RECHTZAKEN. BUITENLAND. den en in October wederom gerooid, zoodat van dezen aardappel twee oogsten op één jaar kunnen vallen. [Pr. TV. en 's H. Ct.) F- De Minister van Marine brengt ter ken nis van belanghebbenden, dat in het volgende jaar eenige jongelingen na afgelegd examen als scheepsklerk zullen kunnen worden aan gesteld. Men schrijft uit Terneuzen, 18 Septem ber De Belgische Minister Beemaert heeft, vergezeld van een drietal heeren, het kanaal van Gent naar Terneuzen in ooger.scliouw ge nomen. Na afloop daarvan begaf hij zich naar Vlissingen om daar de havenwerken en de oeververlichting te bezichtigen. De luchtreiziger Eugene Godard is Za terdag, zegt de TV. R. Ct., van het terrein achter het Paleis voor Volksvlijt te Amster dam met zijn ballon de Météore opgestegen. Duizenden en duizenden toeschouwers woon den het ongewone schouwspel bij, vooral bui ten den tuin van het paleis. Op de daken der huizen en op de torens der kerken had den velen plaats genomen. Tegen 4 uur aangekondigd, had de opstij ging eerst te vijf uren in den namiddag plaats. De voorbereidende werkzaamheden werden door Godard zeiven bestuurd; hij werd o. a. door eenige mariniers van het garnizoen bijgestaan. In het schuitje hadden met den luchtreizi ger plaats genomen diens tienjarig zoontje en de heeren J. Elias IIache van Amsterdam en Henri Eisen van Antwerpen. Nog twee per sonen hadden plaatsen besproken, maar zij wer den op het laatste oogenblik afgewezen, om de veiligheid der andere reizigers niet in ge vaar te brengen, daar de richting van den wind den luchtbol over de Zuiderzee moest dryven. De tocht had overigens een gunstig aanzien. De ballon bewoog zich statig in zuidelijke richting er. kwam over de Zuiderzee 's avonds te 8 uren met de drie reizigers te Blankenham bij Meppel neêr. De heer Godard is in 1847 het eerst te Rijsel opgegaan, en volbracht thans zijn 1093n tocht naar de wolken. In het tijdperk van vier wekenbegin nende 9 Augustus en eindigende 5 (September jl., zijn in het rijk 96 runderen door longziekte aangetastzijnde het laagste cijfer dat sedert de invoering der wet van 20 Juli 1870, Staats blad no. 131) op 1 Januari 1871 bereikt is. Jl. Vrijdag is te Rotterdam de eerste steen gelegd voor het gebouw van het Roomsch Katholiek Jongensgesticht, onder patronaat van den H. Laurentius. Te Haarlem en te Utrecht hebben de slagers den prijs van het ruudvleesch met 10 cent en te Amsterdam met 5 cent per K. G. verminderd, terwijl ook te Doesborgh de prij zen van het vleesch met 10 c. per kilo zijn verlaagd. De koniugsleeuw het sieraad der Rot- terdamsche diergaardeis gestorven In de St. Gudule te Brussel had onlangs een eigenaardige huwelijksplechtigheid plaats. De bruid was jong, schoon, elegant, maar had geen handen. De geestelijke stak daarom den trouwring aan den derden teen van haar rechtervoet, die van het schoeisel was ontdaan en waarmede zij, naar men verhaalt, ook de huwelijks-akte onderteekende. Die biuid was de dochter van den burgemeester van Gent; zij werd zonder handen geboren, maar leerde van jongs af zich tot verschillende werkzaam heden van haar voeten bedienen, waarmee zij bijzonder goed schrijft, borduurt en naait. Overigens heeft het lot haar niet misdeeld zij is niet alleen schatrijk, maar onderscheidt zich ook door een gelukkigen aanleg. Haar vader deed haar een zorgvuldige opvoeding geven, terwijl een prachtige stem haar muzi kaal talent ten goede komt. Alleen aan de stem der liefde gehoor gevende, heeft zij haar hart geschonken aan een eenvoudig kunstenaar. RECLAMES. De Wekelijksche geïllustreerde Cou rant, welke onder den titel van De HollancLsche Illustratie bij Gebkoedeks Binseb. te Amsterdam ver schijnt en thans haar elfden jaargang intreedt, wordt om haar overvloed en verscheidenheid van onderhou dende en nuttige lectuur,onder alle standen bijzonder gezocht. In rijkdom aan platen en portretten wordt zij door geen ander blad overtroffen, terwijl haar on begrijpelijk geringe prijs haar onder ieders bereik brengt. De verspreiding van deze Wekelijksche geïllustreerde Courant is dan ook zoo alge meen, als weinige bladen genieten. Uit dien hooide vinden de adverlentiën, die zij opneemt, dan ook de ruimste bekendheid. KERKELIJKE ZAKEN ONDERWIJS. Aangenomen liet beroep naar Wilhelminadorp door den heer VethaJce, candidaat bij den II. dienst. Bedankt door ds. C. Iluyper, te Zegwaard, voor het beroep naar de Christel. Geref. gem. te Colijnsplaat. De heer E. J. Schoemaker, leeraar en tevens onder directeur aan de Burgeravondschool te Haarlem, is door Burg. en weth. dier gemeente voor den tijd van 3 maanden in zijne betrekking geschortst, echter met behoud zijner bezoldiging. Tevens hebben zij aan den Raad voorgesteld hem uit zijne betrekking te ontslaan, wat ook door den Inspecteur van het M. O. en de Commissie wenschelijk wordt geacht. Naar wij vernemen moet een en ander zijn tenge volge van het uitgeven eener circulaire, waarin de heer S. verschillende handelingen van het gemeentebestuur, in zake benoemingen bij het- middelbaar onderwijs, heelt gelaakt. De gemeenteraad heeft over de zaak eenig debat gevoerd, en haar tot eene volgende zitting aangehouden. Verscheidene leden spraken echter met veel lot van den heer S., wiens verdiensten hen tot zachtheid stem den, waarom zij zijn behoud voor de school, althans minstens het verleenen van eervol ontslag, wensche lijk achtten. Met belangstelling zien wij het besluit van den gemeenteraad te geinoet. De Minister van Binnenl. Zaken heeft aan den Gemeenteraad van Haarlem te kennen gegeven dat, of schoon hij zeer waardeert wat die gemeente voor het onderwijs doet, het Rijk geen subsidie kan geven voor de school met Sjarigen cursus na al hetgeen thans reeds wordt gegeven voor de school met 5jarigen cur sus en voor de meisjesschool. Voor de betrekking van hoofdonderwijzer aan de tweede openbare armenschool, te Gouda, hebben zich 48 sollicitanten aangemeld. De afdeeling „Zeeland" van de Vereeniging voor Christelijk onderwijs in Nederland heeft het plan tot het uitschrijven van eene openbare meeting, waarop voor- en tegenstanders van het Christelijk onderwijs openlijk zuilen kunnen discussiëeren. De Arrondissements-Rechtbank te Goes heeft dd: 24 Augustus, de navolgende vonnissen uitgesproken: 1. P. M., zoon van Jan, 27 jaar, arbeider, geboren te Heinkenszand, wonende te 's- Heerhendrikskinderen, schuldig verklaard aan lo. wederspannigheid gepleegd door een persoon zonder wapenen, en 2o. het toebren gen van slagen en stooten aan twee bedienende beambten, in de waarneming van hun dienst, waardoor bij een hunner verwonding is ontstaan. Veroordeeld tot eene cellulaire gevangenisstraf van achttien maanden en in de kosten van het rechtsgeding, desnoods invorderbaar bij lijfs dwang. 2. L. D. P., zoon van Adriaan, 23 jaar, vrachtrijder, geboren er. wonende te Zaamslag, schuldig verklaard aan moedwillige mishandeling, geene ziekte of beletsel van werken hebbende veroorzaakt, gepleegd onder ver zachtende omstandigheden. Veroordeeld tot eene geld boete van drie gulden, subsidiair in eene gevangenisstraf van één dag en in de kosten van het geding, desnoods invorderbaar bij lijfsdwang. 3. J. F. M., zoon van Jacobus, 26 jaar, landbouwers knecht, geboren te Hengstdijk, wonende te Ossenisse, schuldig verklaard aan moedwillige verwonding, waar door geenerlei ziekte of beletsel van te werken van meer dan 20 dagenis ontstaan. Veroordeeld tot eene cellulaire gevangenisstraf van zes maanden en in eene geldboete van ƒ8, subsidiair in eene cellulaire gevangenisstraf van éen dag en in de kosten van het rechtsgeding, desnoods invorderbaar bij lijfsdwang. 4. C. S., zoon van Willem," 33 jaar, schipper, geboren en wonende te Graauw, beklaagd van het opzettelijk verbre ken van afsluiting, daarvan vrijgesproken, de kosten te dragen door den staat. 5. L. D., zoon van Anthonie, 23 jaar, schipper en visscher, geborenen wonende te Yerseke, schuldig verklaard aan Deleediging met woorden aan een bedienend beambte in de waarneming van zijn dienst. Veroordeeld tot eene geldboete van 25, subsidiair in eene gevangenisstraf van zeven dagen en in de kosten van het rechtsgeding, des noods invorderbaar bij lijfsdwang. M. D. J., zoon van Pieter, 72 jaar, barbier en koopman, feboren te 's-Heerenhoek, wonende te Wemeldinge, schul- ig verklaard aan het moedwillig iemand toebrengen van slagen en stooten,geenerlei ziekte of beletsel van te wer ken hebbende veroorzaakt. Veroordeeld tot eene cellu laire gevangenisstraf van vijftien dagen en in eene geld boete van 8, subsidiair in een cellulaire gevangenisstraf van éen dag en in de kosten van het rechtsgeding, desnoods invorderbaar bij lijfsdwang. 7. J. v. zoon van Cornelis, 44jaar, arbeider, geboren te Scherpenisse, wonende te liruiningen, schuldig ver klaard aan moedwillige mishandeling, waardoor geener lei ziekte of beletsel van te werken is ontstaan. Veroor deeld tot eene cellulaire gevangenisstraf van 183 dagen en in een geldboete van 8, subsidiair in eene cellulaire gevangenisstraf van éen dag en in de kosten van het rechtsgeding, desnoods invorderbaar bij lijfsdwang. Het groote nieuws uit Frankrijk is het proces in zake de medeplichtigheid aan de ontvluchting van Bazainedat te Grasse ge voerd is. Zij, die als medeplichtigen beschul digd worden, vertelden echter niet veel, en het is volstrekt niet gebleken of de ex-maar schalk zich wel langs het touw heeft laten afzakken. In ieder geval ontkende kolonel Villette dat hij den haak zou hebben vastge houden. Het openbaar ministerie nam aan dat een touw gebruikt was, misschien wel om dezen oratorischen zin in het requisitoir te kunnen vlechten: «De ontvluchting is betreurenswaard, vooral voor hem die er van profiteert. Indien Bazaine een oprechten en niet een verblinden vriend had gehad als Vil lette, zou die vriend tot hem gezegd hebben Blijf, berust in uw lot; de geschiedenis is toegevend, als zij in een gevangenis dringt; onderga op waardige wijze uwe straf. Als men de eer heeft gehad een maarschalksstaf van Frankrijk te dragen, klampt men zich niet vast aan een touw om te ontsnappenHet openbaar ministerie heeft ook doen uitkomen dat èn Bazaine èn Villette een eed hadden gedaan, dat zij op het fort zouden blijven, en dat zij door het verbreken van dien eed, als ook door Doineau, op wien de justitie vroeger reeds het merk der schande had gedrukt, in het complot te nemen, getoond hadden, hoe weinig zedelijk gevoel zij bezaten. Volgens de verklaring van kapitein Béraud, commandant van het garnizoen op Ste.-Marguerite en van luitenant Ileyraud, twee van de 24 getuigen, zou Bazaine wél door middel van een touw ontsnapt zijn. Onder het publiek bevond zich de ingenieur Bazainebroeder van den ex-maar schalk. Mevrouw Bazaine had zich aangebo den getuigenis af te leggen, doch haar aan bod werd afgewezen. Doineau en Villette ont kennen Bazaine in zijne vlucht geholpen te hebben en verklaren dat hun van de toebe reidselen niets bekend is geweest. De voor zitter verwonderde zich over het feit, dat, toen in den ochtend van 8 Augustus Bazaine niet in den kerker gevonden werd, Villette dade lijk aan ontvluchting, maar niet aan zelfmoord dachten hierop antwoordde de beklaagde, dat hij de godsdienstgevoelens van den maar schalk te goed kende om zelfmoord te kunnen veronderstellen. Deze verklaring lokte gemor uit onder het publiek, en de voorzitter liet de zaal ontruimen. De heer Tappie, procu reur van de republiek (het openbaar ministerie), zeide in den aanhef van zijn requisitoir, dat hij spreken zou van den gevangene", niet van den maD, die zijnen naam aan de kapitu- latie van Metz verbonden heeft. Men verwachtte algemeen de veroordeeling van Villettedoch de vrijspraak van Marchide directeur der gevangenis. De uitkomst heeft die verwach ting bevestigd. Veroordeeld zijn: luitenant-ko lonel Villette, Alvarez Ruil en Plantin tot zes maanden, de ex-kapitein Doineau tot twee maanden, en Gigoux, een gevangenbewaarder, tot een maand gevangenisstraf. Lefrangois, Marchi, Leterme en Barreau zijn vrijgesproken. De krijgsraad te Parijs heeft den 17 Sep tember vonnis geveld over Regnier, die bij de capitulatie van Metz de bekende belangrijke rol speelde. Hij is tot civiele degradatie en ter dood veroordeeld, ter zake van verstand houding met den vijand en van spionage. Ver moedelijk zal Regnier dit vonnis met kalmte vernemen, daar hij zich in Zwitserland bevindt. Met betrekking tot den burgeroorlog in Spanje trekt een telegram, van Carlistische zijde medegedeeld, zeer de aandacht. De Czaar van Rusland zou namelijk, in antwoord op een brief van Don Carlos, geschreven hebben, dat hij diens recht op den Spaanschen troon erkent. De bladen bepalen zich echter vooralsnog alleen tot mededeeling van het telegram, en ook wij deelen het mede, zonder voor de waarheid van den inhoud in te staan. Een ander feit is wellicht meer zeker. Van wege de Spaansehe regeering is de aandacht der Belgische gevestigd op een schip, dat de haven van Antwerpen zou verlaten hebben met wapenen voor de Carlisten aan boord. In de Belgische bladen leest men dienaangaande het volgende «Zaterdag oehtend verliet een stoomboot, de Notre-Dame de Fourvières, de haven van Ant werpen, naar het heette geladen met kisten vensterglas en bestemd naar Engeland. Vóór het vertrek van dit schip waren vreemde zaken voorgevallen. Alle raatrozen, zonderonderscheid, waren gedeserteerd, en op het punt van te ver trekken, had de kapitein van het schip nog in allerijl een Engelsche equipage moeten aanmonsteren. Het schip voer onder Fransche vlag, maar de gezagvoerder Crockwell was, even als de geheele bemanning, een Engelschman. De gedeserteerde matrozen beantwoordden de nieuwsgierigheid van enkelen hunner makkers met de opmerking, dat zij bet schip hadden verlaten,omdat zij niet verlangden door Duitsche

Goessche Courant | 1874 | | pagina 2