1874. N°. 112. Dinsdag 22 September. 61ste jaargang. LEVERING VAN STEENKOLEN. UITLOTING VAN OBLIGATIEN. Vertrek dep brievenmail naar Oost-Iüdie BINNENLANPSCHE BERICHTEN. GOESCHE COURANT. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag. Woensdag en Vbijdag avond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal zoo binnen als buiten Goes ƒ1,75. Afzonderlijke nommers 5 c. met bijblad 10 c. Gewone advertentiën worden a 10 c. per regel geplaatst. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop be trekking hebbende dankbetuigingen van 1—8regels a/1, Dienst-aanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald 20 c. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES zullen op Zaterdag 26 September 1874, des namiddags ten één ure, ten raadhuize aldaar, in het openbaar aanbesteden: de levering van de benoodigde STEENKO LEN ten dienste der gemeentegedurende den aanstaanden winter waarvan de conditiën ter secretarie ter lezing zullen liggen van heden af tot den dag der besteding, van des voormiddags negen tot des namiddags twee uren, volgens welke afzonderlijk moet worden ingschreven voor de levering van JVetv- Castlesche en van Buhrleolen, beiden per Hectoliter. Goes, den 19 September 1874. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris, HARTMAN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES maken bekend, dat, ter voldoening aan art. 9 van het plan eener geldleening van 44,000 ten laste van die gemeente, dd. 12 Februari 1866, goedgekeurd door heeren gedeputeerde staten den 16 derzelfde maand en ter voldoening aan art. 9 van het plan der geldleening van 10,000,—, dd. 25 Februari 1869, no. IX, goed- fekeurd als boven den 5 Maart daaraanvolgende, op ATERDAG DEN 26 DEZER, des namiddags ten één ure, in hunne vergaderkamer ten raadhuize, in het openbaar zal plaats hebben de uitloting van twee aandeelen in eerstgemelde geldleening, ten bedrage van vijf honderd gulden ieder, en de u itlo ting van een aandeel in laatstgenoemde geld leening, ten bedrage van twee honderd en vijftig gulden- Goes, den 19 September 1874. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris, HARTMAN. POSTERIJEN". Staat van brieven, verzonden door het Post kantoor te Goes, waarvan de geadresseerden op de plaats van bestemming onbekend zijn. Over de 2e helft der maand Augustus 1874. 1. A. Van Eijkerente Baarsdorp. 2. P. Paauwe te Baarland. 3. H. Ozingate Groningen. 4. Cornelia De Winterte 's-Heerenhoek. 5. Wed, Elsaekerte Nisse. 6. K. Van de Velde [niet vermeld.) Van het hulpkantoor te Hansweekt. 7. I. F. Staal, te Amsterdam. Via MARSEILLE24 September. GOES, den 21 September 1874. In de vereenigde zitting der beide Kamers op Zaterdag 19 September jl., tot sluiting van de gewone zitting 187374, hield de heer Heemskerk, Minister van Binnenl. Zaken, de volgende aanspraak: Mijne Heer en! „Bij de sluiting der tegenwoordige zitting voldoe ik aan de bevelen des Konings, door U Zijnen dank te betuigen voor de zorg voor 's Lands belangen, die Uwe werkzaamheden heeft gekenmerkt. „Een groot deel van de zitting werd gewijd aan de voorziening in de gewone en buitengewone behoeften voor den dienst in Nederland en Indië. „Op het gebied van wetgeving werden eenige be langrijke stappen gedaan, waaronder tot herziening van enkele gedeelten der wetboeken van burgerlijk en han delsrecht. „Ook mochten de tarieven van gerechtskosten in straf zaken en van de consulaire rechtspraak Uwe goedkeu ring verwerven. „De wetten op de geneeskunde en veeartsenijkunde werden aangevuld en verbeterd, en laatstgenoemde tak van onderwijs werd geregeld. „Eene gewichtige beslissing is genomen ten aanzien van het samenstel onzer verdedigingswerken. „De Volksvertegenwoordiging nam dit besluit niet dan na rijpelijk de offers te hebben overwogen, welke dientengevolge in de eerstvolgende jaren zullen moeten worden gebracht. „Uwe raadplegingen tot voorbereiding van andere wetten kunneD in het vervolg ten nutte zijn. „Omtrent eenige gewichtige zaken openbaarde zich een gemis van overeenstemming, waarvan tegen het einde Uwer zitting de optreding van nieuwe raadslieden der Kroon het gevolg ie geweest. „Ik heb de eer, namens den Koning, de vergadering der Staten-Generaal te sluiten." Per- teleg-raafl Heden is door Z. M. den Koning het nieuwe zittingjaar der Staten- Generaal geopend met eene TROONREDE, waarvan ons de voornaamste inhoud als volgt werd geseind wMet groote erkentelijkheid en welgevallen mag Ikbij de opening dezer zitting, gewagen van de even algemeene als hartelijke feestvreugde waarmede de 25jarige gedenkdag van Mijne plechtige aanvaarding der regeering in ons va derland en de koloniën is herdacht. Ik verheug mij bij voortduring in de zeer vriendschappelijke verhouding met alle Mogend heden. Ik breng lof voor de plichtsbetrachting door zee- en landmacht, in het bijzonder bij de krijgs bedrijven op Sumatra betoond. De financiëele toestand is gunstig; buiten gewone middelen zijn vooralsnog onnoodig. Eene comptabiliteitswet zal worden ingediend, zoomede voorstellen tot gedeeltelijke herziening van wetboeken en van de rechterlijke organisatie. De wet op het hooger onderwijs zal worden ingediend, terwijl ook met ernst wordt overwogen, welke wijziging de wettelijke regelen omtrent andere takken van onderwijs behoeven. Yan groote openbare werken moet de vol tooiing worden verzekerdvan andere de aanleg voorbereid. Het zal Mij verheugen indien voor het einde dezer zitting de eerste beslissende stappen ge daan zijn tot aanwinst van grondgebied ten koste van een deel der Zuiderzee. Be berichten uit Atcliin doen verwachten, dat door beleid en volharding de tegenstand tegen het Nederlandsch gezag zal worden overwonnen. Overigens is de toestand in Indië bevredigend. In de bedoeling ligt om spoedig een voorstel te doen voor den aanleg van nieuwe spoorwegen op Java. In West-Indië zijn teekenen van vooruitgang." Benoemd tot Yoorzitter van de Eerste Kamer der Staten-Generaal, gedurende het aan gevangen zittingjaar, mr. J. A. G. baron De Vos Van Steenwijk. Aan de Arnh. Ct. wordt uit 's-Hage ge schreven, dat de tegenwoordige Ministers de begrootingen hunner voorgangers hebben over genomen, zonder daarin veel te veranderen. Voor verhooging der ambtenaars-traktementen had het afgetreden Kabinet een som van on geveer 10 pCt. van het totaalbedrag der be zoldiging uitgetrokkendeze som is op de be grooting gebleven. Vooral door de begrooting van Oorlog, die voor de uitvoering der ves tingwet eenige millioenen hooger is opgemaakt, overtreffen de uitgaven thans de inkomsten met ongeveer 17 millioen. Ter aanvulling van het bericht in ons vorig no.aangaande de bekroningen op de tentoonstelling te Dordrecht, kunnen wij nog mededeelen, dat de le prijs voor mangel-wor- telen aan C. v. d. Werff, te Rilland, is toe gekend. Benoemd tot gemeente-veldwachter van Wemeldinge J. Seenthans rijks-veld wachter te Ellewoutsdijk. Na de plaats gehad hebbende verpachting op 8 Juli jl. van de bouw- en weilanden in 56 perceelen, als eigendommen der Kerkelijke Herv. gemeente te Wolfaartsdijk, hebben Kerk voogden bet dienstig geoordeeld, dat op die verpachte gronden een bijzonder toezicht ge houden worde. Dientengevolge hebben zij, uit eene keuze van 10 sollicitanten, den persoon van Jan Dingemanse tot opzichter benoemd, op eene jaarlijksche bezoldiging van 100. De kiesvereeniging Franeker heeft met 14 stemmen den heer Fransen Van de Putte can- didaat gesteld voor de aanstaande verkiezing in het district Leeuwarden, tegen 7 stemmen, die op den heer De Roo Van Alderwerelt waren uitgebracht. De kiesvereeniging Vrijheid en Orde, te Harlingen, heeft den heer De Roo van Alder werelt caudidaat gesteld. Z. K. H. Prins Frederik heeft 500 ge schonken voor de Provinciale Tentoonstelling van Nijverheid, die in Juni 1875 te Breda zal worden gehouden. Ook H. M. de Koningin heeft ingetee- kend op het Gedenkboek der Zeeuwsebe Mei feesten. De historische optocht, die den 3 Oct. te Leiden zal worden gehouden, zal voorstellen do intocht van Prins Willem I binnen Leiden, op 4 October 1574. Den 28 dezer zal aan de kweekschool voor de zeevaart te Leiden eene keuring plaats hebben van knapendie eene verbintenis bij 's rijks zeedienst wenschen aan te gaan. Men schrijft uit Breda Op het kerkhof te Ginneken is men geruimen tijd bezig met het metselen der fondamenten voor het mo nument ter gedachtenis van de gesneuvelden op de Citadel te Antwerpen. De tijd der ont hulling bleef tot heden onbekend; thans echter ligt aldaar een steen met het opschriftOnt huld 30 November 1874 door Zijne Majesteit Koning Willem 111." Dit zal alzoo waarschijnlijk de aangewezen datum voor deze plechtigheid zijn. Betreffende het plan om aan de gene raals Van Swieten en Verspijck en aan den kolonel der marine Fan Gogh, de bevelheb bers van land- en zeemacht tegen Aichin, in Den Haag een feestmaal aan te bieden, schrijft de Haagsche correspondent van de Arnh. Cou rant dat generaal Verspijck voor het diné heeft bedankt en de opzetters van .het plan het beter achten dat nu geheel op te geven, om te voorkomen dat aan hunne bloot nati onale onderneming eene politieke bedoeling wordt toegekend. Het N. v. d. D. verneemt, dat mevrouw E. Douwes Dekker, bekend als Tine uit de werken van haar echtgenoot, dezer dagen na kortstondige ziekte is overleden. In den nacht van 12 op 13 September 11. zijn in eene weide te Middelbarnis de staarten van vier paarden lot aan de staart- beenen afgesneden. De politie doet onderzoek. De Early Rose-aardappel, pas ingevoerd uit Amerika en waarvan er te Moergestel 6 stuks bezet zijn, hebben de enorme hoeveelheid van twee Bossche vaten zeer groote, goede aard appels opgebracht. De aardappel is het geheele jaar door goed, lekker van smaak en zeer lu cratief; hij wordt zeer vroeg gezet, bijv. in Februari, dan heeft men reeds nieuwe 'in het laatst van Mei; neemt men ze dan in Juni op, dan kunnen ze in Juli weder gezet wor-

Goessche Courant | 1874 | | pagina 1