1874. N°. 114. Zaterdag 26 September. 6Tte jaargang. Sas van Goes. BEZOLDIGING HULPONDERWIJZERS. 4 GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdag avond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal zoo binnen als buiten Goes f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 c. met bijblad 10 c. COURANT. Gewone advertentiën worden a 10 c. per regel geplaatst. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop be trekking hebbende dankbetuigingen van 1—8regels a/1,-' Dienst-aanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald 20 c. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente GOES brengen ter kennis van belanghebbenden, dat het water in de haven op Woensdag, Don derdag en Vrijdag, den 30n dezer en den ju en Sn der volgende maand, tot op 0,60 Meter beneden het peil zal worden afgelaten, wegens uittevoeren herstellingen aan de havenboorden. Goes, den 24 September 1874. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris, HARTMAN. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES doen te weten, dat door den raad dier gemeente in zijne vergadering van den 8 September jl. is genomen het volgende besluit no. 10 De Raad der gemeente Goes, Gelezen een verzoek van de hulponderwijzers, met akte als zoodanig, om verhooging hunner jaarwedde; Overwegende dat die jaarwedde volgens art. 4 der ver ordening regelende de verdeeling en bezoldiging van het hulppersoneel bij de openbare scholen, vastgesteld den 1 October 1873, bedraagt 450, terwijl tevens be paald is, dat de hulponderwijzers en hulponderwij zeressen met akte van hoofdonderwijzer of hoofdon derwijzeres zullen genieten f 500. Overwegende dat de jaarwedde te gering is, zoowel met het oog op de duurte der eerste levensbehoeften en andere nooaige uitgaven, als op de schaarschte van hulponderwijzers-personeel. Gelet op art. 19 der wet van 13 Augustus 1857 (Staats blad no. 103). Heeft besloten: a. Art. 4 der verordening regelende de verdeeling en bezoldiging van het hulppersoneel bij de openbare scholen te wijzigen, zoodanig dat daarin de tweede en derde zinsneden gelezen worden als volgt: .Voor hulponderwijzer en hulponderwijzeressen met akte als zoodanig een traktement van 500,'per jaar. .Voor hulponderwijzers;en hulponderwijzeressen met akte van hoofdonderwijzer of hoofdonderwijzeres een traktement van ƒ550, per jaar" l). te bepalen dat deze wijziging in werking zal treden met den 1 Januari 1875. Zijnde dit besluit door heeren Gedeputeerde Staten van Zeeland, blijkens hun bericht van den 19 Septem ber jl. no. 5348/38, goedgekeurd. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 25 September 1874. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris, HARTMAN. B1NNENIANPSCHE BERICHTEN. GOES, den 25 September 1874. Volgens belofte in ons vorig no. hebben wij eene prijscourant van de gemeenschappelijke slachterij te Middelburg aangevraagd en ver kregen. Hieruit blijkt, dat de prijzen aldaar zijn als volgt RUNDVLEESCH Rollenden zonder beenderen p. k°. lj20 Rollade - 1*10. Ribben, lenden, onderslagen - 1, Lappen, gehakt. - 1, Braad-, staart- en boomstukken - 1, Rollade j>-1 Krippen- 0,90 Biefstuk- 1,40 Worst- 1,10 Ossenhaas- 1,70 KALFSVLEESCH: Schijf, lappen en gehakt. p. k°. 1,20 Ribben, borst en karbonades - 1,10 Biefstuk en fricandeau - 1,60 VARKENSVLEESCH Schijvenk°. 0,90 Ribben en rollade- 0,85 Krippen- 0,80 Worst0,90 Reuzel - 1 Tegelijk werd ons gezonden eene prijscourant van de vleesch- en spekslagerij van F, J. Van Riet aldaar, waarin de prijzenmet geringe uitzonderingen, nog iets duurder waren. Wij willen ons in deze quaestie geen partij stellen. Alleen merken wij opdatom de waarde van de uit verschillende plaatsen ge melde prijs-vermindering van het vleesch juist te kunnen beoordeelenmen eigenlijk weten moet, hoeveel de prijs daar vóór de verlaging was. Wat de genoemde prijscourant aangaat moet het erkend worden, dat de prijzen hier in Goes lager zijn dan die der Middelburgsche slachterij maar het schijnt, dat ook deze niet als maatstaf van beoordeeling der vleeschprijzen kan ge nomen worden; althans in de Middelb. Ct. van eergisteren komt een ingezonden stuk voor waarin over de prijzen dier inrichting wordt geklaagd en de meening geuit, dat het eene slachterij is, die meer in 't belang der aandeel houders werkt, dan wel tracht het onontbeerlijk voedsel zoo goedkoop mogelijk onder ieders bereik te brengen. De quaestie komt ons intusschen niet zoo moeielijk voor. Voor den slager is het vleesch, wat voor den manufacturier een stuk katoen of linnen is, en ieder handelaar tracht den hoog- sten prijs voor zijne waar te verkrijgen. Bij den handelaar op 't zedelijkheidsgevoel ten op zichte van den prijs zijner waar te werken komt ons voor een nutteloos werk te zijn. Het spreekwoord zegt niet te vergeefsieder is een dief in zijn nering. Wat er dan aan te doen? Gemeenschappelijk te slachten, zooals een inzender in ons voorlaatste no. aangaf, zal voor een enkele maal goed gaan, maar is op den duur onuitvoerbaar, of men moet in eene kostbare administratie gaan vervallen gelijk dit ook te Middelburg het geval schijnt te zijn. Hebben de slagers hier eene coalitie gemaakt? Wij gelooven het niet; herhaaldelijk zijn ook in ons blad door sommige slagers annonces geplaatst, waarbij het vleesch tegen iets minderen prijs dan bij andere slagers te dezer stede werd aangeboden. Ook van buiten deze gemeente wordt het vleesch iets goedkooper geleverd dan door sommige sla gers hier. Er is dus concurrentieen zoodra deze bestaat kan van geene coalitie, zooals bij de bakkers, sprake zijn. En het is juist de con currentie die het vleesch op den waren prijs moet houdenwaarbij echter de qualiteit van dit voedingsmiddel in het oog moet gehouden worden. De beste weg komt ons voor deze te zijn: contant te koopen daar, waar het even goede vleesch het voordeeligst wordt aangeboden. De gelegenheid om het van de omliggende dorpen te laten komen, is gemakkelijk genoeg en velen maken daarvan gebruik. De concurrentie neemt dus toe en zal voorzeker het bewijs leveren of de vleeschprijzen in Goes, die van 40 tot 50 cents het halve kilo variëeren, stelselmatig te hoog worden gehouden of niet. In de zitting der Eerste Kamer van Woensdag zijn benoemd tot leden der com missie voor het ontwerpen van het Adres van Antwoord op de Troonrede, de heeren Hartsen, Cremers, Van Vollenhoven en Pincoffs. De heer Duijmaer Van Twist heeft zitting genomen. Het Adres van Antwoord is grootendeels een weerklauk op de Troonrede. Wij zullen 't niet in zijn geheel opnemen; alleen de 8e. paragraaf verdient opmerking. Zij luidt: De betuiging door Uwe Majesteit ook thans weder afgelegd, dat het onderwijs Uwe Majesteit steeds ter harte gaat, vond bij ons onverdeelden weerklank. Aangenaam zal het ons zijn mede te werken om een wet op het hooger onderwjjs tot stand te brengen, Wij hopen, dat de ernstige overwegingen omtrent andere takken van onderwijs, het hoofdbeginsel der bestaande wetgeving onaange roerd en beveiligd latende, tot verbetering zullen leiden." Hieruit blijkt, dat de Eerste Kamer de door ons in ons vorig no. besproken zinsnede in denzelfden geest heeft opgevat als wij; maar tevens, dat eene wijziging, die het hoofdbe ginsel der tegenwoordige wetten aanraakt, bij haar geen gunstig onthaal zou vinden. Tot voorzitter van de Tweede Kamer der Staten-Generaal voor het tijdperk der tegen woordige zitting is benoemd mr. PP. H. Didlert, lid dier Kamer. In eene gisteren gehouden zitting dier Kamer heeft de heer PP. H. Dullert het voor zitterschap aanvaard. De Yoorz. deelde o. a. mede, dat de Minister vanj Financiën is ge machtigd tot aanbieding der staatsbegrooting voor 1875. De aanbieding zal plaats hebben Zaterdag a. s. des namiddags te 3 uren. De Staats-Courant van Woensdag jl. be helst Staatsblad no. 130) de wet van 19 Sep tember 1874, houdende maatregelen tot het tegengaan van overmatigen arbeid en verwaar- loozing van kinderen. Naar wij vernemen, is Generaal Van Swieten Zaterdag 11. bij Z. M. den Koning in een bij zonder gehoor ontvangen en later ook bij H. M. de Koningin en bij de verschillende Prinsen van het Koninklijk Huis ter audiëntie toegelaten. De centrale kiesvereeniging te Tiel blijft voor de herstemming van een lid der Tweede Kamer aldaar aanbevelen mr. R. J. Dijckmeester. Jhr. mr. H. A. ridder Van Rappard zal van de zijde der anti-revolutionairen worden on dersteund. De heer Fransen Van de Putte heeft in een schrijven aan het bestuur der kiesvereeniging Leeuwarden" met verzoek tot mededeeling aan de besturen der andere liberale kiesvereeni- gingen, bedankt voor zijne candidatuur, en wel op grond der aangenomen motie in de ver gadering dier besturen, waarbij eendrachtige samenwerking onder de liberale party, bij de aanstaande verkiezing van een lid der Tweede Kamer in het hoofdkiesdistrict Leeuwarden, van overwegend belang wordt geacht. De liberale Kiesvereeniging te Franeker heeft, nadat de heer Fransen Van de Putte voor de candidatuur als lid der Tweede Kamer had bedankt, tot candidaat gesteld prof. S. Vissering te Leiden, met 13 van de 20 stemmen. Onder het afdrukken van ons vorig num mer werd een hollend paard, dat een zeer gehavende driewielskar achter zich sleepte, op de kade alhier tot staan bracht. Bij onderzoek bleek het, dat reeds in den Poel" dit paard op hol was gegaan, nadat een wiel van den wagen was afgeloopen en de voerman daaruit was gevallen. Bij dien val waren hem de andere wielen over de beenen gegaan. Ingebracht in een der naastbij zijnde woningen is den voerman terstond geneeskun dige hulp verleend, waarbij bleek, dat geene ernstige verwondingen, maar zeer beduidende kneuzingen en schavingen waren veroorzaakt. Z. M. heeft aan mr J, PP. Lasonder, be noemd leeraar aan de h. b. school alhier en aan die te Middelburg, op zijn daartoe gedaan ver zoek, met ingang van 24 September 1874, eervol ontslag verleend als griffier by het kantonger» te Groenlo.

Goessche Courant | 1874 | | pagina 1