1874. N°. lil. Zaterdag 19 September. 613te jaargang. HERHALINGSSCHOOL. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. BUITENLAND. «OESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maasdag. Woensdag en Vbijdag avond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal zoo binnen als buiten Goes 1,75. Afzonderlijke nommers 5 c. met bijblad 10 c. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES brengen ter openbare kennis, dat de avondschool der School 3e klasse, volgens de laatste wijziging der verordening tot regeling van het onderwijs, zal wor den gehouden van 1 October af tot de Paasch-vacantie, dagelijks, met uitzondering van den Zaterdag en den Zondag, van 5 tot 7 ure en bestemd is voor volwassenen, althans voor de zulken, die minstens den leeftijd van 14 jaren hebben bereikt; alsmede dat de plaatselijke schoolcommissie eene zitting zal houden in een der zalen van het Raadhuis op Woensdag den 2ti September a. s. des middags te M2 uren, tot het aannemen van leerlingen voor gemelde school. Goes, 17 September 1874. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris, HARTMAN. GOES, den 18 September 1874. Per telegraaf! Verkiezing voor een lid der 11de Kamer te Amersfoortuitgebracht 1315 geldige stemmen. Gekozen de heer Asch Van Wijck, (anti-revol.) met 1057 stemmen. Mr. Pijnappel had *495mr. Verloren Van Themaat 231; Alberdingk T/ujm 7 st. Bij besluit van den Minister van Kolo niën, in dato 10 dezer, is benoemd tot Militair Student voor de Koloniën Fl. K. J. Dominicus Van den Bussche alhier. Z. K. H. Prins Hendrik heeft een gift van ƒ300 doen toekomen aan de commissie voor den brand op het Bickers eiland te Am sterdam. Op de tentoonstelling te Dordrecht zijn o. m. de volgende bekroningen toegekend: Voor Roode Wintertarwe: de 3e prijs aan J. Van DammeWolfaartsdijk. Winterrogge: le prijs M. De Bockx, Goes. Kleine groene of blauwe Erwten3e prijs G. J. Van den Bosch, Wilhelminadorp. Paardenboonenle prijs H. Minnaard, 's-HeerArendskerke. De beste Klei- aardappelen: 3e prijs idem. Rapen (voeder gewas) le prijs G. J. Van den Bosch te Wil helminadorp. Voor het beste Zaaiwerktuigde 2de prijs aan Wed. J. C. Alassee fy Zoon. Men schrijft ons uit Krabbendijke, 18 Sept. 1874: Heden morgen is door verschei dene personen in den omtrek van het dorp Krabbendijke gezien een groot zwart dier, naar men meent een wilde beer. Eenige personen hebben er jacht op gemaakt, doch zij hebben het dier niet kunnen vinden. Volgens informa tie is het over de schorren in de richting van Yerseke geloopen. Men vermoedt, dat het uit Noord-Brabant langs de lijn is gekomen. -Men schrijft uit Kats: Weinige wonin gen zijn thans in de kom der gemeente aan te wijzen, waar geen zieken zijn, of geweest zijn. De toestand wordt gelukkig dank zij wellicht het koele weder der vorige week beter, want slechts enkele personen zijn nog in hevige mate aangetast. Aan onreinheid kan de uitbreiding der ziekte niet worden toege schreven, daar, op enkele uitzonderingen na, alle arbeiderswoningen er zelfs propertjes uitzien. Tegen 1 Oct. a. s. verwacht men de officiëele opgave van hen, die bij de le en 2e expeditie tegen Atchin een onderscheiding heb ben verdiend. {Held. en Nd. Cf.) Op alle Europeesche markten zijn de graanprijzen sterk dalende en er heerscht bij speculanten weinig lust om, zelfs tot de ver laagde koersen, granen te koopen. Hiervoor bestaat dan ook alle redenwant ook uit het buitenland luiden de berichten omtrent den graanoogst zeer gunstig. Uit San Francisco wordt o. a. gemeld, dat de graanoogst in dien staat dit jaar zoo overvloedig is, dat niet min der dan zevenhonderd schepen, elk van 1200 tonnen, zullen noodig zijn, om datgene wat de graanoogst meer oplevert dan voor de con- sumtie aldaar noodig is, naar Europa over te voeren. In de Runstraat, bij de Prinsengracht te Amsterdam vindt men een dier kelderwonin gen, die een schande zijn van de hoofdstad. Deze »grot" wordt bewoond door een vader en moeder met zeven kinderen, van welke eenigen op den grond slapen. Deze week werd de vader 's nachts gewekt door het krij ten der kinderen. Hij springt uit de bedstede en vindt de kleinen tot de borst in het wa ter. Een pijp der waterleiding was gebarsten en de kelder liep vol water. Niet zonder moeite werden de kinderen door de ouders gered. De personen te Zwolle, die ter gelegen heid van het kroningsfeest hun woningen heb ben versierd met dennengroen, dat ze uit een hun niet toebehoorend bosch hadden weggehaald, en te dier zake door de rechtbank aldaar zijn veroordeeld tot cellulaire gevangenisstraf, de drie eersten van veertien en de laatste van acht dagen, hebben van Z. M. den Koning kwijtschelding van die straf bekomen. Uit Arnhem wordt gemeld, dat de prij zen van het vee in de provincie Gelderland dalen. De vleesehprijzen zijn te Hardenberg aan merkelijk gedaald. Ook te Assen hebben thans de slachters den prijs van het rundvleesch verlaagd. De prijs is daar tbans als volgt: 1ste qual. 80 c., 2de qual. 70 c., 3de qual. 60 c. per kilo, terwijl ook te Zwolle en te Sneek de voor naamste slachters den prijs van het rund vleesch met 10 cent per kilogram verminderd hebben. Te Maastricht heeft zich iemand, naar men zegt wegens onbeantwoorde liefde, door ophanging van het leven beroofd. Al weder bleek daarbij, dat het volksvoor oordeel, als zon men op de komst der politie moeten wachten eer men zou mogen afsnijden, nog niet verdwenen is. Wanneer zal men dit dwaze wanbegrip toch eens geheel hebben uitgeroeid Dinsdag zijn te Groningen de feestelijkheden begonnen, die vanwege en ter eere van de studenten der Hoogeschool plaats hebben, bij gelegenheid van het 260 jarig bestaan dier stichting. Professor Silvestri beeft den Etna beklommen en ontdekt, dat de noordelijke zijde van den berg over een lengte van ongeveer drie kilo meters gescheurd is. Daarin zijn twintig kraters zichtbaar geworden. De uitbarstingen van den eersten krater, die zich opende, vormden een kegel tot een hoogte van 25 meter. De heer Silvestri gelooft dat voor het oogen- blik alles geëindigd is en zich nu nog slechts eenige lichte schokken van aardbeving zullen doen gevoelen. Aan de Kaap de Goede Hoop is een commissie thans werkzaam met het overzetten van den Bijbel in de Kaffertaai. Zij heeft het boek Genesis ten einde gebracht, waarvan een proefeditie op de zendingspers te Lovedale zal worden gedrukt. De noodige schikkingen zijn getroffen, om met den druk van het geheels Nieuwe Testament spoedig te kunnen aanvangen. Een Maleisch blad, zegt de Locomotief, heeft dezer dagen zijn lezers onaangenaam ver rast door het publiceeren van een artikel, waarin geklaagd wordt, dat men op Java nooit den Koning of den Kroonprins heeft gezien, en waarin het denkbeeld voorkomt, dat het wen- schelijk is den Gouverneur-Generaal het recht om iemand te verbannen te ontnemen. Aan het slot leest men -. Hij alleen, die bekwaam en rechtvaardig is, mag ons besturen,, en geen ander". KERKELIJKE ZAKEN ONDERWIJS. Het 5e beroep te Wissekerke, N.-Bevel., is vruchte loos afgeloopen, door het bedanken van ds. N. Osti, pred. te Warmond. Ds II. V. Hogerzeil, pred. te Arnhem, vroeger te Sluis, is den 14 dezer beroepen bij de Nederd. Herv. gemeente te Amsterdam. Bedankt: voor het beroep naar Doesbnrg'n door ds. Doedes, van Velsen. Eene commissie uit Gedep. Staten van Noord- Brabant heeft den 17 dezer een onderzoek ingesteld naar het aldaar voorgevallene met betrekking tot de ora de R.-Kath. kerk gelegen algemeene begraafplaats, ten einde pogingen in bet werk te stellen om ae on- derwerpelijke aangelegenheid tot een geschikt einde te brengen, en ten opzichte van de begraafplaats de zaak voor het vervolg zoo spoedig mogelijk te regelen, om moeielijkbeden, als zich thans hebben voorgedaan, te voorkomen. Tot dat einde zijn partijen gehoord. De hulponderwijzer K. Leempoel, geboortig van Sprang, Noord-Brabant, en aldaar laatst in betrekking, is den 17 dezer in functie getreden op de hoofdschool ,te Wolfaartsdijk, terwijl K. Schuerveld, als benoemd voor de school te Oud-Sabbinge, met 1 Oct. wordt verwacht. Het volgende verhaal, dat door de offi- ciense Correspondencia wordt bevestigd, geeft ons een denkbeeld van de gruwelen door de Carlisten bedreven. Toen het bekend werd dat het hoofdkorps der Carlisten onder Don Alphonsus en Donna Blanca naar Yinaros in Castellon zouden terug- keeren, had eene vrouw tot baar buurvrouw gezegdIk wensebte dat Donna Blanca voor hare euveldaden op weg hierheen gekruisigd werd". Dit gezegde werd Donna Blanca overge bracht, die daarop dit vonnis velde: »Die vrouw moet gevederd door de hoofdstraten van de stad worden gevoerdhaar man zal achter haar aanloopen en zijn vrouw vijftig stoksla gen toedienen hij moet deze slagen met alle kracht toebrengen, daar hij anders gefusilleerd zal worden. Na afloop van den tocht zullen den man de vijftig stokslagen, die hij aan zijne vrouw gegeven heeft, teruggegeven worden," Donna Blanca wilde ook de dochter van het echtpaar, een jong schoon meisje, laten vede ren, doch gelukkig heeft zij zich van de uit voering van dat deel van het vonnis laten afbrengen. De vrouw is daarop ontkleed, met honing en teer bestreken en met kleine en groote ve deren bestrooid; daarop werd zij op een ezel gezet en door de straten gevoerdde man liep met een stok achter haar aan en werd door de Carlisten, wanneer hij naar hun oordeel niet hard genoeg sloeg, met bajonetsteken be dreigd. Tot juiste beoordeeling van dit feit diene, dat in het begin van de 19e eeuw de straf van het vederen slechts toegepast werd op vrouwen van dubbelzinnig karakter, wan neer zij een groot schandaal hadden verwekt. Het gejammer van het ongelukkige echtpaar, de stomme ontzetting van de bevolking en het afschuwelijk gejubel van de Carlisten leverden een onbeschrijfelijk tooneel op. Op deze wijze zullen zij leeren ontzag voor ons te hebben", zeide Donna Blanca. Men vreest voor het leven van beide rampzaligen. COURANT. Gewone advertentiën worden a 10 c. per regel geplaatst. v Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop be trekking hebbende dankbetuigingen van 1—8regels a/1,— Dienst-aanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald 20 c.

Goessche Courant | 1874 | | pagina 1