Per telegraaf. Bij de Tweede Kamer is ingekomen eene aanbevelingslijst voor het lidmaatschap van den Hoogen Raad, ter ver vulling der vacature, ontstaan door het eervol ontslag aan den heer Heemskerk Az. De lijst is aldus: 1. M. F. Lantsheer, Raadsheer in 't Hof van Zeeland2. J. Telting, Raadsheer in 't Hof van Friesland3. S. Tjaden Bus- mannPresident der Rechtbank te Groningen 4. H. Machielsen, Procureur-Generaal bij 't Hof van Overijsel; 5. A. A. De Pinto, Raad-adviseur bij 't Departement van Justitie; 6. \V. B. S. Boeles, Raadsheer in 't Hof van Drente. De dag der nominatie nader te bepalen. BUITENLAND. Men schrijft nit 's-Hage aan de Arnh. Ct.: Met zekerheid kan ik u melden, dat omtrent de verhooging der traktementen van de ambte naren het volgend voorstel aan de Kamers ge daan zal worden lo. de traktementen ten bedrage van ƒ4000 en meer onveranderd te laten; 2o. een som, uit te trekken op de posten voor onvoorziene uitgaven, toe te staan, waar door de overige traktementen met ongeveer 10 pCt. kunnen worden verhoogd, echter met dien verstande, dat de lagere traktementen volgens een hoogere percentage zullen worden gewijzigd dan de hoogere. Voorts schijnt er sprake van te zijn, een tweeden commies-griflier bij de Tweede Kamer aan te stellen, omdat de werkzaamheden van den griffier en den commies-griffier in den laatsten tijd zeer toegenomen zijn. Te Kuilenburg had een echtpaar bij het naar bed gaan een brandend petroleum-lampje in de bedstede geplaatst. Omstreeks 11 uur viel dat lampje om, en de brandende petroleum verspreidde zich door het bed. De kleederen van man, vrouw en een klein kind vatten vuur en allen bekwamen hevige brandwonden. De vrouw is reeds aan de gevolgen overleden. Te Tilburg heeft een 54-jarige tapper, belust op jenever, een goede teug genomen uit eene flesch, die in plaats van jenever, vitriool inhield. Na eenige uren van smarteljjk lijden overleed hij. Te Gorinchem hebben de slagers den prijs van het rundvleesch met 10 cent per kilo ver minderd. Een vrouw uit Alblasserdam heeft getracht haar man met een bijl te vermoorden. De wonden zijn niet gevaarlijk; de vrouw is ge vankelijk naar Gorinchem overgebracht. Men meldt uit Zwolle, 22 Sept.Heden is in het huis van burgerlijke en militaire ver zekering alhier binnengebracht P. De Boer, wonende in de buurtschap Haminge onder Stap horst, die gister morgen zijn buurman Van Laarin de buurtschap Baarlo, onder Zwart sluis, met een mes heeft doodgestoken. De moordenaar en de verslagene leefden sedert langen tijd in onmin, en laatstgenoemde had nog onlangs de vrouw van De Boer mishan deld. P. De Boer toonde zich na het plegen van den moord zeer onverschillig, want zijn mes aan iemand toonende, moet hij gezegd hebben »daar heb ik hem goed mede geraaktnu zal ik geen last meer van hem hebben" en toen de zoon van den verslagene zijn vader koffie en brood in het veld ging brengen, voegde -hij dezen toe: »haal maar een kruiwagen, dan kunt ge hem opladen." Naar men nog verneemt, zou V. Laar zijn vijand met een maaiwerktuig hebben gedreigd en deze toen, op tegenweer bedacht, zijn mes hebben gebruikt. Door Commissarissen der harddraverij, dezer dagen te Dordrecht, bij gelegenheid van het Landbouwfeest aldaar, gehouden, is besloten aan den jeugdigen winner van den eersten prijs van 300, den negenjarigen J. De Boer, een zilveren horloge met dito ketting te schenken. Mgr. Bianchi, afgetreden Apostolisch Inter nuntius bij de Nederlandsche Regeering, is eer gisteren uit de residentie vertrokken, met be stemming naar Munchen. Men deelt aan de N. R. Ct. het volgende als een loffelijk voorbeeld van eerlijkheid mede Laatstleden Maandag had ik mij van Rotter dam naar 's-Hage begeven, om den optocht bij de opening der zitting van de Staten-Generaal te zien. Mjj te I ure aan den Vijverberg be vindende, was daar eene groote massa volks bijeen, toen in het gedrang mij een militair in haast voorbij schoof. Op dat oogenblik be merkte ik, dat ik mijn gouden horloge miste en, terwijl ik eenigen tijd zoekende was, of het soms kon gevallen zijn, kwam uit de menigte die militair naar mij toe en maakte met eenige hoffelijkheid zijn excuses, dat bij het passeeren het horloge aan een zijner kleedingstukken was blijven hangen; onmiddellijk verdween hij weder onder de menigte, en liet mij bijna geen tijd hem mijn dank te betuigen. Aangaande het feit, dat Zaterdag op den luchtballon van Godarcl door een schipper werd geschoten, verneemt de Amst. Ct. uit volkomen vertrouwbare bron het volgende; Aan boord van den beurtschipper Geert Boer, varende van Assen naar Amsterdam, werd, omstreeks zes uur op de hoogte van Harderwijk gekomen, de ballon ontdekt. Aanstonds rees de vraag onder de opvarenden van het beurtschip: Zou den er menschen in het schuitje zijn?" en daarop werd besloteo met los kruit een saluut schot te doen. Dit geschiedde, en daarop meende men tot antwoord een hoornsignaal te vernemen. Om de proef op de som te hebben, werd nu nog een los schot gedaan; onmiddellijk daarop werd weder de hoorn geblazen, en de schippers op zee wisten dat zij schippers in de lucht boven zich hadden. Ziedaar de eenvoudige, geheel onschuldige toedracht der zaak. Door de Beijersche Regeering is dr. Andrce, inspecteur van het seminarie te Kaiserslautern, voor den tijd van 6 weken naar Nederland gezonden, om het schoolwezen hier te lande nader te leeren kennen. NA. Ct Op 't gebied der werkstakingen heeft dezer dagen iets nieuws plaats. Bij de Trim- don-mijnen in Durham, waarin ongeveer 800 arbeiders werkzaam zijn, die met hunne fa- miliën een bevolking van 3000 zielen vormen, hebben de werklieden den arbeid gestaakt, als een middel om beter van water te worden voorzien. Zij- hebben aan hunne patroons te kennen gegeven, dat zij zeer leden tengevolge van gebrek aan drinkwater en water voor huiselijk gebruik, dat op al hunne vroegere klachten geen acht was geslagen en dat geen Parlements-akte of plaatselijk bestuur in staat schijnt te zijn in dat gebrek te voorzien. Zij wilden daarom eens beproeven of zij door een strike zich zeiven niet zouden kunnen helpen. Aanvankelijk hadden zij hunnen eisch beperkt tot een voldoenden toevoer van water voor huise lijk gebruik, maar vervolgens hebben zij er nog twee pinten per hoofd bijgevoegd om in de mijn te kunnen worden medegenomen om te drinken en verder voldoende water om zich in de mijn te wasschen. Het gevolg van de werkstaking is, dat de eigenaars reeds naar middelen zoeken om aan het verlangen van de werklieden te voldoen. Men zegt dat niet te Trimdon alleen dit gebrek ge voeld wordt; dat tal van mijnwerkers gebukt gaan onder het gebrek aan water en dat zij volstrekt niet tevreden zijn over de middelen door de eigenaars aangewend om in de behoefte aan dit voor de gezondheid, de zindelijkheid en de welvoegelijkheid zoo noodzakelijke ele ment te voorzien. Over 't algemeen vonden de werkstakingen, omdat zij zoo dikwerf de bevrediging van overdreven eischen beoogden, weinig sympathie bij het publiek, maar iets anders wordt het, als de werkstakers hunne eischen bepalen tot de bescheiden en prijzens waardige begeerte van zich behoorlijk te kunn-.n wasschen. Door de regeering is ingetrokken 't aanhangig gebleven ontwerp tot afschaffing van den zeep accijns Kamer over die zaak is voorgevallen? Welnu, ofschoon Ged. Staten van Friesland met klem van redenen de noodzakelijkheid hebben betoogd, dat in bovengenoemd dorp een openbare school worde opgericht; ofschoon de heer Bergsma naar mijn meening overtuigend heeft aangetoond, dat het bestaan eener christelijke school aldaar volstrekt geen reden mocht zijn om Wouters- woude van openbaar onderwijs verstoken te laten blij ven ondanks dit alles heeft toch de Minister Heems kerk een Kon. besluit geprovoceerd, waarbij het besluit van Ged. Staten, inhoudende het bevel tot oprichting eener school, vernietigd is. Daardoor heeft hij zeer zeker het hart gestolen van zijn collega Van Lijnden, die reeds het vorige jaar Geertsema trachtte te per- moveeren om het besluit te vernietigen; maar is het wonder, dat bij de liberalen de twijfel wordt versterkt ot de toepassing onzer schoolwet wel aan goede han den is toevertrouwd? KERKELIJKE ZAKEN ONDERWIJS. Beroepen te Domburg de heer J. W. Lem, pred. te St. Pancras, vroeger te Wilhelminadorp. Ds. L. Tinholt, pred. te Koudum, vroeger te Wis- sekerke in N.-Bevel., heeft bedankt voor het beroep naar Idsegahuizen c. a. Te Melissant is beroepen ds. G. O. W. Van Geij- tenbeek, sedert 10 Mei 1868 pred. te Scherpenisse. Aan den cand. C. G. Menzel is toezegging van beroep gedaan te 's-Heer Jansland. Naar wij vernemen is de negende algemeene verga dering van de onderwijzersvereeniging in het 6e school district van Zeeland, door het bestuur voorloopig op 29 dezer bepaald, uitgesteld tot een volgend jaar, we - gens gebrek aan belangstelling in het kanton Hulst. De hoofdonderwijzer F. B. Van den Eeckhout, sedert 1 Dec. 1837 in functie te Overslag, 6e school district van Zeeland, heeft sinds de invoering der nieuwe wet geene hoogere jaarwedde genoten aan 400 gld. Op zijn verzoek, om zijn minimum-traktement te ver- hoogen tot het bedrag der tegenwoordige hulponder wijzers-bezoldigingen, heeft de gemeenteraad dezer dagen afwijzend beschikt. In een schrijven uit Den Haag in de Zutph. Ct. leest men-. De bekende zaak van Wouterswoude is nu ook weer in het voordeel van de bijzondere onderwijsmannen beslist. Gij herinnert u immers nog wat in de Tweede Uit TranTcrijle schrijft menNauwelijks heeft Bazaine door zijne ontvluchting het drama van 1870 in ieders geheugen teruggeroepen, en nauwelijks heeft de veroordeeling bij ver stek van den onnatuurlijken spion Régnier weder herinnerd, hoe dom de commandant van Metz zich door dien man heeft laten beet nemen, of een ander proces zal de memorie aan die voor Frankrijk zoo treurige dagen verlevendigen. Generaal Dostugul namelijk, die van het commando over de or.der-afdeeling van Batna naar dat van de subdivisie van Oran is overgeplaatst, heeft zelf verzocht te mogen terechtstaan, ten einde zich te kunnen recht vaardigen naar aanleiding van beschuldigingen, tegen hem ingebracht in zake van zijn gedrag in Algerië tijdens den oorlog van 187071. Maarschalk Canrobert zal den krijgsraad presi- deeren en generaal Casteret zal als regeerings- commissaris en rapporteur het openbaar mini sterie waarnemen. Men vreest een pikant proces. Uit een brief van een naar Numea gedepor teerden communeman blijkt, dat men in do strafkolonie maar weinig gesticht is over Roehe- Jort, wiens vlucht tengevolge heeft gehad, dat het lot van hen die gebleven zijn veel harder is geworden. De man beklaagt zich, dat de drijver, naar wiens mot d'ordre hij maar al te veel geluisterd heeft, nu nog de oorzaak is dat zij strenger worden behandeld, nadat hij Rochejortzelf ontsnapt is en in vrijheid en overdaad leeft. Overigens schijnen de veroor deelden het in Nieuw-Caledonië nog wel te kunnen uithouden. Het klimaat wordt zeer geprezen; de grond is vruchtbaarer zijn goede scholen en plaatsen van uitspanning, ja zelfs een theater, dat den 10 Mei is ingewijd met een gedicht van Jourde, deu minister van financiën der Commune en die met Rochefort is ontsnapt. Zijn gedicht werd algemeen uitgefloten. Uit Spanje zijn de volgende berichten ont vangen. De manschap der buitengewone reserve is onder de wapenen gekomen, en bij de lichting stuitte men op minder bezwaren dan verwacht waren, ofschoon zelfs de huisvaders niet werden vrijgesteld. Blijkens de Madridsche bladen heeft de afkoop, op 1250 fr. per hoofd bepaald geweest, 105 millioen realen (ongeveer 13,000,000) aan de schatkist opgeleverd. Iu de hoofdstad wordt thans meer polemiek dan politiek aangetroffen. De vrijheid, welke de drukpers aldaar geniet, is beperkt, tengevolge van de boeten aan eenige bladen opgelegd, welke bladen tevens niet mo gen verschijnen zoo lang de boete niet betaald is. Desniettemin zwijgt de critiek niet. De Alfonsistische organen trachten bij voortduring bet gezag van /mijnheer de hertog" te ver zwakken, zoo noemen zij maarschalk Serrano, sedert dat de gezanten van Duitschland en Oos tenrijk en Hongarije den hertog De la Torre met dezen titel hebben aangesproken, bij het overhandigen van hunne geloofsbrieven. Een der bladen verwijt aan de regeering, dat zij aan den Carlistischen opstand niet een einde maakt, en beweert, dat, indien de coup d'état van 2 Januari niet ware gedaan geworden, een ministerie-Palanca, met den steun van Castelar zou zijn opgetreden en de Carlisten voor goed overwonnen zou hebben. Volgens een ander blad is de tegenwoordige tijdelijke toestand een keerweêr, dat zoo spoedig mogelijk verlaten behoort te worden. De Iberia predikt het koningschap met een door het volk gekozen souverein, de Pueblo wenscht de definitieve republiek, de Tiempo doet een beroep op ad miraal Topete, den man die te Cadix het initia tief genomen heeft van de beweging welke den troon van Isabella omverwierp, en noodigt hem bedektelijk uit haren zoon op dien troon te plaatsen. Men ziet dus dat, niettegenstaande over de pers een willekeurig toezicht wordt uit geoefend, eenige van hare organen er rond voor uitkomen, dat zij niet gelooven aan den duur van het interimaire gezag van Serrano, en zich

Goessche Courant | 1874 | | pagina 2