der schutsluis van het Ma rinedok, de haven zal moeten worden gesloten. Het rundvleesch te Deventer kost thans l8te qual. 80 a 90, 2de qual. 60 a 70 en 3de qual. 50 a 60 ets. per kilo. De N. R. Ct. meldt: Te Nijmegen wordt het vleesch aan het garnizoen geleverd voor 48 ct. per kilo. Te Woensel bij Eindhoven wordt het beste rundvleesch bij den slachter David Hartog ver kocht voor 25 cent het halve kilo. In de Alkmaarsche Ct. komt een inge zonden stukje voor, waaruit wij het volgende overnemen »In vele plaatsen slaat het vleesch bij de lagere prijzen der koeien af, te Alkmaar nog niet. Zou het niet kunnen? Laat ons eens zien. Een flinke koe kóopt men' tegenwoor dig voor 280, hoogstens J 300veiligheids halve stellen wij J 325. Schoon aan den haak weegt die koe 765 halve kilo's; 70 halve kilo's haas, muisjes en biefstuk a 65 c. geven 45.50, de overige 685 halve kilo's a 50 c. 347.50, de kop, tong en pooten J 4, te zamen 397 (het losse vet laten wij voor memorie; de hnid voor de belasting.) AIzoo behaalt de slager op den koopprijs 72 winst, of zooveel meer als die prijs tegenwoordig minder is. En bedenkt men, dat er slagers zijn, die behalve de kalveren, 5 a 7 koeien in de 14 dagen slachten, dan is het na te gaan dat zij ieder, gerekend dat de kalveren knechtsloon, patent, enz. betalen 250 per week en zelfs bij rijzing der veeprijzen met 20 pCt. nog ƒ200 per week verdienen." Ook te Groningen hebben reeds eenige slagers de prijzen van het vleesch met 10 cents het kilo verlaagd. Donderdag namiddag ongeveer 4§ ure is te Amsterdam de heer Godard opnieuw met zijn ballon, de Mètéore, van het terrein bp het Paleis voor Volksvlijt opgestegen. Eene aanzienlijke menigte, waaronder vele vreemde lingen, was wederom tegenwoordig. De heeren J. G. Verschuur en A. N. baron De Vos van Steenwijk maakten den tocht mede. De ballon verdween in Oost-noordoostelijke richting, en kwam 's avonds om half negen neer te Zuidbroek (provincie Groningen.) De lucht-

Goessche Courant | 1874 | | pagina 1