BUITENLAND. vorm en stukken, gelijk aan de meegebrachte ^kruik, werden ook in dergelijke kasten gevon den, benevens een groot aantal tonnen, waar schijnlijk gediend hebbende voor watertonnen. Voorzeker moet het een indrukwekkend schouwspel aanbieden, eene sinds ruim 3 eeuwen onder de zee bedolven stad, die als 't ware te midden harer bedrijvigheid plotseling ten onderging, weder te voorschijn te zien ko men; en de vraag rijst, of onder de vele land aanwinningen in onzen omtrek, ook nog niet eenmaal Romerswaal weder ontwoekerd zal worden aan den vijand, die het zóo lang wist te overheerschen. Bij een handelaar te dezer stede is een (zeer waarschijnlijk) valsch kwartje ontvangen, dat aan den Officier van Justitie is ter hand gesteld. In de gisteren gehouden zitting van de Tweede Kamer der Staten-Generaal is opge maakt een lijst van drie candidaten, welke Z. M. den Koning zal worden aangeboden om daaruit te benoemen een voorzitter voor het tijdperk der volgende zitting. Op die lijst zijn gebracht de heeren: le candidaat, Mr. W. H. Dullert, (bij eerste stemming)2e can didaat, Jhr. C. M. Storm Van 's-Gravesande, (bij tweede stemming); 3e candidaat, Mr. A. F. X. Luijben, (bij vierde stemming), In een bij het Departement van Koloniën ontvangen telegram van den Gouverneur-Gene raal van Nederlandsch Indië, dd. 19 dezer, wordt omtrent den actueelen staat van zaken in Atchin het navolgende bericht In Groot-Atchin blijkt nog niet van toena dering; wel in de onderhoorigheden. In End- joeng is de Nederlandsche vlag geheschen. Uit Penang wordt de onderwerping van Djolo be richt. De radja van Patty zou Batavia bezoe ken. Onze militaire positien in Groot-Atchin zijn versterkt en beveiligd door de bezetting van bentings aan den rechter rivieroever, van Soerian en van den in een vroeger telegram bedoelden grafheuvel, zoomede door de oprich ting van batterijen op de ooster- en zuider- face van den Kraton. De gezondheidstoestand is stationair. Z. M. heeft aan Z. K. H. Willem Alexan der Karei Hendrik Frederik, Prins der Neder landen, zitting en raadgevende stem verleend in den Raad van State. Ten gevolge van het aannemen der be noeming tot lid van de Eerste Kamer door jhr. mr. D. Van Akerlaken, zal de verkiezing van een lid van de Tweede Kamer in het hoofdkiesdistrict Hoorn plaats hebben op Dins dag 13 October en de herstemming, indien noodig, op Dinsdag 27 October. Naar men verneemt is er te 's-Hage eene vereeniging tegen het klappen uitdeelen onder echtgenooten opgericht. Vermoedelijk is deze vereeniging eene ver takking van het daar bestaande genootschap tot bescherming der dieren. Onder de jl. Zaterdag van Rotterdam naar New-York vertrokken passagiers met de stoom boot P. Caland, kapt. Deddesbevonden zich o. a. 22 geestelijke zusters uit het klooster te Paderborn, die in de nieuwe wereld een klooster zullen stichten, ten einde daar rustiger dan nu in Duitschland hare geestelijke roeping te ver vullen. In de week van 13 tot 19 Sept. zijn te Rozendaal aangegeven 9 lijders aan pokziekte, waarvan 2 overleden. Voor de 300 arbeiders met 700 kinderen, die broodeloos zijn geworden door den grooten brand in de Bickerstraat te Amsterdam, is reeds 6500 ontvangen. In het Kamp bij Soesterberg had Vrijdag een treurig ongeval plaats. Bij het lossen van het laatste schot kreeg een milicien der vesting artillerie te 's-Bosch (afkomstig uit Steenbergen) een puntgranaat in den rug; hij was onmid dellijk een lijk. De Amsterdamsche Kamer van Koophandel heeft Ve,t plan gevormd tot samenstelling van een internationaal comité ter bevordering van de vlascultuur. De N. Arnli. Ct. verneemt dat de amb tenaren van den Rijkstelegraaf te Amsterdam bij adres hebben aangedrongen op verhooging hunner traktementen. Gedurende dd maand Augustus zijn in de provincie Frieslapd 43 gevallen van long ziekte voorgekomen (1 rund gestorven, 42 run deren afgemaakt); het totaal sedert 1 Januari is 1148. Het voetstuk van het schoone monument te Heiligerlee wordt thans in beteren staat gebracht. Zooals men weet, heeft gebrek aan goeden steen indertijd er toe geleid, eenige min der goede onderdeelen aan het voetstuk aan te brengen. De aandacht van het publiek wordt in de laatste dagen dikwijls gevestigd op den prijs van het vleesch als in geen evenredige verhou ding, ook niet na de prijsvermindering, tot de aanzienlijke waarde-vermindering van het slacht vee maar voorzeker bestaat er veel dringender noodzaak om de oogen te openen voor de buiten sporig hooge broodprijzen, na de sterke daling van de graanprijzen. Een graanhandelaar deelt mede, dat eeu speculant, die, vóóc de uitslag van den zeer voorspoedigen oogst bekend werd, eene scheepslading tarwe tegen marktprijs had gekocht, op die enkele lading meer dan een ton gouds had verloren! (U. D.) Voor de betrekking van concierge aan de H. Burgerschool te Almelo, traktement 600 en vrije woning, hebben zich niet min der dan 118 sollicitanten aangegeven, waar onder hoofdonderwijzers der openbare lagere school, alsmede een gepensioneerd officier van ons leger. Te Hilversum gebruikt men sedert eeni- gen tijd bij brand, om belendende gebouwen te dekken, in plaats van brandzeilen, kleeden van koehaar, die uitmuntend voldoen. Deze kleeden zijn niet breeder dan één meter en 20 a 30 meter lang. Zij worden naast el kander over een huis gehangen en dan nat gespoten. Zelfs bij den felsten vonkenregen beschutten zij een gebouw tegen beschadiging, veel beter dan de tot nu toe gebruikte gewone brandzeilen. Wkb. v. Amersf.) Sedert eenige dagen heerseht onder de fabriekarbeiders te Almelo weder een zeer on tevreden stemming, veroorzaakt doordien de fabrikanten hebben aangekondigd, dat zij in het vervolg de arbeidsloonen weder met Prui sisch - in plaats van, zooals nu, met Hollandsch - geld zullen uitbetalen, hetwelk voor den ar beider, nu het agio zeer hoog is, een verlies van 3 pet zou opleveren. De horlogemaker Klemmtte Lieben- thal, heeft de Pruisische Regeering het model aangeboden van een door hem uitgevonden toestel om luchtschepen in alle richtingen te doen bewegen, onverschillig bij welken wind, zelfs tegen den wind in. Tevens verzocht hij, dat hem de kosten voor de constructie in het groot zouden worden gewaarborgd. Daar de Regeering hieromtrent tot voorwaarde stelde, den toestel eerst door eene commissie te doen onderzoeken, heeft hij de onderhandeling afge broken en zich tot de Fransche Regeering ge wend. Wanneer men hem ook daar geen on voorwaardelijk vertrouwen scheukt, zal hij trach ten in Engeland zijn doel te bereiken. De Pall Mall Gazette heeft een telegram uit Kopenhagen ontvangen, inhoudende dat aan den Deenschen gezant te BerlijD instructiën zijn gezonden om opheldering te vragen omtrent de verdrijving van Déensche onderdanen uit Sleeswijk. BENOEMINGEN en BESLUITEN. Benoemd tot lid van het bestuur der waterkeering van het Calarn. Waterschap Waarde, de heer C. Dijt; tot idem van den Calam. polder Willem Anna, de heer J. Weststrate-, tot dijkgraaf van den Willem Adriaan polder, de heer A. Èlole. De Sergeant K. Schraver van het 7e regiment in fanterie is benoemd tot 2n luitenant, plaatselijkeu ad judant 2e klasse bij den plaatselijken staf te Deventer. REKKELIJKE ZAKEN ONDERWIJS. Kerkvoogden en Notabelen der Ned. Herv. ge meente te Harlingen hebben collectief hun ontslag ge nomen, waarvan aan de gemeente door voorlezing eener uitvoerige missive is kennis gegeven. Genoemd College bestond uit voorstanders der moderne richting, terwijl de orthodoxen reeds sinds geruimen tijd de plaatsen in Kerkeraad en Kiescollege bezetten en door maatregelen, die bewezen dat men de rechten van een groot deel der gemeente niet achtte, dit deel ge heel tegen zich hebben gemaakt. Hierdoor werd de taak der Kerkvoogden niet alleen moeielijk, maar ook vaak zeer onaangenaam, zoodat zij gemeend hebben het best te doen met het beheer in handen te geven eener tegenpartij, die meent alles te mogen en ook te kunnen doen in die gemeente. (N. R. CtJ Men meldt uit Strijp, 20 Sept.: Inwoners van Strijp, leden der Ned. Herv. gemeente, hebben zich bij adres tot den Minister van Binnenl. Zaken gewend om te worden gehandhaafd in hun rechten, hun bij besluit van den vorigen Minister toegekend. Adressanten be roepen zich daarbij op den inventaris der gemeente- eigendommen, op welken inventaris de begraafplaats nabij de R. C. Kerk wel degelijk als gemeente-eigendom voorkomt. De N. Rott. Ct. vermeldt verderten aanzien van het door Gedep. Staten gehouden onderzoek, dat, toen de inventaris werd te voorschijn gebracht, een der Protestantsche heeren tot de ontdekking kwam, dat ter plaatse in den legger, waar vroeger het kerkhof vermeld was, nu een zwarte streep stond. Die heer verklaarde toen, dat hij in Februari den legger, in tegenwoordigheid van eeu der leden van den Gemeen teraad, had ingezien, en dat toen het kerkhof er wèl op vermeld was. Men verneemt dat ds. A. Knijper weldra zal op treden voor de Herv. gemeente te Meppel. Dagbl Voor een vacante betrekking van hulponderwijzer, met akte als hoofdonderwijzer, jaarwedde 550, hebben zich na herhaalde oproepingen te Wageningen geen liefhebbers aangeboden. Het proces in zake de ontvluchting van Bazaine houdt de nieuwsbladen in Frankrijk en ook daarbuiten nog bezig, niet zoozeer om de belangrijkheid der incidenten, die zich daarbij voordeden, als wel om de personen, die er bij betrokken waren. Merkwaardig vooral zijn de woorden van den procureur der republiek, de heer Tappie, aan bet slot van zijn requisitoir. Zij luiden: ik heb geëindigd mijne heeren; ik heb inijne taak vervuld, zonder de grenzen te overschrijden welke ik mij gesteld had. Een enkele opmerking wil ik nog maken met betrekking tot den ex maarschalk Bazaine. In zekere omstandigheden is het aan den gevan gene veroorloofd te ontsnappen; maar het zij mij vergund te zeggen, dat, indien de ont snapping in dit geval voor iemand te betreu ren is, dan is het vooral voor dengene die er voordeel van getrokken heeft. Indien hij ge raadpleegd had een van de vrienden, niet van die vrienden welke als Villette nooit weten tegen te spreken, maar van een standvastigen, wakkeren vriend, die een helderen blik in de zaak wierp, dan zou die vriend hem gezegd hebben: Blijf! vooreerst, omdat de wet het eischt; ten tweede, omdat gij het voorwerp zijt geweest van een verzachting van straf, hetgeen gij niet moet vergeten. Blijf! Frank rijk, dat grootmoedige land, .zal Metz niet vergeten, Metz is onvergetelijk; maar als men in u niets anders meer zien zal dan den ver zwakten grijsaard, neergedrukt door de ellende, door de gevangenschap, dan zal Frankrijk zeggen: laten wij hem de vrijheid teruggeven voor de laatste dagen, welke hem nog te leven overblijven. Blijf! de geschiedenis toont zich in allen gevalle toegeeflijk, wanneer zij een kerkerdeur opent en een man ontwaart, die het noodlot waardiglijk getorseht heeft. Blijf! beter is het te sterven dan zóó heen te gaan. Vergeet niet de waardigheid, waarmede gij bekleed zijt geweest. Blijf! en zorg vooral dat men niet kunne zeggen: dezelfde man, die den maarsehalkstaf van Frankrijk in zijne hand hield, heeft in die hand het touw ge legd, dat tot zijne ontvluchting moest dienen!"" De Figaro bericht, dat Alvarez De Ruil in hooger beroep zal komen van het vonnis, waar bij hij, wegens medeplichtigheid aan Bazaines ontsnapping, bij verstek is veroordeeld. Rulls stelsel van verdediging zou dit zijn: »Het is onmogelijk mij te veroordeelen wegens mede plichtigheid aan ontsnapping, omdat ik het. touw, hetwelk den vluchteling diende, niet ge spannen, niet losgelaten heb; want ik heb geen deel genomen aan de ontsnapping, ik heb geen schildwacht bezig gehouden om zijne aandacht af te leiden, en ik heb geen bewa ker omgekocht. Ik bevond mij in een boot, ik zag een man die in gevaar verkeerde van te verdrinken, en daar ik geen gendarme ben, was het mijn plicht, niet hem in hechtenis te nemen, maar wel te trachten hem te red den, en dit heb ik gedaan. Ik wierp mij in zee om hein in mijne schuit op te nemen en dat moest ik doen, anders ware het mij nooit gelukt. Kortom, ik heb een redding volbracht, en heeft de wet zich met mij bezig te houden, dan is het alleen om mij als red der te behandelende letter der wet is dui delijk: zij kent toe 25 fr. aan dengene, die een lijk uit het water haalt en 50 fr. aan dengene, die een drenkeling levend er uit haalt; welnu, mij komt dus 50 fr. toe." Omtrent den toestand van Spanje kunnen wij mededeelen, dat het antwoord van den Keizer van Rusland op den brief van Don Carlos, waarvan wij in ons vorig nommer ge waagden, aan de dagbladpers nog ruime stof tot beschouwingen en gissingen geeft. De Nordd. Allg. Zeitt. verklaart ronduit

Goessche Courant | 1874 | | pagina 5